«Бекітілді» «Тексерілді»
«Абай облысы білім басқармасының Директордың оқу-тәрбие ісі
Семей қаласы білім бөлімінің жөніндегі орынбасары «№2 ЖОББМ» КММ директоры ________
_________
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Г дыбысы және әрпі».
Сынып: 1 «»
Пән мұғалімі:
Семей қаласы
2024- 2025 оқу жылы
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
03.12.2025 ж. |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||
|
Педагогтіңаты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Г дыбысы және әрпі» |
|||||||||||||||||||
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжетті сурет арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды. Сурет, арқылы шағын мәтін құрастырады.Мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеріп, қатені түзетеді. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату.
Әрбір
сабағымыз
Топ ережесін еске түсіру.
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Оқушылар дауыстап айтады
Топ ережесін еске түсіреді. |
|
Интербел-сенді тақта. Презента-ция |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 3мин 2 мин Сергіту сәті |
Өткенді қайталау. «Құрастыр» ойыны. Тақтадағы гүл шірнесіне күлтелерді орналастырып, гүл құрастырады. Дескриптор: -Сұраққа дұрыс жауап береді -гүл күлтелерін орналастырады 1. Дыбыстар нешеге бөлінеді? 2.Дыбысты не істейміз? 3. Әріпті не істейміз? 4.Әріптен не құралады? 5. Сөзден не құралады? 6.Сөйлем қалай жазылады? «Буында, оқы» ойыны «Текше» әдісі Дескриптор: Текшеде жазылған сөздерді буынға бөліп оқиды
Жаңа сабақты ашу. Видио түсіндірілім -Не пайда болды? (гүл) -Гүл қандай? - «Гүл» сөзі қандай дыбыстан басталып тұр? -Олай болса, бүгінгі сабақта Г дыбысы және әрпімен танысатын боламыз Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. «Г» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысады. Г –дауыссыз дыбыс -Г дыбысы кездесетін қандай сөздерді білесіңдер? Г дыбысы сөз басында, ортасында да кездеседі. «Гүл» сөзін айтып, сөздің басындағы «г» дыбысын бөліп айтады. Өтілетін жаңа дыбысы бар «гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасайды. «Гүл» бір буынды сөз екенін айтады.
Суретпен жұмыс.
Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Сыныпта бөлме гүлдері бар. Оқушылар гүлдерге күтім жасайды. Бірі суғарады, екіншісі топырағын қопсытады».
- Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? (3). 2. Осы сөйлемдердің ішіндегі бір сөйлемді ( Сыныпта бөлме гүлдері бар) сөздерге талдайды: Бұл сөйлемде 4 сөз бар.
Оқылым. Оқулықпен жұмыс. Оқулықтың 78 бетіндегі сөздер оқылады, сөз мәні түсіндіріледі. -Дауыстап, мұғалімнің артынан оқиды - Тізбектеп оқиды
Мәтінмен жұмыс. Мәтін оқылады. Оқушылар мәтінді тізбектеп оқиды.
Жұптық жұмыс «Семантикалық карта» әдісі Мәтінді бекіту мақстатында сұрақтар қойылып, «ия» +, «жоқ»- таңбалап белгілейді. Әр жұп бір-бірін тексереді. Дескриптор: -сұрақтарға ия, жоқ деп жауап береді -жауаптарын тексереді Семантикалық карта
Сергіту сәті орындалады. https://youtu.be/H_79bjsDwDM?si=aA8NTVdq_nITBAtH |
Оқушылар сұраққа дұрыс жауап беріп гүл күлтелерін орналастырады.
Текшені бір-біріне лақтырып сөздерді буынға бөліп оқиды
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы жаңа сабақ тақырыбымен танысады. Сабақ мақсатымен танысады
Г дыбысы кездесетін сөздерді атайды - Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтайды -Өтілетін жаңа дыбысы бар «гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасайды
Дескриптор: -Сурет бойынша әңгіме құрастырады, оны сөйлемдерге талдайды. -Сөйлем санын анықтайды. - Бір сөйлемді сөздерге талдайды. -Сөйлемдегі сөз санын анықтайды.
Мұғалімді мұқият тыңдайды, артынан қайталап оқиды. Тізбектеп оқиды
Мәтінді оқиды
Жұппен жұмыс жасайды, семантикалық картаға белгілеп, тексереді
Сергіту сәтін жасайды |
Оқушылар-ды мадақтау.
