|
Бөлімі: |
5-бөлім. «Практикалық программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аширова Л.Б. |
|
Күні: |
12.04.2023ж |
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
5.2. Алгоритмді әзірлеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: алгоритмді сипаттаудың түрлері және қасиеттерімен танысады. Оқушылардың көбі үшін: алгоритмді сипаттаудың программалау барысындағы маңыздылығын біледі. Кейбір оқушылар үшін: есепті программалау барысында, оның алгоритмін әзірлейді. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
|
|
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|
Алдыңғы білім |
Проблема қоюды қалыптастыру |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныпта жақсы көңіл күй мен ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру мақсатында «Заряд алу» әдісімен психологиялық ойын ойнайды. |
Топтастыру «Мозаика» әдісі Арнайы қиылға қағаз қиыныларын жинақтау арқылы 2 топқа бірігеді. 1-топ. 2-топ. |
Жұлдызша арқылы бағалау |
Қағаз қиындылары |
||||||||
|
|
«Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі. |
|
Бағалау Оқушылар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс – талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың. |
|
||||||||
|
1 |
Жаңа сабаққа кіріспе «ДЖИГСО» әдісі Топтарға оқулықтан жаңа сабақтың мәтіні бөліп беріледі. Арнайы белгіленген уақыт ішінде мәтінді оқып шығады. Кейін топтар арасында жаңа ақпаратпен таныстыру, ой бөлісу жұмысы жалғасады. |
Дескриптор: - Берілген мәтінді оқиды. - Топ ішінде өзара талқылау жүргізеді. - Топтар арасындағы түсіндіру, жеткізу, баяндау жұмысында белсенділік танытады. |
Бағалау Топтар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс – талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы
11 мин. |
Практикалық жұмыс Оқушылар оқулықта берілген практикалық жұмыстың үлгісімен танысып, алгоритмдерді есептер шешуде қалай қолдануға болатынын түсініп, келесі талдау жасайтын 1- тапсырманы орындайды. 1-тапсырма 2, 3 және 4-схемаларды, олардың 1, 2 және 3 - суреттегі программа кодтарымен салыстыра отырып талдаңдар. 4-суреттегі «Жалақы» есебінің программа кодының блок-схемалық алгоритмін әзірлеңдер. |
Дескриптор:
|
Бағалау Топтар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс - талпын. Көк түс - жақсы. Күлгін түс - жарайсың. |
|
||||||||
|
10 минут |
«Жұптас, ойлан, бөліс» 2-тапсырма Егер берілген үш таңбалы N саны жұп болса, санның соңғы цифры 5 тен үлкен болса, сан екі жақтан оқығанда бірдей оқылса (палиндром), онда экранға «1», әйтпесе «0» шығар. Тапсырманың блок-схемасын құр.
|
Дескриптор:
|
Бағалау: Жұптар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс –талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия
|
Сабақты бекіту «Желпуіш» әдісі бойынша оқушылар А-4 түрлі түсті параққа желпуіш жасап, әрбір бөлігіне кезекпен төмендегі 3 сұраққа өз жауаптарын жазып, кейін оны бір-бірімен бөліседі. |
|
Бағалау Мұғалімнің қорытынды бағалауы «Жұлдызша» әдісі арқылы жүргізіледі. Сары түс –талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың.
|
|
||||||||
|
|
Үй тапсырмасы Алгортимнің қасиеттеріне өмірден мысал келтіріңдер. Алгоритмнің қасиеттері бойынша өзіңді тәрбиелеу қаншалықты маңызды. Шағын эссе жаз. |
|||||||||||
Тексерілді ______________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгоритмді әзірлеу. 7-сынып, 4-тоқсан, №2-сабақ
Алгоритмді әзірлеу. 7-сынып, 4-тоқсан, №2-сабақ
|
Бөлімі: |
5-бөлім. «Практикалық программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аширова Л.Б. |
|
Күні: |
12.04.2023ж |
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
5.2. Алгоритмді әзірлеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: алгоритмді сипаттаудың түрлері және қасиеттерімен танысады. Оқушылардың көбі үшін: алгоритмді сипаттаудың программалау барысындағы маңыздылығын біледі. Кейбір оқушылар үшін: есепті программалау барысында, оның алгоритмін әзірлейді. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
|
|
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|
Алдыңғы білім |
Проблема қоюды қалыптастыру |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныпта жақсы көңіл күй мен ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру мақсатында «Заряд алу» әдісімен психологиялық ойын ойнайды. |
Топтастыру «Мозаика» әдісі Арнайы қиылға қағаз қиыныларын жинақтау арқылы 2 топқа бірігеді. 1-топ. 2-топ. |
Жұлдызша арқылы бағалау |
Қағаз қиындылары |
||||||||
|
|
«Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі. |
|
Бағалау Оқушылар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс – талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың. |
|
||||||||
|
1 |
Жаңа сабаққа кіріспе «ДЖИГСО» әдісі Топтарға оқулықтан жаңа сабақтың мәтіні бөліп беріледі. Арнайы белгіленген уақыт ішінде мәтінді оқып шығады. Кейін топтар арасында жаңа ақпаратпен таныстыру, ой бөлісу жұмысы жалғасады. |
Дескриптор: - Берілген мәтінді оқиды. - Топ ішінде өзара талқылау жүргізеді. - Топтар арасындағы түсіндіру, жеткізу, баяндау жұмысында белсенділік танытады. |
Бағалау Топтар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс – талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы
11 мин. |
Практикалық жұмыс Оқушылар оқулықта берілген практикалық жұмыстың үлгісімен танысып, алгоритмдерді есептер шешуде қалай қолдануға болатынын түсініп, келесі талдау жасайтын 1- тапсырманы орындайды. 1-тапсырма 2, 3 және 4-схемаларды, олардың 1, 2 және 3 - суреттегі программа кодтарымен салыстыра отырып талдаңдар. 4-суреттегі «Жалақы» есебінің программа кодының блок-схемалық алгоритмін әзірлеңдер. |
Дескриптор:
|
Бағалау Топтар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс - талпын. Көк түс - жақсы. Күлгін түс - жарайсың. |
|
||||||||
|
10 минут |
«Жұптас, ойлан, бөліс» 2-тапсырма Егер берілген үш таңбалы N саны жұп болса, санның соңғы цифры 5 тен үлкен болса, сан екі жақтан оқығанда бірдей оқылса (палиндром), онда экранға «1», әйтпесе «0» шығар. Тапсырманың блок-схемасын құр.
|
Дескриптор:
|
Бағалау: Жұптар бір-бірін «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалайды. Сары түс –талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия
|
Сабақты бекіту «Желпуіш» әдісі бойынша оқушылар А-4 түрлі түсті параққа желпуіш жасап, әрбір бөлігіне кезекпен төмендегі 3 сұраққа өз жауаптарын жазып, кейін оны бір-бірімен бөліседі. |
|
Бағалау Мұғалімнің қорытынды бағалауы «Жұлдызша» әдісі арқылы жүргізіледі. Сары түс –талпын. Көк түс – жақсы. Күлгін түс – жарайсың.
|
|
||||||||
|
|
Үй тапсырмасы Алгортимнің қасиеттеріне өмірден мысал келтіріңдер. Алгоритмнің қасиеттері бойынша өзіңді тәрбиелеу қаншалықты маңызды. Шағын эссе жаз. |
|||||||||||
Тексерілді ______________
шағым қалдыра аласыз


0
минут















