|
Мектеп: |
«Т.Жанұзақов атындағы орта мектебі МДШО» КММ |
||||
|
Бөлім |
|
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Дауталиева Асель Еділқызы |
||||
|
Күні |
15.10.2025 жыл |
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемнің жаңа жеті керемет Бөлек жазылатын сөздердің емлесіне қатысты ескертулер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.5.1- тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру; 6.4.1.1- тақырып бойынша жеке сөздер, дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға әлем мәдениеті мен тарихына
қызығушылықты арттыру, әлемдік мұраларды сақтау және
құрметтеу. |
||||
|
Ойлау дағдысы деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Іңкәр сен Өзіңе сенімдісің, мақсатыңа жетуде кейін шегінер жолды білмейсің. Саған сәттілік!
Үй тапсырмасын тексеру: «Біріккен сөздердің емлесіне қатысты ескертулер», «Александрия маягі» тақырыбында Halyk Bank платформасындағы сұрақтарға жауап береді 500- Жағалауды бағдарлауға арналған мұнара шам- маяк 1000- Желдің бағыты мен жылдамдығын анықтайтын құрылғы- желбағар 2000- Александрия маягінің биіктігі қанша? – 120 метрлік үш қабатты мұнара 5000- Маяк салу қажеттілігі неден туындады? -Қауіпсіздікті ойлаудан 10000- «Біріккен сөздердің емлесі» бойынша «Дүниежүзілік», «бүкілодақтық» сияқты қай сөз таптары бірігіп жазылады? Сын есімдер 20000- Екінші сыңары аралық, тану, таным, ішілік болып келетін сөздер қалай жазылады? Бірге жазылады |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
Мақсаты: оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларына бағытталады. Тиімділігі: бір-бірлеріне тілек білдіру арқылы, сабаққа деген белсенділік артады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Білім алушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі |
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
Жаңа сабақ : Құрметті оқушылар! 2007 жылы бүкіл әлем халқының дауыс беруі арқылы жаңа тізім жасалып, қазіргі замандағы жаңа жеті керемет анықталды. Бұл — адамзаттың өнері мен мәдениетінің, даналығы мен шеберлігінің көрінісі. Мұғалімнің түсіндірмелі сөзі Әлемнің жаңа жеті кереметі мыналар:
|
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
|
|
|
Ортасы 30 мин |
Тапсырма №1 Мәтінді оқиды Жеке тапсырма: «Мәтін мазмұнына сәйкес кестені толтыру»
Ал енді оқушылар бүгін біздің грамматикалық тақырыбымыз Дефис арқылы жазылатын сөздер
Тапсырма №2 Жеке жұмыс тапсырма: (Берілген Көркем шығармалардан дефис арқылы бөлініп жазылған шылауларды табу) А.Құнанбайұлы «Абай жолы» романынан үзінді - Мына баланың ауылға асығуын-ай! - Сорлы бала қыстай іш-құста болып қалған-ау, - деседі. Шәкірт бала ұзап кеткенде бұлар да еріксіз желе шоқырақтап шауып отырып қуып жетеді. Жорға Жұмабайдың тақымында қара шоқпары бар. Байтастың да аяғының басына ілген ұзын қайың сойылы бар-ды. Тақырбұлақ түсына келгенде Байтастар баланы жеке шабудан тежеп: Ж.Аймауытов «Ақ білек» повестінен үзінді Баласын оннан асқан соң-ақ Шекер теңіне атастыруды ойлаған. Бірақ әркімдер-ақ ауызға алса да, бірінің жетесін, бірінің қабын, бірінің сабын, бірінің малын, бірінің мұрнын, бірінің кеңірдек сақалын жаратпай, Шекер аяғына отырғызбаған. М.Мақатаев «Адасқан шағала» өлеңінен үзінді Жаным-ау, қайдан жүрсің,
ақ шағала,
|
Тақтаға назар аудару
|
Дескриптор:
Дескриптор:
|
|
|
|
|
Тапсырма №3 Оқушылар назарына ЖИ видео көрсетіледі. Бейнематериал соңындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақ: Сенің еліңде немесе өңіріңде адамдар мақтан тұтатын қандай тарихи немесе мәдени ескерткіш бар? Сол ескерткіш пен әлемнің жеті кереметінің бірін салыстыр. Ұқсастығы мен айырмашылығын ата. Егер өз еліңнің бір нысанын «жаңа кереметке» ұсынсаң, ол қайсы болар еді және неге?
Қорытынды тапсырма №3 «Educaplay» Жеке тапсырма: Берілген сұрақтарға жауап беру https://www.educaplay.com/learning-resources/25927025-learning_resource.html 1. «Әлемнің жаңа жеті
кереметіне» жататын ескерткішті көрсет. 2.
Қытай қорғаны не мақсатпен салынған? 3.
Тәж-Махал қандай сезімнің символы? 4.
Бразилиядағы Иса мүсіні нені бейнелейді? 5.
«–ақ» шылауы бар сөйлемді тап. 6.
«–мыс» шылауының мағынасы қандай? 7. «–ау» шылауы қандай мән
білдіреді? 8. «Қарағым-ай, бала кезім
есіме түсті» сөйлемінде «–ай» шылауы нені білдіреді? 9. «Күн шықты да, бәрі далаға
шықты» сөйлемінде «да» шылауының қызметі қандай? 10. Төмендегі сөйлемнің
орфографиялық қатесін тап: |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды)
.
|
Дескриптор:
Дескриптор:
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма: 5-тапсырма, 47-бет «Қазақстанның кереметі болуға не лайық» деген тақырыпта эссе жазу Рефлексия: |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлемнің жеті кереметі
Әлемнің жеті кереметі
|
Мектеп: |
«Т.Жанұзақов атындағы орта мектебі МДШО» КММ |
||||
|
Бөлім |
|
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Дауталиева Асель Еділқызы |
||||
|
Күні |
15.10.2025 жыл |
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемнің жаңа жеті керемет Бөлек жазылатын сөздердің емлесіне қатысты ескертулер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.5.1- тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру; 6.4.1.1- тақырып бойынша жеке сөздер, дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға әлем мәдениеті мен тарихына
қызығушылықты арттыру, әлемдік мұраларды сақтау және
құрметтеу. |
||||
|
Ойлау дағдысы деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Іңкәр сен Өзіңе сенімдісің, мақсатыңа жетуде кейін шегінер жолды білмейсің. Саған сәттілік!
Үй тапсырмасын тексеру: «Біріккен сөздердің емлесіне қатысты ескертулер», «Александрия маягі» тақырыбында Halyk Bank платформасындағы сұрақтарға жауап береді 500- Жағалауды бағдарлауға арналған мұнара шам- маяк 1000- Желдің бағыты мен жылдамдығын анықтайтын құрылғы- желбағар 2000- Александрия маягінің биіктігі қанша? – 120 метрлік үш қабатты мұнара 5000- Маяк салу қажеттілігі неден туындады? -Қауіпсіздікті ойлаудан 10000- «Біріккен сөздердің емлесі» бойынша «Дүниежүзілік», «бүкілодақтық» сияқты қай сөз таптары бірігіп жазылады? Сын есімдер 20000- Екінші сыңары аралық, тану, таным, ішілік болып келетін сөздер қалай жазылады? Бірге жазылады |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
Мақсаты: оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларына бағытталады. Тиімділігі: бір-бірлеріне тілек білдіру арқылы, сабаққа деген белсенділік артады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Білім алушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі |
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
Жаңа сабақ : Құрметті оқушылар! 2007 жылы бүкіл әлем халқының дауыс беруі арқылы жаңа тізім жасалып, қазіргі замандағы жаңа жеті керемет анықталды. Бұл — адамзаттың өнері мен мәдениетінің, даналығы мен шеберлігінің көрінісі. Мұғалімнің түсіндірмелі сөзі Әлемнің жаңа жеті кереметі мыналар:
|
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
|
|
|
Ортасы 30 мин |
Тапсырма №1 Мәтінді оқиды Жеке тапсырма: «Мәтін мазмұнына сәйкес кестені толтыру»
Ал енді оқушылар бүгін біздің грамматикалық тақырыбымыз Дефис арқылы жазылатын сөздер
Тапсырма №2 Жеке жұмыс тапсырма: (Берілген Көркем шығармалардан дефис арқылы бөлініп жазылған шылауларды табу) А.Құнанбайұлы «Абай жолы» романынан үзінді - Мына баланың ауылға асығуын-ай! - Сорлы бала қыстай іш-құста болып қалған-ау, - деседі. Шәкірт бала ұзап кеткенде бұлар да еріксіз желе шоқырақтап шауып отырып қуып жетеді. Жорға Жұмабайдың тақымында қара шоқпары бар. Байтастың да аяғының басына ілген ұзын қайың сойылы бар-ды. Тақырбұлақ түсына келгенде Байтастар баланы жеке шабудан тежеп: Ж.Аймауытов «Ақ білек» повестінен үзінді Баласын оннан асқан соң-ақ Шекер теңіне атастыруды ойлаған. Бірақ әркімдер-ақ ауызға алса да, бірінің жетесін, бірінің қабын, бірінің сабын, бірінің малын, бірінің мұрнын, бірінің кеңірдек сақалын жаратпай, Шекер аяғына отырғызбаған. М.Мақатаев «Адасқан шағала» өлеңінен үзінді Жаным-ау, қайдан жүрсің,
ақ шағала,
|
Тақтаға назар аудару
|
Дескриптор:
Дескриптор:
|
|
|
|
|
Тапсырма №3 Оқушылар назарына ЖИ видео көрсетіледі. Бейнематериал соңындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақ: Сенің еліңде немесе өңіріңде адамдар мақтан тұтатын қандай тарихи немесе мәдени ескерткіш бар? Сол ескерткіш пен әлемнің жеті кереметінің бірін салыстыр. Ұқсастығы мен айырмашылығын ата. Егер өз еліңнің бір нысанын «жаңа кереметке» ұсынсаң, ол қайсы болар еді және неге?
Қорытынды тапсырма №3 «Educaplay» Жеке тапсырма: Берілген сұрақтарға жауап беру https://www.educaplay.com/learning-resources/25927025-learning_resource.html 1. «Әлемнің жаңа жеті
кереметіне» жататын ескерткішті көрсет. 2.
Қытай қорғаны не мақсатпен салынған? 3.
Тәж-Махал қандай сезімнің символы? 4.
Бразилиядағы Иса мүсіні нені бейнелейді? 5.
«–ақ» шылауы бар сөйлемді тап. 6.
«–мыс» шылауының мағынасы қандай? 7. «–ау» шылауы қандай мән
білдіреді? 8. «Қарағым-ай, бала кезім
есіме түсті» сөйлемінде «–ай» шылауы нені білдіреді? 9. «Күн шықты да, бәрі далаға
шықты» сөйлемінде «да» шылауының қызметі қандай? 10. Төмендегі сөйлемнің
орфографиялық қатесін тап: |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды)
.
|
Дескриптор:
Дескриптор:
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма: 5-тапсырма, 47-бет «Қазақстанның кереметі болуға не лайық» деген тақырыпта эссе жазу Рефлексия: |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















