Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 80

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;



Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.

сұрақтар

иә

жоқ

Нүктенің координаталары А(х;у) түрінде реттелген сандар жұбын құрайды



Егер Х 0 болса онда оған сәйкес келетін Х осінің нүктесі бас нүктенің сол жағында жатады



Егер У > 0 болса онда оған сәйкес келетін У осінің нүктесі бас нүктенің жоғарғы жағында жатады




Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

СRectangle 1

Алгебралық өрнектер

(жазылуында бір немесе бірнеше әріптер, сандар, амал таңбалары және жақшалар).



абақтың ортвсы






AutoShape 1

Бүтін өрнектер

; h; 5а+2в-3

Бөлімінде айнымалы жоқ, айнымалы бөлшектің алымында ғана



AutoShape 2

Бөлшек өрнектер

, ;

Бөлімінде айнымалы бар














Алгебралық өрнектің құрамындағы әріпті санмен алмастыруға болады. Берілген өрнектің мағынасы болатын әріптің мәндерін мүмкін мәндер деп атайды

Мысал 1. Алгебралық бөлшектің болғандағы мәнін табыңыздар:

Жауабы:

Мысал 2. Алгебралық бөлшектің болғандағы мәнін табыңыздар:

Жауабы:

Анықтама:

Айнымалының мүмкін мәндері жиыны- өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалының барлық мәндері.




























Мысал 1

алгебралық бөлшегінің құрамындағы айнымалының мүмкін мәндер жиынын көрсетіңіз:

ММЖ: (бөлімі 0 –ге тең болмауы керек)

Ж


Мысал 2

айнымалының қандай мәнінде бөлшектің мағынасы болмайтынын көрсетіңіз:

ММЖ:

Жауабы: болғанда бөлшектің мағынасы болмайды .


Тапсырма

1 Айнымалының қандай мәндерінде бөлшектің мағынасы болмайды?


4)





















Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.















Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 81

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Анықтама:

Айнымалының мүмкін мәндері жиыны- өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалының барлық мәндері.


Мысал:

Айнымалының қандай мәнінде алгебралық бөлшектің мағынасы болмайтынын көрсетіңіз:

ММЖ: (бөлімі 0 –ге тең болмауы керек)

Ж x=2 болғанда бөлшектің мағынасы болмайды .


(бөлімі 0 –ге тең болмауы керек);

(бөлімі 0 –ге тең болмауы керек)

қысқаша көбейту формуласын қолданып түрлендіремиз

Ж х= - 3 және x=3 болғанда бөлшектің мағынасы болмайды

с) қысқаша көбейту формуласын қолданып түрлендіремиз

(бөлімі 0 –ге тең болмауы керек)

Ж болғанда бөлшектің мағынасы болмайды .





Тапсырма

1 Бөлшекке кіретін айнымалылардың мүмкін мәндерін табыңыздар.


















Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 82

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Бөлшектің негізгі қасиеті:

Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек

шығады.


БGroup 1 өлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту.

Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды



Бейнеүзінді: https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekti-qysqartu?mid=e4a4f9e0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe


AutoShape 3
















МRectangle 2




ысал:

Блок-схема










Line 2



Line 1

Oval 1







  1. ;




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

Денгейлі тапсырмалар

А деңгей


В деңгей



  • .


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.«Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.










































Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 83

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы

Бөлшектің негізгі қасиеті:

Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек

шығады.


Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту.

Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды.
Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.

Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=x4sXpSP5hfg

Мысал:

Бөлшектің алымы мен бөлімі жіктелгең, (a - b) көбейткішке қысқартылған

Бөлшектің алымы мен бөлімі жіктелген –ортақ қөбейтқішті жақшаның сыртына шығарған,

(x - y) көбейткішке қысқартылған.

Бөлшектің алымы мен бөлімін жіктейміз–қысқаша көбейту формуласы арқылы, сосын

(m + n)- ға қысқартамыз

Тапсырма:

1. Бөлшекті қысқартыңдар, нәтижесін кестеге жазыңдар:


Бөлшек

Қысқартудың нәтижесі

Әріп


Т


М


Д


А


Э


Ю



бөлшегінің тепе-тең түрлендіруіне тең болатын

өрнектердің белгіленген әріптерін теріп жазыңыздар.

