Материалдар / Алгоритм түрлері

Алгоритм түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Алгоритм түрлері туралы түсінік. Алгоритм түрлеріне мысалдар келтіру біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындау Алған білімдерін практикада қолдана білуге дағдыландыру, логикалық ойлау қабілетін және компьютерлік сауаттылығын арттыру, ұжымда жұмыс жасау қабілеттерін арттыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Желтоқсан 2021
447
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп:

Күні: 22.12.2021ж

Мұғалімнің аты – жөні: Балғабай А.Б. Пәні: Информатика

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Алгоритм түрлері


Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары








        1. алгоритм түрлеріне мысалдар келтіру

5.3.2.2. алгоритмді сөз түрінде ұсыну

5.3.2.3. біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындау





Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: агоритм ұғымын түсінеді,талдайды, білімін қолданады.

Оқушылардың басым бөлінгі: сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритмдер құруды меңгереді.

Кейбір оқушылар: білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: алгоритм түрлеріне берілген тапсырмаларды орындайды.

Бағалау критерийі

Алгоритм түрлеріне мысал келтіре алады.

Сызықтық, тармақталған, қайталау алгоритм түрлері ажырата алады.




Құндылықтарға баулу

Алған білімдерін практикада қолдана білуге дағдыландыру, логикалық ойлау қабілетін және компьютерлік сауаттылығын арттыру, ұжымда жұмыс жасау қабілеттерін арттыру.


Пəнаралық байланыс

Математика, жаратылыстану, қазақ тілі

Алдыңғы білім

Алгоритм ұғымы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



7 минут















5 минут



«Миға шабуыл»

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал. «Тілек айту» Әріпке байланысты қасындағы оқушыға тілек айту.

Сынып оқушыларын сурет қиындыларын біріктіру арқылы топқа біріктіру

1-топ «Робот»

2-топ «Модем»

Бағалау парағын тарату.

«Кубик» ойыны. Оқушылар кубикты лақтыру арқылы сұрақтарға жауап береді.

1.Үй тапсырмасын тексеру

  1. Алгоритм дегеніміз не?

  2. Алгоритмнің орындаушысы

  3. Алгоритмнің қасиеттері

  4. Алгоритм қай ғалымның есімімен байланысты?

  5. Алгоритмге мысал келтір

  6. Алгоритм тек информатикада ғана қолданылады ма?

Смайлик әдісі арқылы бағалау.



Слайд № 1

Маркер,стикер, А3 форматты қағаздар,

бағалау парақшалары















Слайд 2



Сабақтың ортасы



Сабақты түсіндіру

8 минут













































































Сабақты бекіту

Топтық жұмыс

«Ойлан, жұптас,талқыла»



7 минут





Сергіту сәті

2 минут







2 минут

































3 минут



















Қорытынды

7 минут


















Алгоритм терминімен біз таныспыз. Алгоритм – қажетті нәтижеге жеткенге дейін орындалуы тиіс әрекеттер т ізбегі. Басқаша айтқанда орындалуы, алға қойған мақсатқа жетуде қандай ірекеттер жасау керектігін дәл көрсететін нұсқаулар. Алгоритм орындалуына байланысты әр түрлі болып келеді. Алгоритмнің 3 түрі бар.

  • Сызықтық алгоритм

  • Тармақталған алгоритм

  • Циклдік алгоритм

Сызықтық алгоритм қарапайым қадамдар тізбегінен тұрады. Әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектеле орындалуы сызықтық алгоритм деп аталады.

Бутерброд дайындау алгоритмі

Басы:

Нанның бір тілімін кесемін

Май жағамын

Ірімшіктің бір тілімін кесемін

Нанның бетіне қоямын

соңы



Мұнда алгоритм қадамдары бірінен кейін бірі тізбектеле орындалады.

Тармақталған алгоритм – белгілі бір логикалық шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындайды.

Тармақталу алгоритмде егер, онда, әйтпесе (болмаса) тірек сөздері қолданылады.

Ауа райына қарай киіну алгоритмі

Басы:

Егер сыртта жаңбыр болса,

Онда етік киемін,

Болмаса туфли киемін

соңы



Егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдар болса, мұндай алгоритмді циклдік деп атаймыз.



Тапсырма №1

Берілген мәтін бойынша топтар тапсырманы орындап, топта талқылау арқылы

Word бағдарламасында жазады.

1-топ. «Көшет отырғызу» алгоритмі

2-топ. «Компьютер сөндіру» алгоритмі

Дескрипторлар:

  1. Қойылған сұрақтарға топтар жеке жауап береді.

  2. Берілген тапсырманы компьютерде орнындайды.


Сергіту сәті: «Көңілді күй»



Тапсырма №2

Алгоритм орындаушысын тауып сәйкестендіріңдер.



Дескрипторлар:

1.Қойылған сұрақтарға топтар жеке жауап береді.

Тапсырма №3

Жалған немесе ақиқат

1.Билл Гейтс алгоритм ұғымының негізін қалаушы (Бұрыс)
2.Алгоритмнің сызықтық, тармақталған, циклдік түрлері бар (Дұрыс)
3.Бағдарламалар алгоритмді қолдану арқылы жасалады. (Дұрыс) Правда
4.Алгоритм атқарушысы -Робот (Дұрыс) 
5. Алгоритм атқарушысына сандар жатады. (Бұрыс)
6. Пернетақта компьютердегі ақпаратты шығару құрылғысы. (Бұрыс)

Дескрипторлар:

  1. Қойылған сұрақтарға топтар жеке жауап береді.





Тест тапсырмасын орындау

1. Алгоритмнің неше түрі бар?

a) 3

b) 4

c) 5

d) 6

2. Алгоритм орындаушысы

a) Робот

b) телевизор

c) Мектеп

d) Ит

3. Алгоритм атауы қай ғалымның есіміне байланысты аталған?

a) Әл-Хорезми

b) Әл-Фараби

c) Блез Паскаль

d) Исаак Ньютон

4. Алгоритмнің басы мен соңы қандай фигурамен сипатталады?

a) Эллипс

b) Паралелограмм

c) Ромб

d) Тіктөртбүрыш

5. Алгоритмнің қасиеті

a) Үзіктілік

b) Толықтылық

c) Анықтылық

d) Графикалық

6. Алгоритм түрлері:

a) Сызықтық, тармақталған, циклдік

b) Үзіктілік, нәтижелілік

c) Жалпылылық, формальдылық

d) Бейне, графика, сандық



Слайд №3

«Bilimland» ресурстарын қолдану





























Слайд №





















































Слайд № 7-8















Компьютерде орындайды.





















































Сабақтың соңы



Кері байланыс





3 минут













2 минут

Бағалау парағымен кестеге сәйкес бағаланады

«Рефлексиялық нысана» техникасы

Мен сабақты жақсы   түсіндім,көңілді болды

Мен сабақты толық   түсінген жоқпын

Сабақ маған   ұнаған жоқ.

Үй тапсырмасы §15 89-92 бет
4,5 тапсырма 92 бет




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