|
Бөлім |
1-бөлім. Менің Отаным – Қазақстан |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Тқрабаева Алмагул Советқызы |
||||
|
Сыны: 4 Е сыныбы |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлидің үйі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.3.4.1 Мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
4.1.3.1* тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру |
||||
|
Бағалау критерийлері |
-мәтін мазмұнын дамыта отырып айтуда, сұрақтарды дұрыс қоя білуде қолданады -ауызша және жазбаша жұмыстарда көмекші есімдерді орынды қолданады. |
||||
|
Тілдік бағдар |
Дағдыларды дамыту: жеке, жұпта, топта жұмыс жасау, мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдердің мағынасын түсіну, қойылған сұраққа толық жауап беру, диалог құрастыру, мәтіннен жаңа сөздер мен сөз тіркестерін таба алу, мәтінге қатысты өз ойын айта алу. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бұрылыс, киіз үй, малшы, қиылыс Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: Менің ойымша... Осылардың ішінде... Ғалымдардың айтуынша... Не себепті …. деп ойлайсыз? Кең таралған көрмелер ... деп ойлайсың? Неліктен ғалымдар айтуынша . . . деп ойлайсың? |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, орыс тілі, география. |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Блиц-сұрақ» әдісі арқылы - Қазақстан қандай мемлекет? - Қазақстанда неше аймақ бар? - Рәміздер туралы өзіңе, осыған дейін білмеген қандай жаңалық аштың? - Туымыздағы қыран құс пен күн нені білдіреді? - Мемлекеттік елтаңбамызда не бейнеленген? - Ою-өрнек тудың қай жерінде орналасқан? - Көптік жалғауларды ата -Көмекші сөздерді ата |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 2 минут Үй тапсырмасын тексеру 4 минут |
Оқушылармен амандасу, жағымды психологиялық ахуал орнату. Өткен сабақ бойынша жаңа сөздерді, 19 бет 3 тапсырма бойынша 4 сөйлем құрастыру |
Оқушылар бір - бірімен, мұғаліммен амандасады. Бір – біріне жақсы көңіл тілейді. бұрылыс - поворот киіз үй -юрта малшы - пастух қиылыс – персечение көпір – мост өмір сүреді - живет қасында - рядом астында - под айналасында - вокруг ішінде - в сыртында - снаружи үстінде – на, над |
Дескрипторлар: Өткен сабақ бойынша сөздерді біледі, сөйлемдерді құрастырды |
презентация |
|
|
4 минут |
Оқылым алды тапсырма. Сөздікпен таныстыру 1 -тапсырма (26 бет) /жазылым/ орындалу шартымен таныстырады |
алдында - перед артында - сзади жанында - рядом қарсы - напротив жер үй - дом
Жаңа сөздермен танысады, сөз тіркестерімен сөйлем құрайды. |
Дескрипторлар: Жаңа сөздерді біле алды, жай сөйлемдерді құрастыра алды |
презентация оқулық |
|
|
Ортасы 4 минут 5 минут
4 минут 5 минут 10 минут |
4 тапсырма (27 бет) /оқылым/ https://studio.d-id.com/share?id=d112f16788584df69776ae6bb384f86f&utm_source=copy 5-тапсырма (27 бет) /айтылым/ Орындау ретімен таныстырады. Ауызша сұраққа жауап беру. 1-тапсырма (22 бет) Орындалу шартымен таныстырады, сұрақтарды қояды /айтылым/ Ережемен таныстырады /тыңдалым, жазылым/ Тәуелдік жалғаулары Тәуелдік жалғау (көпше түрі) І ж. Біздің / -мыз (-міз), -ымыз (-іміз) ІІ ж. Сендердің/ көп. жал.+ -ың(-ің) Сіздердің/ көп. жал.+ -ыңыз(-іңіз) ІІІ ж. Олардың/ көп. жал.+ -ы (-і) |
4 тапсырма Тыңдалым
7-тапсырма. Мәтінді тыңда және оқы. Сұрақтарды оқып, жауабын мәтіннен табады.
22 бет, суретпен жұмыс. Көмекші есімдерді пайдаланып, сөз тіркестерді жазады. Қораптың ішінде Қораптың сыртында Қораптың үстінде Қораптың астында 2-тапсырма. Суретте нелер бар? Айтып бер Үлгі: Бұл кімнің үйі? Оның үйі қандай?
