-
- сабақ.
-
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Практикалық программалау
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
§5.4. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Программа жұмысының тиімділігін тексеріп сынақтан өткізу
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау;
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру.
Сабақтың мақсаты
Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау;
Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау;
Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау.
Ойлау дағдылары
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
Сабақты барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/
уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурс тар
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта психологиялық ахуал орнату:/3мин
Сәлем-десу, түгендеу
«Сәлем-десу» ойыны:
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар мұғалімнің нұсқауымен сәлемдеседі.
Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек.
«Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен жылдам амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен
Қошемет көрсету.
Мақсаты: Оқушылар сабаққа көңілді қатысады, бір-бірлеріне бауырмалдығы артады, бірлесіп білім алуға дайын болады.
Топқа біріктіру/2мин
бағдаршам түстері арқылы топтарға біріктіру
Оқушылар бағдаршам түстері арқылы топтарға бірігеді
Бағдар шам
Қызығушылық ты ояту/7мин
«Аялдама» әдісі арқылы
Оқытуд ың
өткен сабақты пысықтау.
Өткен сабақта орындаған тапсырмалардың тақырыптарын үш параққа жазылып үш партаға қоямыз. Оқушылар әр партаға аялдай жүріп тапсырмаларды орындайды.
Смайликтер арқылы ҚБ
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану/21мин

Оқушыларға практикалық жұмыс орындату, бағыт беру Дисктегі тапсырмалард ы қолдану
Оқушылар жеке практикалық жұмыс орындайды
Практикалық тапсырмалар
1-тапсырма
Жұп цифрлар қосындысы **
Ұзындығы N ге тең сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Тізбектегі соңғы цифры жұп сандардың сонғы цифрларының қосындысын тап. Тізбек мүшелері 109 үлкен емес натурал сандар. Деректерді енгізу тігінен орындалады.
2 балл
Инфор матика 8-
сынып оқулығ ы

Дескрипторлар:
-
Есептің шартын анықтайды;
-
Математикалық қойылымын анықтайды;
-
Есептің алгоритмін жазады;
-
Программа коды мен трассировкасын орындайды.
2-тапсырма.
Санның бөлшегін ажырату**
Ұзындығы N ге тең нақты сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Осы сандардың тек бөлшегін 0,001 анықтықпен жауапқа шығар. Тізбек мүшелері 105 артық емес нақты сандар. Төменде берліген программалардың блок-сызбаларын құр. Деректерді енгізу т
ігінен
орындалады.Дескрипторлар:
-
Есептің шартын анықтайды;
-
Математикалық қойылымын анықтайды;
-
Есептің алгоритмін жазады;
-
Программа коды мен трассировкасын орындайды.
3-тапсырма
4 балл
Компь ютер, оқулық
Іздеу***
Х саны берілген (1≤Х≤10000). Осы санға ең жақын жай санды табыңдар.Егер берілген санның өзі жай сан болса өзін жауапқа шығарыңдар. Егер ондай сан екеу болса кішісін шығарыңдар.

Дескриптор:
-
Есептің шартын анықтайды;
-
Математикалық қойылымын анықтайды;
-
Есептің алгоритмін жазады;
-
Программа коды мен трассировкасын орындайды.
4 балл
Сабақтың соңы Ой толғаныс
Сабақты бекіту/5мин
«Эссе жазу» әдісі
Алгоритм құруда тиімді алгоритмдерді қолданудың тиімділігі туралы шағын эссе жазады.
Өздерін-өзі бағалау
А4
парағы
Кері байланыс:/1мин
«Басбар-мақ» әдісі
Басбармақтары арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгоритмді программалау практикалық жұмыс КМЖ 8 сынып
Алгоритмді программалау практикалық жұмыс КМЖ 8 сынып
-
- сабақ.
-
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Практикалық программалау
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
§5.4. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Программа жұмысының тиімділігін тексеріп сынақтан өткізу
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау;
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру.
Сабақтың мақсаты
Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау;
Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау;
Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау.
Ойлау дағдылары
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
Сабақты барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/
уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурс тар
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта психологиялық ахуал орнату:/3мин
Сәлем-десу, түгендеу
«Сәлем-десу» ойыны:
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар мұғалімнің нұсқауымен сәлемдеседі.
Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек.
«Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен жылдам амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен
Қошемет көрсету.
Мақсаты: Оқушылар сабаққа көңілді қатысады, бір-бірлеріне бауырмалдығы артады, бірлесіп білім алуға дайын болады.
Топқа біріктіру/2мин
бағдаршам түстері арқылы топтарға біріктіру
Оқушылар бағдаршам түстері арқылы топтарға бірігеді
Бағдар шам
Қызығушылық ты ояту/7мин
«Аялдама» әдісі арқылы
Оқытуд ың
өткен сабақты пысықтау.
Өткен сабақта орындаған тапсырмалардың тақырыптарын үш параққа жазылып үш партаға қоямыз. Оқушылар әр партаға аялдай жүріп тапсырмаларды орындайды.
Смайликтер арқылы ҚБ
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану/21мин

Оқушыларға практикалық жұмыс орындату, бағыт беру Дисктегі тапсырмалард ы қолдану
Оқушылар жеке практикалық жұмыс орындайды
Практикалық тапсырмалар
1-тапсырма
Жұп цифрлар қосындысы **
Ұзындығы N ге тең сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Тізбектегі соңғы цифры жұп сандардың сонғы цифрларының қосындысын тап. Тізбек мүшелері 109 үлкен емес натурал сандар. Деректерді енгізу тігінен орындалады.
2 балл
Инфор матика 8-
сынып оқулығ ы

Дескрипторлар:
-
Есептің шартын анықтайды;
-
Математикалық қойылымын анықтайды;
-
Есептің алгоритмін жазады;
-
Программа коды мен трассировкасын орындайды.
2-тапсырма.
Санның бөлшегін ажырату**
Ұзындығы N ге тең нақты сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Осы сандардың тек бөлшегін 0,001 анықтықпен жауапқа шығар. Тізбек мүшелері 105 артық емес нақты сандар. Төменде берліген программалардың блок-сызбаларын құр. Деректерді енгізу т
ігінен
орындалады.Дескрипторлар:
-
Есептің шартын анықтайды;
-
Математикалық қойылымын анықтайды;
-
Есептің алгоритмін жазады;
-
Программа коды мен трассировкасын орындайды.
3-тапсырма
4 балл
Компь ютер, оқулық
Іздеу***
Х саны берілген (1≤Х≤10000). Осы санға ең жақын жай санды табыңдар.Егер берілген санның өзі жай сан болса өзін жауапқа шығарыңдар. Егер ондай сан екеу болса кішісін шығарыңдар.

Дескриптор:
-
Есептің шартын анықтайды;
-
Математикалық қойылымын анықтайды;
-
Есептің алгоритмін жазады;
-
Программа коды мен трассировкасын орындайды.
4 балл
Сабақтың соңы Ой толғаныс
Сабақты бекіту/5мин
«Эссе жазу» әдісі
Алгоритм құруда тиімді алгоритмдерді қолданудың тиімділігі туралы шағын эссе жазады.
Өздерін-өзі бағалау
А4
парағы
Кері байланыс:/1мин
«Басбар-мақ» әдісі
Басбармақтары арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.
-
шағым қалдыра аласыз













