Текселді:
«Боранқұл жалпы білім беретін мектеп» КММ
|
Сынып жетекші: |
Ержанова
Әйгерім |
|
|
Күні: |
03.03.2025 |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алғыс – ізгі ниет» «Қақтығыс жағдайындағы қарапайым» |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға алғыс айту мәдениетін үйрету. Рақмет айту, ризашылық білдіру, құрмет көрсету дағдыларын қалыптастыру. Ізгілікке, сыйластыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу. Оқушыларға қақтығыс (жанжал) жағдайында өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру. Қауіпсіздікті сақтау және жанжалдан шығудың дұрыс жолдарын үйрету. Байсалдылыққа, төзімділікке және өзара сыйластыққа тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! Психологиялық ахуал. «Шамшырақ» әдісі |
Оқушылар шырақты бір-біріне ұсыну арқылы жылы лебіздерін білдіреді. |
|
Шырақ
|
|
Сабақтың ортасы |
Тақырыпты таныстыру: Мұғалім «алғыс» ұғымын түсіндіреді. Сұрақ: «Сіз соңғы рет кімге және не үшін алғыс айттыңыз?» Негізгі бөлім 1. «Алғыс айту – ізгілік белгісі» әңгіме-дәрісі Мұғалім алғыс айтудың пайдасы туралы қысқаша түсінік береді. Қазақтың «Жақсылық етсең, қайтарымын күтпе» деген мақалын талқылау. Топтық жұмыс Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1. «Отбасыда алғыс» – ата-анаға алғыс айту 2. «Достарға алғыс» – достарға ризашылық білдіру 3. «Қоғамға алғыс» – ұстаздарға, еліне, табиғатқа алғыс Шығармашылық тапсырма: «Менің алғыс хатым» – оқушылар кімге алғыс айтқысы келетінін шағын хат түрінде жазады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың бұл тақырып бойынша сурет салады.
Жауаптар талқыланады. Әр топ өз ойларын постер немесе қағазға жазып, таныстырады. |
Оқушылар бірін -бірі бағалайды |
Ақ қағаз, фломастерлер Видеоролик суреттер Қағаз, маркерлер, плакаттар; Интерактивті тақта немесе бейнеролик көрсету; |
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды бөлім 1. «Рақмет айту» ойыны Әр оқушы қасында отырған досына, мұғалімге немесе ата-анасына алғыс сөздерін айтады. 2. Рефлексия «Менің көңіл күйім» «Бүгінгі сабақтан не алдыңыз?» деген сұраққа жауап беру. |
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
«Жүрекше». |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбын және мақсатын түсіндіру «Сабыр түбі – сары алтын» атты қысқа мотивациялық әңгіме. Сұрақ: «Қақтығыс деген не?» «Қақтығыстар неге пайда болады?» Тақырыпты таныстыру: Мұғалім бүгінгі сабақтың маңызын түсіндіреді. Қақтығыстардың түрлері (ауызша дау, физикалық жанжал, топтық келіспеушілік және т.б.). Негізгі бөлім 1. Түсіндіру жұмысы: Қақтығыс жағдайындағы қауіпсіздік ережелері: 1. Эмоцияға берілмеу, сабыр сақтау. 2. Дау-жанжал туындаған жағдайда агрессия көрсетпеу. 3. Дауласып жатқан адамдардан алшақтау. 4. Қажет болған жағдайда ересектерден көмек сұрау. 5. Өзін қорғау әдістерін білу (бөгде адамдармен жанжалға түспеу, қауіп туындағанда қашықтау). 6. Егер қақтығыс зорлық-зомбылыққа ұласса, дереу құқық қорғау органдарына хабарлау. Топтық жұмыс: 1-топ: «Қақтығысты шешу жолдары» – Жанжалды бейбіт жолмен шешу әдістерін жазады. 2-топ: «Ситуациядан шығу» – Қақтығыс кезінде өзін қалай ұстау керектігін рөлдік ойын арқылы көрсетеді. 3-топ: «Сабырлық күші» – Қақтығысқа түспеу үшін қандай әрекеттер жасау керектігін анықтайды. 3. Ситуациялық тапсырмалар: Мұғалім әртүрлі қақтығыс жағдайларын сипаттап береді, оқушылар оны қалай шешуге болатынын талқылайды. Қорытынды бөлім 1. Рефлексия: «Мен бүгін үйрендім...» әдісі – оқушылар сабақтан алған негізгі ойларын айтады. 2. Қорытындылау: Мұғалім сабақты түйіндеп, қақтығыс кезінде өзін-өзі ұстаудың маңыздылығын тағы бір рет еске салады. |
Оқушылар сабақтың тақырыбын сұрақтарға жауап беру арқылы Оқушылар бір бірінің жауаптарын толықтырады Топтық жұмыс орындайды Ситуациялық сұраққа жауап береді |
Оқушылар бір бірінің жауаптарын толықтырады |
Презентация Қауіпсіздік ережелері жазылған плакаттар. Ойын алаңының суреттері. Тақырыптық бейнероликтер немесе анимациялар. Көрнекіліктер (суреттер, бейнематериал). Қолайсыз ауа райы туралы бейнематериалдар |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Алғыс – ізгі ниет» «Қақтығыс жағдайындағы қарапайым»
«Алғыс – ізгі ниет» «Қақтығыс жағдайындағы қарапайым»
Текселді:
«Боранқұл жалпы білім беретін мектеп» КММ
|
Сынып жетекші: |
Ержанова
Әйгерім |
|
|
Күні: |
03.03.2025 |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алғыс – ізгі ниет» «Қақтығыс жағдайындағы қарапайым» |
|
|
Мақсаты |
Оқушыларға алғыс айту мәдениетін үйрету. Рақмет айту, ризашылық білдіру, құрмет көрсету дағдыларын қалыптастыру. Ізгілікке, сыйластыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу. Оқушыларға қақтығыс (жанжал) жағдайында өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру. Қауіпсіздікті сақтау және жанжалдан шығудың дұрыс жолдарын үйрету. Байсалдылыққа, төзімділікке және өзара сыйластыққа тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу: Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет! Психологиялық ахуал. «Шамшырақ» әдісі |
Оқушылар шырақты бір-біріне ұсыну арқылы жылы лебіздерін білдіреді. |
|
Шырақ
|
|
Сабақтың ортасы |
Тақырыпты таныстыру: Мұғалім «алғыс» ұғымын түсіндіреді. Сұрақ: «Сіз соңғы рет кімге және не үшін алғыс айттыңыз?» Негізгі бөлім 1. «Алғыс айту – ізгілік белгісі» әңгіме-дәрісі Мұғалім алғыс айтудың пайдасы туралы қысқаша түсінік береді. Қазақтың «Жақсылық етсең, қайтарымын күтпе» деген мақалын талқылау. Топтық жұмыс Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1. «Отбасыда алғыс» – ата-анаға алғыс айту 2. «Достарға алғыс» – достарға ризашылық білдіру 3. «Қоғамға алғыс» – ұстаздарға, еліне, табиғатқа алғыс Шығармашылық тапсырма: «Менің алғыс хатым» – оқушылар кімге алғыс айтқысы келетінін шағын хат түрінде жазады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың бұл тақырып бойынша сурет салады.
Жауаптар талқыланады. Әр топ өз ойларын постер немесе қағазға жазып, таныстырады. |
Оқушылар бірін -бірі бағалайды |
Ақ қағаз, фломастерлер Видеоролик суреттер Қағаз, маркерлер, плакаттар; Интерактивті тақта немесе бейнеролик көрсету; |
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды бөлім 1. «Рақмет айту» ойыны Әр оқушы қасында отырған досына, мұғалімге немесе ата-анасына алғыс сөздерін айтады. 2. Рефлексия «Менің көңіл күйім» «Бүгінгі сабақтан не алдыңыз?» деген сұраққа жауап беру. |
Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
«Жүрекше». |
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақтың тақырыбын және мақсатын түсіндіру «Сабыр түбі – сары алтын» атты қысқа мотивациялық әңгіме. Сұрақ: «Қақтығыс деген не?» «Қақтығыстар неге пайда болады?» Тақырыпты таныстыру: Мұғалім бүгінгі сабақтың маңызын түсіндіреді. Қақтығыстардың түрлері (ауызша дау, физикалық жанжал, топтық келіспеушілік және т.б.). Негізгі бөлім 1. Түсіндіру жұмысы: Қақтығыс жағдайындағы қауіпсіздік ережелері: 1. Эмоцияға берілмеу, сабыр сақтау. 2. Дау-жанжал туындаған жағдайда агрессия көрсетпеу. 3. Дауласып жатқан адамдардан алшақтау. 4. Қажет болған жағдайда ересектерден көмек сұрау. 5. Өзін қорғау әдістерін білу (бөгде адамдармен жанжалға түспеу, қауіп туындағанда қашықтау). 6. Егер қақтығыс зорлық-зомбылыққа ұласса, дереу құқық қорғау органдарына хабарлау. Топтық жұмыс: 1-топ: «Қақтығысты шешу жолдары» – Жанжалды бейбіт жолмен шешу әдістерін жазады. 2-топ: «Ситуациядан шығу» – Қақтығыс кезінде өзін қалай ұстау керектігін рөлдік ойын арқылы көрсетеді. 3-топ: «Сабырлық күші» – Қақтығысқа түспеу үшін қандай әрекеттер жасау керектігін анықтайды. 3. Ситуациялық тапсырмалар: Мұғалім әртүрлі қақтығыс жағдайларын сипаттап береді, оқушылар оны қалай шешуге болатынын талқылайды. Қорытынды бөлім 1. Рефлексия: «Мен бүгін үйрендім...» әдісі – оқушылар сабақтан алған негізгі ойларын айтады. 2. Қорытындылау: Мұғалім сабақты түйіндеп, қақтығыс кезінде өзін-өзі ұстаудың маңыздылығын тағы бір рет еске салады. |
Оқушылар сабақтың тақырыбын сұрақтарға жауап беру арқылы Оқушылар бір бірінің жауаптарын толықтырады Топтық жұмыс орындайды Ситуациялық сұраққа жауап береді |
Оқушылар бір бірінің жауаптарын толықтырады |
Презентация Қауіпсіздік ережелері жазылған плакаттар. Ойын алаңының суреттері. Тақырыптық бейнероликтер немесе анимациялар. Көрнекіліктер (суреттер, бейнематериал). Қолайсыз ауа райы туралы бейнематериалдар |
|
Сабақтың соңы |
Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін . |
Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі. |
Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау. |
|
шағым қалдыра аласыз













