ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Программаларды құрудың кіріктірілген ортасында есептерді шешу (информатика, 8-сынып) |
|
Педагогтің аты-жөні |
Аманжол Қарақат Аманжолқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
8 АӘБВ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритмді әзірлеу |
|
Оқу мақсаты: |
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру |
Тақырып: Алгоритмді әзірлеу Сабақтың мақсатымен таныстыру. 8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру |
Сабақта меңгеретін мақсаттарды білу |
|
Презентация (1-3 слайдтар) |
|
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақты түсіндіру Алгоpитм – бұл қойылған есептерді шешуге бағытталған әрекеттер тізбегі екендігі сендерге таныс. Алгоритмді құру кезінде оның негізгі қасиеттерін еске түсіру керек: – атқарушы үшін түсініктілігі; – дискpеттілігі (қарапайым қадамдармен орындалу тізбегі); – анықтылығы (дәл, бірмәнді); – нәтижелілігі (қадамдардың соңғы сандары үшін есептерді шешу); – жинақтылығы. Есептерді шешудің алгоритмін жазуда ең алдымен «қалай?» сұрағына жауап беру қажет. Ережеге сәйкес есептерді шешудің келесі сипаттамасы бар: – қарапайымдылығы; – құжаттандыру; – модульдік принципте құру. Программаның кез келген бөлігі қайта қолданылып немесе өзгертілуі мүмкін; – қателер туралы пайдалы хабарламалар. Бұдан алгоритмді құру үшін ең алдымен, проблеманы анықтау кезеңдерін, содан кейін есептерді шешу кезеңдерін орындауымыз керек. Практикалық жұмыс Шарбақты бояу. Қанат үйінің айналасындағы шарбақты бояуға 5 түрлі бояу алды. Ол шарбақты қандай түске бояу керектігін анықтау үшін, шарбаққа әр түсті бояудан жағып шықты (1-сурет). Нәтижесінде шарбақ түрлі түсті болды. Қанат шарбақтағы әртүрлі түстерді мүмкіндігінше аз күш жұмсап, бірдей түске бояғысы келеді. Қанатқа көмектес. Оның шарбағындағы тақтайшалардың саны N(N<100) және 1...5 арасындағы 5 түстің біріне боялған шарбақ тақтайшаларының түстері берілген. Есептің жауабы ретінде ең аз боялатын шарбақтар саны шығуы керек. 1 тапсырма Бұл жерде 1 ... 5 сандарын енгізе отырып, сол сандардың әрбірінің неше реттен кездескенін санаймыз. Солардың арасынан ең көп қайталанғанын тауып, енгізілген сандардың жалпы санынан алып тастаймыз. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Практикалық жұмыс Дескриптор:
1 тапсырма Дескриптор: -Есептің сиппаттамасын анықтайды -енгізу және шығау мәлімметтерін табады - есептің моделін құрайды - алгоритмін құрастырады -есептің алгоритміні код түрінде жазады |
ҚБ 2 балл Қб 4 балл
|
Презентация (4-8 слайдтар) |
|
Бекіту |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Тапсырма. Проблеманы анықтау кезеңдерін дұрыс ретпен орналастырыңыз: Проблеманы тұжырымдау, Проблеманы құрылымдау, Проблеманы бағалау, Проблеманы негіздеу. Бекіту сұрақтары Проблеманы анықтау кезеңдерін атаңыз және әрбір кезеңді сипаттап беріңіз Есептерді жіктеуді келтіріңіз Өзіңіз шығарған есептерді атаңыз |
Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Презентация (9-10 слайдтар) |
|
Қорытынды |
Сабақты қорытындылау, рефлексия |
|
|
Презентация (1 слайд) |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгоритмді әзірлеу
Алгоритмді әзірлеу
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Программаларды құрудың кіріктірілген ортасында есептерді шешу (информатика, 8-сынып) |
|
Педагогтің аты-жөні |
Аманжол Қарақат Аманжолқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
8 АӘБВ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритмді әзірлеу |
|
Оқу мақсаты: |
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру |
Тақырып: Алгоритмді әзірлеу Сабақтың мақсатымен таныстыру. 8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру |
Сабақта меңгеретін мақсаттарды білу |
|
Презентация (1-3 слайдтар) |
|
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақты түсіндіру Алгоpитм – бұл қойылған есептерді шешуге бағытталған әрекеттер тізбегі екендігі сендерге таныс. Алгоритмді құру кезінде оның негізгі қасиеттерін еске түсіру керек: – атқарушы үшін түсініктілігі; – дискpеттілігі (қарапайым қадамдармен орындалу тізбегі); – анықтылығы (дәл, бірмәнді); – нәтижелілігі (қадамдардың соңғы сандары үшін есептерді шешу); – жинақтылығы. Есептерді шешудің алгоритмін жазуда ең алдымен «қалай?» сұрағына жауап беру қажет. Ережеге сәйкес есептерді шешудің келесі сипаттамасы бар: – қарапайымдылығы; – құжаттандыру; – модульдік принципте құру. Программаның кез келген бөлігі қайта қолданылып немесе өзгертілуі мүмкін; – қателер туралы пайдалы хабарламалар. Бұдан алгоритмді құру үшін ең алдымен, проблеманы анықтау кезеңдерін, содан кейін есептерді шешу кезеңдерін орындауымыз керек. Практикалық жұмыс Шарбақты бояу. Қанат үйінің айналасындағы шарбақты бояуға 5 түрлі бояу алды. Ол шарбақты қандай түске бояу керектігін анықтау үшін, шарбаққа әр түсті бояудан жағып шықты (1-сурет). Нәтижесінде шарбақ түрлі түсті болды. Қанат шарбақтағы әртүрлі түстерді мүмкіндігінше аз күш жұмсап, бірдей түске бояғысы келеді. Қанатқа көмектес. Оның шарбағындағы тақтайшалардың саны N(N<100) және 1...5 арасындағы 5 түстің біріне боялған шарбақ тақтайшаларының түстері берілген. Есептің жауабы ретінде ең аз боялатын шарбақтар саны шығуы керек. 1 тапсырма Бұл жерде 1 ... 5 сандарын енгізе отырып, сол сандардың әрбірінің неше реттен кездескенін санаймыз. Солардың арасынан ең көп қайталанғанын тауып, енгізілген сандардың жалпы санынан алып тастаймыз. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Практикалық жұмыс Дескриптор:
1 тапсырма Дескриптор: -Есептің сиппаттамасын анықтайды -енгізу және шығау мәлімметтерін табады - есептің моделін құрайды - алгоритмін құрастырады -есептің алгоритміні код түрінде жазады |
ҚБ 2 балл Қб 4 балл
|
Презентация (4-8 слайдтар) |
|
Бекіту |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Тапсырма. Проблеманы анықтау кезеңдерін дұрыс ретпен орналастырыңыз: Проблеманы тұжырымдау, Проблеманы құрылымдау, Проблеманы бағалау, Проблеманы негіздеу. Бекіту сұрақтары Проблеманы анықтау кезеңдерін атаңыз және әрбір кезеңді сипаттап беріңіз Есептерді жіктеуді келтіріңіз Өзіңіз шығарған есептерді атаңыз |
Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Презентация (9-10 слайдтар) |
|
Қорытынды |
Сабақты қорытындылау, рефлексия |
|
|
Презентация (1 слайд) |
шағым қалдыра аласыз













