Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі
|
Бөлім: |
9-бөлім: Əлемдегі ірі кітапханалар. Морфология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Нурышова Ф.С. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдегі кітап мұрағаттары мол кітапханалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6 .1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу; 6.3.5.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысады, ойын анық жеткізе алады; Негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану. Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 8 минут 15 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ой шақыру 1-тапсырма Жұмбақ жасыру 1.Бір нәрсе білмегенді
білгізеді, 2.Сандығым бар өзгеше, Шешуі; кітап 2-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап бер. 1. Автор кітапқа қатысты қандай маңызды деректермен өздеріңмен бөлісіп отыр? 2. Өзің қандай кітаптарды оқуды ұнатасың? Ойыңмен бөліс. Дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткіз. Әлемдегі ең ауыр кітап – Лондондағы Британ мұражайында сақтаулы тұрған географиялық атлас. Атластың ұзынды ғы бір метрден асып түседі, ал салмағы – 320 килограмм. Әлемдегі ең үлкен кітап Нидерланд астанасы Амстердамдағы мұражайлардың бірінде сақтаулы тұр. Бұл кітап «Теңіз ережелерінің жинағы» деп аталады. Кітаптың ұзындығы – орта бойлы адамнан сәл биік, ені – 4 метр, қалыңдығы – жарты метрге жуық. Әлемде ең кіші он екі кітап бар. Олардың көлемі бір ас қасыққа сыяды. Олар: Құранның миниатюралық басылымы; 12 мың сөзден құралған ағылшын тілінің сөздігі; Галилейдің шығармалары (пошта маркасының жартысындай шамада, онда – 208 бет); «Жаңа өсиет», 1896 жылға дейін жер жүзіндегі ең кіші басылым болып саналған шағын кітапша; британ (шотланд) ақыны, фольклортанушы Роберт Бернс өлең -жырларының томдығы (пергаментке басылған); француз және неміс анықтамалығы; Моисей заңдары кітабы (ежелгі еврей тіліндегі ең кіші кітап); «Гита» үнді кітабы (санскритте); Ирландия және Шотландия әндерінің жинағы (нотасымен); Франция Конституциясы (томдықтың әрбір мұқабасы алтынмен жиектелген); бас бармақ тырнағының көлеміндей кітап – АҚШ-тың 16-Президенті Авраам Линкольннің басылымы 7-тапсырма. (оқулықтан) Өткен сабақтарды есіңе түсір. Тыңдалым, оқылым мәтініндегі мәліметтерді қолдана отырып, «Кітапханалардың адамдар үшін маңызы қандай?» тақырыбында мәтін жаз. Үстеу түрлерін қолдан. Төмендегі жоспарды негізге ал. І.Кіріспе бөлім. «Кітап – білім бұлағы». ІІ. Негізгі бөлім. «Кітаптардың қоймасы – кітапхана». ІІІ. Қорытынды бөлім. «Кітапханалар – кітапсүйер қауымның мекені». 9-тапсырма. Жұптық жұмыс Төмендегі қанатты сөздерді оқы. Өзіңе ұнағанын талда, пікіріңмен бөліс.
(М. Горький). Үйге тапсырма: 8-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы
Жұмбақтың шешімін табады.
Мәтінді мұқият тыңдайды. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді.
Дайын тіркестер мен терминдер: ең ауыр кітап, географиялық атлас, кітаптың салмағы, кітаптың ұзындығы, қалыңдығы, он екі кітап, ең кіші кітап, көлемі . Өткен сабақтарды есіне түсіреді. Тыңдалым, оқылым мәтініндегі мәліметтерді қолданады. «Кітапханалардың адамдар үшін маңызы қандай?» тақырыбында мәтін жазады. Үстеу түрлерін қолданады. Берілген жоспарды негізге алады. Берілген қанатты сөздерді оқиды. Өзіне ұнағанын талдайды, пікірімен бөліседі. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы -сұрақтарға жауап береді, - дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданады, -сұрақтарға жауап береді. Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы -тыңдалым, оқылым мәтіндеріндегі ақпараттарды қолданады, -жинақы мәтін жазады, -жоспарды негізге алады, -үстеу түрлерін қолданады,
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Иманкул МейрамкулШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Әлемдегі кітап мұрағаттары мол кітапханалар 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі 4-тоқсан
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Әлемдегі кітап мұрағаттары мол кітапханалар 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі 4-тоқсанМатериал туралы қысқаша түсінік
Әлемдегі кітап мұрағаттары мол кітапханалар 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі 4-тоқсан
Материалдың қысқаша нұсқасы Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















