Тақырыбы:
Алгебралық өрнек. Сызықтық теңдеулер ж/е
теңсіздіктер
7
сынып
Сабаққа қатысқан оқушылар
саны:
Сабаққа қатыспаған оқушылар
саны:
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
5.2.1.1
қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін
қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;
5.2.1.2
әріптердің берілген мәндері
бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу;
Сабақ
мақсаты
Барлық
оқушылар:
Сызықтық теңдеу мен
теңсіздіктер арқылы ойларын анықтайды,есптерді шығаруға, үйреніп
практикада қолданады
Оқушылардың басым
бөлігі:
Оқушылар тақырып ұғымын
біледі, түснеді және есеп шығаруда
пайдаланады
Кейбір оқушылар:
Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде
жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға
дағдыланады
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңдері
Жоспарланған
жұмыс
Ресурстар
Сабақтың басы(2-5
минут)
«Миға шабуыл» әдісі арқылы
сұрақ жауап
Қандай өрнек алгебралық өрнек деп
аталады?
-Қандай сандарды алгебралық
өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп
атайды?
-Қандай алгебралық өрнектер
алгебралық қосынды деп аталады?
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы
диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ-
жауаптарға дайындық жасау.
Сабақтың ортасы (6-40
минут)
Топтарға жаңа тақырып бойынша
Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс
істеуді тапсыру, мағанасын талдау Тақырыптарға
шолу
Карточкалармен жұмыс
Бөлшекті қысқару арқылы
ықшамдаңдар:
, ,
,
2.Алгебралық қосындыны
ықшамдаңдар:
1)
а + 1,2 – 3
2)
4,8 + а – 4,8 –а + 1,5
3.Көбейтудің үлестірімділік
қасиетін пайдаланып, түлендіріңдер:
3 *
(2а +9в +10с)
Бөлшекті қысқартыңдар:
, ,
,
2.Алгебралық қосындыны
ықшамдаңдар:
1)
12 - а – 3
2)
3,8 + а – 3,8 –а - 6
3.Көбейтудің үлестірімділік
қасиетін пайдаланып, түлендіріңдер:
5 *
(3а +8в +10с)
Өзара бағалау ( дескриптор
бойынша)
Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін
көрсету
Оқытудың мақсаты бойынша.
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып
тексереді
Шығарылған есептердің дұрыстығын
бақылайды
Тапсырмалардың нәтижесін
тексеру
Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін
көрсетеді
Оқулық
Доп,текше
кітап,дәптер,қалам,қарындаш.
№1Жұмыс
дәптері
Сабақтың соңы(
41-45мин)
Ойлан тап,Әр топқа тапсырма
беру
Топтарға жаңа тақырып бойынша
және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тапсырмалар мен жұмыс
істеу арқылы топпен жарыс ұйымдастыру
«Кім білімді»
Топтар жарысы
Теңсіздіктің қасиеттерін
пайдаланып:
1)
12>8 теңсіздігінің екі жақ бөлігінен де 5-ті
азайтыңдар;
2)
15<21 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 3-ке
бөліңдер.
2 .
Теңсіздіктерді мүшелеп:
қосыңдар: 13>7 және 8>3;
көбейтіңдер: 2<7 және 8<10
.
3 .
Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан
аралығымен жазыңдар:
x
> -7; 3 ≤ x ≤ 8 .
Топтарға тапсырма мен сұрақтар беріледі, әр топқа
уақыт беріледі, қай топ бітсе, сол топ ортаға шығып жауаптарын
көрсетеді
1 .
Теңсіздіктің қасиеттерін пайдаланып:
1)
15>9 теңсіздігінің екі жақ бөлігінен де 4-ті
азайтыңдар;
2) 18<30 теңсіздігінің екі
жақ бөлігін де 6-ға бөліңдер.
2 .
Теңсіздіктерді мүшелеп:
қосыңдар: 27>15 және 9>7;
көбейтіңдер: 12>7 және 13>5
.
3 .
Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан
аралығымен жазыңдар:
x
<9; 4 ≤ x ≤ 10 .
Қосымша
ақпарат
Қорытындылау
Төмендегі бөлікті сабағыңыз
туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ
бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Сабақ барысында өзгертулер
енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері
қаншалықты тиімді болды?
Оқу материалы мазмұнына
рефлексия жасау арқылы игерген білімін
көрсетеді
Қорытынды бағалау
Ең
жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар
еді?
1.
2.