Материалдар / Алғашқы экран патшайымдары. Шылаудың түрлері.

Алғашқы экран патшайымдары. Шылаудың түрлері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне 8.2 Алғашқы экран патшайымдары. Шылаудың түрлері.
Авторы:
06 Желтоқсан 2023
399
35 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасы

Білім және ғылым министрлігінің

2020 жылғы 6 сәуірдегі

130 бқйрығына

8-қосымша


Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері жұргізу үшін міндетті құжаттардың нысандары

Ескерту: 8-қосымша толықтырылды. ҚР Оқу ағарту министрінің 27.08.2022 №382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

Нысан


ШЖҚ КМК «Жоғары медицина колледжі»

(білім беру ұйымының атауы)

Оқу сабағының жоспары


Тақырып: Алғашқы экран патшайымдары. Шылаудың түрлері.

(сабақтың тақырыбы)


Модуль/пән атауы Қазақ тілі мен әдебиеті

Педагог Қонақбаева Айгүл Серікболқызы дайындады


2023 жылғы «05» 07

Пән атауы

Қазақ тілі мен әдебиеті

Бөлімі

Бөлімше

Сабақтың тақырыбы

8-бөлім Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне


8.2 Алғашқы экран патшайымдары. Шылаудың түрлері.

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Қонақбаева Айгүл Серікболқызы

Күні

05.07.2023 жыл

Жалпы

мәліметтер

Колледж бағыты: қоғамдық-гуманитарлық

Мамандығы: Мейіргер ісі Тобы: 22-11 топ


Барлық білім алушы саны: 20

ЕБҚ (көру қабілеті төмен) білім алушы: 1

Оқу нәтижесі

1) мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау.

2) қажетті клишерлер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу («келісу,келіспеу» эссесі)

Сабақтың мақсаты

Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратады, мәтін идеясы мен байланысын анықтайды, қажетті клишерлер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп 120-150 сөзден тұратын келісу, келіспеу эссесін жазады.

Бағалау критерийлері

-мәтіннен 3 негізгі, 3 қосымша ақпаратты табады (қолдану)

-мәтіндегі 2 фактіні анықтайды (қолдану)

-мәтіндегі 2 көзқарасты ажыратады (қолдану)

-қажетті клишерлер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп, 100-120 сөзден тұратын «келісу, келіспеу» эссесін жазады (жоғары деңгейлі дағдылар)

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Ресурстар

Г.Қосымова, Ш.Ерхожина, Г.Каримова «Қазақ тілі мен әдебиеті» «Мектеп» 2019ж.

126-128 бб.

https://qazaqstan.tv/news/78962/

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақ кезеңдері

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

КҮНДЕЛІКТІ ІС ШАРАЛАР

Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеу



3 минут

ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЫ

1-тапсырма. «Ойтүрткі» әдісі.

Жеке жұмыс.

  • Қазақ телевизиясы тарихынан не білесіздер?

  • Қазақ телевизиясының ең алғашқы хабарын жүргізуші дикторлардың әйелдер екенін естідіңіздер ме?


Дескриптор:

- сұрақтарға жауап береді:

-1-сұраққа жауап;

- 2-сұраққа жауап;

Өзін өзі бағалау: дескриптор бойынша бағаланады

Таныстырылымның 2-слайды



Білім алушыларды сабақтың тақырыбы, оқу нәтижесі мен бағалау критерийлерімен таныстыру

Оқу нәтижелері:

1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау.

2. қажетті клишерлер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу («келісу, келіспеу» эссесі)

Бағалау критерийлері:

-мәтіннен 3 негізгі, 3 қосымша ақпаратты анықтайды;

-мәтіндегі 2 фактіні анықтайды;

-мәтіндегі 2 көзқарасты ажыратады;

-қажетті клишерлер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп, 150-170 сөзден тұратын «келісу, келіспеу» эссесін жазады



15 минут

2-тапсырма «Екі түрлі түсініктеме күнделігі » әдісі. Жұптық жұмыс.

