Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
5.2.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты
түсіну, анықтау;
5.3.5.1. Оқылым және тыңдалым материалдары
бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін
жазу.
5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата
білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар: мәтінді түсініп оқу, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша өз ойын
жазу, сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата
білу;
Көптеген оқушылар:
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты
түсіну, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі
ақпараттарды сақтай отырып жинақы мәтін жазу,
сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата
білу;
Кейбір оқушылар: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі
ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу,
сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан
есімді зат есім орнына қолдана білу.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым, жазылым мақсаты
бойынша:
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты
анықтайды;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі
ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады;
Пəнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: оқылым, тыңдалым, негізгі ақпарат, қосымша
ақпарат, жинақы мәтін.
Әдеби тіл нормасы
бойынша:
Сан
есімнің мағыналық түрлерін ажырата біледі;
Сан
есімді зат есім орнына қолдана біледі.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу, сабаққа
дайындық.
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты
ояту
-
Балалар, «Әкеге қарап ұл өсер, анаға қарап, қыз
өсер», «Әке балаға сыншы» деген даналық сөздердің мағынасын қалай
түсінесіңдер?
-
Суретте кімдер бейнеленген?
1.
Асанәлі Әшімов туралы не білесіңдер? Ол қандай рөлдерді сомдаған?
Қандай фильмдер түсірген?
2.
Сағи Әшімов туралы не білесіңдер? Ол қандай фильмдерге
түскен?
Сабақтың мақсаттары мен бағалау
критетийлерімен танысу.
|
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары
сабаққа аударылады.
Суретке байланысты өз болжамдарын
ұсынады.
Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың
тақырыбын анықтайды.
|
ҚБ
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны
тану
ОҚЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ
Тапсырма. Оқылым мәтіні. Мәтінді түсініп
оқы.
Тапсырма. «Жылқы сұлбасы»
стратегиясы.
1. Жылқының 4 аяғына мәтіндегі негізгі тірек
сөздерді жазыңыз.
2. Жылқының басына негізгі ақпаратты
жазыңыз.
3. Жылқының ішкі құрылысына қосымша ақпаратты
жазыңыз.
4. Жылқының құйрығына мәтін бойынша қорытынды
жазыңыз.
Саралау. Деңгейі төмен оқушыларға мәтіндегі тірек сөздерді
анықтату.
Дескриптор:
*мәтіндегі негізгі тірек сөздерді
анықтайды;
*
негізгі ақпаратты анықтайды;
* қосымша ақпаратты анықтайды;
*
қорытынды жазады.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір
тілек»
ӘТН.
Тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ
ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН
КЕЙІН.
Дескриптор:
Бекіту . Бүгінгі сабақ бойынша не үйрендің, ойыңды
қорытындыла.
«Соңғы сөзді мен айтайын...»
әдісі
Тақырып бойынша дәлел келтіре отырып, ой бөлісіп,
өз көзқарасын білдіреді, қорытынды жасайды.
|
Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасын
орындайды.
Оқушылар мәтіндегі негізгі тірек сөздерді
анықтайды;
негізгі ақпаратты анықтайды;
қосымша ақпаратты анықтайды;
қорытынды жазады. .
Грамматикалық тақырыпты
меңгереді.
Оқушылар ізденімдік жұмыс жасайды;
материал жинақтайды;
мәліметтерді пайдаланып, шағын мәтін
жазады.
Тақырып бойынша дәлел келтіре отырып, ой бөлісіп,
өз көзқарасын білдіреді, қорытынды жасайды.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
«Түстер»
Стикер
ҚБ
|
Тапсырма қағаздары
|