Ашық сабақ " Әлемге танылған Әміре
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жаңа әлемдегі театр мен киноматография. Шешендік сөздер |
А.Жұбанов атындағы Ақтөбе музыкалық колледжі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:24.05.2022 |
Мұғалімнің аты-жөні: Таналиева К.С. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: І курс |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемге танылған Әміре |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
О.11.3.5.1. қосымша ғылыми анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау. А.11.2.1.1. ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: «Әлемге танылған Әміре» мәтіні бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтайды. Диалог құруда терминдерді қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Әлемге танылған Әміре» мәтінінің мазмұнын сыни тұрғыдан талдау жасай алады. Терминдердің жасалу жолын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
«Әлемге танылған Әміре» мәтіні бойынша болжам жасайды. Диалог құруда терминдерді қолдана алады.
Терминдердің жасалу жолын анықтайды . «Қазақ театры» мәтінінің мазмұнын сыни тұрғыдан талдау жасай алады. Ауызша мәтін құрауда терминдерді орынды қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: «Әлемге танылған Әміре» мәтіні бойынша болжам жасайды .Терминдерді пайдаланып диалог құрастыра алады. Мәтіндерді өзара салыстыра алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Үш қоңыр, қазақ өнері, тұлға, мәдениет, киноматография |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қазақ театры, әуесқой әртістер, сахна, өнер ордасы, арқау болған, ел. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылығын ояту фазасы. Бұл фазада еркін талдау стратегиясын қолданамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. Еркін талдау стратегиясын қолданудағы мақсат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сұрақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Балаларды туған еліміздің мәдениетін дәріптеу арқылы мәдениетті бағалауға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Алаш аңсаған фильм. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтағы жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин 3 мин
4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. «Ыстық алақан» тренингі. Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Топқа бөлу I – топ II – топ III- топ
Оқушыларға «Миға шабуыл» «Балқадиша »әнін тыңдау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 26 мин
16 мин
10 мин
|
Мәтін алды жұмыс.
Сөз тіркестер: Мәтінмен жұмыс. Тапсырма 1 Т.Ж. Мәтіндермен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін оқулықтағы және ғаламтордан алынған мәтіндерді оқиды және салыстырады, қою әріппен берілген сөздердің мағынысын анықтайды, театр саласына қатысты кәсіби термин сөздерді анықтайды.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Кофе тaяқшaлaры» әдісі. Сұрaқтaр aлдыларындa жaтaды, топ бaсшысы aлғaн кофе тaяқшaсында кімнің aты жaзылсa, сол бaлa сұрaққa жaуaп береді. ҚБ «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі негізінде әрбір топ біріне –бірі баға береді. Әр топ келесі топтың жауабы бойынша бір сөйлем жазып,ортаға салады. Тапсырма 2.ЖЖ «Аквариум» әдісі бойынша мәтіндегі өнер саласына қатысты кәсіби термин сөздерді сүзіп алып, терминдердің жасалу жолын, мағынасын анықтайды, сол сөздерді қатыстырып сөз тіркестерін құрастырады. Саралау тапсырмасы. Ж. Ерекше қажеттілігі бар оқушылар оқыған мәтінінен түсінгенін қысқаша баяндайды. Ж.Ерекше қабілеті бар оқушылар мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасайды.
Дескриптор
Кері байланыс Сабақ барысында оқушылар бір-бірінің қасиеттеріне сай мадақтаулар мен ескертулер айтады,мұғалім оқушылардың ішкі немесе сыртқы уәжін арттыру мақсатымен белсенділіктеріне қарай қолдау көрсетеді, жетелеу сұрақтарын қояды. . |
Оқулықтағы 166 бет және ғаламтордан алынған үлестірме парақтар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин
5 мин
2 мин
|
Тапсырма 3 Ж. «Түртіп алу» әдісі бойынша оқыған мәтіннен сөйлемдердің дұрыс , дұрыс емес екенін анықтайды.
Дескриптор:
Кері байланыс: + /- кестесі.(ауызша) ҚБ «Қар кесегі» әдісі. Толтырылған кестені умаждап сынып ішінеде бір-біріне лақтырады. Қай қағаз қолына түссе, сол жұмысты тақтадан шыққан дұрыс нұсқамен салыстырып, оң жағына дұрыс белгісін қою арқылы тексереді. Рефлексия «Плюс-Минус – Қызыға-мын» кестесін толтырады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар Венн диаграмманы толтыруда мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтады. Оқушылардың көпшілігі оқулықтағы және ғаламтордан алынған үлестірмелі парақтағы мәтіндер-ді салыстырды. Кейбір оқушылар мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасады.
|
Оқушылардың сабаққа қатысыуын қадағалап, қалыптастырушы бағалау тәсілдерін қолданамын. Әр оқушының ішкі, сыртқы уәжін арттырып, кері байланыс жасап тұрамын. Мысалы: «Бір сөйлеммен түйіндеу» «Парасатты диалог» арқылы жүзеге асады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлемге танылған Әміре
Әлемге танылған Әміре
Ашық сабақ " Әлемге танылған Әміре
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жаңа әлемдегі театр мен киноматография. Шешендік сөздер |
А.Жұбанов атындағы Ақтөбе музыкалық колледжі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:24.05.2022 |
Мұғалімнің аты-жөні: Таналиева К.С. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: І курс |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемге танылған Әміре |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
О.11.3.5.1. қосымша ғылыми анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау. А.11.2.1.1. ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: «Әлемге танылған Әміре» мәтіні бойынша болжам жасайды, тиісті ақпаратты анықтайды. Диалог құруда терминдерді қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Әлемге танылған Әміре» мәтінінің мазмұнын сыни тұрғыдан талдау жасай алады. Терминдердің жасалу жолын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
«Әлемге танылған Әміре» мәтіні бойынша болжам жасайды. Диалог құруда терминдерді қолдана алады.
Терминдердің жасалу жолын анықтайды . «Қазақ театры» мәтінінің мазмұнын сыни тұрғыдан талдау жасай алады. Ауызша мәтін құрауда терминдерді орынды қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: «Әлемге танылған Әміре» мәтіні бойынша болжам жасайды .Терминдерді пайдаланып диалог құрастыра алады. Мәтіндерді өзара салыстыра алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Үш қоңыр, қазақ өнері, тұлға, мәдениет, киноматография |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қазақ театры, әуесқой әртістер, сахна, өнер ордасы, арқау болған, ел. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылығын ояту фазасы. Бұл фазада еркін талдау стратегиясын қолданамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. Еркін талдау стратегиясын қолданудағы мақсат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сұрақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Балаларды туған еліміздің мәдениетін дәріптеу арқылы мәдениетті бағалауға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Алаш аңсаған фильм. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтағы жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин 3 мин
4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. «Ыстық алақан» тренингі. Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Топқа бөлу I – топ II – топ III- топ
Оқушыларға «Миға шабуыл» «Балқадиша »әнін тыңдау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 26 мин
16 мин
10 мин
|
Мәтін алды жұмыс.
Сөз тіркестер: Мәтінмен жұмыс. Тапсырма 1 Т.Ж. Мәтіндермен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін оқулықтағы және ғаламтордан алынған мәтіндерді оқиды және салыстырады, қою әріппен берілген сөздердің мағынысын анықтайды, театр саласына қатысты кәсіби термин сөздерді анықтайды.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Кофе тaяқшaлaры» әдісі. Сұрaқтaр aлдыларындa жaтaды, топ бaсшысы aлғaн кофе тaяқшaсында кімнің aты жaзылсa, сол бaлa сұрaққa жaуaп береді. ҚБ «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі негізінде әрбір топ біріне –бірі баға береді. Әр топ келесі топтың жауабы бойынша бір сөйлем жазып,ортаға салады. Тапсырма 2.ЖЖ «Аквариум» әдісі бойынша мәтіндегі өнер саласына қатысты кәсіби термин сөздерді сүзіп алып, терминдердің жасалу жолын, мағынасын анықтайды, сол сөздерді қатыстырып сөз тіркестерін құрастырады. Саралау тапсырмасы. Ж. Ерекше қажеттілігі бар оқушылар оқыған мәтінінен түсінгенін қысқаша баяндайды. Ж.Ерекше қабілеті бар оқушылар мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасайды.
Дескриптор
Кері байланыс Сабақ барысында оқушылар бір-бірінің қасиеттеріне сай мадақтаулар мен ескертулер айтады,мұғалім оқушылардың ішкі немесе сыртқы уәжін арттыру мақсатымен белсенділіктеріне қарай қолдау көрсетеді, жетелеу сұрақтарын қояды. . |
Оқулықтағы 166 бет және ғаламтордан алынған үлестірме парақтар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин
5 мин
2 мин
|
Тапсырма 3 Ж. «Түртіп алу» әдісі бойынша оқыған мәтіннен сөйлемдердің дұрыс , дұрыс емес екенін анықтайды.
Дескриптор:
Кері байланыс: + /- кестесі.(ауызша) ҚБ «Қар кесегі» әдісі. Толтырылған кестені умаждап сынып ішінеде бір-біріне лақтырады. Қай қағаз қолына түссе, сол жұмысты тақтадан шыққан дұрыс нұсқамен салыстырып, оң жағына дұрыс белгісін қою арқылы тексереді. Рефлексия «Плюс-Минус – Қызыға-мын» кестесін толтырады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар Венн диаграмманы толтыруда мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтады. Оқушылардың көпшілігі оқулықтағы және ғаламтордан алынған үлестірмелі парақтағы мәтіндер-ді салыстырды. Кейбір оқушылар мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасады.
|
Оқушылардың сабаққа қатысыуын қадағалап, қалыптастырушы бағалау тәсілдерін қолданамын. Әр оқушының ішкі, сыртқы уәжін арттырып, кері байланыс жасап тұрамын. Мысалы: «Бір сөйлеммен түйіндеу» «Парасатты диалог» арқылы жүзеге асады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















