Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Логопедтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
29.01.2026ж |
|
|
Тұтықпа: Амиржан А |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі буынды сөздер арқылы тілдік дем шығаруды дамыту; |
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе кезеңі 5 мин Сабақтың басы 10 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру. Психологиялық дайындық: Ауадан қуат алайық, Алақанға салайық. Жерден нәр алайық, Алақанға салайық. Күннен қуат алайық, Алақанға салайық. - Сәлеметсіңбе!Сабағымызды ары қарай мимикалық жаттығулармен жалғастырайық ІІ. Мимикалық және артикуляциялық бұлшықеттерге арналған релаксациялық жаттығулар
Берілген жаттығулардың әрқайсысын 5 реттен қайтала. ІІІ.Бұлшықет тонусын босаңсыту. 1 Алға еңкейіп, ауыр штанганы көтергенін елестетеді, алдымен оны кеудеге баяу тартып, содан кейін оны басынан жоғары көтереді. Жаттығуды 10-15 сек. жасайды. Қолдың, аяқтың, дененің бұлшық еттеріндегі кернеу жағдайына назар аударылады. «Штанганы лақтыру» — алға еңкейіп, қолға еркін ілінеді. Жағымды релаксация сезіміне назар аударылады. 2.Релаксациялық үнтаспа тыңдау. Үнтаспадан медитацияық әуен қосылып бала өзінің дене бұлшық еттерін бос қалыпта ұстап, кілемге шалқасынан жатады. Оларға көздерін жауып, демалуды ұсынады. Осыдан кейін логопед релаксация сеансын өткізеді. Релаксация формуласы келесідей болады: «Біз тынышталамыз. Біз демаламыз. Көзімізді жұмамыз. Қолымыз ауыр, шаршаған, қолымыз демалады. Аяқтарымыз ауыр, шаршаған, аяқтар да демалады. Демалған қандай жақсы!». |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Алақандарын жайып, жоғарыға қарай көтереді. Жаттығуды үлгі бойынша айна алдында орындап шығады Оқушы жаттығуды үлгі бойынша орындайды. |
|
Әтеш суреті Мимикалық жаттығулар суреті Айна Қолғап, крем Медитациялық әуен |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
ІV.Қимыл-қозғалыс ырғақтылығы мен үйлесімділігін (координациясы) дамыту; 1 Оқушы музыка әуенімен шеңбер бойымен жүріп, «Алға», «Артқа», «Ортаға», «Оңға», «Солға» т.б командалар бойынша бағытын өзгертіп музыка ырғағымен адымдап жүреді. Жүру барысында келесі өлең жолдары айтылады. Мысық. Үстінде үйдің Бас салмақ болып, Тұр еді мысық Ыршыды мысық. Қасына келді, Жөнелді торғай Бір торғай ұшып. Пыр етіп ұшып. V.Бітеу буындар арқылы тілдік дем шығаруды дамыту; 1.Сиқырлы буындар Мақсаты: дем шығару кезінде екі буынды сөздер айту арқылы сөйлеу тынысын дамыту. Нұсқаулық:«Қазір біз сиқырлы буындарды айтамыз. Олар сиқырлы, өйткені олардан сөздер пайда болады. Менің сиқырлы сөздерді айтқанымды тыңда. (Педагог бір мезгілде қолды жоғары көтеру арқылы тыныс алады, содан кейін дем шығарған кезде қолды баяу түсіріп, сөздерді айтады, мысалы, «сөм-ке, ас-пан»). Енді бірге айтайық». Тірек сөздер: саба, сағыз, самай, сала, сана, сары,сабақ, сабау, сабыр, саза, сазан, сақшы, сақал, салмақ, салқын, самал, самғау, сандық, сапар, саптау, сардар,сарбаз, сағат; масақ, тосап, астау, аспап, астық, саспау, қаспақ, бастау, бастық, қасқыр; жолдас т.б. |
Бағытын өзгертіп музыкаға сай еркін маршпен жүру. сөздерді қайталайды қайталайды. |
|