Таңдап алынған әріптерден саз өнерінде, бейнелеу өнерінде және шахматта қолданылатын сөзді құрастырыңыз.

2.

Бөлшекті қысқартыңыздар:















Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 84

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Бөлшектің негізгі қасиеті:

Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек

шығады.


Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту.

Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды.


Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.

Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=T2PwA29Dduw&list=PLCx14LDfH033T934o9ISO7J-p13jupoL6&index=33&t=0s






Тапсырма:

1 Бөлшекті қысқартыңдар:














Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 85

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек

шығады.


Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту.

Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды.


Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді.

Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=1SXYt9k3ybc

  1. Бөлшекті алдымен қысқартып алып, мәнін табыңдар:

1)

Шешімі: Алымын қысқаша көбейту формула қолдану арқылы, ал бөлімін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көбейткіштерге жіктеп алып бөлшекті қысқартамыз


Шешімі:



  1. Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер:

Шешімі: Теңдіктің сол жағын топтау арқылы көбейткіштерге жіктеп түрлендіреміз



Тапсырма:

1 Бөлшекті қысқартыңдар:

1).

2).








Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 86

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы

Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек

шығады.


Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту.

Бейне үзінді: https://www.youtube.com/watch?v=7zB22u5u8qU

Мысал:

1. Бөлшекті қысқартыңыз

Алымындағы және бөліміндегі өрнектердің екінші мүшесін қосылғыштарға жіктеу керек. Одан кейін топтау арқылы ортақ көбейткішін жақша сыртына шығарып, көбейткіштерге жіктеп қысқартамыз.

Ескерту: Рационал бөлшекті қысқарту үшін, алымын немесе бөлімін немесе екеүінде көбейткіштерге жіктеу қажет болады.




Тапсырма:

Бөлшекті қысқартыңыз:













Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 87

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек

шығады.


Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту.

Мысал:

Топтау тәсілі және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көбейткіштерге жіктеп қысқарту



  1. =









Тапсырма:

1 Бөлшектерді қысқартыңыз:








Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.








Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 88

Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.16алгебралық бөлшектерді танып білу;

7.2.1.17алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектерді танып білу;

алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Ж Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.


Дескриптор:

- нүктенің координаталарын табады;

- орналасуын анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Бөлшектің негізгі қасиеті:

Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де нөлге тең емес өрнекке көбейтсе,онда берілген бөлшекке тең бөлшек

шығады.


Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің түрі – бөлшектерді қысқарту.

Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=TOE21M1tkg8&list=PLCx14LDfH033T934o9ISO7J-p13jupoL6&index=33







Тапсырма

1. Бөлшектерді қысқартыңыз:









Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

  • «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақта мен не үйрендім, мен үшін не қызық болды, маған не түсініксіз болды деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифиг жүргізеді.


Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.










Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 89

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосу және азайту жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі бойынша орындалады.

а ,в, m≠0 сандары үшін теңдігінің орындалатынын

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда (азайтқанда) олардың алымдарын қосып (бірінен бірін азайтып), бөлімдерін бұрынғыша қалдырады.

Бейнеүзінді: https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekterdi-qosu?mid=fcb596c0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekterdi-azajtu?mid=fcb2feb0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051

1-мысал

2-мысал






3 мысал

Азайту амалын орындағанда, жақша алдында «-»

таңбасы болса жақша ашу ережесін қолданамыз.

4 мысал

n-m өрнегін - (m-n) өрнегіне түрлендіреміз.

Тапсырма:

Амалдарды орында:


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 90

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосуды/азайтуды/ бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуға/азайтуға/ келтіруге болады.

Мысалы,

және бөлшектерін қосу керек болсын.

Алдымен бөлшектердің ортақ бөлімін (bd) және толықтауыш көбейткіштерін (d мен b) тауып, оларды бірдей бөлімге келтіреміз де, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосамыз:

азайту да осы сияқты орындалады:

Бөлшектің негізгі қасиетін қолдану арқылы шығарылатын есептердің екінші түрін қарастырайық:

бөлшектерді жаңа бөлімге келтіру

Проблемалық сұрақ: Бөлшекті жаңа бөліміне қалай келтіреміз?

