|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
V бөлім Практикалық программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Аширова Л.Б. |
|||
|
Күні |
14.04.2023ж |
|||
|
Сынып 8 «Ә» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алгоритмді әзірлеу |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1- алгоритм трассировкасын жүзеге асыру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Программалау ортада алгоритмнің трассировкасын қолдану ерекшеліктерімен танысу. Алгоритм трассировкасын пайдаланып, кіріктірілген ортада бағдарламалау тіліне аударуға дағдылану. Программа ортасында кіріктірілген алгоритмді пайдаланып, Python бағдарламада жоба құрастыруды ұсыну. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыларды топқа біріктіру. 1 топ: Сызықтық программалау 2 топ: Тармақталу программалау 3 топ : Циклдік программалау Өткен сабаққа шолу: «Серпілген сауал »– әдісі арқылы сұраққа жауап береді Дескриптор: - Сызықтық программалау қай жағдайда қолдануды ажыратады; - Тармақталу программалаудың не екенін және көмекші сөздерін еске түсіреді; - Циклдік рограммалаудың оператор түрлерін қолдану ерекшеліктерімен айтады |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Асық арқылы бағалау Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация видео проектор компьютер Python бағдарламасы
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 11 минут 10 минут |
Жаңа сабақты видео ролик көрсете отырып түсіндіру №1 тапсырма 1 топ 1. input() және print() операторлары .............. программада қолданады? 2.Параметрлі цикл дегеніміз не? 3. Төмендегі алгоритм трассировкасын аяқтау керек
2 топ 1.Кіріктірілген цикл дегеніміз не? 2. Псевокод-..............ді біркелкі жазуға арналған белгілеулер мен символдар. 3. Төмендегі алгоритм трассировкасында қалып кеткен операторларды толықтырып программаны аяқтау керек «Шарбақты бояу» 123-бет 3 топ 1.Кіріктірілген шартта IF, THEN, ELSE шартты қолдануды кездері? 2. Трассировка-..........нің жұмыс істеу қабілетін тексеру дегеніміз не? 3. Төмендегі алгоритм трассировкасына программалау тілінде жазу
Дескриптор:
№2 тапсырма. «Мозайка» әдісі. Мұнда әр топ бір есептен бөлісіп алып,шығарады. Соңында тақтада мозайка құрылады. Мозайкада «Бәйтеркетің» суреті бейнеленеді. Сынып болып бәйтеректің суретін алады. «Топтық жұмыс»
Алгоритмдік шешу жолы: Егер х>0 онда y-ті y=x-18 формула бойынша есепте әйтпесе егер х=0 онда y-ті y=7 формула бойынша есептеңіздер. Әйтпесе y-ті y=sqr (x) формула бойынша есептеу прграммасын құрыңыздар.
Алгоритмдік шешу жолы: Егер х>0 онда y-ті y=√х формула бойынша есепте әйтпесе егер х=0 онда y-ті y=х+6 формула бойынша есепте. әйтпесе y-ті y=sqr (x) формула бойынша есептеу прграммасын құрыңыздар.
Алгоритмдік шешу жолы: Егер х>0 онда y-ті y=√х формула бойынша есепте әйтпесе егер х=0 онда y-ті y=х+6 формула бойынша есепте, әйтпесе y-ті y=sqr (x) формула бойынша есептеу прграммасын құрыңыздар. Дескриптор: -Алгоитм трассировка ерекшеліктерін қолдана алады; -Бағдармаламалау ортасында программасын құрады Қ/Б: «Бас бармақ» әдісімен арқылы әр топ мүшелері өздерінің түсінетіндігі жөнінде береді. № 3 тапсырма (жеке жұмыс) кейбір оқушыларға арналған М Үшбұрыш a,b,c қабырғалар берілген. Осы қабарғалардың үшбұрыш құруға болама? Егер болса, бағдарлама «Үшбұрыш құрайды» әйтпесе «Үшбұрыш болмайды» деген жауап беру керек.
Дескриптор: -Python бағдарламасында жобаны ұсынады. |
Бейне сабақ көреді 1-тапсырманы орындайды |
Әр дұрыс жауап 1 балл 4 балл |
Бейне сабақ
б Жаңа ақпарат ұлтша А4 қағазы
Бұрынғы ақпарат Сұрақ
ж
Дәптермен жұмыс
Копьютерлер, А3 форматта суретінің қиындысы
Практикалық жұмыс, кеспе қағаздар, компьютерлер
«Бас бармақ» әдісі
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
«Алгоритмді әзірлеу түрлері» тақырып бойынша «Балық қаңқасы» әдісін қолданамын. бүгінгі сабақты қорытындылау сұрағына жауап жазылады. Дескриптор:
Кері байланыс:
|
|
2 балл |
Пирамида қиынды кеспе қағаздар
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып «Алгоритмді әзірлеу» тақырыбында қосымша деректерді дереккөздерден ақпаратты дәптерге жазып келу. |
дәптермен жұмыс |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгоритмді әзірлеу 8-сынып, 4-тоқсан, №2-сабақ
Алгоритмді әзірлеу 8-сынып, 4-тоқсан, №2-сабақ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
V бөлім Практикалық программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Аширова Л.Б. |
|||
|
Күні |
14.04.2023ж |
|||
|
Сынып 8 «Ә» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алгоритмді әзірлеу |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1- алгоритм трассировкасын жүзеге асыру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Программалау ортада алгоритмнің трассировкасын қолдану ерекшеліктерімен танысу. Алгоритм трассировкасын пайдаланып, кіріктірілген ортада бағдарламалау тіліне аударуға дағдылану. Программа ортасында кіріктірілген алгоритмді пайдаланып, Python бағдарламада жоба құрастыруды ұсыну. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыларды топқа біріктіру. 1 топ: Сызықтық программалау 2 топ: Тармақталу программалау 3 топ : Циклдік программалау Өткен сабаққа шолу: «Серпілген сауал »– әдісі арқылы сұраққа жауап береді Дескриптор: - Сызықтық программалау қай жағдайда қолдануды ажыратады; - Тармақталу программалаудың не екенін және көмекші сөздерін еске түсіреді; - Циклдік рограммалаудың оператор түрлерін қолдану ерекшеліктерімен айтады |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Асық арқылы бағалау Әр дұрыс жауап 1 балл |
Презентация видео проектор компьютер Python бағдарламасы
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 11 минут 10 минут |
Жаңа сабақты видео ролик көрсете отырып түсіндіру №1 тапсырма 1 топ 1. input() және print() операторлары .............. программада қолданады? 2.Параметрлі цикл дегеніміз не? 3. Төмендегі алгоритм трассировкасын аяқтау керек
2 топ 1.Кіріктірілген цикл дегеніміз не? 2. Псевокод-..............ді біркелкі жазуға арналған белгілеулер мен символдар. 3. Төмендегі алгоритм трассировкасында қалып кеткен операторларды толықтырып программаны аяқтау керек «Шарбақты бояу» 123-бет 3 топ 1.Кіріктірілген шартта IF, THEN, ELSE шартты қолдануды кездері? 2. Трассировка-..........нің жұмыс істеу қабілетін тексеру дегеніміз не? 3. Төмендегі алгоритм трассировкасына программалау тілінде жазу
Дескриптор:
№2 тапсырма. «Мозайка» әдісі. Мұнда әр топ бір есептен бөлісіп алып,шығарады. Соңында тақтада мозайка құрылады. Мозайкада «Бәйтеркетің» суреті бейнеленеді. Сынып болып бәйтеректің суретін алады. «Топтық жұмыс»
Алгоритмдік шешу жолы: Егер х>0 онда y-ті y=x-18 формула бойынша есепте әйтпесе егер х=0 онда y-ті y=7 формула бойынша есептеңіздер. Әйтпесе y-ті y=sqr (x) формула бойынша есептеу прграммасын құрыңыздар.
Алгоритмдік шешу жолы: Егер х>0 онда y-ті y=√х формула бойынша есепте әйтпесе егер х=0 онда y-ті y=х+6 формула бойынша есепте. әйтпесе y-ті y=sqr (x) формула бойынша есептеу прграммасын құрыңыздар.
Алгоритмдік шешу жолы: Егер х>0 онда y-ті y=√х формула бойынша есепте әйтпесе егер х=0 онда y-ті y=х+6 формула бойынша есепте, әйтпесе y-ті y=sqr (x) формула бойынша есептеу прграммасын құрыңыздар. Дескриптор: -Алгоитм трассировка ерекшеліктерін қолдана алады; -Бағдармаламалау ортасында программасын құрады Қ/Б: «Бас бармақ» әдісімен арқылы әр топ мүшелері өздерінің түсінетіндігі жөнінде береді. № 3 тапсырма (жеке жұмыс) кейбір оқушыларға арналған М Үшбұрыш a,b,c қабырғалар берілген. Осы қабарғалардың үшбұрыш құруға болама? Егер болса, бағдарлама «Үшбұрыш құрайды» әйтпесе «Үшбұрыш болмайды» деген жауап беру керек.
Дескриптор: -Python бағдарламасында жобаны ұсынады. |
Бейне сабақ көреді 1-тапсырманы орындайды |
Әр дұрыс жауап 1 балл 4 балл |
Бейне сабақ
б Жаңа ақпарат ұлтша А4 қағазы
Бұрынғы ақпарат Сұрақ
ж
Дәптермен жұмыс
Копьютерлер, А3 форматта суретінің қиындысы
Практикалық жұмыс, кеспе қағаздар, компьютерлер
«Бас бармақ» әдісі
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
«Алгоритмді әзірлеу түрлері» тақырып бойынша «Балық қаңқасы» әдісін қолданамын. бүгінгі сабақты қорытындылау сұрағына жауап жазылады. Дескриптор:
Кері байланыс:
|
|
2 балл |
Пирамида қиынды кеспе қағаздар
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып «Алгоритмді әзірлеу» тақырыбында қосымша деректерді дереккөздерден ақпаратты дәптерге жазып келу. |
дәптермен жұмыс |
|
|
шағым қалдыра аласыз






















