Айнашова Кундызай Алжанбаевна

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Айнашова Кундызай Алжанбаевна

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниетану сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім

Уақыт

Пәні:

Дүниетану

Күні:

05.11.2025

Педагогтің аты-жөні:

Айнашова К.А.

Сынып: 3 «Ғ»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мен, сен, ол, олар – барлығымыз бір отбасымыз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.1.1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру

Сабақтың мақсаты

отбасы мүшелері арасындағы сыйластықтың маңызын талқылау

Құндылық

Әр ісіне, қадамына жауапкершілікпен қарайды, әдепті және мейірімді, сөзіне берік, ісіне адал, кішіге ізет, үлкенге құрмет көрсетеді, ар-ұятты жоғары бағалайды

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

(3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату.

Қуанамын менде

Қуанасың сен де

Қуанайық достарым

Арайлап атқан таңға




Өзін көрсетеді

Көршісін көрсетеді

Қолдарынан ұстайды

Қолдарын көтереді

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!





Сабақ

тың ортасы

(5 мин)





10 мин

«Ой қозғау» әдісі

1.Кімдерді туысқандар деп атайды?

2.«Туыс» деген ұғымды қалай түсінесің?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау


1-тапсырма

Жұптық жұмыс

«Құрастыр» әдісі

Суреттерге қара.

Бұл адамдардың арасындағы туысқандық байланыс туралы өз болжамыңды айт.

Суреттегі отбасы жайлы әңгіме құра.

«Серпілген сауал» әдісі

1. Тағы қандай туысқандық байланысты анықтайтын атауларды білесің?

Талқылау сұрақтары:

1. Үйдегі ең құрметті орынға кім отырады? Неліктен?

Сұрақтарға жауап береді











1. суреттегі адамдардың арасындағы туысқандық байланыстарын айтады

2.сурет бойынша әңгіме құрастыр










Сұраққа жауап береді

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!

Құмсағат


«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау


Дескриптор:

-суреттегі адамдардың арасындағы туысқандық байланыстарын айтады(1б)

-сурет бойынша әңгіме құрастыр.(1б)


Дескриптор:

-тапсырманы орындайды











Оқулық

26-бет


10 мин





















Сергіту

сәті

2 минут

2- тапсырма

Жеке жұмыс

«Саған сұрақ» әдісі

Әкең мен анаң кімді қызым дейді?

Ал кімді ұлым дейді?

Кім кімге аға мен іні немесе әпкесі мен қарындасы, сіңлісі болады? Кімдерді ата мен әже дейді?

Кім кімге немере болады?

Талқылау сұрақтары:

1. Тағы қандай туысқандық байланысты анықтайтын атауларды білесің ?



«Бұзылған телефон»

ойыны

1. бірінші сұраққа жауап жазады

2.екінші сұраққа жауап жазады

3.үшінші сұраққа жауап жазады

4.төртінші сұраққа жауап жазады

5.бесінші сұраққа жауап жазады







Сұраққа жауап береді





Бастаушы келесі оқушының құлағына бір сөз сыбырлайды.

Ол келесі оқушыға сыбырлайды.Соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек.Кейін сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады.

«Комментарий» арқылы

Жұлдызшалар

Дескриптор:

-бірінші сұраққа жауап жазады(1б)

-екінші сұраққа жауап жазады(1б)

-үшінші сұраққа жауап жазады(1б)

-төртінші сұраққа жауап жазады(1б)

-бесінші сұраққа жауап жазады(1б)

Дескриптор:

-тапсырманы орындайды





Жарайсыңдар!

Керемет!

Оқулық

49-бет


















8 мин

3 –тапсырма

Жұптық жұмыс

«Анықта» әдісі

Адамдардың бір-бірімен туысқандық байланысы туралы не білесіңдер? Суретті пайдаланып, жауап беріңдер.


Талқылау сұрақтары:

1.Тапсырмада саған не оңай, не қиын болды?

1. адамдардың бір-бірімен туысқандық байланысы туралы әңгімелейді

2. сурет бойынша әңгімелейді

3.қорытынды жасайды





Сұраққа жауап береді

«Комментарий» арқылы

Жұлдызшалар

Дескриптор:

-адамдардың бір-бірімен туысқандық байланысы туралы әңгімелейді(1б)

-сурет бойынша әңгімелейді(1б)

-қорытынды жасайды(1б)

Дескриптор:

-тапсырманы орындайды

Оқулық

27-бет


Сабақтың соңы


7 мин

Рефлексия

«Құмсағат» әдісі (Бағалау)

Бүгінгі сабақты толық түсіндім

(9,10 теңге)

Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге )

Бүгінгі сабақты түсінбедім

(5,6 теңге )

Үйге тапсырма

Сұрақтарға жауап жаз.

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай құмсағаттың құм таяқшасын жылжыту арқылы анықтайды.

Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!

Құмсағат

жылжы

малы құм таяқшасы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.11.2025
27
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі