Әлемдік тәжірибедегі мектепке дейінгі тәрбие

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Әлемдік тәжірибедегі мектепке дейінгі тәрбие

Материал туралы қысқаша түсінік
бул жерде барлык такырыптар бойынша сабак жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

__________________ Ш.Давлетова

"____"_______________ 2025ж


САБАҚ ЖОСПАРЫ № __ __



Топ МДО-232 курс 2 " " 2025ж


Модуль /пән атауы: Ата -аналармен жұмысты ұйымдастыру әдістерін қолдану.

1.Сабақтың тақырыбы:Педагогикалық мәдениетті арттыру.Ата-аналарды тәрбие және білім беру саласындағы заманауи тәсілдермен таныстыру.

2.Сабақ түрі: Аралас сабақ.

3.Сабақтың мақсаты, міндеттері: Ата-аналарды заманауи педагогикалық әдіс-тәсілдермен таныстыру арқылы олардың педагогикалық мәдениетін арттыру.

4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Тәрбие мен оқытудағы жаңа тәсілдер туралы ақпарат беру. Ата-аналардың бала тәрбиесіндегі рөлін күшейту.Мектеп пен ата-ана арасындағы серіктестікті дамыту.

5.Сабақтың дамытушылық мақсаты: Оқушылардың есте сақтау логикалық қабілетін дамыту және сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.


6. Сабақты жабдықтау : материалдар, ПК, презентациялық материалдар, үлестірмелі материалдар, плакат,оқулық, көргезмелер , слайд және жабдықтар.

6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: .И.Я. Лернер, Н.Ф. Талызина, Т.И. Шмидт – «Педагогика» (Жалпы педагогика негіздері). Бұл оқу құралында педагогикалық процестер мен әдістердің негізгі принциптері, ата-аналармен жұмыс жасаудың психологиялық аспектілері қарастырылады.А.Х. Құсайынова, С.Б. Мұсаева – «Бала тәрбиесі мен оқыту әдістері». Бұл еңбекте балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи әдістемелері, сондай-ақ ата-аналармен тиімді байланыс орнату мәселелері қамтылған.В.С. Мухина – «Балалар психологиясы». Бұл кітапта балалардың даму кезеңдері мен психологиялық ерекшеліктері, ата-аналармен жұмыс жасау әдістері мен тәсілдері туралы айтылады.

7. Сабақ бойынша рефлексия : Енді «Бағдаршам» әдісі бойынша рефлексия жасап, үш түсті стикерлерді пайдаланамыз: қызыл, сары, жасыл. «Қызыл»-маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,ұнамады, «Сары»- маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,бірақ ұнады,

«Жасыл»-маған бәрі де түсінікті,бәрі де ұнады (стикерлермен оқушылар белгі береді).


8. Үй тапсырмасы

Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады.





Сабақтың барысы


Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Қатысушылармен амандасу.Таныстыру ойыны: «Танысайық!» (әр ата-ана өз есімімен бірге бала тәрбиесіне қатысты бір қасиетті атайды)










Біртұтас тәрбие(2минут)

Оқушының жеке тұлғалық дамуы мен үйлесімді қалыптасуы.Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде адамгершілік тәрбиесін беру.Оқушыларды қоғамдағы жауапты азаматтар етіп тәрбиелеу.

Қазіргі қоғамда өмір сүруге және жұмыс істеуге қажетті дағдыларды қалыптастыру.Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыт

Қауіпсіздік ережелері(минут)

Сыныптағы қауіпсіздік: Оқушылар үстелдер мен орындықтарды дұрыс пайдаланып, қауіпсіздік талаптарына сәйкес отыруы тиіс.Жүгіруге немесе жүгіргенде кездейсоқ жарақат алу үшін сыныпта абай болу керек.

Сабақ үстінде электр құралдарын дұрыс пайдалану қажет.Төтенше жағдайлар (өрт, су басу, табиғи апаттар) болғанда, мұғалімдердің нұсқауларын орындап, эвакуация жолын білу қажет.

Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин

«Педагогикалық мәдениет деген не?» қысқаша түсініктеме


Қазіргі заманғы ата-ананың рөлі туралы әңгіме

Өткен сабақты қорытындылау

(5 мин)

Заманауи тәсілдерге шолу (презентация арқылы):Жас ерекшеліктеріне сай тәрбиелеу

Эмоционалдық интеллектті дамыту.Позитивті тәрбие (Positive Discipline)

Когнитивті даму және STEM тәсілдері.Даралап оқыту және инклюзия

Жаңа сабаққа түсіндіру

(40-50 мин)

Ата-аналарды тәрбие және білім беру саласындағы заманауи тәсілдермен таныстыруға


Қазіргі қоғамда бала тәрбиесі мен білім беру ісі тек мектеп пен мұғалімнің ғана емес, ата-ананың да басты міндеттерінің бірі болып отыр. Баланың үйлесімді дамуы мен тұлға ретінде қалыптасуы – отбасы мен мектеп арасындағы тығыз байланыстың нәтижесі. Осы тұрғыда ата-аналардың педагогикалық мәдениетін арттыру – өзекті мәселелердің бірі.


Педагогикалық мәдениет – бұл ата-ананың тәрбие және білім беру процесіндегі рөлі мен жауапкершілігін саналы түрде түсінуі, балаға дұрыс көзқарас қалыптастырып, заманауи тәрбиелеу тәсілдерін меңгеруі. Қазіргі таңда ақпараттық технологиялардың дамуы, білім беру саласындағы инновациялар ата-аналардан да жаңа көзқарас пен білімді талап етеді.


Ата-аналарды заманауи педагогикалық әдіс-тәсілдермен таныстыру – олардың баламен тиімді қарым-қатынас орнатуына, баланың жас ерекшеліктеріне сай даму мүмкіндігін жасауына, сондай-ақ білім беру үдерісіне белсенді араласуына ықпал етеді. Мұндай тәсілдерге ынталандырушы тәрбие, эмоционалды интеллектті дамыту, ынтымақтастыққа негізделген оқыту, критикалық ойлауды қалыптастыру әдістері жатады.


Мектеп пен отбасы арасындағы ынтымақтастықты нығайту мақсатында түрлі семинарлар, тренингтер, ата-аналар университеттері, онлайн вебинарлар ұйымдастыру – педагогикалық мәдениетті арттырудың тиімді жолдары болып табылады. Бұл шаралар ата-ананың баласының тәрбиесі мен оқуы үшін жауапкершілігін арттырып қана қоймай, оларды заманауи білім беру талаптарымен таныстырады.


Қазіргі заманда балалардың тәрбиесі мен білім алуына қойылатын талаптар өзгеріп, жаңа әдіс-тәсілдер пайда болуда. Осыған байланысты ата-аналардың педагогикалық мәдениетін арттыру және оларды заманауи білім беру жүйесінің ерекшеліктерімен таныстыру аса маңызды.


Заманауи тәрбие тәсілдері баланың жеке тұлғасына бағытталған. Бұл – әрбір баланың қызығушылығы мен қабілетін ескере отырып, оны өздігінен ойлауға, шешім қабылдауға, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету деген сөз. Сонымен қатар, ақпараттық технологияларды қолдану, цифрлық сауаттылықты арттыру, эмоционалды интеллектіні дамыту – бүгінгі білім беру үдерісінің негізгі талаптары.


Ата-аналар осы өзгерістерден хабардар болып, бала тәрбиесінде мектеппен бірлесе әрекет етсе, оның дамуына оң әсер етеді. Сондықтан түрлі семинарлар, тренингтер мен кездесулер арқылы ата-аналарға заманауи педагогикалық әдістер түсіндіріліп, тәжірибе алмасу мүмкіндігі ұсынылады.


Қорытындылай келе, ата-аналардың педагогикалық мәдениетін арттыру – бала болашағы үшін жасалатын маңызды қадам. Заманауи тәсілдерді меңгерген ата-ана – саналы, білімді, бәсекеге қабілетті ұрпақ тәрбиелеудің кепілі.


Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

    1. мин)

Ситуациялық тапсырмалар: «Бұл жағдайда не істер едіңіз?»


Қысқаша талдау және ортақ шешім

Қорытынды бағалау:

(3- 5мин)

Қатысушылар пікірін тыңдау


«Бүгін не үйрендік?» кері байланыс стикерлері


Ата-аналарға әдістемелік ұсыныстар (қысқа жадынама тарату)

Рефлексия

(3 -5мин)


Интерактивті тақта


Презентация


А4 қағаз, с

Бағалау (3-5мин)

Көрсету режиміне қоюға болады

Студенттерді жеке-жеке бағалау

Үйге тапсырма

(2-5мин)

педагогтарының бірінің еңбегін зерттеп, оның білім беру жүйесіндегі орнын және қазіргі білім беру жүйесіне қалай әсер еткенін талқылау.


Дайындаған оқытушы: Эргешова. Г



Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

__________________ Ш.Давлетова

"____"_______________ 2025ж


САБАҚ ЖОСПАРЫ № __ __



Топ МДО-232 курс 2 " " 2025ж


Модуль /пән атауы: КМ 2 ОН 2.3 Ата -аналармен жұмысты ұйымдастыру әдістерін қолдану.

1.Сабақтың тақырыбы:Тұрақтылық:Әдістерді бір реттік емес,жүйелі түрде қолдану.

2.Сабақ түрі: Бекіту сабақ.

3.Сабақтың мақсаты, міндеттері: Оқытудың тұрақты әдістерін анықтау және тиімділігін талдау.Әдістерді жүйелі түрде қолданудың артықшылықтарын түсіндіру,Мұғалімдердің күнделікті сабақтарында бірізділікті қалыптастыруға бағыт беру

4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Педагогтар сабақ барысында қолданатын тұрақты әдістерді танидыЖүйелі қолданудың тиімділігін мысалдармен түсінеді.Өз тәжірибесіне бейімдеп жоспар құра алады

5.Сабақтың дамытушылық мақсаты: Оқушылардың есте сақтау логикалық қабілетін дамыту және сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.


6. Сабақты жабдықтау : материалдар, ПК, презентациялық материалдар, үлестірмелі материалдар, плакат,оқулық, көргезмелер , слайд және жабдықтар.

6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: .И.Я. Лернер, Н.Ф. Талызина, Т.И. Шмидт – «Педагогика» (Жалпы педагогика негіздері). Бұл оқу құралында педагогикалық процестер мен әдістердің негізгі принциптері, ата-аналармен жұмыс жасаудың психологиялық аспектілері қарастырылады.А.Х. Құсайынова, С.Б. Мұсаева – «Бала тәрбиесі мен оқыту әдістері». Бұл еңбекте балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи әдістемелері, сондай-ақ ата-аналармен тиімді байланыс орнату мәселелері қамтылған.В.С. Мухина – «Балалар психологиясы». Бұл кітапта балалардың даму кезеңдері мен психологиялық ерекшеліктері, ата-аналармен жұмыс жасау әдістері мен тәсілдері туралы айтылады.

7. Сабақ бойынша рефлексия : Енді «Бағдаршам» әдісі бойынша рефлексия жасап, үш түсті стикерлерді пайдаланамыз: қызыл, сары, жасыл. «Қызыл»-маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,ұнамады, «Сары»- маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,бірақ ұнады,

«Жасыл»-маған бәрі де түсінікті,бәрі де ұнады (стикерлермен оқушылар белгі береді).


8. Үй тапсырмасы

Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады.





Сабақтың барысы


Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру











Біртұтас тәрбие(2минут)

Оқушының жеке тұлғалық дамуы мен үйлесімді қалыптасуы.

Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде адамгершілік тәрбиесін беру.

Оқушыларды қоғамдағы жауапты азаматтар етіп тәрбиелеу.

Қазіргі қоғамда өмір сүруге және жұмыс істеуге қажетті дағдыларды қалыптастыру.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыт

Қауіпсіздік ережелері(минут)

Сыныптағы қауіпсіздік: Оқушылар үстелдер мен орындықтарды дұрыс пайдаланып, қауіпсіздік талаптарына сәйкес отыруы тиіс.

Жүгіруге немесе жүгіргенде кездейсоқ жарақат алу үшін сыныпта абай болу керек.

Сабақ үстінде электр құралдарын дұрыс пайдалану қажет.

Төтенше жағдайлар (өрт, су басу, табиғи апаттар) болғанда, мұғалімдердің нұсқауларын орындап, эвакуация жолын білу қажет.

Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин

Жүйелілік – бұл оқытудың барлық кезеңінде бірізділік пен мақсатқа бағытталған жұмыс жүргізу. Мысалы, кері байланыс әдісін тек бір сабақта емес, әр сабақта тұрақты түрде енгізу оқушының өзін-өзі бағалауын жетілдіреді. Сол сияқты «Ойлан – жұптас – бөліс», «INSERT», рефлексия, өзіндік бағалау әдістерін сабақтың әр кезеңінде жүйелі қолдану арқылы оқушыны белсенді ойлауға, жауапкершілікке, ынтымақтастыққа үйретуге болады.

Өткен сабақты қорытындылау

(5 мин)

Әдістердің жүйелі қолданылуы – оқушы мен мұғалім арасындағы байланысты нығайтады, сабақ құрылымын нақтылайды, оқу процесін тәртіпке келтіреді. Бұл тәсіл оқушының ұзақ мерзімді білімін дамытып, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік береді.

Жаңа сабаққа түсіндіру

(40-50 мин)

Тұрақтылық әдістерді бір реттік емес, жүйелі түрде қолдану


Білім беру үдерісінде оқушылардың ой-санасын дамыту, білімді терең меңгерту және ұзақ мерзімді есте сақтау үшін түрлі педагогикалық әдіс-тәсілдер қолданылады. Алайда бұл әдістердің шынайы тиімділігі тек оларды бір рет қана емес, жүйелі және тұрақты түрде қолданғанда көрінеді.


Тұрақтылық әдістері дегеніміз – оқу барысында үнемі және мақсатты түрде қайталанып отыратын, оқушылардың белсенділігін арттырып, білімді игеруіне көмектесетін тәсілдер. Мысалы, кері байланыс, өзіндік бағалау, рефлексия, топтық жұмыс, проблемалық сұрақ қою немесе «INSERT», «Ойлан – жұптас – бөліс» сияқты стратегиялар мұғалім тарапынан күнделікті сабаққа енгізіліп отырса, ол оқушының сол тәсілге бейімделуіне, түсінуіне және оны тиімді қолдануына жол ашады.


Бір реттік қолдану көбіне қысқа әсер береді. Егер мұғалім бір сабағында ғана кері байланыс қолданса, ал келесі сабақтарда оны қолданбаса, онда оқушы бұл тәсілдің мәнін ұғынбайды және одан нәтиже шықпайды. Ал жүйелі қолдану оқушыда дағдыларды қалыптастырады, оқу процесіне тұрақтылық пен тәртіп әкеледі.


Жүйелілік сонымен қатар мұғалімнің сабақты дұрыс жоспарлауына, белгілі бір әдістерді тиімді кезеңде енгізуіне, және әр оқушыны үнемі белсенді қатыстыруына көмектеседі. Бұл әдістерді сабақтың кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерінде ретімен қолдану арқылы мұғалім оқушыларға үйреншікті, сенімді оқу ортасын қалыптастырады.


Мысал ретінде, әр сабақтың соңында қысқаша рефлексия жасатып отыру – оқушының өз оқуын бағалап, жетістігі мен кемшілігін байқауға мүмкіндік береді. Ал бұл дағдыны үнемі қолдану – баланың өзін-өзі реттеу қабілетін арттырады.


Қорыта айтқанда, педагогикалық әдістерді жүйелі, тұрақты түрде қолдану – оқушылардың білім сапасын көтерудің, оқу үдерісінің тиімділігін арттырудың маңызды шарты. Бұл мұғалімнің кәсіби шеберлігін де көрсетеді.

Қазіргі білім беру жүйесінде оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру, тұрақты білім мен дағды қалыптастыру үшін педагогикалық әдістерді бір реттік емес, жүйелі түрде қолдану маңызды. Әдістің тиімділігі – оны қайталап, әртүрлі сабақ кезеңдерінде үйлесімді қолдану арқылы көрінеді.


Жүйелілік – бұл оқытудың барлық кезеңінде бірізділік пен мақсатқа бағытталған жұмыс жүргізу. Мысалы, кері байланыс әдісін тек бір сабақта емес, әр сабақта тұрақты түрде енгізу оқушының өзін-өзі бағалауын жетілдіреді. Сол сияқты «Ойлан – жұптас – бөліс», «INSERT», рефлексия, өзіндік бағалау әдістерін сабақтың әр кезеңінде жүйелі қолдану арқылы оқушыны белсенді ойлауға, жауапкершілікке, ынтымақтастыққа үйретуге болады.


Әдістердің жүйелі қолданылуы – оқушы мен мұғалім арасындағы байланысты нығайтады, сабақ құрылымын нақтылайды, оқу процесін тәртіпке келтіреді. Бұл тәсіл оқушының ұзақ мерзімді білімін дамытып, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік береді.


Сондықтан да мұғалім әр сабағын жоспарлау кезінде тиімді әдістерді таңдап қана қоймай, оларды жүйелі түрде қолдануға назар аударуы тиіс. Тұрақты әдістер – сапалы білімнің кілті.

Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

    1. мин)

Сұрақ:

Сіз бір сабақта "Ойлан – жұптас – бөліс" әдісін қолдандыңыз. Оқушылар белсенді қатысты, бірақ келесі сабақтарда бұл әдісті қолданбадыңыз. Бұл қаншалықты тиімді болды?


Жауап:

Бұл әдісті бір рет қолдану оқушыларға жаңалық болуы мүмкін, бірақ ол тұрақты дағды қалыптастырмайды. Егер мен оны бірнеше сабақ бойы жүйелі түрде қолдансам, оқушылардың ойлау, пікір айту, серіктеспен жұмыс істеу дағдылары дамитын еді. Сондықтан, әдісті жүйелі қолдану әлдеқайда тиімді.

Қорытынды бағалау:

(3- 5мин)

Сабақты қорытындылау. Студенттердің пікірлерін тыңдап, шетел ғалымдарының педагогикаға қосқан үлестерінің маңыздылығын қорытындылау.Студенттерге үй тапсырмасы ретінде бір ғалымның еңбегін таңдап, оның педагогикаға қосқан үлесін тереңірек зерттеуді ұсыну.

Рефлексия

(3 -5мин)


Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды:- нені үйренді;- не нәрсе түсініксіз болып қалды; - немен қайта жұмыс жасау керек.

Бағалау (3-5мин)

Көрсету режиміне қоюға болады

Студенттерді жеке-жеке бағалау

Үйге тапсырма

(2-5мин)

Өз сабағына таңдалған әдісті 1 апта бойы жүйелі түрде қолданып, нәтижесін келесі әдістемелік отырыста талқылау.


Дайындаған оқытушы: Эргешова. Г










































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

__________________ Ш.Давлетова

"____"_______________ 2025ж


САБАҚ ЖОСПАРЫ № __ __



Топ МДО-232 курс 2 " " 2025ж


Модуль /пән атауы: Ата -аналармен жұмысты ұйымдастыру әдістерін қолдану.

1.Сабақтың тақырыбы:Түсіндірме және оқу-ағарту жұмыстары:Ата-аналарға арналған тренингтер,семинарлар ұйымдастыру.

2.Сабақ түрі: Жарыс сабақ.

3.Сабақтың мақсаты, міндеттері: Ата-аналарға бала тәрбиесіне байланысты заманауи көзқарастар мен әдістерді түсіндіру.Олардың педагогикалық сауаттылығын арттыру.Мектеп пен отбасы арасындағы ынтымақтастықты нығайту

4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Ата-аналар заманауи тәрбие әдістерімен танысады.Балалармен дұрыс қарым-қатынас орнату жолдарын меңгереді.Отбасындағы тәрбиенің бала дамуына әсерін ұғынады

5.Сабақтың дамытушылық мақсаты: Оқушылардың есте сақтау логикалық қабілетін дамыту және сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру. Мектеп пен ата-ана арасындағы серіктестікті дамыту.

6. Сабақты жабдықтау : материалдар, ПК, презентациялық материалдар, үлестірмелі материалдар, плакат,оқулық, көргезмелер , слайд және жабдықтар.

6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: .И.Я. Лернер, Н.Ф. Талызина, Т.И. Шмидт – «Педагогика» (Жалпы педагогика негіздері). Бұл оқу құралында педагогикалық процестер мен әдістердің негізгі принциптері, ата-аналармен жұмыс жасаудың психологиялық аспектілері қарастырылады.А.Х. Құсайынова, С.Б. Мұсаева – «Бала тәрбиесі мен оқыту әдістері». Бұл еңбекте балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи әдістемелері, сондай-ақ ата-аналармен тиімді байланыс орнату мәселелері қамтылған.В.С. Мухина – «Балалар психологиясы». Бұл кітапта балалардың даму кезеңдері мен психологиялық ерекшеліктері, ата-аналармен жұмыс жасау әдістері мен тәсілдері туралы айтылады.

7. Сабақ бойынша рефлексия : Енді «Бағдаршам» әдісі бойынша рефлексия жасап, үш түсті стикерлерді пайдаланамыз: қызыл, сары, жасыл. «Қызыл»-маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,ұнамады, «Сары»- маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,бірақ ұнады,

«Жасыл»-маған бәрі де түсінікті,бәрі де ұнады (стикерлермен оқушылар белгі береді).


8. Үй тапсырмасы:Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады.





Сабақтың барысы


Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттердің сабаққа қатысуын тексеру. Сабақтың мақсатымен, мазмұнымен және жұмыс кезеңдерімен таныстыру









Біртұтас тәрбие(2минут)

Оқушының жеке тұлғалық дамуы мен үйлесімді қалыптасуы.

Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде адамгершілік тәрбиесін беру.

Оқушыларды қоғамдағы жауапты азаматтар етіп тәрбиелеу.

Қазіргі қоғамда өмір сүруге және жұмыс істеуге қажетті дағдыларды қалыптастыру.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыт

Қауіпсіздік ережелері(минут)

Сыныптағы қауіпсіздік: Оқушылар үстелдер мен орындықтарды дұрыс пайдаланып, қауіпсіздік талаптарына сәйкес отыруы тиіс.

Жүгіруге немесе жүгіргенде кездейсоқ жарақат алу үшін сыныпта абай болу керек.

Сабақ үстінде электр құралдарын дұрыс пайдалану қажет.

Төтенше жағдайлар (өрт, су басу, табиғи апаттар) болғанда, мұғалімдердің нұсқауларын орындап, эвакуация жолын білу қажет.

Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин

Ата-аналарға арналған оқу-ағарту жұмыстарының негізгі мақсаты – олардың бала тәрбиесі мен оқыту үдерісіндегі белсенділігін арттыру, заманауи білім беру талаптары мен әдістерімен таныстыру. Бұл жұмыстар арқылы ата-аналар баламен тиімді қарым-қатынас орнату, эмоционалды қолдау көрсету, ынталандыру, жауапкершілікке баулу сияқты маңызды дағдыларды меңгереді.

Өткен сабақты қорытындылау

(5 мин)

Семинар-тренинг тақырыптары әртүрлі болуы мүмкін:Баламен сенімді қарым-қатынас орнату:Қиын мінезді балалармен жұмыс:Гаджет пен интернеттің балаға әсері


Эмоционалды интеллектті дамыту

Жаңа сабаққа түсіндіру

(40-50 мин)

Ата-аналарға арналған түсіндірме және оқу-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру


Қазіргі таңда білім беру саласында ата-аналардың рөлі ерекше маңызға ие. Баланың жан-жақты дамуы мен сапалы білім алуы тек мектеппен шектелмейді. Осы орайда, ата-аналардың педагогикалық сауаттылығын арттыру мақсатында түсіндірме және оқу-ағарту жұмыстарын жүргізу – маңызды бағыттардың бірі.


Ата-аналарға арналған оқу-ағарту жұмыстарының негізгі мақсаты – олардың бала тәрбиесі мен оқыту үдерісіндегі белсенділігін арттыру, заманауи білім беру талаптары мен әдістерімен таныстыру. Бұл жұмыстар арқылы ата-аналар баламен тиімді қарым-қатынас орнату, эмоционалды қолдау көрсету, ынталандыру, жауапкершілікке баулу сияқты маңызды дағдыларды меңгереді.


Мұндай жұмыстардың тиімді түрлерінің бірі – тренингтер мен семинарлар ұйымдастыру. Тренингтер барысында ата-аналар практикалық тапсырмалар орындайды, жағдаяттарды талдайды, тәжірибе алмасады. Ал семинарларда оларға теориялық ақпараттар, ғылыми-тәжірибелік кеңестер ұсынылады. Бұл кездесулер олардың бала тәрбиесіне қатысты көзқарасын кеңейтіп, жаңа бағыттарда жұмыс істеуге мүмкіндік береді.


Семинар-тренинг тақырыптары әртүрлі болуы мүмкін:


Баламен сенімді қарым-қатынас орнату


Қиын мінезді балалармен жұмыс


Гаджет пен интернеттің балаға әсері


Эмоционалды интеллектті дамыту


Мектеппен байланыс: тиімді серіктестік


Осындай жұмыстар ата-ананың тәрбиелік әлеуетін арттырып, мектеп пен отбасы арасындағы ынтымақтастықты күшейтеді. Жүйелі жүргізілген оқу-ағарту шаралары – сапалы тәрбиенің негізі.


Тренинг барысы: Саяхатшылар бір аралға кемемен келіп, белгіленген уақыттары аяқталғаннан кейін үйлеріне қайтуға жиналған кезде кемелерінің жүзуге жарамсыз болғанын өздерінің кеме капитандарынан естиді. Кеме жолаушылары аралдан басқа төрт  кеменің жүзуге әзірленіп жатырғанын біліп, кеме капитандарына жолығады.

 Қатысушылардан төрт кеме капитандары сайланады. Жүргізуші кеме капитандарын оңаша шақырып оларға тренинг барысын түсіндіреді. Жолаушылардың әрқайсысында парақша қағаздар болады. Капитан кемеге алуын өтінген төртінші жолаушыны қабылдауы шарт. Яғни, кеме капитандары алдына келген үш жолаушының қағазына минус (-) белгісін, төртінші жолаушыға плюс (+) белгісін белгілейді. Жолаушылар кемеге жолаушы болып қабылдану ережесін білмеулері керек.

Талқылау:  Тренингке қатысушылар  кемеге қабылдану себептерін талқылайды. Әркім өзінің пікірлерін айтады.

Жүргізуші қатысушыларға кемеге жолаушы болып қабылдану ережесімен таныстырады.

Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

    1. мин)

Сұрақ:Семинарға ата-аналардың тек 30%-ы ғана қатысты. Қалған ата-аналардың қызаығушылық танытпағаны сізді алаңдатады. Не істейсіз?

Жуап:Бұл жағдайда ата-аналардың қажеттілігін зерттеп, семинар тақырыбын сол сұранысқа сай таңдау керек. Сонымен қатар, оларға қолжетімді уақыт пен формат ұсыну (мысалы, онлайн кездесу) қатысушылар санын арттыруы мүмкін. Жеке шақыру арқылы немесе сынып жетекшілермен бірлесе отырып ата-аналарды ынталандыру қажет.

Қорытынды бағалау:

(3- 5мин)

Сабақты қорытындылау. Студенттердің пікірлерін тыңдап, шетел ғалымдарының педагогикаға қосқан үлестерінің маңыздылығын қорытындылау.Студенттерге үй тапсырмасы ретінде бір ғалымның еңбегін таңдап, оның педагогикаға қосқан үлесін тереңірек зерттеуді ұсыну.

Рефлексия

(3 -5мин)


Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды:- нені үйренді;- не нәрсе түсініксіз болып қалды; - немен қайта жұмыс жасау керек.

Бағалау (3-5мин)

Көрсету режиміне қоюға болады

Студенттерді жеке-жеке бағалау

Үйге тапсырма

(2-5мин)

Үй тапсырмасы:1 апта бойы бала тәрбиесінде талқыланған бір тәсілді қолданып көру және нәтижесімен келесі кездесуде бөлісу


Дайындаған оқытушы: Эргешова. Г














































Ақсукент Гуманитарлық техникалық

колледж директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

__________________ Ш.Давлетова

"____"_______________ 2025ж


САБАҚ ЖОСПАРЫ № __ __



Топ МДО-232 курс 2 " " 2025ж


Модуль /пән атауы: Ата -аналармен жұмысты ұйымдастыру әдістерін қолдану.

1.Сабақтың тақырыбы:Жеке жұмыс:Әр ата-анаға жеке кеңес беру

2.Сабақ түрі:Талқыла сабақ.

3.Сабақтың мақсаты, міндеттері: Ата-анамен жеке әңгімелесу арқылы оқушының оқу, тәрбие және әлеуметтік бейімделу мәселелерін талқылау, ата-анамен тығыз байланыс орнату.Кеңес беру форматы: Жеке кездесу (15–30 минут).Кездесу орны: Мектептегі арнайы кабинет немесе тыныш орта

4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты:

5.Сабақтың дамытушылық мақсаты: Оқушылардың есте сақтау логикалық қабілетін дамыту және сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.


6. Сабақты жабдықтау : материалдар, ПК, презентациялық материалдар, үлестірмелі материалдар, плакат,оқулық, көргезмелер , слайд және жабдықтар.

6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер: .И.Я. Лернер, Н.Ф. Талызина, Т.И. Шмидт – «Педагогика» (Жалпы педагогика негіздері). Бұл оқу құралында педагогикалық процестер мен әдістердің негізгі принциптері, ата-аналармен жұмыс жасаудың психологиялық аспектілері қарастырылады.А.Х. Құсайынова, С.Б. Мұсаева – «Бала тәрбиесі мен оқыту әдістері». Бұл еңбекте балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи әдістемелері, сондай-ақ ата-аналармен тиімді байланыс орнату мәселелері қамтылған.В.С. Мухина – «Балалар психологиясы». Бұл кітапта балалардың даму кезеңдері мен психологиялық ерекшеліктері, ата-аналармен жұмыс жасау әдістері мен тәсілдері туралы айтылады.

7. Сабақ бойынша рефлексия : Енді «Бағдаршам» әдісі бойынша рефлексия жасап, үш түсті стикерлерді пайдаланамыз: қызыл, сары, жасыл. «Қызыл»-маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,ұнамады, «Сары»- маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,бірақ ұнады,

«Жасыл»-маған бәрі де түсінікті,бәрі де ұнады (стикерлермен оқушылар белгі береді).


8. Үй тапсырмасы

Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады.








Сабақтың барысы


Жоспарланған уақыт

Оқытушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Ата-ананы жылы қабылдау, сәлемдесу


Кеңестің мақсатын түсіндіру


Қысқаша оқушы туралы жағымды пікір айту











Біртұтас тәрбие(2минут)

Оқушының жеке тұлғалық дамуы мен үйлесімді қалыптасуы.

Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде адамгершілік тәрбиесін беру.

Оқушыларды қоғамдағы жауапты азаматтар етіп тәрбиелеу.

Қазіргі қоғамда өмір сүруге және жұмыс істеуге қажетті дағдыларды қалыптастыру.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыт

Қауіпсіздік ережелері(минут)

Сыныптағы қауіпсіздік: Оқушылар үстелдер мен орындықтарды дұрыс пайдаланып, қауіпсіздік талаптарына сәйкес отыруы тиіс.

Жүгіруге немесе жүгіргенде кездейсоқ жарақат алу үшін сыныпта абай болу керек.

Сабақ үстінде электр құралдарын дұрыс пайдалану қажет.

Төтенше жағдайлар (өрт, су басу, табиғи апаттар) болғанда, мұғалімдердің нұсқауларын орындап, эвакуация жолын білу қажет.

Үй тапсырма-сын сұрау (15 мин

Оқушының оқу үлгерімі туралы мәліметтер

Тәртібі мен психологиялық жағдайына шолу

Әлеуметтік қатынасы (достары, қарым-қатынасы)

Ата-ананың пікірін тыңдау (Сұрақтар қою: Үйде оқушы қандай? Қиындықтар бар ма?)Бірлесіп мәселені шешу жолдарын қарастыру

Өткен сабақты қорытындылау

(5 мин)

Әр ата-анамен жеке кеңес беру – баланың дамуын қолдау, ата-анамен байланыс орнату және мектеп пен отбасының бірлескен әрекетін күшейту мақсатында жүргізілетін маңызды жұмыс. Төменде сізге арналған "Әр ата-анамен жеке кеңес беру" үлгі жоспары берілген:

Жаңа сабаққа түсіндіру

(40-50 мин)