Сілтемелер, марш суреті Сөздер жазылған карточкалар |
|
Сабақтың соңы |
VІ. Қорытынды Бүгінгі сабақта біз қандай тақырыпты өттік? Сабақты қорытсақ. Кері байланыс арқылы
|
Сабақты бағалайды |
|
|
|
Үйге тапсырма |
Мимикалық жаттығуларды орындау |
|
|
|
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Логопедтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
29.01.2026 |
|
ОНР І деңгейі |
Қатысушылар: Қанат Е, Даулетбаев Ж |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кішірейткіш-еркелету мәніндегі сөздер |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Шаттық шеңбері. «Қошемет сөз» тренингі. Әр адам өзінің оң жақтағы көршісіне қошемет сөз айтады. Олай болса, «Менің мектебім» атты саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық. «Менің мектебім» тақырыбыбойынша балалардың ойын, сөйлеу тілін дамытуды жалғастыру. Тақтадағы суреттерге назар аударайық. Мектептегі түрлі орындарға қалай баруға болатынын түсіндіріп сипаттап берсеңдер. А Ойын «Адасқан әріптер» Мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын арттырып дыбыстар мен әріптер туралы білімдерін толықтыру. Шарты: әр топқа адасқан әріптер беріледі. Әріптерден сөз құрастыру қажет 1 топ. А,Й,Д,Ы,Н /партада орындайды/ 2 топ. Ж,А,С,Ы,Л /партада орындайды/ 3 топ. Б;А,Л,А,П,А,Н /партада орындайды/ сөзін құрастыру керек Сергіту сәті. «Ширап ал» Ал, балалар, тұрайық Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып Бір тынығып алайық. Кішірейткіш-еркелету мәніндегі сөздерді пайдалануды үйрету (үй - үйшік, көл – көлшік); Үй + Көл + Көп + +шік жалғауын қосу арқылы сөз құра. Фонематикалық қабылдауын дамыту. Берілген сөздерді мұқият тыңдап, сөздегі буын санын анықтауға, сөздегі дыбыстарды естіп қабылдау, талдау процесстерін дамыту. Үш топқа бөлінеміз. Бірінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Екінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Үшінші топ 1 буынды сөз кездескен сөзді естігенде орындарынан тұру қажет. Оқылатын тірек сөздер: Жебе, көжек, келемеж, жейде, желім, ежелгі, қажет, өжет, әже, көже, кенже, нәтиже, кебеже, дәреже, жел, желке, жеміс, жеңіс, жегу, жейді, жеңілтек, жеделхат, желкен, жемсау, жеңілу, |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Оқушылар шеңбердегі өз көршісіне жылы сөз айтады. Оқушылар суреттер бойынша мектептегі орындарға бару жолын сөйлем құрып айтып береді. Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды. Жаттығуды үлгі бойынша дұрыс орындайды. Оқушылар тақтадағы әріптерден сөз құрастырады. Сөздерді есте сақтау үшін қайталайды. Құрастырған сөздері бойынша әңгімелейді. Жаттығу жасап қимылдарды қайталайды.
Оқушылар топпен орындарынан тұру арқылы сөздегі дыбыс орнын анықтайды.
|
|
Суреттер сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана дәрігер бөлмесі, бассейн, Әріптер суреті. Әріптер карточкалары |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
«Нейрогимнастика» жаттығуы. Екі қолыңмен бірдей жүргізіп, түлкінің балаларына түлкіге жетуге көмектесіңдер.
|
. Екі қолымен бірдей жүргізеді
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Бүгінгі тақырыпта нені өттік? смайликпен бағалап жіберейік бүгінгі өткен сабақты.