1-тапсырма. Суретке қарайды. Көмекші
есімдерді пайдаланып, сұрақтарға жауап
береді. 2. Мәшине қайда кетіп барады? 3. Өзен қайда ағып барады? Есте сақтайық. Доп+ы – добы Бақ + ы – бағы Бөбек + і - бөбегі
|
Дескриптолар: кезектесіп оқыды, Сұрақтарға жауап берді Дескрипторлар: Көмекші есімдерді дұрыс пайдаланады, жазу сауаттылығын сақтайды. Дескрипторлар: Берілген тапсырманы тиянақты, қатесіз айта алды. Декрипторлар: Сөйлемдерде тиянақты ойды аяқтап айтты.
Дескрипторлар: Мысалды дұрыс келтіріп, қатесіз жаза алды. (1 дұрыс жазылған мысал – 2 б) |
презентация оқулық суретпен жұмыс оқулық |
|
|
Соңы 5 минут |
Оқу тапсырмаларын беріп, шартын түсіндіреді. Оқушылардың сабақ барысындағы атқарған жұмыстарына кері байланыс береді. |
Сұрақтарға жауап беріңіз! Сен қай қалада тұрасың? Қазақстанда, қалаларда не бар? Қазақстанда неше аймақ бар? Бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде түсіндің? БББ кестесі бойынша кері байланыс береді. |
Дескрипторлар: 1.Өз пікірін білдіреді. 2. Пікірін дәлелдейді. 3.Өмірмен байланыстырады. 4. Қорытынды шығарады. |
презентация оқулық |
|
|
Үйге тапсырма 2 минут |
1)Жаңа сөздерді жатқа білу 2) 27-бет 6-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер ( ауызша) |
||||
Қорытынды: Бұл сабақ жоспары оқушылардың тілдік дағдыларын кешенді түрде дамытуға бағытталған. Әлидің үйі тақырыбы арқылы оқушылар өз үйі туралы айтуға, сипаттауға үйренеді. Сонымен қатар, грамматикалық білімдерін бекітіп, сөздік қорын байытады.
Қаласаңыз, осы сабаққа арналған презентация немесе бейнесабақ нұсқаларын да ұсына аламын2. Айтыңыз, қайсысы қызықтырады?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлидің үйі 4 сынып
|
Бөлім |
1-бөлім. Менің Отаным – Қазақстан |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Тқрабаева Алмагул Советқызы |
||||
|
Сыны: 4 Е сыныбы |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлидің үйі |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
4.3.4.1 Мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
4.1.3.1* тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру |
||||
|
Бағалау критерийлері |
-мәтін мазмұнын дамыта отырып айтуда, сұрақтарды дұрыс қоя білуде қолданады -ауызша және жазбаша жұмыстарда көмекші есімдерді орынды қолданады. |
||||
|
Тілдік бағдар |
Дағдыларды дамыту: жеке, жұпта, топта жұмыс жасау, мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдердің мағынасын түсіну, қойылған сұраққа толық жауап беру, диалог құрастыру, мәтіннен жаңа сөздер мен сөз тіркестерін таба алу, мәтінге қатысты өз ойын айта алу. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бұрылыс, киіз үй, малшы, қиылыс Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: Менің ойымша... Осылардың ішінде... Ғалымдардың айтуынша... Не себепті …. деп ойлайсыз? Кең таралған көрмелер ... деп ойлайсың? Неліктен ғалымдар айтуынша . . . деп ойлайсың? |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, орыс тілі, география. |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Блиц-сұрақ» әдісі арқылы - Қазақстан қандай мемлекет? - Қазақстанда неше аймақ бар? - Рәміздер туралы өзіңе, осыған дейін білмеген қандай жаңалық аштың? - Туымыздағы қыран құс пен күн нені білдіреді? - Мемлекеттік елтаңбамызда не бейнеленген? - Ою-өрнек тудың қай жерінде орналасқан? - Көптік жалғауларды ата -Көмекші сөздерді ата |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 2 минут Үй тапсырмасын тексеру 4 минут |
Оқушылармен амандасу, жағымды психологиялық ахуал орнату. Өткен сабақ бойынша жаңа сөздерді, 19 бет 3 тапсырма бойынша 4 сөйлем құрастыру |
Оқушылар бір - бірімен, мұғаліммен амандасады. Бір – біріне жақсы көңіл тілейді. бұрылыс - поворот киіз үй -юрта малшы - пастух қиылыс – персечение көпір – мост өмір сүреді - живет қасында - рядом астында - под айналасында - вокруг ішінде - в сыртында - снаружи үстінде – на, над |
Дескрипторлар: Өткен сабақ бойынша сөздерді біледі, сөйлемдерді құрастырды |
презентация |
|
|
4 минут |
Оқылым алды тапсырма. Сөздікпен таныстыру 1 -тапсырма (26 бет) /жазылым/ орындалу шартымен таныстырады |
алдында - перед артында - сзади жанында - рядом қарсы - напротив жер үй - дом
Жаңа сөздермен танысады, сөз тіркестерімен сөйлем құрайды. |
Дескрипторлар: Жаңа сөздерді біле алды, жай сөйлемдерді құрастыра алды |
презентация оқулық |
|
|
Ортасы 4 минут 5 минут
4 минут 5 минут 10 минут |
4 тапсырма (27 бет) /оқылым/ https://studio.d-id.com/share?id=d112f16788584df69776ae6bb384f86f&utm_source=copy 5-тапсырма (27 бет) /айтылым/ Орындау ретімен таныстырады. Ауызша сұраққа жауап беру. 1-тапсырма (22 бет) Орындалу шартымен таныстырады, сұрақтарды қояды /айтылым/ Ережемен таныстырады /тыңдалым, жазылым/ Тәуелдік жалғаулары Тәуелдік жалғау (көпше түрі) І ж. Біздің / -мыз (-міз), -ымыз (-іміз) ІІ ж. Сендердің/ көп. жал.+ -ың(-ің) Сіздердің/ көп. жал.+ -ыңыз(-іңіз) ІІІ ж. Олардың/ көп. жал.+ -ы (-і) |
4 тапсырма Тыңдалым
7-тапсырма. Мәтінді тыңда және оқы. Сұрақтарды оқып, жауабын мәтіннен табады.
22 бет, суретпен жұмыс. Көмекші есімдерді пайдаланып, сөз тіркестерді жазады. Қораптың ішінде Қораптың сыртында Қораптың үстінде Қораптың астында 2-тапсырма. Суретте нелер бар? Айтып бер Үлгі: Бұл кімнің үйі? Оның үйі қандай?
1-тапсырма. Суретке қарайды. Көмекші
есімдерді пайдаланып, сұрақтарға жауап
береді. 2. Мәшине қайда кетіп барады? 3. Өзен қайда ағып барады? Есте сақтайық. Доп+ы – добы Бақ + ы – бағы Бөбек + і - бөбегі
|
Дескриптолар: кезектесіп оқыды, Сұрақтарға жауап берді Дескрипторлар: Көмекші есімдерді дұрыс пайдаланады, жазу сауаттылығын сақтайды. Дескрипторлар: Берілген тапсырманы тиянақты, қатесіз айта алды. Декрипторлар: Сөйлемдерде тиянақты ойды аяқтап айтты.
Дескрипторлар: Мысалды дұрыс келтіріп, қатесіз жаза алды. (1 дұрыс жазылған мысал – 2 б) |
презентация оқулық суретпен жұмыс оқулық |
|
|
Соңы 5 минут |
Оқу тапсырмаларын беріп, шартын түсіндіреді. Оқушылардың сабақ барысындағы атқарған жұмыстарына кері байланыс береді. |
Сұрақтарға жауап беріңіз! Сен қай қалада тұрасың? Қазақстанда, қалаларда не бар? Қазақстанда неше аймақ бар? Бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде түсіндің? БББ кестесі бойынша кері байланыс береді. |
Дескрипторлар: 1.Өз пікірін білдіреді. 2. Пікірін дәлелдейді. 3.Өмірмен байланыстырады. 4. Қорытынды шығарады. |
презентация оқулық |
|
|
Үйге тапсырма 2 минут |
1)Жаңа сөздерді жатқа білу 2) 27-бет 6-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер ( ауызша) |
||||
Қорытынды: Бұл сабақ жоспары оқушылардың тілдік дағдыларын кешенді түрде дамытуға бағытталған. Әлидің үйі тақырыбы арқылы оқушылар өз үйі туралы айтуға, сипаттауға үйренеді. Сонымен қатар, грамматикалық білімдерін бекітіп, сөздік қорын байытады.
Қаласаңыз, осы сабаққа арналған презентация немесе бейнесабақ нұсқаларын да ұсына аламын2. Айтыңыз, қайсысы қызықтырады?
шағым қалдыра аласыз