ӘР АТА-АНАМЕН ЖЕКЕ КЕҢЕС БЕРУ

Құрметті ата-ана!Сізбен баламыздың оқу-тәрбие барысы бойынша пікір алмасу мақсатында жеке кеңес ұйымдастырылып отыр. Кеңес барысында оқушының мектептегі үлгерімі, тәртібі, сыныптағы достарымен қарым-қатынасы және жалпы психо-эмоциялық жағдайы туралы сөз қозғалады.Сіздің балаңыз – біздің сыныптың бір мүшесі ретінде өз орнын тапқан. Ол сабаққа [белсенді/орташа/нашар] қатысады, тапсырмаларды [уақытында орындайды/кейде кешіктіреді/жиі орындамайды]. Мінез-құлқына келсек, ол [тәртіпті/сабырлы/белсенді/тынышсыз – нақтылауға болады]. Қоғамдық іс-шараларға [белсене араласады/қызығушылық білдірмейді].Сізден баланың үйдегі тәртібі мен оқуына қатысты пікіріңізді білгіміз келеді. Үй тапсырмасын орындау кезінде қиындықтар бар ма? Балаңыз бос уақытын қалай өткізеді? Эмоциялық жағдайы қандай? Отбасында қолдау бар ма?Бұл кеңестің басты мақсаты – бала тәрбиесінде мектеп пен ата-ананың бірлесе әрекет етуі. Біз сізбен ашық сөйлесіп, баланың жақсы жаққа дамуына жағдай жасағымыз келеді. Егер қандай да бір қиындықтар болса, бірлесіп шешу жолдарын табуға дайынбыз.Сұхбатымыз шынайы әрі өзара сенімге негізделсе, балаға да соғұрлым оң әсер ететініне сенімдіміз.Сұхбат соңында:Қажетті кеңестер беріледі:Бірлескен жоспар құрылады,Келесі кездесудің уақыты белгіленеді, Ізгі ниетпен,педагог

Баланың қойған сұрағына шын және шыдамдылықпен жауап беріңіз.Балаңыздың жеке бөлмесі немесе бір бұрышы болуына жағдай жасаңыз.Балаңыздың шашылып жатқан үстеліне ұрыспаңыз, егер ол шығармашылық іс - әрекетпен айналысып отырса.Шешім қабылдауда өзіндік жеке жоспар құруына көмек көрсетіңіз.Балаңыздың кемістіктерін бетіне басып, басқа балалармен оны салыстырмаңыз.Күнде балаңызбен жеке сөйлесуге уақыт бөліңіз.Отбасымен шешетін мәселелерге балаңызды қатыстырып, оның жеке басының ой-пікірімен санасыңыз.Қателескені үшін баланы кекетіп, бетінен алмаңыз.Баланың әрбір жетістігі үшін мақтап отырыңыз.Жас мөлшері әртүрлі адамдармен дұрыс қарым-қатынас жасауға үйретіңіз.Қиын нәрселерді тауып және оны өз бетімен, жауапкершілікпен шешуде балаңызға көмек көрсетіңіз.Балаңызды жетістік пен дәрежесі үшін емес, сол қалпында сөзсіз қабылдап жақсы көретіндігіңізді сездіртіңіз.Балаңызбен бірге әңгімелер, ертегілер, фантастикалық оқиғалар құрастырып, баланың шығармашылық қабілетінің дамуына жағдай жасаңыз.Балаңыздың сүйікті ісіне керек кітап, ойын, т.б. құралдармен қамтамасыз етіңіз.Балаңыздың алған негізгі ісінің ойдағыдай орындалуына сеніміңіз болмаса да, сол істі өзі аяқталуына жағдай жасаңыз.Бала өз жұмысын көрсете алатын стенд жасап қойыңыз.Істеген жұмысының нәтижелі болуына көмектесіңіз.Баланың қойған талабына ерекше көңілмен қараңыз.Балаңыздың өткір ойлылығына сеніп, әрдайым сенім артыңыз.


Ситуациялық

сұрақтарға жауап беру;

    1. мин)

Сұрақ:Соңғы уақытта балаңызда мінез-құлқында қандай да бір өзгеріс байқадыңыз ба?

жауап:– Иә, соңғы кездері тұйықталып қалды. Бұрын ашық сөйлесетін, қазір көп үндемейді. Сабаққа ынтасы азайды

Қорытынды бағалау:

(3- 5мин)

Ата-анаға нақты кеңестер беру (мысалы: оқу тәртібі, эмоционалды қолдау, үй тапсырмасын қадағалау)


Ынтымақтастықты жалғастыру туралы ұсыныс


Келесі кездесудің уақытын белгілеу

Рефлексия

(3 -5мин)


Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды:- нені үйренді;- не нәрсе түсініксіз болып қалды; - немен қайта жұмыс жасау керек.

Бағалау (3-5мин)

Көрсету режиміне қоюға болады

Студенттерді жеке-жеке бағалау

Үйге тапсырма

(2-5мин)

Кешке 5 минут балаңызбен сұхбат құрыңыз: «Бүгін не ұнады? Не қиын болды?» деген сұрақтар қойыңыз.


Келесі кеңеске қысқаша жазбаша немесе ауызша есеп әкеліңіз.


Дайындаған оқытушы: Эргешова. Г




























































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.11.2025
42
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі