|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||
|
Күні: |
05.02.2026 |
|||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы қызметіне баға баға береді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу; Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау; Ар-ұят: Өзін отбасының, сыныптың, мектептің, қоғамның, Отанның бір мүшесі екенін сезіну |
|||||
|
Тарихи концепт (фокус): |
маңыздылық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі амандасу, түгендеу Ой-шақыру. Алаш зиялыларының суреттерін көрсету арқылы сұрақтар қойып талқыларикету Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||
|
Жаңа білім |
Т.Ж. І тапсырма. «Алаш» ұлттық идеясының туындауын талдаңдар. IDEA формуласы бойынша I – (Identify) тарихи оқиғалардың себептерін анықтау D – (Describe) сәйкесінше дәлелдерді сипаттау E – (Explain) оның … қалай әсер еткендігін түсіндіру A – (Analyze) бұл себептердің қаншалықты маңызды болғандығын Дескриптор Алаш ұлттық идеясының туындауы себебін талдайды Талқылау сұрақтары: Алаш зиялыларының ұлттық идеяны жаңғыртудағы рөлі қандай екен? .ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. ЖұЖ.ІІ тапсырма. Тірек сызба жасаңдар Алаш идеясының бүгінгі күндегі маңыздылығы неде? Дсекриптор Алаш идеясының бүгінгі күндегі маңыздылығына өз көзқарастарын тірек сызбаға талдайды .ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Жеке жұмыс. ІІІ тапсырма. Тест орындаңдар 1.Отаршыл үкіметке арналған ірі петиция? A.Қапал B.Әулие-ата C.Верный D/Қазалы E.Қарқаралы 2.ІІ Николайға арналған Қарқаралы петициясы жазылған жәрмеңке? A.Тоқмақ B Атбасар C Қоянды Ботов D Қарқара E Тайыншакөл 3.Қарқаралы петициясына Семей облысы Қарқаралы уезінен қол қойған қазақ саны? A.42 B 23 C 32 D 50 E 12 4.Қарқаралы петициясына қосылған облыстар уездері? A.Жетісу Тараз облыстарының уездері B Семей, Ақмола облыстарының уездері C Алматы Маңғыстау облыстарының уездері D Қашаған Ақмола облыстарының уездері E Ақтөбе Қызылорда облыстарының уездері 5.1905 ж. Дала генерал-губернаторына хат жазған Семей облысының әскери губернаторы? A.И.Бутков B Ф.Гейнс C Галкин D А.Проценко E М.Сперанский 6.Қарқаралы петициясының толық нұсқасы неше тармақтан тұрды? A.49 B 51 C 47 D 48 E 50 7.ХХ ғ. басында шиеленісе түскен мәселе? A.салық B жер C кедейшілік D қаржы жағынан E өзгерту 8.Алаш зиялыларының мақсаты? A.қазақ елін Батыс Еуропа өркениетіне жеткізу B қазақ елін Шығыс Еуропа өркениетіне жеткізу C қазақ елін Оңтүстік Еуропа өркениетіне жеткізу D қазақ елін Солтүстік Еуропа өркениетіне жеткізу E қазақ елін Орталық Еуропа өркениетіне жеткізу 9.Бұрынғы ел билеушілердің басым көпшілігі уақыты мен күшін өзара қастандыққа, күш көрсету мен зорлық-зомбылық, алауыздыққа жұмсады» - деп Ә. Бөкейхан жазған жыл A.1916 B 1915 C 1914 D 1918 E 1913 10.Ә. Бөкейхан мүше болған партия? A.Кеңес B Эсерлер C Монархияшылар D Кадеттер E Федералистер |
Оқушылар қосымша ддеректерді қолдана отырып тапсырманы олрындайды Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар талқылау жүргізеді нәтижесін тірек-сызба ретінде қағазға түсіріп, аудитория алдында қорғайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады » |
Мұғалім презентациясы Слайд № 1-2 Қазақ газетінің суреті бар слайд |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау? «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы қызметіне баға баға бере алдык па? Үйге тапсырма Алаш автономиясы жайлы қосымша ақпарат оқып келу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