  1. Бөлімдері қарама-қарсы болса:

«-» таңбасын бөлшектің алдына шығарамыз

  1. Бөлімдері әр түрлі болса:




Бейнеүзінді: https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekterdi-qosu?mid=fcb596c4-9d59-11e9-be78-49d30a05e051

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekterdi-azajtu?mid=fcb2feb4-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


1-мысал

2-мысал

Өрнек пен бөлшектің қосындысы немесе айырмасы болатын рационал өрнекті түрлендіру бөлшектердің қосындысын не айырмасын тұрлендіруге келтіріледі.

3-мысал

Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтірудің алгоритмі:

  1. Бөлшектердің ортақ бөлімін табу керек

  2. Әрбір бөлшек үшін толықтауыш көбейткішті табу керек

  3. Әрбір бөлшектің алымын оның толықтауыш көбейткішіне көбейту керек

  4. Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазу керек

  5. Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындау керек

Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=NFTRVmEcplQ


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .

Тапсырма:

1: Көрсетілген амалдарды орында

; 2) ; 3) ;

Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 91

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Алгебралық бөлшектерді қосу немесе азайту алгоритмі:

  1. Бөлшектердің ортақ бөлімін табу керек

  2. Әрбір бөлшек үшін толықтауыш көбейткішті табу керек

  3. Әрбір бөлшектің алымын оның толықтауыш көбейткішіне көбейту керек

  4. Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазу керек

  5. Бөлімдері бірдей бөлшектерге амалды орындау керек

Бейнеүзінді:

Тапсырма:




1 . Амалды орында:

+


+




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 92

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Өзара кері сандар ұғымын қайталайық.

т.с.с. сандар өзара кері сандар,яғни екі санның көбейтіндісі 1-ге тең болса, онда олар кері сандар деп аталатыны белгілі.

Айнымалысы бар өзара кері өрнектер туралы, тура осылай айтуға болады.

Мысалы, өрнектері өзара кері өрнектер, өйткені

.


Жай бөлшектерді бөлу үшін бірінші бөлшекті екінші бөлшектің кері бөлшегіне көбейтетіні белгілі.

Осы ереже рационал бөлшектерді бөлу кезінде де қолданылады.

Бір рационал бөлшекті екінші рационал бөлшекке бөлу үшін бірінші бөлшекті екінші бөлшекке кері бөлшекке көбейту керек.

Бейнеүзінді: https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekterdi-bolu?mid=e4ba2f90-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

  1. Мысал:

  1. Мысал:


  1. Мысал:


Өрнектерді көбейткіштерге жіктеу тәсілдерін қолданамыз.

Жауабы:  .


Тапсырма:

Амалды орында:

1) : 2) 3) 4)

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 93

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Бір рационал бөлшекті екінші рационал бөлшекке бөлу үшін бірінші бөлшекті екінші бөлшекке кері бөлшекке көбейту керек.


Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=ke4bjtrOSp0



Амалды орында:




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 94

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=emERwCHIaJc


  1. Мысал

Өрнектерді көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдерін қолданамыз.



Көрсетілген амалдарды орында:


1).


2).



3).



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 95

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.3.2

Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=ke4bjtrOSp0

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekterdi-darezheleu?mid=1:simple

Бөлшекті дәрежеге шығарғанда, оның алымының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге шығарады.

Мысал:


Тапсырма:





Дескриптор:

  • Екі бөлшектің алымы мен бөлімін топтау арқылы көбейткіштерге жіктейді;

  • Бірінші бөлшекті екінші бөлшекке кері бөлшекке көбейтеді;

  • Алымын алымына, бөлімін бөліміне көбейтеді;

  • Өрнектерді қысқартады;

  • Ықшамдап жауабын жазады.




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 96

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Алгебралық бөлшектерге көбейту, бөлу және дәрежеге шығару амалын орындау;

2. Құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау

Конспект

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.3.2

Группа 1

Осы амалдарды қолдану нәтижесінде алымы да, бөлімі да көпмүшелер болатын бөлшек аламыз. Егер бірнеше түрлендірулер енгізу қажет болса, онда алдын ала кандай амалды орындау керектігін анықтап алған жөн.

Бейнеүзінді: https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-ornekterdi-tepe-teng-turlendiru?mid=e4a93fa0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

1 Мысал

Амалдарды орында:


Бірінші азайту амалы орындалады. Бөлшектердің бөлімдерін көбейткіштерге жіктеп, ортақ бөлімге келтіру керек. Одан кейін азайту амалын орындау.

