Материалдар / Айтыс өнері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Айтыс өнері

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға айтыс түрлері , шығу тарихы жайлы методикалық көмек ретінде ұсынылады
Авторы:
25 Желтоқсан 2023
306
17 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың қысқа мерзімді жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар 1 бөлімі:

Қазақ халқының музыкалық мұрасы.

Мектеп:


Күні:

Сабақ: № 5


Мұғалімнің Т. А.Ж.:


Сынып:

5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Айтыс өнері.

Осы сабаққа құрылған оқыту мақсаты

(оқу бағдарламасының сілтемесі)

5.1.3.1 - түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;

Сабақтың мақсатттары

Топта өз рөлін білу;

Өлеңді креативті түрде танытуға білу.

Бағалау критерииілері

Оқушы мақсатына жетті, егер:

Музыка жанрына тиісті сегізжол құрастырады;

Ансамбле өз рөлін таба біледі;

Ансамблде өз шығармасын оқи отырып, алға ұсынып орындайды;

Шығармада креативті қолданады;

Өзгелердің жұмысын бағалайды.

Тілдік мақсат

Диолог хаттар үшін пайдаланылатын сөз тіркестерінің сериясы

айтыс, қыз бен жігіт айтысы;

-күй- төкпе, шертпе;

-стиль, жанр, лад, интонация, музыкалық көркемдеуші құралдар;

-импровизация, өңдеу, композиция;

-интерпретация;

-екпін, ырғақ;

-сүйемелдеу, ансамбль

Біз Біржан мен Сараның айтысын таңдадық, себебі ол….(айтыстың стильін, жанрын, орындаушылық әдісін) анықтауға көмектеседі.

Біз халық әуенін компьютерлік бағдарламада импровизацияладық, ол бізге....( тілдік дағдыны) дамытуға көмектесті.

Біз күй тарихын зерттедік, ол күйдің ....(шертпе, төкпе) әдістерін білуге көмектеседі.

Құндылыққа үйрету

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Азаматтық жаһандық тәрбие

Бұл бөлімде жаһандық әсері мен музыкалық оқиғаларды тыңдап қарастыру. Сынып оқушысы музыкаға шолу арқылы бағдарламаны қамтамасыз етеді және қоя отырып,пайдалана атқарады.

АКТ қолданылудағы шеберліктері

Компьютерлік бағдарлама Audacity

Пәнаралық байланыс байланыс

Кіріктірілген пәнаралық байланысы информатикамен, тарихпен, әдебиетпен байқалады.

Алдын-ала білу

Айтыс деген не?,айтысты спорттық жарыстармен біріктіруге болатыны оқушылар білуі мүмкін?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті


Ресурстар

Сабақтын басы











Сабақтын ортасы

15м





15м






















Сабақтын соңы


10м






Сабақ басында оқушылардың назарын назарын жинақтау:

Айтысты жүргізу үшін сыныпты рәсімдеу алаңы ретінде әйгілі ақындардың фото бабын ілу.

Ұйымдастыру кезеңі:

Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Бір-бірімізге жақсы көңіл күй сыйлайық. Мен сіздерге күлімдеймін, сіздер маған күлімдеңдер. Менің сіздерге тілерім бүгінгі сабағымыз жаңа біліммен сусындырып, бір-біріңнің жұмыстарыңнан жақсы әсер алып,бір-бірімізге мейірімді болайық. Оқушыларды топтарға бөледі


Тапсырма;

1. Тақпақтардың фонограммасын пайдаланып,домбыраның әуенімен топтарда сеіз жол шығармасын орындаңыз;

2.Сынып алдында өз жұмыстарыңды көрсетініздер;

3.Басқа оқушылардың орындауларын бағалаңыз.

1 топ: "Қайырымдылық жаса"атты сегізжол өлең құрастырады,интернет желісінен таңдайды,содан кейін минус өңдеуін ,мәтінін табады, 1 шумағын және қайырмасының сөздерін өзгертеді.Бір оқушы мәтінін өзгертеді,ал қалғандары өзгертілген мәтін бойынша әндерді орындайды.

2 топ: : "Мақсатыңа жет"атты сегізжол өлең құрастырады,интернет желісінен таңдайды,содан кейін минус өңдеуін және мәтінін , 1 шумағымен қайырмасының сөздерін табады. Бір оқушы мәтінін өзгертеді,ал қалғандары өзгертілген мәтін бойынша әндерді орындайды .

3топ: "Менің Қазақстаным" атты сегізжол өлең құрастырады,интернет желісінен таңдайды,содан кейін минус өңдеуін ,мәтінін және, 1 шумағымен қайырмасының сөздерін табады. Бір оқушы мәтінін өзгертеді,ал қалғандары өзгертілген мәтін бойынша әндерді орындайды .

Регламент: 15 мин.

Мұғалім өзі домбыраның сүйемелдеумен оқушыларға көрсетеді.

Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдына көрсетілім жасайды;

Басқалардың жұмысын бағалайды.

Критерий бойынша оқушылардың өзара бағалаулары:

Қорытынды нәтижелері: сабақтың мақсаты мен критериін талқылау.



http://collegy.ucoz.ru/publ/79-1-0-14770


http://www.bilu.kz/aitys.php

Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау керек екендігін көрсетесіз?Аса қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз қалай жоспарлайсыз,оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.


Рефлексия


Сабақта бағалаудың әдіс-тәсілдерінің қолданылуы :

К = жалпы сыныппен жұмыс

Д = мұғалімнің түсіндірілімі

Г = топпен жұмыс

И = жеке жұмыс

Ф = қалыптастырушы бағалаудың көмегі

Сабақ басы

- «Миға шабуыл»

- Негізгібөлім

Талқылау

- Өзара түсіністік

Қорытынды

- Рефлексия


Әдіс-тәсілдерді сақтайтын денсаулық.


Жалпы баға



Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?

1:


2:


Сабақтың жақсы өтуіне қалай көмек берер едіңіз? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?

1:


2:


Менің сабақта сынып туралы,жетістіктері туралы байқағаным /кейбір оқушыларға қиыншылық тудырғаны, келесі сабақта неге аса көңіл аудару керек?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!