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
|
|
|
|
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Логопедтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
29.01.2026 |
|
ФФН |
Қатысушылар: Мәжит Қ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз дыбыстардың топталуын түсіндіреді, мысал келтіреді |
|
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз дыбыстардың топталуын дұрыс жазу, оқуда, сөздерде дұрыс айта білу. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Шаттық шеңбері. «Қошемет сөз» тренингі. Әр адам өзінің оң жақтағы көршісіне қошемет сөз айтады. Олай болса, «Менің мектебім» атты саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық. «Менің мектебім» тақырыбыбойынша балалардың ойын, сөйлеу тілін дамытуды жалғастыру. Тақтадағы суреттерге назар аударайық. Мектептегі түрлі орындарға қалай баруға болатынын түсіндіріп сипаттап берсеңдер. Артикуляциялық жаттығулар
Ойын «Адасқан әріптер» Мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын арттырып дыбыстар мен әріптер туралы білімдерін толықтыру. Шарты: әр топқа адасқан әріптер беріледі. Әріптерден сөз құрастыру қажет 1 топ. А,Й,Д,Ы,Н /партада орындайды/ 2 топ. Ж,А,С,Ы,Л /партада орындайды/ 3 топ. Б;А,Л,А,П,А,Н /партада орындайды/ сөзін құрастыру керек Сергіту сәті. «Ширап ал» Ал, балалар, тұрайық Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып Бір тынығып алайық. Кішірейткіш-еркелету мәніндегі сөздерді пайдалануды үйрету (үй - үйшік, көл – көлшік); Үй + Көл + Көп + +шік жалғауын қосу арқылы сөз құра. Фонематикалық қабылдауын дамыту. Берілген сөздерді мұқият тыңдап, сөздегі буын санын анықтауға, сөздегі дыбыстарды естіп қабылдау, талдау процесстерін дамыту. Үш топқа бөлінеміз. Бірінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Екінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Үшінші топ 1 буынды сөз кездескен сөзді естігенде орындарынан тұру қажет. Оқылатын тірек сөздер: Жебе, көжек, келемеж, жейде, желім, ежелгі, қажет, өжет, әже, көже, кенже, нәтиже, кебеже, дәреже, жел, желке, жеміс, жеңіс, жегу, жейді, жеңілтек, жеделхат, желкен, жемсау, жеңілу, |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Оқушылар шеңбердегі өз көршісіне жылы сөз айтады. Жаттығуды үлгі бойынша дұрыс орындайды. Оқушылар тақтадағы әріптерден сөз құрастырады. Сөздерді есте сақтау үшін қайталайды. Құрастырған сөздері бойынша әңгімелейді. Жаттығу жасап қимылдарды қайталайды.
Оқушылар топпен орындарынан тұру арқылы сөздегі дыбыс орнын анықтайды.
|
|
Суреттер сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана дәрігер бөлмесі, бассейн, Әріптер суреті. Әріптер карточкалары |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
«Нейрогимнастика» жаттығуы. Екі қолыңмен бірдей жүргізіп, түлкінің балаларына түлкіге жетуге көмектесіңдер.
|
. Екі қолымен бірдей жүргізеді
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Бүгінгі тақырыпта нені өттік? смайликпен бағалап жіберейік бүгінгі өткен сабақты.
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау» пәніне арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
«Әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау» пәніне арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Логопедтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
29.01.2026ж |
|
|
Тұтықпа: Амиржан А |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі буынды сөздер арқылы тілдік дем шығаруды дамыту; |
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе кезеңі 5 мин Сабақтың басы 10 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру. Психологиялық дайындық: Ауадан қуат алайық, Алақанға салайық. Жерден нәр алайық, Алақанға салайық. Күннен қуат алайық, Алақанға салайық. - Сәлеметсіңбе!Сабағымызды ары қарай мимикалық жаттығулармен жалғастырайық ІІ. Мимикалық және артикуляциялық бұлшықеттерге арналған релаксациялық жаттығулар
Берілген жаттығулардың әрқайсысын 5 реттен қайтала. ІІІ.Бұлшықет тонусын босаңсыту. 1 Алға еңкейіп, ауыр штанганы көтергенін елестетеді, алдымен оны кеудеге баяу тартып, содан кейін оны басынан жоғары көтереді. Жаттығуды 10-15 сек. жасайды. Қолдың, аяқтың, дененің бұлшық еттеріндегі кернеу жағдайына назар аударылады. «Штанганы лақтыру» — алға еңкейіп, қолға еркін ілінеді. Жағымды релаксация сезіміне назар аударылады. 2.Релаксациялық үнтаспа тыңдау. Үнтаспадан медитацияық әуен қосылып бала өзінің дене бұлшық еттерін бос қалыпта ұстап, кілемге шалқасынан жатады. Оларға көздерін жауып, демалуды ұсынады. Осыдан кейін логопед релаксация сеансын өткізеді. Релаксация формуласы келесідей болады: «Біз тынышталамыз. Біз демаламыз. Көзімізді жұмамыз. Қолымыз ауыр, шаршаған, қолымыз демалады. Аяқтарымыз ауыр, шаршаған, аяқтар да демалады. Демалған қандай жақсы!». |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Алақандарын жайып, жоғарыға қарай көтереді. Жаттығуды үлгі бойынша айна алдында орындап шығады Оқушы жаттығуды үлгі бойынша орындайды. |
