|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенбаева С.А. |
|
Күні: |
19.01.2026 |
|
Сыныбы: 6А,Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.4 |
|
Сабақтың мақсаты |
- модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешеді. |
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. «Ой қозғау» әдісі. 8 минут |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын анықтау. Үй тапсырмасын тексеру: №851 Теңдеудің түбірлерін табыңдар - Үй тапсырмасын талқылау сұрақтары Неліктен? Қалай есептедің? Нені қолдандың?- деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру. Wordwall қосымшасы арқылы оқушы тапсырма жауабын айтады.Қалған оқушылар «Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданып «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұранамын, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді.
LearningApps бағдарламасын пайдаланып тапсырма орындау арқылы сабақтың тақырыбы ашылады https://learningapps.org/watch?v=p63re7q0k23 Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Wordwall қосымшасы арқылы жүзеге асады «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба арқылы тексереді
LearningApps бағдарламасын қолданып тапсырма орындау арқылы сабақтың тақырыбын ашады |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушылардға кері байланыс береді |
Wordwall
https://learningapps.org/watch?v=p63re7q0k23
ДК экраны |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 2 минут Жеке, жұптық, топтық жұмыс. 15 минут 10минут |
Жаңа сабақ: www.youtube.com › http://www.bilimland.kz/kk/content/structure/853-algebra#lesson=11722 Бейнесабаққа назар аударып, тыңдап және бейнесабақтағы ақпаратттармен танысады. Wordwall қосымшасы арқылы топқа бөлу 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс Топтарға тапсырма
1-топ
2-топ
ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады.Кері байланыс Қай тапсырма қиындық тудырды? Мақсатқа оралу:Модуль таңбасы бар сызықтық теңдеудің түбірлерін табу «Көршіңмен бөліс» әдісі 2-тапсырма Жұптық жұмыс Теңдеуді шешіңіз
ЕББҚ бар оқушы бұл тапсырмада жұбынан қолдау көмек алып, тапсырманы бірге орындайды. Мақсатқа оралу: Модуль таңбасы бар сызықтық теңдеудің түбірлерін табу
«Білетініңіздің барлығы» әдісі арқылы жеке жұмыс 3-тапсырма Жеке жұмыс Атобы№1 1) 2) Bтобы №2
Cтобы №3 Қосымша 1)
|
Берілген сілтеме арқылы бейнесабақты көреді. Жұмыс дәптерге қажетті мәліметтерді жазады Wordwall қосымшасы арқылы топқа бөлінеді Бұл әдіс арқылы оқушылар тапсырма орындайды.Балалар бірінші жеке орындайды,сосын жұптасады,сосын топта талқылайды. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай топта оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады. Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. Оқушылар тапсырманы орындайды. «Сағат тілі » әдісі бойынша оқушылар орындаған жұмыстарын келесі топпен алмасады. Дескриптор арқылы бағалау жұптар бір-бірін бағалайды 3-тапсырмада йнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешеді Берілген топтаға тапсырмалардың ішінен қалаған бір тапсырмасын орындайды
Өзін-өзі бағалау Орындаған оқушылар дескриптор бойынша бағаланады. |
Топтар бірін-бірі «Бутерброд» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор - теңдеу түбірлерінің санын табады; - есептің жауабын негіздейді. Дескриптор
Дескриптор -түрлендірулерді орындайды-1; - сызықты теңдеулерге көшеді-1; - теңдеу түбірлерінің санын табады-1; А-тобы /3балл/ Орындаған оқушылар дескриптор бойынша бағаланады. в-тобы /3балл/ с-тобы/3балл/ |
ДК экраны: www.youtube.com › watch http://www.bilimland.kz/kk/content/structure/853-algebra#lesson=11722
Wordwall Қосымша 1 |
||
|
Жеке жұмыс. 5 мин. |
4-тапсырма. «Wordwall»қосымша арқылы сабақты қорытындылау https://wordwall.net/resource/36630901 Талқылау сұрақтары: -айнымалы модуль таңбасы ішіндегі теңдеуді шешуде қандай қиындық туындады? |
Берілген тапсырманы орындайды
|
1балл 10 баллдык жүйе бойынша бағалау |
ДК экраны https://wordwall.net/resource/36630901 Үлестірмелер
|
||
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Рефлексия:
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үй жұмысы: №867 есеп Теңдеуді шешіңдер |
Дескриптор -түрлендірулерді орындайды; - сызықты теңдеулерге көшеді; - теңдеу түбірлерінің санын табады;
|
6-сынып оқулығы. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенбаева С.А. |
|
Күні: |
19.01.2026 |
|
Сыныбы: 6А,Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.4 |
|
Сабақтың мақсаты |
- модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешеді. |
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. «Ой қозғау» әдісі. 8 минут |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын анықтау. Үй тапсырмасын тексеру: №851 Теңдеудің түбірлерін табыңдар - Үй тапсырмасын талқылау сұрақтары Неліктен? Қалай есептедің? Нені қолдандың?- деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру. Wordwall қосымшасы арқылы оқушы тапсырма жауабын айтады.Қалған оқушылар «Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданып «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұранамын, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді.
LearningApps бағдарламасын пайдаланып тапсырма орындау арқылы сабақтың тақырыбы ашылады https://learningapps.org/watch?v=p63re7q0k23 Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Wordwall қосымшасы арқылы жүзеге асады «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба арқылы тексереді
LearningApps бағдарламасын қолданып тапсырма орындау арқылы сабақтың тақырыбын ашады |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушылардға кері байланыс береді |
Wordwall
https://learningapps.org/watch?v=p63re7q0k23
ДК экраны |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 2 минут Жеке, жұптық, топтық жұмыс. 15 минут 10минут |
Жаңа сабақ: www.youtube.com › http://www.bilimland.kz/kk/content/structure/853-algebra#lesson=11722 Бейнесабаққа назар аударып, тыңдап және бейнесабақтағы ақпаратттармен танысады. Wordwall қосымшасы арқылы топқа бөлу 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс Топтарға тапсырма
1-топ
2-топ
ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады.Кері байланыс Қай тапсырма қиындық тудырды? Мақсатқа оралу:Модуль таңбасы бар сызықтық теңдеудің түбірлерін табу «Көршіңмен бөліс» әдісі 2-тапсырма Жұптық жұмыс Теңдеуді шешіңіз
ЕББҚ бар оқушы бұл тапсырмада жұбынан қолдау көмек алып, тапсырманы бірге орындайды. Мақсатқа оралу: Модуль таңбасы бар сызықтық теңдеудің түбірлерін табу
«Білетініңіздің барлығы» әдісі арқылы жеке жұмыс 3-тапсырма Жеке жұмыс Атобы№1 1) 2) Bтобы №2
Cтобы №3 Қосымша 1)
|
Берілген сілтеме арқылы бейнесабақты көреді. Жұмыс дәптерге қажетті мәліметтерді жазады Wordwall қосымшасы арқылы топқа бөлінеді Бұл әдіс арқылы оқушылар тапсырма орындайды.Балалар бірінші жеке орындайды,сосын жұптасады,сосын топта талқылайды. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай топта оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады. Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. Оқушылар тапсырманы орындайды. «Сағат тілі » әдісі бойынша оқушылар орындаған жұмыстарын келесі топпен алмасады. Дескриптор арқылы бағалау жұптар бір-бірін бағалайды 3-тапсырмада йнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешеді Берілген топтаға тапсырмалардың ішінен қалаған бір тапсырмасын орындайды
Өзін-өзі бағалау Орындаған оқушылар дескриптор бойынша бағаланады. |
Топтар бірін-бірі «Бутерброд» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор - теңдеу түбірлерінің санын табады; - есептің жауабын негіздейді. Дескриптор
Дескриптор -түрлендірулерді орындайды-1; - сызықты теңдеулерге көшеді-1; - теңдеу түбірлерінің санын табады-1; А-тобы /3балл/ Орындаған оқушылар дескриптор бойынша бағаланады. в-тобы /3балл/ с-тобы/3балл/ |
ДК экраны: www.youtube.com › watch http://www.bilimland.kz/kk/content/structure/853-algebra#lesson=11722
Wordwall Қосымша 1 |
||
|
Жеке жұмыс. 5 мин. |
4-тапсырма. «Wordwall»қосымша арқылы сабақты қорытындылау https://wordwall.net/resource/36630901 Талқылау сұрақтары: -айнымалы модуль таңбасы ішіндегі теңдеуді шешуде қандай қиындық туындады? |
Берілген тапсырманы орындайды
|
1балл 10 баллдык жүйе бойынша бағалау |
ДК экраны https://wordwall.net/resource/36630901 Үлестірмелер
|
||
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Рефлексия:
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үй жұмысы: №867 есеп Теңдеуді шешіңдер |
Дескриптор -түрлендірулерді орындайды; - сызықты теңдеулерге көшеді; - теңдеу түбірлерінің санын табады;
|
6-сынып оқулығы. |
шағым қалдыра аласыз
түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b –
рационал сандар;
+3=9
+
5)
6) 
; 6)
;