1.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 97

Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.19алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың мақсаты

алгебралық бөлшектердіқосу және азайтуды орындау;

алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында

Ширату жаттығу. Сабақтың мақсаты таныстырылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.


«Сиқырлы ұяшықтар»

Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.

Бұл қандай қасиеттер?

Есептің шығу жолы қандай

Қандай анықтамаларды ерліктерін білесіздер?

ақпарат айтқан топқа ұпай қосылады.

Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады).


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Екінші амал көбейту амалы орындалады. Бірінші бөлшектің алымын көбейткіштерге жіктеп алып, көбейту амалын орындау.

4.Үшінші амал қосу амалы орындалады.



Тапсырма:



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

« Постермен жұмыс

  • Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша .


Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 98

Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.21

құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;

Сабақтың мақсаты


құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сынып топтарға бөлінеді. Топтарға Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану

үлгісі туралы мәтін ұсынылады.

1-тапсырма: Мәтін бойынша ментальді карта жасаңыз. Мәтіндегі негізгі мағлұматтарды қамтуға тырысыңыз және жұмыстың қорытындысымен сыныпты таныстырыңыздар.


Кім шапшаң?» ойынын ойнату арқылы оқушылардың білімдерін жан-жақты тексеру.

сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы

Бейнеүзінді: https://www.youtube.com/watch?v=tFBs800tBU4

Тапсырма:

Өрнекті ықшамда:

Амалдарды орындау реттілігін сақтау қажет.

1 Мысал:

2 Мысал:

Дескриптор: Оқушы

- ортақ бөлімге келтіреді, азайту амалын орындайды;

- бөлшектің алымы мен бөлімін көбейткіштерге жіктейді ;

- ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады;

- қысқаша көбейту формуларын қолданады;

- бөлшектерді қысқартады;

.өрнекті ықшамдайды



Өрнекті ықшамда:


Оқушы

- ортақ бөлімге келтіреді, азайту амалын орындайды;

- бөлшектің алымы мен бөлімін көбейткіштерге жіктейді ;

- ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады;

- қысқаша көбейту формуларын қолданады;

- бөлшектерді қысқартады;

.өрнекті ықшамдайды




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісімен оқушылар берілген тапсырма бойынша қандай білім баспалдағында тұрғанын анықтайды.

«Бір минут» әдісі бойынша оқушылар сабақты қорытындылайды.

Рефлексия

-Сабақта қандай тапсырмалар немесе іс-әрекеттер қызықты болды?

- Қандай тапсырма қиындық туғызды? Неге?


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 99

Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.21

құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;

Сабақтың мақсаты


құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сынып топтарға бөлінеді. Топтарға Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану

үлгісі туралы мәтін ұсынылады.

1-тапсырма: Мәтін бойынша ментальді карта жасаңыз. Мәтіндегі негізгі мағлұматтарды қамтуға тырысыңыз және жұмыстың қорытындысымен сыныпты таныстырыңыздар.


Кім шапшаң?» ойынын ойнату арқылы оқушылардың білімдерін жан-жақты тексеру.

сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.3.1

Алгебралық бөлшектерді көбейту үшін олардың алымдарының көбейтіндісін алымына, ал бөлімдерінің көбейтіндісін бөліміне жазу керек.

Бөлшектерді көбейту бөлшектерін көбейтуді орындайық: .

Ал енді осы жай бөлшектерді көбейтуді алгебралық бөлшектерді көбейту түрінде жазайық бөлшектерін көбейтуді формуласы бойынша орындайды.

Бейнеүзінді: https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekterdi-kobejtu?mid=fcbd10d0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051

1 мысал:

Шешуі :

2 мысал:

Мұнда алдымен екінші бөлшектің алымындағы қысқаша көбейту формуласын ашамыз, содан кейін алымдарын бір-біріне, бөлімдерін бір-біріне көбейтіп, алымдарының көбейтіндісін алымына, бөлімдерінің көбейтіндісін бөліміне жазып, шыққан бөлшекті қысқартамыз.