Тапсырма қадамдары:

-мәтінді түсініп оқыңыздар;

-мәтіннен 3 негізгі ақпаратты анықтаңыздар;

-3 қосымша ақпаратты ажыратыңыздар;

-мәтіндегі 2 фактіні анықтаңыздар;

-мәтінге 2 көзқарастарыңызды білдіріңіздер;

-мәтіннің идеясы мен байланысын анықтаңыздар;

- кесте толтырыңыздар.

1-кесте

Үзінді

Негізгі ақпарат

Қосымша ақпарат

Факті

Көзқарас

1958 жылдың 8 наурызында мен жаңадан ғана құрылып, жұмыс істей бастаған Алматы телестудиясының дикторы болып тұңғыш рет көгілдір экранға шықтым.





Дикторларды таңдап алу сынына  100 –ге жуық адам жиналды. Дені – қыз-келіншектер.





Қазіргі қазақ телевизиясының көрермендерге алғаш рет хабар берген күні 8 наурыз болған.





Мен жəне Нэлли Омарова, Зұлқия Жұматова үшеуміз ,міне, осының бəрінен сүрінбей өттік.





Содан 20  күн өткен соң көгілдір экранға шыққан жайымыз бар.





Барлық білім алушы: -мәтінді түсініп оқиды;

-мәтіннен 3 негізгі ақпаратты анықтайды;

-3 қосымша ақпаратты ажыратады;

-мәтіндегі 2 фактіні анықтайды;

-мәтінге 2 көзқарас білдіреді;


Көру қабілеті төмен білім алушы:

- 3 негізгі ақпаратты анықтауға қолдау көрсетіледі;

-3 қосымша ақпаратты ажыратуға жұптық көмек көрсетіледі

- 2 факті мен 2- көзқарасты табуға қолдау

көрсетемін.


Функционалдық сауаттылық: Тапсырма құзыреттіліктің

3-деңгейіне сәйкес келеді. 3-деңгейде білім алушылар ұсынылған жағдаяттағы үш негізгі, 3 қосымша ақпаратты,

2 түрлі факті мен көзқарасты анықтап, талдай алады. Бұл деңгейде білім алушылардың ойлап пайымдау барысында ұсынылған жағдаяттан шығу қабілеті мен бағаланатын ақпарат көлемі арасында байланыс болады. Бағалау қажет ақпарат көлемі неғұрлым аз болса, білім алушының ой пайымдауы соғұрлым табысты болады.

Дескриптор:

- 3 негізгі ақпаратты анықтайды;

- 1-ақпарат;

- 2-ақпарат;

- 3-ақпарат;

-3 қосымша ақпаратты ажыратады

-1-қосымша ақпарат

- 2-қосымша ақпарат

- 3-қосымша ақпарат

- 2 фактіні анықтайды

- 1-факт

- 2-факт

- 2 көзқарасты білдіреді

- 1-көзқарас

- 2-көзқарас

-мәтіннің идеясын анықтайды

-мәтіннің байланысын анықтайды.



Жұптардың өзара бағалауы: дескриптор бойынша топтар бір-біріне кері байланыс береді.


Г.Қосымова, Ш.Ерхожина, Г.Каримова «Қазақ тілі мен әдебиеті» «Мектеп» 2019ж.

126-128 бб.


https://qazaqstan.tv/news/78962/



Таныстырылымның

3-5 слайдтары


20 минут

3-тапсырма. «Заманауи журналист қандай болуы керек?» тақырыбында қажетті клишерлер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп, 120-150 сөзден тұратын «келісу, келіспеу» эссесін жазады (жоғары деңгейлі дағдылар) Топтық жұмыс.

Қажетті клишерлер:

-Тілдік қорымызда ....

-ең бастысы/ең маңыздысы ....

-біз білетін,

Лексикалық құрылымдар:

-Кейбір тілшілер .....

-Осыған қалай қарайсыз?

-Менің көзқарасым бойынша, ....

Тапсырма қадамдары:

-эссе құрылымын сақтаңыздар;

-келісу/келіспеу көзқарасыңызды білдіріңіздер;

-қажетті клишерлер мен лексикалық құрылымдарды -қолдаңыздар;

-көтерілген мәселе бойынша өз ойларыңызды жазыңыздар;

-эссе жазуда шылауларды қолданыңыздар.


келісу/келіспеу эссесі:

1. Өз пікірін айғақтайтын мысал:

2. Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал:

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!