|
Бөлім: |
1.Заң -қоғамның тірегі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Досаев. М. А. |
|
Күні: |
22.11.24ж |
|
Сыныбы: 9Л |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азат елдің ар- намысы-Ата заң. Айбатыр Сейтақ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.6.1. тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру 9.2.3.1.коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация,кідіріс,логикалық екпіннің мәнін түсініп,ойын жеткізу; |
|
Сабақтың мақсаты: Біртұтас тәрбие бағдарламасы: |
Барлық оқушылар үшін: Тыңдалым материалының мазмұнын түсінеді. Сөйлеу тіліндегі интонация,кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, ойларын жеткізу;. Оқушылардың басым бөлігі: Көтерілген мәселеге көзқарасын білдіреді.Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, ойын жекізу;. Кейбір оқушылар: Көтерілген мәселеге сыны көзқарасын білдіріп айтады. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, ойларын жеткізу; Оқушыларды Ата заң құндылықтарын оқып білуге және оның ұстанымдарын сақтап құрметтеуге тәрбиелеу; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу. Оқушылар стикерлер арқылы 2 топқа бөлінеді. 1.Жеті жарғы 2.Ата заң Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қояды. |
Оқушылармен амандасу. Оқушылардың арасында ымтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. айтады.
Оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Мадақтау сөз» әдісі арқылы үй тапсырмасы бағаланады |
Оқулық, жұмыс дәптері https://wordwall.net/play/82388/822/220
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут
|
Жаңа сабақты бастап ой қозғау мақсатында ребус шешіліп, жаңа тақырып анықталады. Мұғалім оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстырады. Тақырып бойынша қысқаша мәлімет беріледі. Оқушылар өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін, оқушылар жаңа сөздермен танысады. |
«Ойқозғау» Жаңа тақырып бойынша ребус шешеді.
Жаңа сөздер: Туған жердің іргесі- Основание родной земли Отанымның түлегі-Выпуск родины Өркендеу-Расцветать, преуспевать Азат ел-Свободная страна Қадір тұту- Проявлять уважение Қастерлеу-Ценить, оберегать Тарау-Раздел, глава Бөлім- Часть, раздел (книги) Бап-Статья (закона) Азат елдің ар-намысы – Ата заң - Конституция – честь свободной страны |
Сыни тұрғыдан ойлау. «Ребус шешу» тәсілі Бағалау критерийі: Тапсырмаларға толық дұрыс жауап береді. Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді |
Оқулық, жұмыс дәптері стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
1-тапсырма Мағынасын қара сөзбен жеткіз Берілген тапсырманы орындалуына бағыт -бағдар береді Тақырып бойынша қосымша тапсырма ұсынады. Қосымша сұрақтар қойып, айтылым дағдысын қалыптастырады. Өлеңнің негізгі мазмұнын талдауға арналған тапсырмалар ұсынады. 2-тапсырма. Ата заң туралы ассоциограмманы толықтырып жазыңдар Тапсырманың дұрыс орындалуын тексереді. Қосымша сұрақтарға жауап алады. Қосымша ақпарат көздерінен Айбатыр Сейтақ туралы мәліметпен таныстырады.
3-тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар мен жұмысты орындатады. Тапсырманы орындату барысында оқушылардың көшбасшылық қабілетін анықтайды Жазылған жұмысты тексеріп, бағалайды. Оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында бағалау жүргізеді. Тапсырманы орындату барысында «Дарынды балаларды оқыту» стратегиясын қолданады. Тапсырмалардың дұрыс орындалуын қадағалайды. |
Автор ойы мен өлеңнің идеясы туралы бір сөйлем арқылы өз ойын білдіреді. «Ойлан!Жұптас!Жауап бер!» әдісі бойынша сұрақтарды талқылайды. Бірінші өлеңде қандай мағыналық ой айтылған? Екінші өлеңде қандай мағынлық ой айтылған? Үшінші өлеңде қандай мағыналық ой айтылған ....
