Материалдар / "Александр Македонскийдің сақтарға жорығы" қысқа мерзімді сабақ жоспары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Александр Македонскийдің сақтарға жорығы" қысқа мерзімді сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақстан тарихы ашық сабақ 5-сынып "Александр Македонскийдің сақтарға жорығы" қысқа мерзімді сабақ жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Сәуір 2024
207
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

5.3 Сақтар


Педагогтің аты-жөні:

Серікбай П.Ж.


Күні:

22.02.2024 ж


Сынып: 5 «Ә»

Қатысушылар саны: 19

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонскийдің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау


Сабақтың мақсаты

А.Македонскийдің сақтарға жасаған жорығын сипаттау, сақ батыры Спитаменнің ерлігімен танысу, Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру





5 минут





Өткен білімді еске түсіру



5 минут








Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Топқа бөлу.

Психологиялық ахуал.

Оқушылар көңіл күйлерің қалай?

Сабаққа дайынсыңдар ма?

Бағалау жүйесін айту.

Бағалау оқушы тапсырма орындағаннан кейін, тиісті бағаға қояды.



«Жасанды интеллект» әдісі

Үй жұмысын тексеру

Бехистун жазбасында қандай деректер айтылады?

І Дарийдің сақтарға жорық жасауының қандай себептері болды?

Геродот жазбалары бойынша сақтар қалай қорғанған?

Шырақ қандай ерлік жасады?

Грек тарихшысы Полиэн қандай дерек жазып қалдырған?

Парсы патшасы І Дарийдің көздегені не болды?


Топқа бөлінеді.

Көңіл күйлерін бас бармақ арқылы көрсетеді.








«Жасанды интеллект» сұрағына дұрыс жауап береді, өз-өзін бағалап отырады.

( 2 балл)





Мадақтау












Дескрипторы: сақ-парсы қарым-қатынасын деректер арқылы анықтайды – 1 балл

Сақ батыры Шырақтың ерлігін сипаттайды – 1 балл






Слайд №1,2


«Бағалау» әр топқа таратылады















Жаңа білім





2 минут












5 минут






































2.40 минут










3 минут











5 минут





















2 минут

«Сурет арқылы сабақтың тақырыбын ашу»

Қалай ойлайсыздар, бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?



Оқушыларға сабақ тақырыбын, мақсатын таныстыру.

Мұғалімнің кіріспе сөзі.

Александар Македонский – адамзат тарихындағы ең ірі империя құрған ежелгі қолбасшылардың бірегейі. Б.з.б. 4-ғасырда гректер сақ жеріне қауіп төндірді. Александр Македонский (Ескендір Зұлқарнайын) бастаған грек әскері Орта Азияға басып кіріп, Сырдария өңіріне қарай аттанады. «Жеңілмейтін әскер» атанып келген Александрдың қалың қолына сақ тайпалары қарсы тұрып, олардың алға жылжуына кедергі жасаған. Грек-македон басқыншыларына қарсы күресті Спитамен атты сақ басқарды. Ол македон әскеріне 3 жыл бойы қарсы партизан соғысын жүргізді. Ежелгі грек тарихшысы Арриан қолбасшы Александр Македонскийдің Сырдариядан жүзіп өтіп, сақтарға қалай шабуыл жасағаны туралы жазады. Бұл шабуылдан грек әскеріне қауіп төніп, олар қырғынға ұшырай жаздады. Күннің ыстығы, сақтардың жиі-жиі шабуылдауы мен соғысу тактикасы гректерді әбден әлсіретті.

Осылайша Александр Македонскийдің Сырдарияның арғы жағын мекендейтін сақ тайпаларын бағындыру үшін жасаған жорығы сәтсіз аяқталды. Сақтар оның Шығысқа қарай жүретін жолын бөгеп тастады.


.


1-тапсырма

«Бейнеролик көрейік». Бейнероликті мұқият тыңдап, керек мәліметтерді дәптерге жазамыз. Көріп болғаннан кейін топтық тапсырма орындаймыз



Топтық жұмыс.

1-топ. Александр Македонский кім?

2-топ. А.Македонскийдің сақтарға жорығын қандай деректерден біле аламыз?

3-топ. А.Македонский не себепті сақ жеріне жорық жасады?



Зерттеу мен талдау

2-тапсырма

Мәтінмен жұмыс.

«Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі»


1-топ. А.Македонскийдің сақ жеріне жасаған жорығын картаға белгілейді.


2-топ.Сақтардың жауынгерлік өнерін сипаттайды.


3-топ. А.Македонский мен сақ батыры Спитаменді салыстырады



Сергіту сәті. Нейрогимнастика





Оқушылар сабақ тақырыбына болжам жасайды












Оқушылар мұқият тыңдап, керек мәліметтерді дәптерге жазады































Бейнематериалды толық көріп болғаннан кейін, сұрақтарға жауап береді

Плакатқа орындайды.


(2 балл)


«Бағалау» әр оқушы өзін-өзі бағалап отырады





Мәтінді оқиды. Топпен жұмыс жасайды.


(2 балл )















Мұғалімге кері байланыс беріп отырады






































Жалпы балл – 2

Дескрипторы:

Александр Македонскийдің кім екенін айтады

А.Македонскийдің сақтарға жорығы туралы деректерді атайды

А.Македонскийдің сақ жеріне жорық жасауының себебін айтады





Жалпы балл – 2

Дескрипторы:

Картаға А.Македонскийдің сақ жеріне жасаған жорықтарын көрсетеді

Сақтардың жауынгерлік өнерін сипаттайды

А.Македонский мен сақ батыры Спитаменнің тұлғалық ерекшеліктерін салыстырады




Слайд №3-6

















































https://onlinemektep.org/schedule/lesson/5e7d8bd8-a7cc-444e-b8df-1b0e27e27830?tab=lesson


https://wordwall.net/ru/resource/68357538










ақпараттық мәтін плакат



4 минут













250 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!