Сабақтың тақырыбы: Еуразияның
халқы және елдер
Оқып-үйренудің негізгі
мақсаты: Оқушыларға Еуразияның халқы
және саяси картасы туралы мәлімет бере отырып дүниежүзіндегі
халықтар көп қоныстанға аймақтар Азия дүние бөлігі туралы
ұлттық,тілдік құрамы жағынан үлкен айырмашылық жасайтын материк
екен сыни ойлау арқылы топтық,жұптық,жеке тапсырмаларды орындатуға
баулу,бағалау критерилерін жүзеге
асырту.
Күтілетін
нәтиже: Оқушылар Еуразия
материгінің қазіргі кездегі халқының саны жөнінен алдыңғы орында
тұрғанын,халқы нәсілдік және ұлттық айырмашылықтарына қарамастан –
үлкен айырмашылық жасайтынын оқулықпен,картадан Еуразияның саяси
картада бейнеленуін және елдері қалай бейнеленетінін
(Қазақстан)тауып бере алады.
Түйінді
идеясы: сыни ойлау мен көшбасшылық
жасау арқылы Еуразия материгінің халқының сандық,ұлттық,нәсілдік
айырмашылықтарына өздеріне жұмыс жасату арқылы толық
білдірту.
Сабақтың әдісі-жұмыс
түрі:Топтық жұмыс ,сұрақ -жауап,
жұптық,топтық жұмыстар
Ресурстар
:Оқулық, маркер ,үлестірмелі
қағаздар
Бағалау:бірін-бірі
бағалау
Сабақтың барысы:
Уа-қыт
|
Бөлім
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушылар іс-әрекеті
|
5
мин
6-7мин
|
Кіріспе
Үй
жұмысын
сұрау
|
1.Мұғалім оқушылармен
амандасып,сынып оқушыларының көшбасшылығымен топқа ынтымақтаса
отыртып бөлдірту.Оқушыларды ақ,қара,сары түстерді пайдаланып
бөлү.
2. Ұй тапсырмасын балаларға
жарыс ретінде сұрау бір сұрақ шешкен топ бір гулден алады көп гүл
жинаған топ жеңімпаз болады. шолу жасау,оқушыларға «Есіңе
сақта»ойын элементімен үй тапсырмасынан сабақ
сұрау.
1.Арктикалық,субарктикалық
белдеудің өсімдігі
(мүк,қына,балдырлар)
2.Бұғы мүгі қай зонаға тән
(тундра,орманды тундра)
3.Мұз басу дәуірінен бері
сақталған жануар қалай аталады
(қойөгіз)
4.Тек қылқан ағаштар өсетін
зона (тайга)
5.Тайганың топырағы
(күлгін)
6.Уссурий жолбарысы қай зонада
өмір сүреді ( тайга )
7.Құрғақшылыққа төзімді
өсімдіктер қалай аталады
(ксерофиттер)
8.Хамадалар дегеніміз не?
(Гобиге тән шөлдер)
9.Бамбук аюы деп қандай аюды
атайды (панда)
10.Тик ағашы қай зонада өседі
ерекшелігі қандай (Саваннада ,суда шірімейді кеме,вагон жасауға
пайдаланады.)
|
Мұғаліммен амандасады ,топқа
бөлінеді.
Оқушылар сурақтарға жарыса
жауап беріп көбірек гүл жинауға
тырысады
|
10
мин
|
Тұсаукеср
|
1. Мұғалім оқушылармен бірге
жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын
айқындайды.
Балалар сендерді топқа 3түс
арқылы бөлдім олар нені білдіреді ?
Қазақстанда қанша
ұлт өкілдері тұрады,Қандай діндер бар? Бүгінгі біздің тақырыбымыз
:Еуразияның халқы мен елдері
|
1.Оқушылар сұраққа жауап беріп
3түс 3нәсілді білдіретінің айтады
Балалар Қазақстанда 131 ден
астам қлт өкілі тұратының айтады және бізде ислам,христиан
діндерінің басым екенің де айтады
|
20
мин
|
Негізгі
бөлім
|
1.-тапсырма:Мұғалім оқушыларға жаңа тақырыппен
танысуға тапсырма береді.
Ұш топқа бөлінген оқушыларға
Джигсо әдісі арқылы Халқын, Тілдік құрамын,Елдері деп бөліп беріп
постер жасауға уақыт береді
Постер қоргауға оқушылар
шығарылады
Келесі тапсырма Автобус
аялдамасы постерлер бір топтан екінші топқа
барады
|
Балалар тақырыпшаларын оқып
түсініп постер жасайды.
Балалар постерлерін
қорғайды
Бірін-бірі шапалақтау арқылы
бағалайды
. балалар екі жұлдыз, бір
тілек арқылы бағалайды
|
5
мин
|
Қорытынды
|
1.Мұғалім сабақты
қорытындылайды.
Топ Сэдгвич әдісі арқылы үш
топ бірі-біріне сэнгвич дайындайды жаңа тақырып
бойынша
Екі жеңіл ,бір қиын сұрақ
.
2. Балаларды
бағалау
3.Кері байланыс
орнату
Балаларға сұрақтар
беріледі
1.Сабақта не қызықты
болды?
2.Нені
түсіндің?
3.Сабақта қай тапсырма
ұнамады?
4.Не түсініксіз
болды?
3.Үйге тапсырма: Еуразия
материгінің халқы,елдері.
|
1.Сэндгвич әдісі бойынша
сұрақтарға жауап береді
Балалар сол сұрақтарға шынайы
жауап береді
Үй тапсырмасын жазып
алады.
|
Алматы
облысы
Райымбек
ауданы
Тасашы орта
мектебі
Кулмамбетова Сауле
Жанатбековна
география пәнінің
мұғалімі.