Қажетті сөздер: қадірлеу, ел тұғыры, қоғамды реттеу, елдің әл -ауқаты, адалдық, болашаққа бастайтын Тыңдалымға берілген ақпаратпен танысады. Түртіп алу» әдісі арқылы негізгі ақпараттарды жазып алып отырады Берілген өлеңді мәнерлеп оқып, мағынасын айтады. Көтерілген мәселені анықтап, сыни көзқарасын білдіреді. Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. 1-деңгей Тірек сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды. 1б 2- Интервью әдісін қолдану2б 3-деңгей. Әңгімелеу әдісі. 3б Оқушылар өз деңгейлеріне сай тапсырмаларды белсенділік пен орындайды. орындайды. |
Критерий: Өлеңді мәнерлеп оқып оның мазмұнына қатысты ойларын айтады. Дискриптор: Өлеңді мәнерлеп оқып мазмұнын айтады 3б ҚБ. «Шапалақ» әдісі. Критерий: Көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіріп айтады Дескриптор: Көтерілген мәселеге көзқарасын білдіреді. 3 б Кеспе қағаздармен жұмыс жасап, бірін - бірі бағалайды Бағалау критерийі: Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпінді сақтай отырып, өз ойларын жеткізу; Дескриптор: Сөйлеу тілінде интонация, логикалық екпінді сақтай отырып, ойын жеткізу;. 4 б |
Оқулық, жұмыс дәптерлер т.б. А4 парағы Кеспе қағаздар, Стикер Жұмыс дәптері, А4 парағы |
|
5 |
Сабақты қорытындылау мақсатында «POLLIE» әдісі арқылы тест тапсырмаларын орындатады. Мұғалім оқушылар чатына ұялы телефон арқылы тест тапсырмаларын жібереді. Сандық технологияны пайдалану Сабақ барысында алған білімдерін талдап, жинақтауға арналған тапсырмалар орындатады. |
Тест тапсырмаларынан жауап береді 1. «Ғұмырнама» жыр жинағының авторы кім? А) А. Сейтақ Б) Қ. Сарин В) М. Шаханов 2.Тәуелсіз Қазақстанның алғашқы Конституциясы қашан қабылданды? А)1992 жылы 2 наурызда Б) 1993 жылы 28 қаңтарда В) 1995 жылы 30 тамызда 3. Қолданыстағы Конституция неше баптан тұрады? А) 131 бап Б) 95 бап В) 98 бап Тест тапсырмаларына дұрыс жауап береді. АКТ ны қолданып,сан дық технологияны дұрыс қолдану арқылы берілген тест сұрақтарының жауабын дұрыс табады |
ҚБ. «Мадақтау сөз» Ауызша бағалау Жарайсың! Керемет! |
Оқулық, жұмыс дәптері Смарт фон Ұялы телефон |
|
Сабақтың соңы 2 мин.
|
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын алады.
|
Рефлексия 1.Өлеңнен..........білдім. 2.Маған.........қызық болды. 3.Мен.................екенін түсіндім. 4.Менің қолымнан..............келеді.
Оқушылар осы сұрақтарға жауап беру арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын стикерге мұғалімге жазып қалдырады |
|
стикерлер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Қабілетті оқушыларға Тақырыптан тыс білімін кеңейтуге арналған тапсырмалар ұсынылады. Өз ойларын еркін жеткізуге арналған тапсырмалар орындатады Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға Кеспе қағаздарда қосымша тапсырмалар ұсынады Жетелеуші сұрақтар арқылы тақырып бойынша айтылым дағдысын қалыптастырамын .
