Алматы қаласы, Алмалы ауданы, №36 мектеп гимназия
қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлім: |
«Әлемді өзгерткен өнертабыстар» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
07.02.2024 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
11 «А» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
“Дүниежүзіне әйгілі өнертабыстар” |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.2.1 - мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; 11.3.1.1 - таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, рецензия жазу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдайды; Таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, рецензия жазады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі..
Айтылым. Жеке жұмыс . 1- тапсырма «Миға шабуыл» әдісі бойынша жаңа тақырыпқа кіріспе сұрақтары қойылады.
Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді-2 балл |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
Оқушылардың ықтимал жауабы: Қойылған сұрақтарға слайдтағы суреттердің көмегімен толық жауап береді |
Өте жақсы, балалар!
Бәрің дұрыс жауап бердіңдер деп ойлаймын! |
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 5 мин 10 мин
5 минут
5 минут
Сабақтың аяқталуы. 2 мин
|
Жазылым. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. 3 топқа бөлініп, берілген мәтін бойынша негізгі ойды анықтап, бір- бірімен пікір алмасады.
1-топ. Өнімділігі 100 гигафлопс болатын нейрожүйелі флешка. 2-топ. Цифрлы стетоскоп. 3-топ. WalkCar: ноутбукқа ұқсайтын ерекше электроскутер.
Дескриптор: 1. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды -2 балл 2. Берілген мәтінді талдап, бір- біріне маңыздылығын түсіндіреді-2 балл
Дескриптор: 1. Жаңа өнертабыстарды анықтап, өз пікірін білдіреді -1 балл
Пікір алмасудың мақсатын айтады.
1. Адам өмірін жеңілдеткен қандай өнертабыстарды білесіңдер? Оқылым мәтіндерінде аталған өнер табыстардың адамзатқа тигізетін пайдасына баға беріңдер. 2. Абайдың «Мал жұтайды, өнер жұтамайды» деген нақыл сөзін қалай түсіндірер едіңдер?
Дескриптор: 1. Абайдың берілген нақыл сөзін өз сөзімен дәлелдейді -1 балл
Жазылым. Жеке жұмыс.
4–тапсырма. Төмендегі кестені толтырыңдар.
Дескриптор: 1. Есімше мен көсемшені анықтайды -1 балл 2. Шешендік сөз бойынша өз ойын жазады -1 балл
Wordwall арқылы оқулықта берілген 6- шы тапсырманы орындайды.
Дескриптор:
Сабақты бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.
|
Мұғалім тапсырмасымен 3 топқа бөлініп, 3 мәтінді оқып талдайды, негізгі ойды анықтап, бір- бірімен пікір алмасады.
Суреттер арқылы жаңа өнертабыс үлгілерімен танысады; Өз пікірлерін білдіреді;
Оқулықта берілген сұрақтарға жауап береді;
Абайдың нақыл сөзін
түсінгені бойынша өз сөзімен
дәлелдейді Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алматы қаласы, Алмалы
ауданы, №36 мектеп гимназия
қысқa
мерзімді (сабақ) жоспaры Бөлім: «Әлемді өзгерткен
өнертабыстар» Педагогтің
аты-жөні Күні: 07.02.2024 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Пәні: қазақ
тілі Сынып: 11 «А» Сабақтың тақырыбы: “Дүниежүзіне әйгілі
өнертабыстар” Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары:
11.1.2.1 - мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі
(бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды,
тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін
талдау; 11.3.1.1 - таза ғылыми
стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік
құралдарды орынды қолданып, рецензия
жазу; Сабақтың
мақсаты:
Мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (бейнебаян)
мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік
оралымдарды, мәтін үзінділерін
талдайды; Таза
ғылыми
стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік
құралдарды орынды қолданып, рецензия
жазады; Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурс
Сабақтың
басы
3
мин 5 мин
Ұйымдастыру
кезеңі.
Мұғалім оқушылармен
амандасады.
Сыныпты
түгендейді.
Психологиялық
ахуал қалыптастыру:
2. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне
тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ
барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі: Оқушылар
бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
Саралау: Бұл жерде саралаудың
«Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын
арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.. Айтылым. Жеке жұмыс
.
1-
тапсырма «Миға
шабуыл» әдісі бойынша жаңа тақырыпқа
кіріспе сұрақтары қойылады.
Өнертабыс деген
не?
Әлемді өзгерткен қандай
өнертабыстарды
білесің?
Соңғы бесжылдықта ашылған
Қазақстандық қандай
өнертабыстар туралы
білесің?
Олардың авторлары туралы не
айта аласың?
Дескриптор:
1. Сұрақтарға жауап береді-2
балл
Пән мұғалімімен
амандасады; Сынып белсендісі сынып туралы
ақпарат береді.
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару.
Жағымды
психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Сабақ тақырыбы,
сабақ мақсаты, бағалау критерийлері
таныстырылады.
Оқушылардың ықтимал
жауабы: Қойылған сұрақтарға слайдтағы
суреттердің көмегімен толық жауап
береді
Өте жақсы,
балалар! Бәрің дұрыс жауап бердіңдер
деп ойлаймын!
слайд Сабақтың
ортасы
10
минут
5
мин
10 мин
5 минут
5 минут
Сабақтың
аяқталуы.
2
мин
Жазылым. Топтық
жұмыс.
2-тапсырма.
3 топқа бөлініп,
берілген мәтін бойынша негізгі ойды анықтап, бір- бірімен пікір
алмасады.
1-топ.
Өнімділігі 100
гигафлопс болатын нейрожүйелі
флешка.
2-топ.
Цифрлы
стетоскоп.
3-топ.
WalkCar: ноутбукқа
ұқсайтын ерекше
электроскутер.
Дескриптор:
1. Мәтіндегі негізгі
ойды анықтайды -2 балл
2.
Берілген мәтінді талдап, бір-
біріне маңыздылығын түсіндіреді-2
балл
Дескриптор:
1. Жаңа
өнертабыстарды анықтап, өз пікірін білдіреді -1
балл
Пікір алмасудың
мақсатын айтады.
1. Адам өмірін
жеңілдеткен қандай өнертабыстарды білесіңдер? Оқылым мәтіндерінде
аталған өнер табыстардың адамзатқа тигізетін пайдасына баға
беріңдер.
2. Абайдың «Мал
жұтайды, өнер жұтамайды» деген нақыл сөзін қалай түсіндірер
едіңдер?
Дескриптор:
1. Абайдың берілген
нақыл сөзін өз сөзімен дәлелдейді -1
балл
Жазылым. Жеке
жұмыс.
4–тапсырма.
Төмендегі кестені
толтырыңдар.
Дескриптор:
1. Есімше мен
көсемшені анықтайды -1 балл
2.
Шешендік сөз бойынша өз ойын
жазады -1
балл
Wordwall арқылы
оқулықта берілген 6- шы тапсырманы
орындайды.
Дескриптор:
Шешендік сөз иелерін
сәйкестендіреді -1 балл
Сабақты
бекіту.
«Соңғы сөзді мен
айтайын...» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі
тақырыпты қорытындылайды.
Кері
байланыс: «Ең...ең...ең...»
Ең қызықты тапсырма
–
Ең жеңіл тапсырма
– Ең күрделі тапсырма
–
Мұғалім
тапсырмасымен 3 топқа бөлініп, 3 мәтінді оқып талдайды, негізгі
ойды анықтап, бір- бірімен пікір
алмасады.
Суреттер арқылы жаңа
өнертабыс үлгілерімен
танысады;
Өз пікірлерін
білдіреді;
Оқулықта берілген
сұрақтарға жауап береді;
Абайдың нақыл сөзін
түсінгені бойынша өз сөзімен
дәлелдейді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















