Материалдар / Алгоритмдеу және бағдарламалау.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Алгоритмдеу және бағдарламалау.

Материал туралы қысқаша түсінік
Алгоритмдеу және бағдарламалау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Сәуір 2024
38
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ жоспары №14


Сабақ тақырыбы

6.1. Алгоритмдеу және бағдарламалау.

Модуль /пән атауы

Информатика

Дайындаған педагог

Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы

Күні


Курс, топ

1 курс

Сабақтың түрі

аралас

Міндеттер

  1. Функциялар мен процедураларды пайдаланып программалау тілінде код жазады;

Мақсаты

  1. Программалық кодты, функцияларды және процедураларды пайдаланып есепті шешу алгоритмін құру;

Күтілетін нәтижелер

Функцияларға және процедураларға берілген есеп кодын жаза алады.

Қажетті ресурстар және АКТ

Дербес компьютер, интерактивті тақта, дәптер

Сабақтың барысы


Кезеңі / Уақыты

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурсы


  1. Ұйымдастырушылық және уәждемелік



Сәлемдесу. Түгендеу.

Сабақтың тақырыбын хабарлау, оқу нәтижесі және бағалау критерийлерімен таныстыру.



Психологиялық ахуал

(7 минут)

Топқа біріктіру. Экранда көрсетілген ұяшықтарды таңдау арқылы 4-топқа бөлінеді

.



Мақсаты мен міндетін хабарлау

Білімді жаңарту

«Ыстық орындық» әдісі

Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді.

1-тапсырма: WorldWall қосымшасында экранға шыққан сұрақтарға жауап беру. Білім алушылардың алдыңғы сабақта алған білімдерін тексеру

https://wordwall.net/ru

  1. Теориялық және практикалық


2.1. Алдын ала білім

Жалпы қайталау

(13 минут)

Топқа біріктіру. Экранда көрсетілген ұяшықтарды таңдау арқылы 4-топқа бөлінеді

https://wordwall.net/ru


2.2. Жаңа материалды зерттеу


2.3. Жаңа білімді практикада қолдану


Бекіту.

Бақылау жұмысы


(60 минут)

Жаңа сабаққа кіріспе.

«Интерактивті дәріс» әдісі.

Оқушыларға жаңа бөлім бойынша қысқаша түсіндірме жұмысын жүргізу және әр топқа ақпаратты бөліп беру. Оқушылар топ ішінде бір-біріне көмектесе отырып, дәрістің мағынасын түсінеді.

  • «Түртіп алу» әдісін қолдану арқылы жаңа сабақта айтылған анықтамаларды дәптерге жаздыру

Лекция сұрақтары

  1. Процедура деген не?

  2. Процедуралар параметрлері деген не?

  3. Процедураны қай кезде қолдана аламыз?

  4. Функцияның қандай түрлері бар?

  5. Қайтымды мәндер деген не?

  6. Функция қандай жағдайда қолданады?

(12 балл)








Топтық жұмыс.

2-тапсырма:

«Сәйкестендіру» әдісі

Сабақ бойынша берілген тапсырманың кодтарына талдау жасайды және learning apps қосымшасында рет-ретімен кодты біріктіріп, түсіндіреді


Бірін-бірі бағалау/ өзара бағалау

Тапсырманың қадамдары:

  • Кодты түсініп, қатесіз біріктіреді; (3 балл)

  • Процедуралық есептің құрылымын түсіндіре алады; (4 балл)

  • Функцияға берілген тапсырманың шешімін түсіндіре алады. (5 балл)

(12 балл)

https://learningapps.org

Жұптық жұмыс.

3-тапсырма:

«Көршіңмен талқыла, есепте, жаз!» әдісі


Насыр параметрлермен жұмыс жасау барысында төменде көрсетілгендей 3 функцияны құрды. Есепті IDLE – дан тексеруге жіберген кезде қате шығарды Насырға қате құрылған функцияны анықтап, есепті шығару қиындық тудырды.


  1. Қосымшаға қарап, қай функция қате болатының анықтаңыз және себебін түсіндіріңіз.

  2. Берілген кодты жетілдіре отырып, «start» мәнінен бастап «end» мәніне дейінгі барлық бүтін сандарды қосатын функция жазыңыз.

  3. Егер пайдаланушы бірінші санды екіншісінен үлкен етіп орнатса, олардың орнын ауыстырдай етіп жетілдіріңіз.







Жеке жұмыс

4-тапсырма:

Айбек осы жылы алғаш рет WorldSkills бойынша жарысқа қатысты. Қатысушының өнерін 5 сарапшы бағалады, олардың әрқайсысы баллмен (бүтін сан) баға қояды. Қорытынды баға алу үшін сарапшылардың ең жақсы және ең нашар бағалары алынып тасталады, ал қалған үшеуі үшін арифметикалық орташа мән бар.


  1. Сарапшылардың 5 бағасын қабылдайтын бағдарлама жазыңыз.

  2. Қатысушының қорытынды бағасын қайтаратын бағдарлама жазыңыз









  1. Қорытынды


Үй тапсырмасы

(4 минут)


Өткен тақырыптарды қайталау.

Алгоритмдеу және бағдарламалау туралы мәліметтер іздеу


Бағалау

(3 минут)

Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады.

  1. Сабақ бойынша рефлексия


(3 минут)

Оқушылар «Мен білемін», «Мен үйрендім», «Мен жасай аламын» сатысында пікірлерін жазады






Бағалау парағы


Сандық эквивалент

Балл

Критерийлер

Баға

«Өте жақсы»

90-100


  • Программалық кодты, функцияларды және процедураларды пайдаланып есепті шешу алгоритмін құра алады

  • Функциялар мен процедураларды пайдаланып программалау тілінде код жаза алады

Баға

«Жақсы»

70-89


  • Программалық кодты, функцияларды және процедураларды пайдаланып есепті шешу алгоритмін құра алады


Баға

«Қанағаттанарлық»

50-69


  • Функциялар мен процедураларды пайдаланып программалау тілінде код жаза алады



Оқытушы___________________А. Шыңғысова

Н.06.2-14 Басылым 3

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!