|
«Мадақтау сөз», Ауызша бағалау, Өзін- өзі бағалау тәсілдері «Керемет», «Жарайсың», «Шапалақ» әдістері мен 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Айбатыр Сейтақ “АЗАТ ЕЛДІҢ АР -НАМЫСЫ” ҚМЖ
Айбатыр Сейтақ “АЗАТ ЕЛДІҢ АР -НАМЫСЫ” ҚМЖ
|
Бөлім: |
1.Заң -қоғамның тірегі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Досаев. М. А. |
|
Күні: |
22.11.24ж |
|
Сыныбы: 9Л |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азат елдің ар- намысы-Ата заң. Айбатыр Сейтақ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.6.1. тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру 9.2.3.1.коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация,кідіріс,логикалық екпіннің мәнін түсініп,ойын жеткізу; |
|
Сабақтың мақсаты: Біртұтас тәрбие бағдарламасы: |
Барлық оқушылар үшін: Тыңдалым материалының мазмұнын түсінеді. Сөйлеу тіліндегі интонация,кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, ойларын жеткізу;. Оқушылардың басым бөлігі: Көтерілген мәселеге көзқарасын білдіреді.Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, ойын жекізу;. Кейбір оқушылар: Көтерілген мәселеге сыны көзқарасын білдіріп айтады. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, ойларын жеткізу; Оқушыларды Ата заң құндылықтарын оқып білуге және оның ұстанымдарын сақтап құрметтеуге тәрбиелеу; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу. Оқушылар стикерлер арқылы 2 топқа бөлінеді. 1.Жеті жарғы 2.Ата заң Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қояды. |
Оқушылармен амандасу. Оқушылардың арасында ымтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. айтады.
Оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. «Мадақтау сөз» әдісі арқылы үй тапсырмасы бағаланады |
Оқулық, жұмыс дәптері https://wordwall.net/play/82388/822/220
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут
|
Жаңа сабақты бастап ой қозғау мақсатында ребус шешіліп, жаңа тақырып анықталады. Мұғалім оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстырады. Тақырып бойынша қысқаша мәлімет беріледі. Оқушылар өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін, оқушылар жаңа сөздермен танысады. |
«Ойқозғау» Жаңа тақырып бойынша ребус шешеді.
Жаңа сөздер: Туған жердің іргесі- Основание родной земли Отанымның түлегі-Выпуск родины Өркендеу-Расцветать, преуспевать Азат ел-Свободная страна Қадір тұту- Проявлять уважение Қастерлеу-Ценить, оберегать Тарау-Раздел, глава Бөлім- Часть, раздел (книги) Бап-Статья (закона) Азат елдің ар-намысы – Ата заң - Конституция – честь свободной страны |
Сыни тұрғыдан ойлау. «Ребус шешу» тәсілі Бағалау критерийі: Тапсырмаларға толық дұрыс жауап береді. Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді |
Оқулық, жұмыс дәптері стикерлер |
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
1-тапсырма Мағынасын қара сөзбен жеткіз Берілген тапсырманы орындалуына бағыт -бағдар береді Тақырып бойынша қосымша тапсырма ұсынады. Қосымша сұрақтар қойып, айтылым дағдысын қалыптастырады. Өлеңнің негізгі мазмұнын талдауға арналған тапсырмалар ұсынады. 2-тапсырма. Ата заң туралы ассоциограмманы толықтырып жазыңдар Тапсырманың дұрыс орындалуын тексереді. Қосымша сұрақтарға жауап алады. Қосымша ақпарат көздерінен Айбатыр Сейтақ туралы мәліметпен таныстырады.
3-тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар мен жұмысты орындатады. Тапсырманы орындату барысында оқушылардың көшбасшылық қабілетін анықтайды Жазылған жұмысты тексеріп, бағалайды. Оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында бағалау жүргізеді. Тапсырманы орындату барысында «Дарынды балаларды оқыту» стратегиясын қолданады. Тапсырмалардың дұрыс орындалуын қадағалайды. |
Автор ойы мен өлеңнің идеясы туралы бір сөйлем арқылы өз ойын білдіреді. «Ойлан!Жұптас!Жауап бер!» әдісі бойынша сұрақтарды талқылайды. Бірінші өлеңде қандай мағыналық ой айтылған? Екінші өлеңде қандай мағынлық ой айтылған? Үшінші өлеңде қандай мағыналық ой айтылған ....