|
Әтеш суреті Мимикалық жаттығулар суреті Айна Қолғап, крем Медитациялық әуен |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
ІV.Қимыл-қозғалыс ырғақтылығы мен үйлесімділігін (координациясы) дамыту; 1 Оқушы музыка әуенімен шеңбер бойымен жүріп, «Алға», «Артқа», «Ортаға», «Оңға», «Солға» т.б командалар бойынша бағытын өзгертіп музыка ырғағымен адымдап жүреді. Жүру барысында келесі өлең жолдары айтылады. Мысық. Үстінде үйдің Бас салмақ болып, Тұр еді мысық Ыршыды мысық. Қасына келді, Жөнелді торғай Бір торғай ұшып. Пыр етіп ұшып. V.Бітеу буындар арқылы тілдік дем шығаруды дамыту; 1.Сиқырлы буындар Мақсаты: дем шығару кезінде екі буынды сөздер айту арқылы сөйлеу тынысын дамыту. Нұсқаулық:«Қазір біз сиқырлы буындарды айтамыз. Олар сиқырлы, өйткені олардан сөздер пайда болады. Менің сиқырлы сөздерді айтқанымды тыңда. (Педагог бір мезгілде қолды жоғары көтеру арқылы тыныс алады, содан кейін дем шығарған кезде қолды баяу түсіріп, сөздерді айтады, мысалы, «сөм-ке, ас-пан»). Енді бірге айтайық». Тірек сөздер: саба, сағыз, самай, сала, сана, сары,сабақ, сабау, сабыр, саза, сазан, сақшы, сақал, салмақ, салқын, самал, самғау, сандық, сапар, саптау, сардар,сарбаз, сағат; масақ, тосап, астау, аспап, астық, саспау, қаспақ, бастау, бастық, қасқыр; жолдас т.б. |
Бағытын өзгертіп музыкаға сай еркін маршпен жүру. сөздерді қайталайды қайталайды. |
|
Сілтемелер, марш суреті Сөздер жазылған карточкалар |
|
Сабақтың соңы |
VІ. Қорытынды Бүгінгі сабақта біз қандай тақырыпты өттік? Сабақты қорытсақ. Кері байланыс арқылы
|
Сабақты бағалайды |
|
|
|
Үйге тапсырма |
Мимикалық жаттығуларды орындау |
|
|
|
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Логопедтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
29.01.2026 |
|
ОНР І деңгейі |
Қатысушылар: Қанат Е, Даулетбаев Ж |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кішірейткіш-еркелету мәніндегі сөздер |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Шаттық шеңбері. «Қошемет сөз» тренингі. Әр адам өзінің оң жақтағы көршісіне қошемет сөз айтады. Олай болса, «Менің мектебім» атты саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық. «Менің мектебім» тақырыбыбойынша балалардың ойын, сөйлеу тілін дамытуды жалғастыру. Тақтадағы суреттерге назар аударайық. Мектептегі түрлі орындарға қалай баруға болатынын түсіндіріп сипаттап берсеңдер. А Ойын «Адасқан әріптер» Мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын арттырып дыбыстар мен әріптер туралы білімдерін толықтыру. Шарты: әр топқа адасқан әріптер беріледі. Әріптерден сөз құрастыру қажет 1 топ. А,Й,Д,Ы,Н /партада орындайды/ 2 топ. Ж,А,С,Ы,Л /партада орындайды/ 3 топ. Б;А,Л,А,П,А,Н /партада орындайды/ сөзін құрастыру керек Сергіту сәті. «Ширап ал» Ал, балалар, тұрайық Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып Бір тынығып алайық. Кішірейткіш-еркелету мәніндегі сөздерді пайдалануды үйрету (үй - үйшік, көл – көлшік); Үй + Көл + Көп + +шік жалғауын қосу арқылы сөз құра. Фонематикалық қабылдауын дамыту. Берілген сөздерді мұқият тыңдап, сөздегі буын санын анықтауға, сөздегі дыбыстарды естіп қабылдау, талдау процесстерін дамыту. Үш топқа бөлінеміз. Бірінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Екінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Үшінші топ 1 буынды сөз кездескен сөзді естігенде орындарынан тұру қажет. Оқылатын тірек сөздер: Жебе, көжек, келемеж, жейде, желім, ежелгі, қажет, өжет, әже, көже, кенже, нәтиже, кебеже, дәреже, жел, желке, жеміс, жеңіс, жегу, жейді, жеңілтек, жеделхат, желкен, жемсау, жеңілу, |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Оқушылар шеңбердегі өз көршісіне жылы сөз айтады. Оқушылар суреттер бойынша мектептегі орындарға бару жолын сөйлем құрып айтып береді. Оқушылар мұғалім үлгісі бойынша артикуляциялық жаттығуларды орындайды. Жаттығуды үлгі бойынша дұрыс орындайды. Оқушылар тақтадағы әріптерден сөз құрастырады. Сөздерді есте сақтау үшін қайталайды. Құрастырған сөздері бойынша әңгімелейді. Жаттығу жасап қимылдарды қайталайды.
