Сабақ жоспары
|
Бөлім: Экология: ядролық және мұнай өндірістері. |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 ЖМБ |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдік экология мәселелері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.2.1 - мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; 11.3.4.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Әлемдік экология мәселелері тақырыбындағы тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, оқылым мәтіні бойынша конспектілеу арқылы негізгі ақпаратты іріктеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
биология, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Қазақстандағы радиациялық жағдай тақырыбына қатысты терминологияларды меңгереді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Мәңгілік ел құндылығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
туғызу. Оқушылармен бірге тұрып “Шаттық шеңберін’ құру. Сабаққа
байланысты бір-біріне ақ тілектерін
жеткізу. 2.Топтастыру: Суреттер арқылы 4 топқа топтасады, суреттердің мәнін аша отырып тақырыпты болжайды. «Ой қозғау» әдісі арқылы топқа мына сұрақтар қойылады:
Қызығушылықты ояту. Сыныппен орындалады. «Суреттерді сөйлет». Суреттер арқылы зерттеу сұрақтарына жауап бер. - Суреттерді біріктіретін идея қандай? - Қандай мәселені көруге болады? - Шешімі бар мәселе ме? - Қандай шешім ұсынар едің? Оқушылардың жауаптары тыңдалғаннан кейін сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Бағалау критерийі талқыланады. |
Оқушылар сәлемдеседі.
«Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Суреттер арқылы зерттеу сұрақтарына жауап бер. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақ қойылады. «Еркін микрофон» әдісі. Оқушылар сұраққа қатысты ойын білдіреді.
Келесі тапсырмаларды орындауда басшылыққа ал!
Жинақы мәтін дегеніміз - бастапқы мәтіндегі негізгі идеялар мен ақпараттарды сақтап, мәтін көлемін ықшамдау және өңдеу.
Есіңде болсын! Жинақы мәтін түпнұсқа мәтіннен 75 % дейін қысқа болады. Егер кітап болса, түпнұсқа мәтіні 99% ықшамдалады. Өз ойларыңды жинақы мәтінге қосуға болмайды. Жинақы мәтін тек автор идеясынан ғана тұруы керек. ІІ. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ 3-тапсырма(оқылым мәтіні). «Ғаламдық экологиялық жағдай» тақырыбындағы мәтінді оқы. Тапсырма нұсқаулығын басшылыққа алып, мәтінмен жұмыс істе.
Мазмұндық өңдеу: Мәтінді мұқият оқы. Негізгі, қосымша ақпараттарды анықта. Қосымша ақпараттарды сызып таста. Негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді, сөйлемдерді белгіле. Автор ойын анықта. Автор ойы арқылы негізгі ақпараттарды тап, оларды дәптеріңе жазып ал. Жазған конспектіңді тағы бір қайталап оқы. Автор идеясын білдіретін сөздердің астын сыз. - алынған ақпаратты барынша қысқа беру үшін лексикалық, грамматикалық бірліктерді дұрыс таңдай білу. Мысалы: - қайталауларды жалпылауыш сөздермен алмастыру; - сөздерді синонимдермен алмастыру; - бірнеше жай сөйлемді бір құрмалас сөйлемге немесе құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемдерге айналдыру. Дескрипторлар:
ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. Жазылымнан кейінгі тапсырма 5-қадам. «Адамзат радияциялық ластанудың құрбаны болып кете бере ме?» деген тақырыпта 3 минуттық эссе жазады. Дескрипторлар: • тақырыпты ашады; • құрылымын сақтайды; • 3 минуттық эссе жазады. ҚБ |
Оқушылар сұраққа қатысты ойын білдіреді. Тапсырма нұсқаулығын басшылыққа алып, мәтінмен жұмыс істе. «Адамзат радияциялық ластанудың құрбаны болып кете бере ме?» деген тақырыпта 3 минуттық эссе жазады. |
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Экология: ядролық және мұнай өндірістері. |
Мектеп: |
||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||
|
