5 сынып
Дүние тарихы
1-тоқсан
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алғашқы адам қалай пайда болды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру; 5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның пайда болуын сипаттайды; Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады; Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді; Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, талдайды |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; Талап: физикалық белсенді болу; Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Бастапқы ынталандырушы материал «Ширату» -«Адам қалай пайда болды?» «Түртіп алу» стратегиясы Оқушының жеке іс парағы:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тақырыптық суреттер 1 «Ежел гі адамдар» https://www.twig bilim.kz/film/ho mo-sapiens-5455 |
||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
1 тапсырма «Тақтадағы граффити» әдісі өз дәйектерін мына сӛйлемдермен жалғастыруы тиіс: «Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....» «Суретті сипаттау» «Адам түрлерін анықтау» «Логикалық тізбекті құрастыру» 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен? ЕБҚ оқушы (есту, көру, қабылдау қабыілеті төмен) мәтінді үлестірме түрінде ұсынып, қолдау көрсетемін 2-тапсырма «Тарихи кілемше»: Адамның пайда болуы туралы түрлі кӛзқарас- ты атаңыз Суретті пайдалана отырып, адамның эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттама беріңіз Венн диаграммасын жасаңыз: Тобыр Ру Қауым Тайпа ҚБ «Шығыр» ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар оқушыға қолдау көрсетіледі . 3-тапсырма «Әңгіме құрау» «Отты игеру адамның өмірін қалай өзгертті?» |
Оқушылар суретті пайдалана отырып, адамның эволюция-лық даму теориясына сапаттама береді ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар) жауабын жазбаша ұсынады
Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Шәкілдеу»: ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Стикердегі жазба» |
Слайд 3 Постер Маркер
ҚБ парағы, Оқулық Үлестірмелі парақтар
«Алғаш- қы адамдардың өмірі» сурет, стикерлер |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Түртіп алу» стратегиясы
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
Алғашқы адам қалай пайда болды? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алғашқы адам қалай пайда болды?
Алғашқы адам қалай пайда болды?
5 сынып
Дүние тарихы
1-тоқсан
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алғашқы адам қалай пайда болды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру; 5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның пайда болуын сипаттайды; Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады; Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді; Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, талдайды |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; Талап: физикалық белсенді болу; Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Бастапқы ынталандырушы материал «Ширату» -«Адам қалай пайда болды?» «Түртіп алу» стратегиясы Оқушының жеке іс парағы:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тақырыптық суреттер 1 «Ежел гі адамдар» https://www.twig bilim.kz/film/ho mo-sapiens-5455 |
||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
1 тапсырма «Тақтадағы граффити» әдісі өз дәйектерін мына сӛйлемдермен жалғастыруы тиіс: «Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....» «Суретті сипаттау» «Адам түрлерін анықтау» «Логикалық тізбекті құрастыру» 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен? ЕБҚ оқушы (есту, көру, қабылдау қабыілеті төмен) мәтінді үлестірме түрінде ұсынып, қолдау көрсетемін 2-тапсырма «Тарихи кілемше»: Адамның пайда болуы туралы түрлі кӛзқарас- ты атаңыз Суретті пайдалана отырып, адамның эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттама беріңіз Венн диаграммасын жасаңыз: Тобыр Ру Қауым Тайпа ҚБ «Шығыр» ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар оқушыға қолдау көрсетіледі . 3-тапсырма «Әңгіме құрау» «Отты игеру адамның өмірін қалай өзгертті?» |
Оқушылар суретті пайдалана отырып, адамның эволюция-лық даму теориясына сапаттама береді ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар) жауабын жазбаша ұсынады
Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Шәкілдеу»: ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Стикердегі жазба» |
Слайд 3 Постер Маркер
ҚБ парағы, Оқулық Үлестірмелі парақтар
«Алғаш- қы адамдардың өмірі» сурет, стикерлер |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Түртіп алу» стратегиясы
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
Алғашқы адам қалай пайда болды? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