Қажетті сөздер: қадірлеу, ел тұғыры, қоғамды реттеу, елдің әл -ауқаты, адалдық, болашаққа бастайтын Тыңдалымға берілген ақпаратпен танысады. Түртіп алу» әдісі арқылы негізгі ақпараттарды жазып алып отырады Берілген өлеңді мәнерлеп оқып, мағынасын айтады. Көтерілген мәселені анықтап, сыни көзқарасын білдіреді. Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. 1-деңгей Тірек сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды. 1б 2- Интервью әдісін қолдану2б 3-деңгей. Әңгімелеу әдісі. 3б Оқушылар өз деңгейлеріне сай тапсырмаларды белсенділік пен орындайды. орындайды. |
Критерий: Өлеңді мәнерлеп оқып оның мазмұнына қатысты ойларын айтады. Дискриптор: Өлеңді мәнерлеп оқып мазмұнын айтады 3б ҚБ. «Шапалақ» әдісі. Критерий: Көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіріп айтады Дескриптор: Көтерілген мәселеге көзқарасын білдіреді. 3 б Кеспе қағаздармен жұмыс жасап, бірін - бірі бағалайды Бағалау критерийі: Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпінді сақтай отырып, өз ойларын жеткізу; Дескриптор: Сөйлеу тілінде интонация, логикалық екпінді сақтай отырып, ойын жеткізу;. 4 б |
Оқулық, жұмыс дәптерлер т.б. А4 парағы Кеспе қағаздар, Стикер Жұмыс дәптері, А4 парағы |
|
5 |
Сабақты қорытындылау мақсатында «POLLIE» әдісі арқылы тест тапсырмаларын орындатады. Мұғалім оқушылар чатына ұялы телефон арқылы тест тапсырмаларын жібереді. Сандық технологияны пайдалану Сабақ барысында алған білімдерін талдап, жинақтауға арналған тапсырмалар орындатады. |
Тест тапсырмаларынан жауап береді 1. «Ғұмырнама» жыр жинағының авторы кім? А) А. Сейтақ Б) Қ. Сарин В) М. Шаханов 2.Тәуелсіз Қазақстанның алғашқы Конституциясы қашан қабылданды? А)1992 жылы 2 наурызда Б) 1993 жылы 28 қаңтарда В) 1995 жылы 30 тамызда 3. Қолданыстағы Конституция неше баптан тұрады? А) 131 бап Б) 95 бап В) 98 бап Тест тапсырмаларына дұрыс жауап береді. АКТ ны қолданып,сан дық технологияны дұрыс қолдану арқылы берілген тест сұрақтарының жауабын дұрыс табады |
ҚБ. «Мадақтау сөз» Ауызша бағалау Жарайсың! Керемет! |
Оқулық, жұмыс дәптері Смарт фон Ұялы телефон |
|
Сабақтың соңы 2 мин.
|
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын алады.
|
Рефлексия 1.Өлеңнен..........білдім. 2.Маған.........қызық болды. 3.Мен.................екенін түсіндім. 4.Менің қолымнан..............келеді.
Оқушылар осы сұрақтарға жауап беру арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын стикерге мұғалімге жазып қалдырады |
|
стикерлер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Қабілетті оқушыларға Тақырыптан тыс білімін кеңейтуге арналған тапсырмалар ұсынылады. Өз ойларын еркін жеткізуге арналған тапсырмалар орындатады Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға Кеспе қағаздарда қосымша тапсырмалар ұсынады Жетелеуші сұрақтар арқылы тақырып бойынша айтылым дағдысын қалыптастырамын .
|
«Мадақтау сөз», Ауызша бағалау, Өзін- өзі бағалау тәсілдері «Керемет», «Жарайсың», «Шапалақ» әдістері мен 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||
шағым қалдыра аласыз



мин













