Әке

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Әке

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ пен жай сабаққа қолдануға болады қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы


Мекеме атауы:


Пәні:


Бөлім: 


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әке – балаға сыншы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.2.1.1 – мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау;

5.4.4.4 – сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есімнің орнына қолдана білу.

Сабақтың мақсаты:

(Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

  • Оқушылар мәтінді түсініп оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды;

  • сан есімнің мағыналық түрлерін ажыратып, сан есімді зат есімнің орнына қолданып сөйлем құрайды. Наурыз – тәуелсіздік және отаншылдық айы;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. "Көңіл – күй шкаласы" әдісі арқылы өз ойларыңызды білдіріңіздер.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

Сенімді қарым-қатынас орнату және ұжымда жағымды ахуалды сақтай білуді үйрету


Топқа бөлу: Оқушыларды тақырыпқа байланысты етіп 3 топқа бөліп аламын.

  • I топ – « Әке »

  • II топ – « Бала »

  • IІІ топ – « Өнер »

Үй тапсырмасын сұрау: « WordWall » платформасы арқылы сұраймын.

  • «WordWall» платформасы арқылы берілген тест сұрақтарына жауап беріңіздер.

Оқушылар " Көңіл – күй шкаласы " әдісі арқылы өз ойларын білдіреді.














Оқушылар ДК экранынан шыққан әрбір сұраққа белсене, дұрыс жауап береді.



Ауызша мадақтау

Жарайсың!

Керемет шешім!

Ойлы шешім!














Дескриптор: Жалпы – 1 балл.

- тест сұрақтарына жауап береді.

Оқулық, жұмыс дәптерлері, Үлестірмелі қағаздар, ДК экраны

https://wordwall.net/ru/embed/39a477cfa990406e8e567432674bb9e5?themeId=1&templateId=3&fontStackId=0


«Сұрақ-жауап » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында менің қолымдағы сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты болжайды.

Оқушылар қойылған сұрақтарға белсене жауап береді. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжайды.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен  ынталандыру.

5 – сынып

ДК экраны

Сабақтың ортасы

20 мин.

Мұғалім оқушыларға жаңа сабақпен және сабақтың мақсатымен таныстырады.

Сабақты пысықтап алу мақсатында оқушыларға жасанды интелект көмегімен тақырыпқа байланысты бейнебаян көрсетемін.


1-тапсырма.  Топтық жұмыс. «Екі баған – бір ой» әдісі.

Мәтінді оқып, оқиғаның негізгі ойын және оны толықтыратын қосымша мәліметтерді анықтаңдар. Төмендегі кестені толтырыңыздар.


Тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болуды негізге алу.

Саралау тәсілі: топтық жұмыс кезінде әлді оқушылар, әлсіз оқушыларға қолдау көрсетеді. Және әрбір тапсырмаға талдау жасайды.


Оқушылар мұқият тыңдайды.








Топтар, мәтінді оқып, оқиғаның негізгі ойын және оны толықтыратын қосымша мәліметтерді анықтайды. Кестені толтырады.











Дескриптор:  Жалпы – 4  балл.

- мәтінді оқиды;

- оқиғаның негізгі ойын және оны толықтыратын қосымша мәліметтерді анықтайды;

- кестені толтырады

- берілген тапсырманы топпен орындайды.

5 сынып, оқулығы, жұмыс дәптері

ДК экраны

«Kling AI» платформасы





2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Сұрақтар сөйлейді» әдісі.

Әр жұпқа төмендегі «Сұрақтар сөйлейді» әдісі арқылы мына сан есімдерді зат есімнің орнына қолданып, сөйлем құраңдар.


Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білуді үйрету.

Саралау тәсілі: Жұптық жұмысты жүзеге асыру барысында оқушылар жұпта бірге отырып, «Сұрақтар сөйлейді» әдісі арқылы мына сан есімдерді зат есімнің орнына қолданып, сөйлем құрайды.


Оқушылар жұптаса отырып,

«Сұрақтар сөйлейді» әдісі арқылы мына сан есімдерді зат есімнің орнына қолданып, сөйлем құрайды.

Дескриптор:  Жалпы – 3 балл.

- сөйлем құрайды;

- сан есімдерді зат есімнің орнына қолданады;

- берілген тапсырманы жұппен орындайды.


5 - сынып, оқулығы жұмыс дәптері







3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Кім жылдам?» әдісі. (10 минут)

Оқушылар, «Кім жылдам?» әдісі арқылы «Әке – балаға сыншы» тақырыбына 1–2 сөйлемдік қорытынды ой жазыңдар.

➡️ Сөйлемде кемінде бір сан есім болсын.

Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосуға дағдыландыру.

Саралау тәсілі: жеке жұмыс барысында оқушылар өз ойларын нақтылап толықтырып айтады, жазады.


Берілген тапсырманы әр оқушы жеке орындайды.


Дескриптор:    Жалпы –2 балл.

- 1–2 сөйлемдік қорытынды ой жазады;

- кемінде бір сан есім қолданады;

- берілген тапсырманы әр оқушы жеке орындайды;


Оқулық, жұмыс дәптерлері.




Сабақтың соңы

10 мин.


« Ноутбук» әдісі арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылаймын..


«Асық жасанды интеллект» әдісі арқылы кері байланыс жасайды


Үй тапсырмасын беру:






Жеке жұмыс:

  • Мен түсіндім

  • Қиналдым

  • Сұрағым бар

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай «Күнделік» әдісі арқылы 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.


5 – сынып оқулық, жұмыс дәптері. Қима қағаздар, ДК экраны






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі