|
Модуль / пән
атауы
|
Дүниежүзі
тарихы
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Әлемнің этникалық
картасы: өткені мен бүгіні
|
|
1.Жалпы
мәліметтер
|
|
Курс
|
Мерзімі
|
Тобы
|
Бөлімше меңгерушінің
қолы
|
|
1
|
|
|
|
|
1
|
|
|
|
|
1
|
|
|
|
|
1
|
|
|
|
|
Сабақ
түрі
|
Аралас
сабақ
|
|
Мақсаты (оқу
нәтижелері)
|
Әлемнің этникалық құрылымының
өзгеру тарихын түсіндіру.
Этникалық картаның дамуы мен
өзгеруінің себеп-салдарын
анықтау.
Қазіргі этникалық ахуал мен
тарихи өзгерістерді
салыстыру.
|
|
Міндеттері (бағалау
критерийлері)
|
Этникалық топтардың
қалыптасуын және олардың тарихи рөлін түсіндіре
білу.
Этникалық карталардың
өзгеруіне тарихи оқиғалардың ықпалын
талдау.
Қазіргі әлемнің
этникалық құрылымын зерттей
білу.
|
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Студенттер әлемнің этникалық
картасының өзгеру тарихын
түсінеді.
Этникалық құрылымдағы
өзгерістердің себептері мен салдарларын
біледі.
Этникалық ахуалды
қазіргі геосаяси жағдаймен байланыста талдай
алады.
|
|
2. Сабақты
жабдықтау
|
|
Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық
әдебиеттер
|
-
Р.Қайырбекова, А.Ибраева,
Г.Аязбаева «Дүниежүзі тарихы» 10 сынып 1-бөлім Алматы: Мектеп, 2020
ж.
-
Р.Қайырбекова, А.Ибраева,
Г.Аязбаева «Дүниежүзі тарихы» 10 сынып 2-бөлім Алматы: Мектеп, 2020
ж.
|
|
Техникалық құралдар,
материалдар, қажетті
ресурстар
|
Интерактивті тақта, слайд-презентациялар, әлем
картасы
|
|
3. Сабақтың барысы Уақыт
(мин)
|
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
1. Сәлемдесу, студенттерді
түгелдеу, сабаққа назарларын
аударту
2. Құрал-жабдықтарды
тексеру
3. Сабақтың тақырыбын
хабарлау, оқу нәтижесі және бағалау критерийлерімен
таныстыру
|
5
минут
|
|
Үй тапсырмасын
тексеру
|
Этностардың пайда болу
теориясы
-
Этностардың пайда болу
теориялары
(Шпенглер, Гумилев,
т.б.).
-
Этногенез үрдісі және оның
маңызы.
-
Әртүрлі этностардың тарихи және қазіргі кездегі
мысалдары.
|
25
минут
|
|
Жаңа тақырыпты
түсіндіру
|
Жоспар:
-
Әлемнің этникалық картасы
дегеніміз не?
-
Әлемнің көне этникалық
картасы
-
Қазіргі дәуірдегі
әлемнің этникалық
картасы
|
-
минут
|
|
4. Жаңа тақырып бойынша тапсырма орындау
- 15
минут
|
1. Тарихи контекст:
Тапсырма:
-
Әлемнің әр түрлі аймақтарындағы
этникалық топтардың қалыптасу тарихын зерттеу. Картаны пайдалана
отырып, әрбір кезеңдегі негізгі этникалық миграцияларды сипаттаңыз
(мысалы, Ұлы көші-қондар, Еуропаның отарлауы, Азия халықтарының
миграциялары).
Сұрақтар:
2. Географиялық контекст:
Тапсырма:
Сұрақтар:
-
Қай елдерде этникалық әртүрлілік ең
жоғары деңгейде? Бұл қандай факторлармен байланысты болуы
мүмкін?
-
Таулы немесе шалғай аймақтардағы
этникалық топтардың өмір сүру ерекшеліктері қандай? Олардың
мәдениетіне географиялық оқшаулану қалай әсер
етті?
3. Мәдени контекст:
Тапсырма:
Сұрақтар:
4. Қазіргі замандағы
өзгерістер:
Тапсырма:
Сұрақтар:
5. Этникалық шиеленістер мен
саясат:
Тапсырма:
Сұрақтар:
|
|
5. Сабақты бекіту, кері
байланыс
(оқушының білімін,
білік-дағдысын пысықтау,
бекіту
ж/е
қорытындылау) – 10 минут
Студенттерге сұрақтар қою
арқылы теорияларды бекіту.
Оқушылардың білімін пысықтау
және қорытындылау.
|
-
Бағалау,
рефлексия - 5
минут
Студенттердің жұмыстарын тексеру,
бағалау...
|
|
7. Үйге тапсырма
– 3
минут
|
|
Әлемнің этникалық картасындағы негізгі
өзгерістер" тақырыбында эссе жазу.
|
|
8.Пайдаланған әдебиеттер
- 2
минут
Дүниежүзі тарихы оқулығы,
интернет ресурстар, Этностардың пайда болу туралы оқулықтар мен
ғылыми мақалалар.
|
|
Дайындаған
педагог
|
|
Шорабекова Улбосын
Абдалиевна
(Т.А.Ә.)
__________
(қолы)
|