Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9-бөлім: Аспан әлемінің құпиялары |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ай мен Күн |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттердің) желісі бойынша әңгіме құрастыру (О5. Ж3): Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау (О5.Ж6) |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||
|
Суреттер бойынша әңгіме құрастыра алады, мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіндегі орфографиялық қателерді түзете алады, мәтінді редакциялап жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
Өз пікірлерін айтады, алған білімдерінің құндылығын анықтайды, топта көшбасшылық жасай алады, өмірімен байланыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Сурет желісі бойынша әңгіме құрастырады. Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып табады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Өз пікірлерін дәлелдеп әңгіме құрастыра алады, оны өмірімен байланыстыра алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||
|
Ай (айяз), күн, астрономия, күннің тұтылуы, |
||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||
|
Жер серіктері, көк аспан, ауа қабаты, атмосфера, бұлтты аспан, ашық аспан. |
||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||
|
«Ай» мен «Күн» сөзінің шығу тегін білесіз бе? Күн неге батады және шығады? |
||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті....деп ойлайсың? |
||||||||||||||||||||||||
|
Күн мен түн неліктен ауысып отырады? |
||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: қол, дене қимылдары |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз бетінше жұмыс істеуге, іздемпаздылыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
География |
|||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жер кіндігі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Шаттық шеңбері «Өзіңе тілегенді – басқаға тіле!» жаттығуы Сурет қиындылары арқылы топқа бөлу
1-топ Ай 2-топ Күн 3-топ Жер «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. |
Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 34 мин |
Ұ. Мағынаны тану. «Түртіп алу» әдісі (Ж) «Ай» мен «Күн» сөзінің шығу тегін білесіз бе? Ай сөзі айяз тұлғасынан шыққан. Айяз тұлғасы көне түркі тілінде «таза» деген мағынаны білдірген. Г.Вамбери пікірінше, «ай» сөзі ақ сын есімімен байланысты. Ай сөзі о баста ақ түсті білдіретін сын есім болған. Ай мерзімі 4 ширекке бөлінеді: бірінші ширегі – толық ай, одан кейінгісі – жарты ай, өліара – соңғы ширегі, одан жаңа ай. Аңыз бойынша Ай мен Күн егіз туған керемет сұлу екі әйел екен. Әсіресе, Ай сұлуырақ болып мақтанып, Күн оны қызғанады. Айдың бетін тырнап, оған дақ түсірген. Кесірлі ай жазасын осылай тартқан. Ай бетіндегі қарауытқан дақ осыдан қалған-мыс. Айдың жүзіне көз тоқтатып қарауға болады, кісінің жүзі таймайды, ал Күн ащырақ, тура қарай алмайсың. Сондықтан Ай сұлуырақ дейді кейбіреулер. Ал, бірақ Күн мен Айды шын мәнінде салыстыратын болсақ, әрине нағыз сұлулық Күнде. Күн жарық пен жылылықтың сарқылмас көзі, ал астрономиялық тұрғыдан Ай өзі жарық шығара алмайтын қараңғы дене екен. 1 - тапсырма Ж. «Мен жазушымын» әдісі арқылы суреттер бойынша әңгіме құрастырып жазады. «Ай» тобы «Күн» тобы «Жер» тобы
Саралау 1- деңгей Тұрақты тіркестерді қатыстыру 2- деңгей Мақал-мәтелдерді келтіру 3- деңгей Қарапайым мәтін
Сергіту сәті Күн нұрын шашады бантик таққандарға Күн нұрын шашады шалбар кигендерге Күн нұрын шашады туфли кигендерге Күн нұрын шашады етік кигендерге
1- тапсырма Т. «Дұрыс жазамын» әдісі арқылы айтылуы бойынша жазылған мәтінді орфографиялық нормаға сәйкес жазып шығыңдар. Күн неге батад және шығад? Бірақ, шындығында, күм батпайд және шықпайд. Жер өз білігінен сағат тіліне қарама-ғарсы бағытқа айналу арқылы Күңгө біресе бір жағымен, біресе екінші жағымен қарайд. Ал бізге Күн шығыстан шығып, батысқа бататын тәрізді көрінеді. Ай Күм мөн Жердің арасынан өткең гезде ол Күннүң бетін көлөгөйлейді. Бұл Күннің тұтұлұуұ деп аталад. Әдетте, Жердің көпшүлік бөлүгүнде жарым- жартылай тұтұлұу көрүнед. Айдың тұлғасы Күндү толық жапқанда 7 минуттай түнөк орнайд. Сол гезде Жерден Күннүң сәуле жиегі көрүнеді. Күн көз шыдатпайтын жарық дөңгелек болып көрінеді. Егер бұлтсыз ашық күні бір-екі минут қарап тұрсаң, көзің басқа ештеңені көрмей қалады. Сондықтан Күнге тіке қарауға болмайды. Күнге таңертең ерте және кешке қарай дәл көкжиекте тұрғанда қараған қауіпсіз.
|
Интербелсенді тақта
Интернет русерстары
оқулық
«Менің алғашқы энциклопедиям» жинағы
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
4 мин
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс алу
Ж
Сары - жартылай түсіндім
Қызыл – түсінген жоқпын.
|
Плакат
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау АКТ-мен байланыс
|
||||||||||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырмалар 1- деңгей Тұрақты тіркестерді қатыстыру 2- деңгей Мақал-мәтелдерді келтіру 3- деңгей Қарапайым мәтін
|
Смайликтер арқылы бағалаймын
|
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқумақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары оқу бағдарламасынан алынған. Ынтымақтастық атмосферасы орын алды. Оқушылар Ай мен Күн туралы білді. Саралау тиімді болды. Берілген уақытта үлгердім. Өзгертулер енген жоқ.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Мағынаны тану 2: «Мен жазушымын» әдісі Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу 2: Мадақтау Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ай мен Күн
Ай мен Күн
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9-бөлім: Аспан әлемінің құпиялары |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ай мен Күн |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Сюжетті суреттердің (фотосуреттердің) желісі бойынша әңгіме құрастыру (О5. Ж3): Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау (О5.Ж6) |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||
|
Суреттер бойынша әңгіме құрастыра алады, мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіндегі орфографиялық қателерді түзете алады, мәтінді редакциялап жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
Өз пікірлерін айтады, алған білімдерінің құндылығын анықтайды, топта көшбасшылық жасай алады, өмірімен байланыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Сурет желісі бойынша әңгіме құрастырады. Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып табады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Өз пікірлерін дәлелдеп әңгіме құрастыра алады, оны өмірімен байланыстыра алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||
|
Ай (айяз), күн, астрономия, күннің тұтылуы, |
||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||
|
Жер серіктері, көк аспан, ауа қабаты, атмосфера, бұлтты аспан, ашық аспан. |
||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||
|
«Ай» мен «Күн» сөзінің шығу тегін білесіз бе? Күн неге батады және шығады? |
||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті....деп ойлайсың? |
||||||||||||||||||||||||
|
Күн мен түн неліктен ауысып отырады? |
||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: қол, дене қимылдары |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз бетінше жұмыс істеуге, іздемпаздылыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
География |
|||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Жер кіндігі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Шаттық шеңбері «Өзіңе тілегенді – басқаға тіле!» жаттығуы Сурет қиындылары арқылы топқа бөлу
1-топ Ай 2-топ Күн 3-топ Жер «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. |
Сурет қиындылары |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 34 мин |
Ұ. Мағынаны тану. «Түртіп алу» әдісі (Ж) «Ай» мен «Күн» сөзінің шығу тегін білесіз бе? Ай сөзі айяз тұлғасынан шыққан. Айяз тұлғасы көне түркі тілінде «таза» деген мағынаны білдірген. Г.Вамбери пікірінше, «ай» сөзі ақ сын есімімен байланысты. Ай сөзі о баста ақ түсті білдіретін сын есім болған. Ай мерзімі 4 ширекке бөлінеді: бірінші ширегі – толық ай, одан кейінгісі – жарты ай, өліара – соңғы ширегі, одан жаңа ай. Аңыз бойынша Ай мен Күн егіз туған керемет сұлу екі әйел екен. Әсіресе, Ай сұлуырақ болып мақтанып, Күн оны қызғанады. Айдың бетін тырнап, оған дақ түсірген. Кесірлі ай жазасын осылай тартқан. Ай бетіндегі қарауытқан дақ осыдан қалған-мыс. Айдың жүзіне көз тоқтатып қарауға болады, кісінің жүзі таймайды, ал Күн ащырақ, тура қарай алмайсың. Сондықтан Ай сұлуырақ дейді кейбіреулер. Ал, бірақ Күн мен Айды шын мәнінде салыстыратын болсақ, әрине нағыз сұлулық Күнде. Күн жарық пен жылылықтың сарқылмас көзі, ал астрономиялық тұрғыдан Ай өзі жарық шығара алмайтын қараңғы дене екен. 1 - тапсырма Ж. «Мен жазушымын» әдісі арқылы суреттер бойынша әңгіме құрастырып жазады. «Ай» тобы «Күн» тобы «Жер» тобы
Саралау 1- деңгей Тұрақты тіркестерді қатыстыру 2- деңгей Мақал-мәтелдерді келтіру 3- деңгей Қарапайым мәтін
Сергіту сәті Күн нұрын шашады бантик таққандарға Күн нұрын шашады шалбар кигендерге Күн нұрын шашады туфли кигендерге Күн нұрын шашады етік кигендерге
1- тапсырма Т. «Дұрыс жазамын» әдісі арқылы айтылуы бойынша жазылған мәтінді орфографиялық нормаға сәйкес жазып шығыңдар. Күн неге батад және шығад? Бірақ, шындығында, күм батпайд және шықпайд. Жер өз білігінен сағат тіліне қарама-ғарсы бағытқа айналу арқылы Күңгө біресе бір жағымен, біресе екінші жағымен қарайд. Ал бізге Күн шығыстан шығып, батысқа бататын тәрізді көрінеді. Ай Күм мөн Жердің арасынан өткең гезде ол Күннүң бетін көлөгөйлейді. Бұл Күннің тұтұлұуұ деп аталад. Әдетте, Жердің көпшүлік бөлүгүнде жарым- жартылай тұтұлұу көрүнед. Айдың тұлғасы Күндү толық жапқанда 7 минуттай түнөк орнайд. Сол гезде Жерден Күннүң сәуле жиегі көрүнеді. Күн көз шыдатпайтын жарық дөңгелек болып көрінеді. Егер бұлтсыз ашық күні бір-екі минут қарап тұрсаң, көзің басқа ештеңені көрмей қалады. Сондықтан Күнге тіке қарауға болмайды. Күнге таңертең ерте және кешке қарай дәл көкжиекте тұрғанда қараған қауіпсіз.
|
Интербелсенді тақта
Интернет русерстары
оқулық
«Менің алғашқы энциклопедиям» жинағы
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
4 мин
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс алу
Ж
Сары - жартылай түсіндім
Қызыл – түсінген жоқпын.
|
Плакат
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау АКТ-мен байланыс
|
||||||||||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырмалар 1- деңгей Тұрақты тіркестерді қатыстыру 2- деңгей Мақал-мәтелдерді келтіру 3- деңгей Қарапайым мәтін
|
Смайликтер арқылы бағалаймын
|
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқумақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары оқу бағдарламасынан алынған. Ынтымақтастық атмосферасы орын алды. Оқушылар Ай мен Күн туралы білді. Саралау тиімді болды. Берілген уақытта үлгердім. Өзгертулер енген жоқ.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Мағынаны тану 2: «Мен жазушымын» әдісі Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу 2: Мадақтау Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


асыл-