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
|
Презентация видио көрсетілім
гүл күлтелері
текше
Презентация
Гүл суреті
Интерактив-ті тақта
Презентация
Дыбыстық талдауға магниттер
Презентация Сюжетті сурет
Оқулық 78 бет
Оқулық 78 бет
Семантика-лық карта
https://youtu.be/H_79bjsDwDM?si=aA8NTVdq_nITBAtH |
||||||||||||||||
|
|
Жазылым. -Г әрпінің жазылу емлесі түсіндіріледі. -Оқулықтағы «г» әрпінің таңбалануына назар аудару. -«Г» әрпін тақтаға жазып көрсету. -«Г» әрпін ауада жазып көрсету. - Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. Дәптермен жұмыс. Г әрпінің бас және кіші әрпін бастырып жазады |
Видио түсіндірмені мұқият тыңдайды. Г әрпін ауада жазады Дәптерге көркем бастырып жазады
|
«Коммен-тарий» арқылы
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
|
https://youtu.be/t1g6Phbx61w?si=s_o139R-i-mX8NQc
жазу дәптері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Топтық жұмыс 1 топ «Сәйкестендір» әдісі Суреттегі бейнені атауымен сәйкестендіріп сызады Дескриптор: -берілген суреттегі бейненің атауын дұрыс табады - бейне мен атауын сәйкестендіреді
2 топ. «Дұрыс орналастыр» әдісі Г дыбысы кездесетін сөздер бейнеленген суреттерді қоршап сызады, артығын сызып тастайды Дескриптор: --Берілген сурет ішінен бейне атауында «г» дыбысы кездесетін суретті таңдап қоршайды, артығын сызып тастайды
3 топ.«Қажетін ал» әдісі Күлтеде жазылған сөздер:шеге, егін, есік, ағаш, егіс, тігінші, Айгүл, гүлдер, кірпі, балық. Гүл күлтелерінде жазылған сөздерді оқып, тек «г» әрпі кездесетін сөздерді таңдап алып, гүл шірнесіне орналастырады Дескриптор: -гүл күлтелерінде жазылған сөздерді оқиды -тек г әрпі кездесетін сөздерді таңдап алады - гүл шірнесіне орналастырады
|
1 топ оқушылары: суреттегі бейнені атауымен сәйкестендіріп сызады
2 топ оқушылары: Г дыбысы кездесетін сөздер бейнеленген суреттерді постерге жапсырады.
3 топ оқушылары: Гүл күлтелерінде жазылған сөздерді оқып, тек «г» әрпі кездесетін сөздерді таңдап алып, гүл шірнесіне орналастырады
|
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
«Отшашу» арқылы топ бір-бірін бағалайды
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
|
Суреттер, маркер
Суреттер, постер
Сөздер жазылған гүл күлтелері. Гүл шірнесі орналасқан плакат |
||||||||||||||||
|
Рефлексия 6 мин |
«Құмыра» әдісі.
Бүгінгі сабақты толық түсіндім (жасыл құмыра) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(сары құмыра) Бүгінгі сабақты түсінбедім (қызыл құмыра) Сәйкесінше құмырағатүймедақ гүлдерін салады. |
Оқушылар сабаққа байланысты өз көз қарастарын білдіреді. Сәйкесінше құмыраға гүлді орналастырады |
|
Құмыралар, гүлдер
|
||||||||||||||||
Семантикалық карта
|
|
Ия «+» |
Жоқ «-» |
|
Сынып бөлмесінде гүлдер аз. |
|
|
|
Оқушылар гүлді суғарып, күтім жасады. |
|
|
|
Мұғалім гүлді қопсытты. |
|
|
|
Гүлдер жайқала өсіп тұр |
|
|
Семантикалық карта
|
|
Ия «+» |
Жоқ «-» |
|
Сынып бөлмесінде гүлдер аз. |
|
|
|
Оқушылар гүлді суғарып, күтім жасады. |
|
|
|
Мұғалім гүлді қопсытты. |
|
|
|
Гүлдер жайқала өсіп тұр |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әліппе "Гг дыбысы және әрпі"
Әліппе "Гг дыбысы және әрпі"
«Бекітілді» «Тексерілді»
«Абай облысы білім басқармасының Директордың оқу-тәрбие ісі
Семей қаласы білім бөлімінің жөніндегі орынбасары «№2 ЖОББМ» КММ директоры ________
_________
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Г дыбысы және әрпі».
Сынып: 1 «»
Пән мұғалімі:
Семей қаласы
2024- 2025 оқу жылы
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
03.12.2025 ж. |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||
|
Педагогтіңаты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Г дыбысы және әрпі» |
|||||||||||||||||||
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжетті сурет арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды. Сурет, арқылы шағын мәтін құрастырады.Мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеріп, қатені түзетеді. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату.
Әрбір
сабағымыз
Топ ережесін еске түсіру.
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Оқушылар дауыстап айтады
Топ ережесін еске түсіреді. |
|
Интербел-сенді тақта. Презента-ция |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 3мин 2 мин Сергіту сәті |
Өткенді қайталау. «Құрастыр» ойыны. Тақтадағы гүл шірнесіне күлтелерді орналастырып, гүл құрастырады. Дескриптор: -Сұраққа дұрыс жауап береді -гүл күлтелерін орналастырады 1. Дыбыстар нешеге бөлінеді? 2.Дыбысты не істейміз? 3. Әріпті не істейміз? 4.Әріптен не құралады? 5. Сөзден не құралады? 6.Сөйлем қалай жазылады? «Буында, оқы» ойыны «Текше» әдісі Дескриптор: Текшеде жазылған сөздерді буынға бөліп оқиды
Жаңа сабақты ашу. Видио түсіндірілім -Не пайда болды? (гүл) -Гүл қандай? - «Гүл» сөзі қандай дыбыстан басталып тұр? -Олай болса, бүгінгі сабақта Г дыбысы және әрпімен танысатын боламыз Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. «Г» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысады. Г –дауыссыз дыбыс -Г дыбысы кездесетін қандай сөздерді білесіңдер? Г дыбысы сөз басында, ортасында да кездеседі. «Гүл» сөзін айтып, сөздің басындағы «г» дыбысын бөліп айтады. Өтілетін жаңа дыбысы бар «гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасайды. «Гүл» бір буынды сөз екенін айтады.
Суретпен жұмыс.
Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Сыныпта бөлме гүлдері бар. Оқушылар гүлдерге күтім жасайды. Бірі суғарады, екіншісі топырағын қопсытады».
- Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? (3). 2. Осы сөйлемдердің ішіндегі бір сөйлемді ( Сыныпта бөлме гүлдері бар) сөздерге талдайды: Бұл сөйлемде 4 сөз бар.
Оқылым. Оқулықпен жұмыс. Оқулықтың 78 бетіндегі сөздер оқылады, сөз мәні түсіндіріледі. -Дауыстап, мұғалімнің артынан оқиды - Тізбектеп оқиды
Мәтінмен жұмыс. Мәтін оқылады. Оқушылар мәтінді тізбектеп оқиды.
Жұптық жұмыс «Семантикалық карта» әдісі Мәтінді бекіту мақстатында сұрақтар қойылып, «ия» +, «жоқ»- таңбалап белгілейді. Әр жұп бір-бірін тексереді. Дескриптор: -сұрақтарға ия, жоқ деп жауап береді -жауаптарын тексереді Семантикалық карта
Сергіту сәті орындалады. https://youtu.be/H_79bjsDwDM?si=aA8NTVdq_nITBAtH |
Оқушылар сұраққа дұрыс жауап беріп гүл күлтелерін орналастырады.
Текшені бір-біріне лақтырып сөздерді буынға бөліп оқиды
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы жаңа сабақ тақырыбымен танысады. Сабақ мақсатымен танысады
Г дыбысы кездесетін сөздерді атайды - Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтайды -Өтілетін жаңа дыбысы бар «гүл» сөзіне дыбыстық талдау жасайды
Дескриптор: -Сурет бойынша әңгіме құрастырады, оны сөйлемдерге талдайды. -Сөйлем санын анықтайды. - Бір сөйлемді сөздерге талдайды. -Сөйлемдегі сөз санын анықтайды.
Мұғалімді мұқият тыңдайды, артынан қайталап оқиды. Тізбектеп оқиды
Мәтінді оқиды
Жұппен жұмыс жасайды, семантикалық картаға белгілеп, тексереді
Сергіту сәтін жасайды |
Оқушылар-ды мадақтау.
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
|
Презентация видио көрсетілім
гүл күлтелері
текше
Презентация
Гүл суреті
Интерактив-ті тақта
Презентация
Дыбыстық талдауға магниттер
Презентация Сюжетті сурет
Оқулық 78 бет
Оқулық 78 бет
Семантика-лық карта
https://youtu.be/H_79bjsDwDM?si=aA8NTVdq_nITBAtH |
||||||||||||||||
|
|
Жазылым. -Г әрпінің жазылу емлесі түсіндіріледі. -Оқулықтағы «г» әрпінің таңбалануына назар аудару. -«Г» әрпін тақтаға жазып көрсету. -«Г» әрпін ауада жазып көрсету. - Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. Дәптермен жұмыс. Г әрпінің бас және кіші әрпін бастырып жазады |
Видио түсіндірмені мұқият тыңдайды. Г әрпін ауада жазады Дәптерге көркем бастырып жазады
|
«Коммен-тарий» арқылы
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
|
https://youtu.be/t1g6Phbx61w?si=s_o139R-i-mX8NQc
жазу дәптері
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Топтық жұмыс 1 топ «Сәйкестендір» әдісі Суреттегі бейнені атауымен сәйкестендіріп сызады Дескриптор: -берілген суреттегі бейненің атауын дұрыс табады - бейне мен атауын сәйкестендіреді
2 топ. «Дұрыс орналастыр» әдісі Г дыбысы кездесетін сөздер бейнеленген суреттерді қоршап сызады, артығын сызып тастайды Дескриптор: --Берілген сурет ішінен бейне атауында «г» дыбысы кездесетін суретті таңдап қоршайды, артығын сызып тастайды
3 топ.«Қажетін ал» әдісі Күлтеде жазылған сөздер:шеге, егін, есік, ағаш, егіс, тігінші, Айгүл, гүлдер, кірпі, балық. Гүл күлтелерінде жазылған сөздерді оқып, тек «г» әрпі кездесетін сөздерді таңдап алып, гүл шірнесіне орналастырады Дескриптор: -гүл күлтелерінде жазылған сөздерді оқиды -тек г әрпі кездесетін сөздерді таңдап алады - гүл шірнесіне орналастырады
|
1 топ оқушылары: суреттегі бейнені атауымен сәйкестендіріп сызады
2 топ оқушылары: Г дыбысы кездесетін сөздер бейнеленген суреттерді постерге жапсырады.
3 топ оқушылары: Гүл күлтелерінде жазылған сөздерді оқып, тек «г» әрпі кездесетін сөздерді таңдап алып, гүл шірнесіне орналастырады
|
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
«Отшашу» арқылы топ бір-бірін бағалайды
ҚБ. «Түймедақ гүлі»
|
Суреттер, маркер
Суреттер, постер
Сөздер жазылған гүл күлтелері. Гүл шірнесі орналасқан плакат |
||||||||||||||||
|
Рефлексия 6 мин |
«Құмыра» әдісі.
Бүгінгі сабақты толық түсіндім (жасыл құмыра) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(сары құмыра) Бүгінгі сабақты түсінбедім (қызыл құмыра) Сәйкесінше құмырағатүймедақ гүлдерін салады. |
Оқушылар сабаққа байланысты өз көз қарастарын білдіреді. Сәйкесінше құмыраға гүлді орналастырады |
|
Құмыралар, гүлдер
|
||||||||||||||||
Семантикалық карта
|
|
Ия «+» |
Жоқ «-» |
|
Сынып бөлмесінде гүлдер аз. |
|
|
|
Оқушылар гүлді суғарып, күтім жасады. |
|
|
|
Мұғалім гүлді қопсытты. |
|
|
|
Гүлдер жайқала өсіп тұр |
|
|
Семантикалық карта
|
|
Ия «+» |
Жоқ «-» |
|
Сынып бөлмесінде гүлдер аз. |
|
|
|
Оқушылар гүлді суғарып, күтім жасады. |
|
|
|
Мұғалім гүлді қопсытты. |
|
|
|
Гүлдер жайқала өсіп тұр |
|
|
шағым қалдыра аласыз





















