Мектеп: №46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицейі
|
Күні: | Мұғалімнің есімі: |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: §2. Әлемнің ақпараттық көрінісі |
Оқу мақсатары
| Оқушылардың табиғаттағы ақпарат туралы түсініктерін қалыптастыру, сипаты мен қабылдау тәсілдері бойынша әр түрлі ақпарат түрлерін білуге дағдыландыру. |
Жетістіктер критерийлері
| Барлық оқушылар |
| Ақпарат түсінігін ұғына алады; Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Адам өмірінде ақпараттық рөлі қандай екенін біледі; |
| Кейбір оқушылар: |
| Ақпарат үдерісі дегеніміз не екенін біледі. |
Тілдік мақсат | Ақпаратты түсіндіре алады;Ақпараттың түрлерін ажырата алады; |
Өткен тақырып | «Ой қозғау» стратегиясы арқылы өткен тақырыпты қайталау |
Қолданылатын әдіс – тәсілдер | СТО, «Ой қозғау», «Миға шабул», «Инсерт», «Өз ойыңды бөліс», «Білгенге маржан» |
Қолданылатын ресурстар | Оқулықтағы §2. «Информатика» кітабы, ғаламтор
|
Пән аралық байланыс | Математика, қазақ тілі
|
Жоспар-ланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | Бағалау |
Басталуы
Үй жұмысы | Сәлемдесу, сынып оқушыларын түгелдеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар аудару.
Шаттық шеңбері.Мақсаты: Жұптасу әдісі бойынша бір – біріне жақсы тілектер айту. Сынып оқушыларын топтастыру. |
| Смайликтер арқылы бағалау |
| «Миға шабул» әдісі арқылы үй тапсырмасын оқушылардан сұрауМақсаты: өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін байқау |
«Миға шабул» әдісі | Смайликтер арқылы бағалау;Өзін-өзі бағалау |
Ортасы
Теория бойынша тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау)
Практикада қолдану | §2. Әлемнің ақпараттық көрінісіАқпараттық үдеріс – қойылған мақсатқа жетудегі ақпаратпен атқарылатын іс – әрекет. Ақпараттық үдерістің үш түрі бар:Сақтау;Өңдеу;Қабылдау (беру).«Білгенге маржан» ойыны. Әр топ төмендегі тақырыптар бойынша мазмұнды сызба (постер) дайындау. – топ. МЕГАӘЛЕМ;– топ. МАКРОӘЛЕМ;– топ. МИКРОӘЛЕМ.Мақсаты: Жаңа сабақты ашуКомпьютерде тапсырма орындау.Мақсаты: Алған білімдерін, практикада қолдану дағдыларын қалыптастыру | Интерактивті тақта
Компьютермен жұмыс | Смайликтер арқылы бағалау
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
Смайликтер арқылы бағалау |
Сергіту сәті
| Видео көру арқылы жаттығу жасау
|
|
|
Аяқталуы
Үйге тапсырма беру
Бағалау
| Тест тапсырмалары арқылы сабақты пысықтау
«Өз ойыңды бөліс»» әдісі арқылы сұраққа жауап беріп сабақты қорытындылау.
Мақсаты: уақытты тиімді пайдалану
Үй тапсырмасын беру. §2. Әлемнің ақпараттық көрінісіОқушылар бір – біріне сұрақтар қояды және талқылайды, нәтижесінде бағалайды.«Кері байланыс» парақтары арқылы бағалау.
Мақсаты: уақытты үнемді пайдалану. | А4 форматты парақшалар
А4 форматты парақшалар
| Смайликтер арқылы бағалау
Формативті және суммативті бағалау |
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жиналған балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыларға алдыңғы тақырыптар бйынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын. | Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. | Оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіліп, тақырып бойынша мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылады. АКТ-мен байланыс жасау. Бір – бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?
|