|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль/Пән атауы |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Нұрманов Ғайса Меңдібайұлы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні, айы, жылы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
теория |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру; Әлемнің ең ірі мұражайларының ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын, әлем мұражайларының ерекшеліктерін, құндылықтарын айқындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Интер белсенді тақта, «Flippity.net», «Google форма» қосымшасы, Падлет онлайн тақтасы платформалары, оқулықтар, қима қағаздар, кестелер, бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 2 минут
2 минут 3 минут 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Студенттер түгелдеп, назарын өткен сабаққа аудару Жағымды психологиялық ахуал. Саламатсыз дар ма студенттер, бүгінгі күндеріңе сәттілік тілеймін. Қазір бір-бірімізге жақсы тілектер, жылы лебіздерімізді тілейік. Мысалы бүгінгі сабақта сәттілік тілеймін!, бүгінгі сабақта жақсы баға алуыңа тілектеспін! Мен саған қуаныш тілеймін! т.б Үлкен азамат бол! т.б «Flippity.net» платформасы арқылы 3 топқа бөлу: 1 топ. 2 топ. 3 топ. Үй тапсырмасын қайталау Өткен сабақта «Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі» тақырыбын өткен болатынбыз. «Жасырын сурет» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау 3 топқа бір сұрақтан қою: «Flippity.net» платформасы ЮНЕСКО дегеніміз не? ЮНЕСКО қай жылы құрылды? ЮНЕСКО-ға қанша мемлекет мүше болып табылады? Оның негігі мақсаты қандай? Қазақстан бұл ұйымға қай жылдан бастап мүше болып табылады? Жаңа сабаққа өтпес бұрын «Болжау» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашып алайық. Тақтаға қарайық.
Студенттер суреттерге қатысты өз болжамдарын айтады. Нәтижесінде студенттер өздері жаңа тақырыптты анықтап, дәптерлеріне жазып алады. Бағалау «Жарайсың», «Жақсы пікір», «Дұрыс таптыңдар» т.с.с Дұрыс айтасыңдар , бүгінгі тақырыбымыз мұражай туралы болмақ. Тақырыбы: Әлемнің ең ірі мұражайлары Бағалау парағы таратылады. Біздің тақырыбымыз мұражайларға байланысты болғасын, мұражайға кірген кезде бізде не болу керек? Әрине билет керек. Оны біз сатып аламыз немесе, сыйға алуымыз мүмкін. № тізімдегі реттік нөмірімізді, сериясына топ нөмірін, аты жөніңді жазып қоямыз. 5 баған берілген, сол бағандарға 70-100 аралығындағы балл қойып отырамыз. Соңында қорытынды баға қоямыз.
Үй тапсырмасына жауап бергендер тиісті балл жазып қоямыз. |
Интербелсенді тақта Падлет онлайн тақтасы Интербелсенді тақта Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 3 минут толтыру 8 минут қорғау 3 минут 8 минут 3 минут 3 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Мағынаны тану. Жаңа сабақ: Әлемнің ең ірі мұражайлары Тақырыпқа байланысты таныстырылым арқылы жаңа сабақты қысқаша түсіндіру. Қысқаша түсіндірме. Мұражай, музей (грек тілінде museion – муза сарайы) – тарихи-ғылыми мұраларды, дерек ретінде ескерткіштерді, өнер туындыларын, мәдени құндылықтарды сақтап, жинақтап, ғылыми-танымдық қызмет атқаратын мекеме Мұражай алғашында бағалы бұйымдар мен заттар, мәдени жәдігерлерді сақтайтын қазыналық қор ретінде қалыптасқан. Мұражайдың қалыптасуына көне замандардағы коллекциялар негіз болды.. Коллекциялау ісімен Аристотель, Рим патшасы Юлий Цезар, т.б. айналысты. Еуропада мұражайлар 16 – 18 ғасырларда пайда болған. Мұражайдың қалыптасуы ұлттық сана-сезімді оятуға, мәдени-саяси идеяларды (ой-сезімді) насихаттауға көмектесті. Студенттер тыңдай отырып жаңа сабақ бойынша түсінгендерін дәптерлеріне мәліметтерді жазып алады 3 топқа жеке және топтық тапсырмалар беріледі. Әуелі жеке орындап, соңында қорытындысын А3 қағазға толтырып қорғайды 1 топқа (Топтық жұмыс) Кестені толтыру
Дескриптор: - Әрбір мұражай бойынша талдау жасайды; - Әлем мұражайларының ерекшеліктерін ажырата алады;
2 топқа (Жеке жұмыс) Әлем мұражайларының бірін таңдап, оның ерекшеліктерін анықтау
Дескриптор: - мұражайлардың құрылу тарихын сипаттайды; - мұражайлардың құрылымын анықтайды; - мұражайлардың ерекшелігін ажыратады;
3 топқа. Сәйкес мағыналарын анықтап тап.
Дескриптор: -мұражайлардың мағыналарын анықтап, ажыратады: Бағалау «Жарайсың», «Жақсы пікір», «Дұрыс таптыңдар» т.с.
Топтық жұмыс. Талдау әдісі. Оқулықтағы тақырып бойынша мәтінді оқып, әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды зерттеп, қорғайды, құрастырады, салыстырады.. 1 топ. Жалпы мұражайлар туралы (Постер қорғайды) 2 топ. Жалпы мұражайлар атаулар, ерекшелігі туралы (Сөзжұмбақ құрастыру) 3 топ. ҚР Ұлттық мұражайы (ВЕНН диаграммасын толтыру)
Бағалау «Жарайсың», «Дұрыс таптыңдар» т.с.
Студенттер тапсырманы топ болып орындайды.
Дескриптор: - Тақырып бойынша мұражайлар туралы постер жасап, қорғай алады; - Әлемнің ең ірі мұражайлары атауын пайдаланып, сөзжұмбақ дайындай алады; - Әлемнің ең ірі мұражайлары Лувр мен Эрмитажды салыстыра алады;
«Киндер» әдісі жеке жұмыс орындау Студентерге екі бөлікке бөлінген киндерлер беріледі. Киндердің бір бөлігінде тақырыпқа байланысты сұрақтар, ал екіншісінде жауаптары болады. Студенттер терминдерді анықтамасымен дұрыс сәйкестендіру керек. Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауаптар арқылы дұрыс сәйкестендіреді
Бағалау «Жарайсың», «Дұрыс таптыңдар» т.с.
Бекіту тапсырмасы «Google форма» қосымшасымен тест арқылы сабақты бекіту
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: Қосымша дереккөздерін пайдалана отырып, Британдық мұражай, Метрополитен, Жапонияның Ұлттық мұражайы, Прадо мұражайы, Алматыдағы Ә.Қастеев атындағы мемлекеттік өнер мұражайы туралы қысқаша баяндамаға дайындау. |
Слайд
Дәптер, оқулық
А4, А3 форматтағы қағаздар,
Кестелер
А3 форматтағы қағаз
Плакат Маркер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«АҚТӨБЕ ЖОҒАРЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
«Бекітемін»
Директордың оқу-әдістемелік
ісі жөніндегі орынбасары
_____________Жамекова Б.М.
«13» желтоқсан 2024 ж.
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
Курсы, тобы: ШТ-105
Өтетін уақыты: 13.12.24
Пән оқытушысы: Нұрманов Ғ.М
«Қаралды»
«Әлеуметтік-эономикалық» ОӘБ отырысында.
Хаттама №____
«____»________2024 ж.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль/Пән атауы |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Нұрманов Ғайса Меңдібайұлы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні, айы, жылы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
теория |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері |
Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру; Әлемнің ең ірі мұражайларының ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын, әлем мұражайларының ерекшеліктерін, құндылықтарын айқындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Интер белсенді тақта, «Flippity.net», «Google форма» қосымшасы, Падлет онлайн тақтасы платформалары, оқулықтар, қима қағаздар, кестелер, бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 2 минут
2 минут 3 минут 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Студенттер түгелдеп, назарын өткен сабаққа аудару Жағымды психологиялық ахуал. Саламатсыз дар ма студенттер, бүгінгі күндеріңе сәттілік тілеймін. Қазір бір-бірімізге жақсы тілектер, жылы лебіздерімізді тілейік. Мысалы бүгінгі сабақта сәттілік тілеймін!, бүгінгі сабақта жақсы баға алуыңа тілектеспін! Мен саған қуаныш тілеймін! т.б Үлкен азамат бол! т.б «Flippity.net» платформасы арқылы 3 топқа бөлу: 1 топ. 2 топ. 3 топ. Үй тапсырмасын қайталау Өткен сабақта «Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі» тақырыбын өткен болатынбыз. «Жасырын сурет» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау 3 топқа бір сұрақтан қою: «Flippity.net» платформасы ЮНЕСКО дегеніміз не? ЮНЕСКО қай жылы құрылды? ЮНЕСКО-ға қанша мемлекет мүше болып табылады? Оның негігі мақсаты қандай? Қазақстан бұл ұйымға қай жылдан бастап мүше болып табылады? Жаңа сабаққа өтпес бұрын «Болжау» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашып алайық. Тақтаға қарайық.
Студенттер суреттерге қатысты өз болжамдарын айтады. Нәтижесінде студенттер өздері жаңа тақырыптты анықтап, дәптерлеріне жазып алады. Бағалау «Жарайсың», «Жақсы пікір», «Дұрыс таптыңдар» т.с.с Дұрыс айтасыңдар , бүгінгі тақырыбымыз мұражай туралы болмақ. Тақырыбы: Әлемнің ең ірі мұражайлары Бағалау парағы таратылады. Біздің тақырыбымыз мұражайларға байланысты болғасын, мұражайға кірген кезде бізде не болу керек? Әрине билет керек. Оны біз сатып аламыз немесе, сыйға алуымыз мүмкін. № тізімдегі реттік нөмірімізді, сериясына топ нөмірін, аты жөніңді жазып қоямыз. 5 баған берілген, сол бағандарға 70-100 аралығындағы балл қойып отырамыз. Соңында қорытынды баға қоямыз.
Үй тапсырмасына жауап бергендер тиісті балл жазып қоямыз. |
Интербелсенді тақта Падлет онлайн тақтасы Интербелсенді тақта Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 3 минут толтыру 8 минут қорғау 3 минут 8 минут 3 минут 3 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Мағынаны тану. Жаңа сабақ: Әлемнің ең ірі мұражайлары Тақырыпқа байланысты таныстырылым арқылы жаңа сабақты қысқаша түсіндіру. Қысқаша түсіндірме. Мұражай, музей (грек тілінде museion – муза сарайы) – тарихи-ғылыми мұраларды, дерек ретінде ескерткіштерді, өнер туындыларын, мәдени құндылықтарды сақтап, жинақтап, ғылыми-танымдық қызмет атқаратын мекеме Мұражай алғашында бағалы бұйымдар мен заттар, мәдени жәдігерлерді сақтайтын қазыналық қор ретінде қалыптасқан. Мұражайдың қалыптасуына көне замандардағы коллекциялар негіз болды.. Коллекциялау ісімен Аристотель, Рим патшасы Юлий Цезар, т.б. айналысты. Еуропада мұражайлар 16 – 18 ғасырларда пайда болған. Мұражайдың қалыптасуы ұлттық сана-сезімді оятуға, мәдени-саяси идеяларды (ой-сезімді) насихаттауға көмектесті. Студенттер тыңдай отырып жаңа сабақ бойынша түсінгендерін дәптерлеріне мәліметтерді жазып алады 3 топқа жеке және топтық тапсырмалар беріледі. Әуелі жеке орындап, соңында қорытындысын А3 қағазға толтырып қорғайды 1 топқа (Топтық жұмыс) Кестені толтыру
Дескриптор: - Әрбір мұражай бойынша талдау жасайды; - Әлем мұражайларының ерекшеліктерін ажырата алады;
2 топқа (Жеке жұмыс) Әлем мұражайларының бірін таңдап, оның ерекшеліктерін анықтау
Дескриптор: - мұражайлардың құрылу тарихын сипаттайды; - мұражайлардың құрылымын анықтайды; - мұражайлардың ерекшелігін ажыратады;
3 топқа. Сәйкес мағыналарын анықтап тап.
Дескриптор: -мұражайлардың мағыналарын анықтап, ажыратады: Бағалау «Жарайсың», «Жақсы пікір», «Дұрыс таптыңдар» т.с.
Топтық жұмыс. Талдау әдісі. Оқулықтағы тақырып бойынша мәтінді оқып, әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды зерттеп, қорғайды, құрастырады, салыстырады.. 1 топ. Жалпы мұражайлар туралы (Постер қорғайды) 2 топ. Жалпы мұражайлар атаулар, ерекшелігі туралы (Сөзжұмбақ құрастыру) 3 топ. ҚР Ұлттық мұражайы (ВЕНН диаграммасын толтыру)
Бағалау «Жарайсың», «Дұрыс таптыңдар» т.с.
Студенттер тапсырманы топ болып орындайды.
Дескриптор: - Тақырып бойынша мұражайлар туралы постер жасап, қорғай алады; - Әлемнің ең ірі мұражайлары атауын пайдаланып, сөзжұмбақ дайындай алады; - Әлемнің ең ірі мұражайлары Лувр мен Эрмитажды салыстыра алады;
«Киндер» әдісі жеке жұмыс орындау Студентерге екі бөлікке бөлінген киндерлер беріледі. Киндердің бір бөлігінде тақырыпқа байланысты сұрақтар, ал екіншісінде жауаптары болады. Студенттер терминдерді анықтамасымен дұрыс сәйкестендіру керек. Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауаптар арқылы дұрыс сәйкестендіреді
Бағалау «Жарайсың», «Дұрыс таптыңдар» т.с.
Бекіту тапсырмасы «Google форма» қосымшасымен тест арқылы сабақты бекіту
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: Қосымша дереккөздерін пайдалана отырып, Британдық мұражай, Метрополитен, Жапонияның Ұлттық мұражайы, Прадо мұражайы, Алматыдағы Ә.Қастеев атындағы мемлекеттік өнер мұражайы туралы қысқаша баяндамаға дайындау. |
Слайд
Дәптер, оқулық
А4, А3 форматтағы қағаздар,
Кестелер
А3 форматтағы қағаз
Плакат Маркер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«АҚТӨБЕ ЖОҒАРЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
«Бекітемін»
Директордың оқу-әдістемелік
ісі жөніндегі орынбасары
_____________Жамекова Б.М.
«13» желтоқсан 2024 ж.
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
Курсы, тобы: ШТ-105
Өтетін уақыты: 13.12.24
Пән оқытушысы: Нұрманов Ғ.М
«Қаралды»
«Әлеуметтік-эономикалық» ОӘБ отырысында.
Хаттама №____
«____»________2024 ж.
шағым қалдыра аласыз


