Сынып: 11 ЖМБ |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдік экология мәселелері |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.2.1 - мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау; 11.3.4.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу; |
||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Әлемдік экология мәселелері тақырыбындағы тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, оқылым мәтіні бойынша конспектілеу арқылы негізгі ақпаратты іріктеу. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
биология, география |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Қазақстандағы радиациялық жағдай тақырыбына қатысты терминологияларды меңгереді. |
||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Мәңгілік ел құндылығы. |
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
|
|
|
|||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
туғызу. Оқушылармен бірге тұрып “Шаттық шеңберін’ құру. Сабаққа
байланысты бір-біріне ақ тілектерін
жеткізу. 2.Топтастыру: Суреттер арқылы 4 топқа топтасады, суреттердің мәнін аша отырып тақырыпты болжайды. «Ой қозғау» әдісі арқылы топқа мына сұрақтар қойылады:
Қызығушылықты ояту. Сыныппен орындалады. «Суреттерді сөйлет». Суреттер арқылы зерттеу сұрақтарына жауап бер. - Суреттерді біріктіретін идея қандай? - Қандай мәселені көруге болады? - Шешімі бар мәселе ме? - Қандай шешім ұсынар едің? Оқушылардың жауаптары тыңдалғаннан кейін сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Бағалау критерийі талқыланады. |
Оқушылар сәлемдеседі.
«Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Суреттер арқылы зерттеу сұрақтарына жауап бер. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
Суреттер |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақ қойылады. «Еркін микрофон» әдісі. Оқушылар сұраққа қатысты ойын білдіреді.
Келесі тапсырмаларды орындауда басшылыққа ал!
Жинақы мәтін дегеніміз - бастапқы мәтіндегі негізгі идеялар мен ақпараттарды сақтап, мәтін көлемін ықшамдау және өңдеу.
Есіңде болсын! Жинақы мәтін түпнұсқа мәтіннен 75 % дейін қысқа болады. Егер кітап болса, түпнұсқа мәтіні 99% ықшамдалады. Өз ойларыңды жинақы мәтінге қосуға болмайды. Жинақы мәтін тек автор идеясынан ғана тұруы керек. ІІ. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ 3-тапсырма(оқылым мәтіні). «Ғаламдық экологиялық жағдай» тақырыбындағы мәтінді оқы. Тапсырма нұсқаулығын басшылыққа алып, мәтінмен жұмыс істе.
Мазмұндық өңдеу: Мәтінді мұқият оқы. Негізгі, қосымша ақпараттарды анықта. Қосымша ақпараттарды сызып таста. Негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді, сөйлемдерді белгіле. Автор ойын анықта. Автор ойы арқылы негізгі ақпараттарды тап, оларды дәптеріңе жазып ал. Жазған конспектіңді тағы бір қайталап оқы. Автор идеясын білдіретін сөздердің астын сыз. - алынған ақпаратты барынша қысқа беру үшін лексикалық, грамматикалық бірліктерді дұрыс таңдай білу. Мысалы: - қайталауларды жалпылауыш сөздермен алмастыру; - сөздерді синонимдермен алмастыру; - бірнеше жай сөйлемді бір құрмалас сөйлемге немесе құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемдерге айналдыру. Дескрипторлар:
ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. Жазылымнан кейінгі тапсырма 5-қадам. «Адамзат радияциялық ластанудың құрбаны болып кете бере ме?» деген тақырыпта 3 минуттық эссе жазады. Дескрипторлар: • тақырыпты ашады; • құрылымын сақтайды; • 3 минуттық эссе жазады. ҚБ |
Оқушылар сұраққа қатысты ойын білдіреді. Тапсырма нұсқаулығын басшылыққа алып, мәтінмен жұмыс істе. «Адамзат радияциялық ластанудың құрбаны болып кете бере ме?» деген тақырыпта 3 минуттық эссе жазады. |
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||
|
|
|||||||||
