Оқушылар топпен орындарынан тұру арқылы сөздегі дыбыс орнын анықтайды.
|
|
Суреттер сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана дәрігер бөлмесі, бассейн, Әріптер суреті. Әріптер карточкалары |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
«Нейрогимнастика» жаттығуы. Екі қолыңмен бірдей жүргізіп, түлкінің балаларына түлкіге жетуге көмектесіңдер.
|
. Екі қолымен бірдей жүргізеді
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Бүгінгі тақырыпта нені өттік? смайликпен бағалап жіберейік бүгінгі өткен сабақты.
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма |
|
|
|
|
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Логопедтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
29.01.2026 |
|
ФФН |
Қатысушылар: Мәжит Қ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз дыбыстардың топталуын түсіндіреді, мысал келтіреді |
|
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз дыбыстардың топталуын дұрыс жазу, оқуда, сөздерде дұрыс айта білу. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Шаттық шеңбері. «Қошемет сөз» тренингі. Әр адам өзінің оң жақтағы көршісіне қошемет сөз айтады. Олай болса, «Менің мектебім» атты саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық. «Менің мектебім» тақырыбыбойынша балалардың ойын, сөйлеу тілін дамытуды жалғастыру. Тақтадағы суреттерге назар аударайық. Мектептегі түрлі орындарға қалай баруға болатынын түсіндіріп сипаттап берсеңдер. Артикуляциялық жаттығулар
Ойын «Адасқан әріптер» Мақсаты: оқушылардың қызығушылықтарын арттырып дыбыстар мен әріптер туралы білімдерін толықтыру. Шарты: әр топқа адасқан әріптер беріледі. Әріптерден сөз құрастыру қажет 1 топ. А,Й,Д,Ы,Н /партада орындайды/ 2 топ. Ж,А,С,Ы,Л /партада орындайды/ 3 топ. Б;А,Л,А,П,А,Н /партада орындайды/ сөзін құрастыру керек Сергіту сәті. «Ширап ал» Ал, балалар, тұрайық Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып Бір тынығып алайық. Кішірейткіш-еркелету мәніндегі сөздерді пайдалануды үйрету (үй - үйшік, көл – көлшік); Үй + Көл + Көп + +шік жалғауын қосу арқылы сөз құра. Фонематикалық қабылдауын дамыту. Берілген сөздерді мұқият тыңдап, сөздегі буын санын анықтауға, сөздегі дыбыстарды естіп қабылдау, талдау процесстерін дамыту. Үш топқа бөлінеміз. Бірінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Екінші топ 1 буынды сөз кездескенде, Үшінші топ 1 буынды сөз кездескен сөзді естігенде орындарынан тұру қажет. Оқылатын тірек сөздер: Жебе, көжек, келемеж, жейде, желім, ежелгі, қажет, өжет, әже, көже, кенже, нәтиже, кебеже, дәреже, жел, желке, жеміс, жеңіс, жегу, жейді, жеңілтек, жеделхат, желкен, жемсау, жеңілу, |
Мұғаліммен сәлемдеседі, сабаққа зейін қояды. Оқушылар шеңбердегі өз көршісіне жылы сөз айтады. Жаттығуды үлгі бойынша дұрыс орындайды. Оқушылар тақтадағы әріптерден сөз құрастырады. Сөздерді есте сақтау үшін қайталайды. Құрастырған сөздері бойынша әңгімелейді. Жаттығу жасап қимылдарды қайталайды.
Оқушылар топпен орындарынан тұру арқылы сөздегі дыбыс орнын анықтайды.
|
|
Суреттер сынып бөлмесі, кітапхана, мәжіліс залы, асхана дәрігер бөлмесі, бассейн, Әріптер суреті. Әріптер карточкалары |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
«Нейрогимнастика» жаттығуы. Екі қолыңмен бірдей жүргізіп, түлкінің балаларына түлкіге жетуге көмектесіңдер.
|
. Екі қолымен бірдей жүргізеді
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Бүгінгі тақырыпта нені өттік? смайликпен бағалап жіберейік бүгінгі өткен сабақты.
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
