|||||
|
Күні: |
05.02.2026 |
|||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы қызметіне баға баға береді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу; Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау; Ар-ұят: Өзін отбасының, сыныптың, мектептің, қоғамның, Отанның бір мүшесі екенін сезіну |
|||||
|
Тарихи концепт (фокус): |
маңыздылық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі амандасу, түгендеу Ой-шақыру. Алаш зиялыларының суреттерін көрсету арқылы сұрақтар қойып талқыларикету Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||
|
Жаңа білім |
Т.Ж. І тапсырма. «Алаш» ұлттық идеясының туындауын талдаңдар. IDEA формуласы бойынша I – (Identify) тарихи оқиғалардың себептерін анықтау D – (Describe) сәйкесінше дәлелдерді сипаттау E – (Explain) оның … қалай әсер еткендігін түсіндіру A – (Analyze) бұл себептердің қаншалықты маңызды болғандығын Дескриптор Алаш ұлттық идеясының туындауы себебін талдайды Талқылау сұрақтары: Алаш зиялыларының ұлттық идеяны жаңғыртудағы рөлі қандай екен? .ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. ЖұЖ.ІІ тапсырма. Тірек сызба жасаңдар Алаш идеясының бүгінгі күндегі маңыздылығы неде? Дсекриптор Алаш идеясының бүгінгі күндегі маңыздылығына өз көзқарастарын тірек сызбаға талдайды .ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Жеке жұмыс. ІІІ тапсырма. Тест орындаңдар 1.Отаршыл үкіметке арналған ірі петиция? A.Қапал B.Әулие-ата C.Верный D/Қазалы E.Қарқаралы 2.ІІ Николайға арналған Қарқаралы петициясы жазылған жәрмеңке? A.Тоқмақ B Атбасар C Қоянды Ботов D Қарқара E Тайыншакөл 3.Қарқаралы петициясына Семей облысы Қарқаралы уезінен қол қойған қазақ саны? A.42 B 23 C 32 D 50 E 12 4.Қарқаралы петициясына қосылған облыстар уездері? A.Жетісу Тараз облыстарының уездері B Семей, Ақмола облыстарының уездері C Алматы Маңғыстау облыстарының уездері D Қашаған Ақмола облыстарының уездері E Ақтөбе Қызылорда облыстарының уездері 5.1905 ж. Дала генерал-губернаторына хат жазған Семей облысының әскери губернаторы? A.И.Бутков B Ф.Гейнс C Галкин D А.Проценко E М.Сперанский 6.Қарқаралы петициясының толық нұсқасы неше тармақтан тұрды? A.49 B 51 C 47 D 48 E 50 7.ХХ ғ. басында шиеленісе түскен мәселе? A.салық B жер C кедейшілік D қаржы жағынан E өзгерту 8.Алаш зиялыларының мақсаты? A.қазақ елін Батыс Еуропа өркениетіне жеткізу B қазақ елін Шығыс Еуропа өркениетіне жеткізу C қазақ елін Оңтүстік Еуропа өркениетіне жеткізу D қазақ елін Солтүстік Еуропа өркениетіне жеткізу E қазақ елін Орталық Еуропа өркениетіне жеткізу 9.Бұрынғы ел билеушілердің басым көпшілігі уақыты мен күшін өзара қастандыққа, күш көрсету мен зорлық-зомбылық, алауыздыққа жұмсады» - деп Ә. Бөкейхан жазған жыл A.1916 B 1915 C 1914 D 1918 E 1913 10.Ә. Бөкейхан мүше болған партия? A.Кеңес B Эсерлер C Монархияшылар D Кадеттер E Федералистер |
Оқушылар қосымша ддеректерді қолдана отырып тапсырманы олрындайды Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар талқылау жүргізеді нәтижесін тірек-сызба ретінде қағазға түсіріп, аудитория алдында қорғайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады » |
Мұғалім презентациясы Слайд № 1-2 Қазақ газетінің суреті бар слайд |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау? «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы қызметіне баға баға бере алдык па? Үйге тапсырма Алаш автономиясы жайлы қосымша ақпарат оқып келу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













