Материалдар / Әлемдік Бұқаралық Ақпарат Құралдары

Әлемдік Бұқаралық Ақпарат Құралдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырып бойынша тапсырмалар мен мәліметтер берілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Ақпан 2024
233
1 рет жүктелген
630 ₸ 700 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ашық сабақ жоспары



Бөлім

Аңызбен өрілген көркем сөз

Педагогтің толық аты-жөні


Күні:


Сынып: 9 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Әлемдік бұқаралық ақпарат құралдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;

9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану

Сабақ мақсаты

-Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады.

-Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі.

Құндылықтар

Зайырлы қоғам және жоғары руханият.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті


Оқушылардың әрекеті

Ресурстар және бағалау

Сабақтың басы

2 минут








Үй тапсырмасына шолу

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу рәсімі




Берілген суреттер бойынша оқушыларды топқа бөлу.





«QuickQuiz» қосымшасы бойынша 5 сұрақ:

1.Неліктен? Не себепті? Не деп? Неге? қандай сабақтастың сұрақтары?

А) Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас

В) Себеп бағыныңқы сабақтас

С) Шартты бағыныңқы сабақтас

2. Қимыл-сын бағыныңңқы құрмалас сөйлемдерді табыңдар.

А) Балалары анасындай туғандай, түрлері бір келбетте.

В) Ол ештеңені уайымдамастан, бірден ұйқыға бас қойды.

С)Бүкіл ауыл көңілденіп, думанды боп қалды.

3.Мезгіл бағыныңқы құрмалас сөйлемнің сұрақтарын табыңдар.

А) Қашан?

В) қашаннан бері? Не себепті?

С)Қашанға шейін?

4. Сабақтас құрмалас сөйлемдер мағанасына қарай неше түрге бөлінеді?

А) 5 түрге

В) 4 түрге

С) 6 түрге

5) Мына сөйлем сабақтастың қай түріне жатады?Қазақ білімге бет бұрмай, ел алға жылжымас.

А) Себеп бағыныңқы

В) Шартты бағыныңқы

С) Қимыл-сын бағыныңқы

Мейірімді жүрекпен,

Ақ пейілді тілекпен

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық.


Топқа бөлініп отырады

  1. Телеарналар

  2. Газет-журналдар

  3. Ғаламтор

  4. Электронды БАҚ


Ықтимал жауаптар:


Оқушылар бағдаршамның түстері бойынша сұрақтың жауабын көтереді.

  1. А

  2. АВС

  3. АС

  4. С

  5. В

Ауызша мадақтау













Дұрыс, бұрыс


«Shape3 Shape2 Shape1 Бағдаршам» белгілері

Сабақтың ортасы

2 минут

«Миға шабуыл»

Мюнстенберг әдісі бойынша тапсырма:

КАПРОВГЩФЙФӘЛЕМДІКПРОСПЕКТЬЫЦБҰҚАРАЛЫҚТИЬМОПЛАЖДЛАҚПАРАТОАДЖВЫЭЖҚҰРАЛДАРЫСОЛДВСЛВЬЛСФЖДЬБЧДЯЖЧБ

Оқушылар адасқан әріптердің арасынан бүгінгі сабақтың тақырыбын табады?

Жауабы:Әлемдік бұқаралық ақпарат құралдары

Слайд №9

Ауызша мадақтау: «Жарайсыздар!»


  1. минут

1-тапсырма ТЖ

«Тыңдалым» дағдысы бойынша оқушыларға «Әлемдік бұқаралық ақпарат құралдары» атты аудиомәтіндер беріледі.

1. «Телеарналар» тобына:

1.ВВС (ағылш. British Broadcasting Corporation) Ұлыбританияның радиохабар бірлестігі туралы мәліметтер.

2. «Газет-журналдар» тобына

«Таймс» (ағылш. «The Times») Ұлыбритания газеті туралы мәліметтер

3. «Ғаламтор» тобына: CNN (Кейбль-Ньюс-Нетуорк) –жаңалықтарының кабельді торабы туралы мәліметтер.

4. «Электронды» БАҚ тобына: Аталған БАҚ-тардың ақпарат тарату деңгейі алдағы жиырма жылда қандай болады деп ойлайсыңдар?



Оқушылар берілген аудиомәтіндерді тыңдайды, берілген тапсырмаларды топта орындайды.


Оқушылар топтық жұмысты орындайды.


Оқушыларға берілетін Дескрипторлар:

-Тыңдалым бойынша өз көзқарастарын білдіреді.

-Сыни тұрғыдан баға береді.

-Өз көзқарастарының арасында сабақтас бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолданады.



Аудиомәтіндер оқушыларға жіберіледі







Постерлер, маркерлер, аудиомәтін

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы топтар жұмыстарын бағалайды,


3 минут

2-тапсырма ЖЖ

Wordwall қосымшасы бойынша

Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратыңыздар.


Оқушылар Wordwall қосымшасы бойынша берілген викториналық сұрақтарға жауап береді. Барлығы бес сұрақ.


https://wordwall.net/ru/resource/53432542





2 минут

Сергіту сәті: «Аққала»

https://www.flippity.net/ сайтынан БАҚ бойын--ша сөздер мен сөз тіркестері жасырынған.

Оқушылар

https://www.flippity.net/ сайты бойынша тақырыпқа байланысты сөздерді табады.

Ықтимал жауаптары: БАҚ, газет, журнал, ғаламтор, радио, телеарна



«Жарайсыңдар, балалар!»

3 минут



Үйге тапсырма

Рефлексия: «Менің сөзім»

.



Оқулықтың 159-бетіндегі 5-тапсырма. Оқылым мәтінінен алынған ақпараттардан сабақтас құрмалас сөйлем құрастырып жазыңдар.

Оқушы сабақта не болғанын бір

сөйлеммен айтады да, келесі

оқушының атын атайды.

Әрі қарай басқа оқушы жалғастырады

Ауызша мадақтау







Қазақ тілі оқулығы, 9-сынып


Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!