Жауабы: 




3 мысал:

Бірінші бөлшектің алымын ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып көбейткіштерге жіктейміз, содан кейін алымдарын бір-біріне, бөлімдерін бір-біріне көбейтіп, алымдарының көбейтіндісін алымына, бөлімдерінің көбейтіндісін бөліміне жазып, шыққан бөлшекті қысқартамыз.

Тапсырма:

Амалды орында:




Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісімен оқушылар берілген тапсырма бойынша қандай білім баспалдағында тұрғанын анықтайды.

«Бір минут» әдісі бойынша оқушылар сабақты қорытындылайды.

Рефлексия

-Сабақта қандай тапсырмалар немесе іс-әрекеттер қызықты болды?

- Қандай тапсырма қиындық туғызды? Неге?


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 100

7-сыныптағы алгебра курсын қайталау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7-сыныптағы алгебра курсын қайталау

Сабақтың мақсаты


7-сыныптағы алгебра курсын қайталау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сынып топтарға бөлінеді. Топтарға Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану

үлгісі туралы мәтін ұсынылады.

1-тапсырма: Мәтін бойынша ментальді карта жасаңыз. Мәтіндегі негізгі мағлұматтарды қамтуға тырысыңыз және жұмыстың қорытындысымен сыныпты таныстырыңыздар.


Кім шапшаң?» ойынын ойнату арқылы оқушылардың білімдерін жан-жақты тексеру.

сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


1 мысал: Есептеңіздер: .

Шешуі:

Қысқаша көбейту формулалары есептеулерді жеңілдетеді.


2 мысал: Натурал санды 5-ке бөлгенде 1 қалдық, ал басқа санды 5-ке бөлгенде 2 қалдық береді. Осы сандардың квадраттарының қосындысы 5-ке бөлінетінін дәлелдеңіздер.

Бұл тапсырманы санды 5-ке бөлгенде 1 қалдық қалады деген өрнек 1 болып жазылады. Содан соң шарты бойынша алгебралық өрнек құру қажет

. Алгебралық өрнекті қысқаша көбейту формулалары арқылы түрлендіріп, өрнекті 5 саны мен көпмүшенің көбейтіндісі түрінде жазу керек.

;

.




Тапсырма:

  1. Есептеңіздер:


  1. Теңдеуді шешіңдер:

    3x+23x-2-32= 9x-22






Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісімен оқушылар берілген тапсырма бойынша қандай білім баспалдағында тұрғанын анықтайды.

«Бір минут» әдісі бойынша оқушылар сабақты қорытындылайды.

Рефлексия

-Сабақта қандай тапсырмалар немесе іс-әрекеттер қызықты болды?

- Қандай тапсырма қиындық туғызды? Неге?


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Алгебралық бөлшектер


Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы 101

7-сыныптағы алгебра курсын қайталау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7-сыныптағы алгебра курсын қайталау

Сабақтың мақсаты


7-сыныптағы алгебра курсын қайталау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сынып топтарға бөлінеді. Топтарға Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану

үлгісі туралы мәтін ұсынылады.

1-тапсырма: Мәтін бойынша ментальді карта жасаңыз. Мәтіндегі негізгі мағлұматтарды қамтуға тырысыңыз және жұмыстың қорытындысымен сыныпты таныстырыңыздар.


Кім шапшаң?» ойынын ойнату арқылы оқушылардың білімдерін жан-жақты тексеру.

сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі):


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1

я

Сабақтың ортвсы


Дәреже қасиеттерін еске түсір.

Анықтама. Айнымалының кез келген мәнінде мағынасы болатын бір өрнекті оған тепе-тең өрнекпен алмастыруды тепе-тең түрлендіру деп атайды.


Мысал: Ықшамдаңыз.




  1. Ықшамдаңыз.



2. Өрнекті ықшамдаңдар:





Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/7-synyp/algebralyq-bolshekter-zhane-onyng-mumkin-mander-zhiynyn-tabu?mid=fcb102e0-9d59-11e9-be78-49d30a05e051


Сабақтың аяғы

Рефлексия.

ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісімен оқушылар берілген тапсырма бойынша қандай білім баспалдағында тұрғанын анықтайды.

«Бір минут» әдісі бойынша оқушылар сабақты қорытындылайды.

Рефлексия

-Сабақта қандай тапсырмалар немесе іс-әрекеттер қызықты болды?

- Қандай тапсырма қиындық туғызды? Неге?


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2025
9
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі