Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: 7.4 А. XIX ғасыр - XX ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениеті. Күні: Сынып: 7 Мектеп: С.Сейфуллин атындағы №4 метеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Ізбасханова Әйгерім Қатысқандар: Қатыпағандар:
Сабақтың тақырыбы:
Ыбырай Алтынсарин – жаңашыл-педагог.
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары 7.2.3.3. Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
Сабақтың мақсаты: Ағартушы, жаңашыл-педагог, қоғам қайраткері ретінде ой қалыптастыра отырып, шығармашылығын анықтау
Бағалау критерийі: -Ыбырай Алтынсариннің өмірбаянымен танысады. -Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласындағы қызметін талдайды. -Ыбырай Алтынсариннің жасаған еңбектерін бағалайды.
Тілдік мақсаттар: Ы.Алтынсарин, Ведомство, кредо. Диаолог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер. 1) Ағартушылық көзқарастары қалай қалыптасты? 2) Ы.Алтынсариннің көздеген мақсаты... 3) Ы.Алтынсарин қазақ-орыс мектептерінің оқушыларына арнап екі оқу құралын жазды...
Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» идеясының 3-ші құндылығы Зайырлы қоғам және руханият
Пәнаралық байланыс: География– географиялық картаны пайдаланып Ыбырай Алтынсариннің туған жерін,мектеп ашқан жерлерін көрсетеді.Әдебиет– Ы.Алтынсариннің шығармалаымен, аудармаларымен таныады.
Алдыңғы білім: Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы:
(10 мин) Ұйымдастыру (2 мин) Психологиялық ахуалды қалыптастыру «Тосын сұрақтар» әдісі: (5 мин). Тапсырма: Оқушыларға өткен тақырыптан тосын сұрақтар қойылады және оқушылар сол сұрақтарға жауап беру керек. 1. Ш.Уәлихановты не себепті қазақтың алғаш
ғалымы деп атаймыз? 2. Ш.Уәлиханов қашан және қай жерде дүниеге келді? 3. Ш.Уәлиханвтың ғылыми зерттеулері 4. Шоқанның шын есімі кім? 5. Шоқанның кадет корпусына түскендегі жасы? 6. Шоқан қағазға түсірген жыр? Дискрептор - Өткен тақырыпты еске түсіреді. - Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» арқылы бағаланады. Сыныпты «Адасқан буындар» арқылы топқа бөледі. Бұл әдіс бойынша оқушылар тарқатылған буындарды құрастыру арқылы өз тобын тауып, топтың атын анықтайды. Сынып жалпы 3 топқа бөлінеді: (3 мин) 1 топ: Педагог 2 топ: Ағартушы 3 топ: Этнограф Шатастырылып берілген буындар
Сабақтың ортасы
(22мин) Визуальді әдіс: «Ы.Алтынсарин» өмірінен үзінді көрсетіледі. (2мин) Ой-толғау сұрақтары (2мин) 1. Ы.Алтынсарин кім? 2. Ы.Алтынсарин қазақ тарихына қандай еңбегімен енді? Топтық жұмыс. Жаңа тақырыпты оқып түсіну үшін оқушылар берілген сұрақтар бойынша мәтіннен материалдарды іздеп табады. Тапсырмаларды орындау барысында оқушылар диалог құру үшін төмендегі реттілікпен жұмыс жасайды: -Біздің анақтағанымыз... -Біздің тобымыздың ойынша... -... мен үшін маңызды себебі... Тапсырма: І топ. Ы.Алтынсариннің өмірбаяны жайлы оқып айтыңдар ІІ топ. Ы.Алтынсариннің ағартушы ретінде қалыптасуына әсер еткен жағдайды анықтаңдар, себебін түсіндіріңдер. ІІІ топ. Ы.Алтынсариннің ықпалымен ашылған мектептерді айтыңдар. Пікір, мысал, негіз, қорытынды (топтық жұмыста) 8мин. https://youtu.be/yiihwz9Ye9k Оқулық
Дискрептор -Ы.Алтынсариннің өмірі жайлы біледі. -Ы.Алтынсариннің ағартушы ретінде қалыптасуын анықтайды, cебебін түсіндіреді. -Ы.Алтынсарин ашқан мекептерді біледі. Қалыптастырушы бағалау: Стикерлер арқылы бағалау. «Интервью» әдісі. Жұптық жұмыс. Сұрақ-жауап. Оқушыларға бөліп берген тақырыпша бойынша бір-біріне қарама-қарсы отырып сұрақ қояды және жауап береді. 1 жұпқа тапсырма: Ы.Алтынсариннің педагогикалық қызметіне баға бер. Дискрептор -Ы. Алтысариннің педагогикалық қызметіне баға береді. Қалыптастырушы бағалау: «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалайды. 2- жұпқа тапсырма: Ы.Алтынсариннің оқу ағарту саласына қосқан үлесіне дәлелдер келтір.
1 2 3 Дискрептор: - Ы.Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесінің кем дегенде үшеуін жазады. Қалыптастырушы бағалау: «Өзара оқыту» арқылы бір-бірін бағалау. «Иә немесе жоқ» әдісі. 3-жұпқа тапсырма: Ыбырай Алтынсариннің еңбектерін атап өтіңдер.
Ыбырай Алтынсариннің еңбектерін атап өтіңіз: ИӘ ЖОҚ 1 оқушы: «Қазақ хрестоматиясы» 2 оқушы: «Қыпшақ Сейітқұл» Оқулық, АКТ кесте Оқулық, АКТ кесте Оқулық, АКТ кесте
1 оқушы: «Қалқаман – Мамыр» 2 оқушы: «Маңғыстау сапарлары» 1 оқушы: «Қазақстанға орыс тілін үйретуге алғашқы басшылық» 2 оқушы: «Тарихи жазбалар» 1 оқушы: «Орынбор тарихы» 2 оқушы: «Дала өркениеті» Дискрептор: -Ыбырай Алтынсариннің еңбектерін танып біледі. Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» әдісі бағалау. Пікір, мысал, негіз, қорытынды (жұптық жұмыста) 7мин. «Цифрлы диктант» әдісі. (3 мин). Жеке тапсырма. Төменде қойылған сұрақтарға тек цифрларды жазу арқылы жауап бер. 1.Ы.Алтынсарин қай жылы дүниеге келді? 2.Қай жылы Ы.Алтынсарин Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалды? 3. «Қырғыс хрестоматиясы» қашан жарыққа шықты? 4. Ыбырай Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен қай жылы бітіріп шықты? 5. Ы.Алтынсарин қай жылы дүние салды?
1 2 3 4 5 Дискрептор: -Тарихи жылдардың мағынасын біледі. Қалыптастрыушы бағалау: дұрыс жауаппен салыстыру арқылы «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалайды. Оқулық. АКТ кесте
Сабақтың соңы: (8 мин) Рефлексия: «Мен рефлексиясы» түсіндім білдім үйрендім қиналдым қайталадым әлі де білгім келеді Үй тапсырмасы: Ы.Алтынсариннің білім саласындағы еңбегіне баға беріңдер. Эссе. Эссенің криетрийі: 60-70 сөзден тұратын эссе жаз. Кесте
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын жоспарлау
Кейбір оқушыға:
Тапсырма: Ыбырай Алтынсариннің
ықпалымен ашылған мектептерге кесте
жасаңдар және Ы.Алтынсариннің нағыз
патриот екенін немен дәлелдейсіңдер?
Басым көпшілігі:
Тапсырма: Кестені толтыр.
Қай жылы, қай жерде дүниеге келген? Қандай оқуды бітірген Қандай еңбектер жазған Өз еңбектерінде жастарды неге үндейді?
Барлық оқушыға:
Тапсырма: Кезекті сұрақтарға жауап
беріңдер.
1.Ы.Алтынсарин – өмір сүрген жылдар...
2. Ы.Алтынсарин...
3. «Кел, балалар, оқылық!» өлеңінің
авторы кім?
4. Ы.Алтынсарин негізгі тәрбиені кімнен
алды?
5. Ы.Алтынсарин меңгерген тілдер...
6. Ы.Алтынсарин тұңғыш қазақ мектебін
қай жылы ашты?
Критериалды бағалау кезінде оқушылар алдын ала белгіленген критерийлер мен дискрипторлар бойынша бағаланады. Сабақ барысында әр тапсырмадан кейін бағалау жүргізіліп отырылады. Оқушының өзін-өзі және бірін-бірі бағалауы да өте маңызды. Осы сабақта қолданылған бағалау түрлері төмендегідей: «Бағдаршам» «Стикерлер арқылы» , «Геометриялық фигуралар», «Өзара оқыту», «Бас бармақ», «Өзін-өзі бағалау». -Сабақта техника қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. - Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығымен қауіпсіздігіне қатер төнбеуін қадағалау. -Сабақта сергіту жаттығуларын орындау. -АКТ-ны дер кезінде қосу және өшіру.
Сабақ бойынша рефлексия:
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпа етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрс
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әліппемен қоштасу
Әліппемен қоштасу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: 7.4 А. XIX ғасыр - XX ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениеті. Күні: Сынып: 7 Мектеп: С.Сейфуллин атындағы №4 метеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Ізбасханова Әйгерім Қатысқандар: Қатыпағандар:
Сабақтың тақырыбы:
Ыбырай Алтынсарин – жаңашыл-педагог.
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары 7.2.3.3. Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
Сабақтың мақсаты: Ағартушы, жаңашыл-педагог, қоғам қайраткері ретінде ой қалыптастыра отырып, шығармашылығын анықтау
Бағалау критерийі: -Ыбырай Алтынсариннің өмірбаянымен танысады. -Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласындағы қызметін талдайды. -Ыбырай Алтынсариннің жасаған еңбектерін бағалайды.
Тілдік мақсаттар: Ы.Алтынсарин, Ведомство, кредо. Диаолог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер. 1) Ағартушылық көзқарастары қалай қалыптасты? 2) Ы.Алтынсариннің көздеген мақсаты... 3) Ы.Алтынсарин қазақ-орыс мектептерінің оқушыларына арнап екі оқу құралын жазды...
Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» идеясының 3-ші құндылығы Зайырлы қоғам және руханият
Пәнаралық байланыс: География– географиялық картаны пайдаланып Ыбырай Алтынсариннің туған жерін,мектеп ашқан жерлерін көрсетеді.Әдебиет– Ы.Алтынсариннің шығармалаымен, аудармаларымен таныады.
Алдыңғы білім: Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы:
(10 мин) Ұйымдастыру (2 мин) Психологиялық ахуалды қалыптастыру «Тосын сұрақтар» әдісі: (5 мин). Тапсырма: Оқушыларға өткен тақырыптан тосын сұрақтар қойылады және оқушылар сол сұрақтарға жауап беру керек. 1. Ш.Уәлихановты не себепті қазақтың алғаш
ғалымы деп атаймыз? 2. Ш.Уәлиханов қашан және қай жерде дүниеге келді? 3. Ш.Уәлиханвтың ғылыми зерттеулері 4. Шоқанның шын есімі кім? 5. Шоқанның кадет корпусына түскендегі жасы? 6. Шоқан қағазға түсірген жыр? Дискрептор - Өткен тақырыпты еске түсіреді. - Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» арқылы бағаланады. Сыныпты «Адасқан буындар» арқылы топқа бөледі. Бұл әдіс бойынша оқушылар тарқатылған буындарды құрастыру арқылы өз тобын тауып, топтың атын анықтайды. Сынып жалпы 3 топқа бөлінеді: (3 мин) 1 топ: Педагог 2 топ: Ағартушы 3 топ: Этнограф Шатастырылып берілген буындар
Сабақтың ортасы
(22мин) Визуальді әдіс: «Ы.Алтынсарин» өмірінен үзінді көрсетіледі. (2мин) Ой-толғау сұрақтары (2мин) 1. Ы.Алтынсарин кім? 2. Ы.Алтынсарин қазақ тарихына қандай еңбегімен енді? Топтық жұмыс. Жаңа тақырыпты оқып түсіну үшін оқушылар берілген сұрақтар бойынша мәтіннен материалдарды іздеп табады. Тапсырмаларды орындау барысында оқушылар диалог құру үшін төмендегі реттілікпен жұмыс жасайды: -Біздің анақтағанымыз... -Біздің тобымыздың ойынша... -... мен үшін маңызды себебі... Тапсырма: І топ. Ы.Алтынсариннің өмірбаяны жайлы оқып айтыңдар ІІ топ. Ы.Алтынсариннің ағартушы ретінде қалыптасуына әсер еткен жағдайды анықтаңдар, себебін түсіндіріңдер. ІІІ топ. Ы.Алтынсариннің ықпалымен ашылған мектептерді айтыңдар. Пікір, мысал, негіз, қорытынды (топтық жұмыста) 8мин. https://youtu.be/yiihwz9Ye9k Оқулық
Дискрептор -Ы.Алтынсариннің өмірі жайлы біледі. -Ы.Алтынсариннің ағартушы ретінде қалыптасуын анықтайды, cебебін түсіндіреді. -Ы.Алтынсарин ашқан мекептерді біледі. Қалыптастырушы бағалау: Стикерлер арқылы бағалау. «Интервью» әдісі. Жұптық жұмыс. Сұрақ-жауап. Оқушыларға бөліп берген тақырыпша бойынша бір-біріне қарама-қарсы отырып сұрақ қояды және жауап береді. 1 жұпқа тапсырма: Ы.Алтынсариннің педагогикалық қызметіне баға бер. Дискрептор -Ы. Алтысариннің педагогикалық қызметіне баға береді. Қалыптастырушы бағалау: «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалайды. 2- жұпқа тапсырма: Ы.Алтынсариннің оқу ағарту саласына қосқан үлесіне дәлелдер келтір.
1 2 3 Дискрептор: - Ы.Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесінің кем дегенде үшеуін жазады. Қалыптастырушы бағалау: «Өзара оқыту» арқылы бір-бірін бағалау. «Иә немесе жоқ» әдісі. 3-жұпқа тапсырма: Ыбырай Алтынсариннің еңбектерін атап өтіңдер.
Ыбырай Алтынсариннің еңбектерін атап өтіңіз: ИӘ ЖОҚ 1 оқушы: «Қазақ хрестоматиясы» 2 оқушы: «Қыпшақ Сейітқұл» Оқулық, АКТ кесте Оқулық, АКТ кесте Оқулық, АКТ кесте
1 оқушы: «Қалқаман – Мамыр» 2 оқушы: «Маңғыстау сапарлары» 1 оқушы: «Қазақстанға орыс тілін үйретуге алғашқы басшылық» 2 оқушы: «Тарихи жазбалар» 1 оқушы: «Орынбор тарихы» 2 оқушы: «Дала өркениеті» Дискрептор: -Ыбырай Алтынсариннің еңбектерін танып біледі. Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» әдісі бағалау. Пікір, мысал, негіз, қорытынды (жұптық жұмыста) 7мин. «Цифрлы диктант» әдісі. (3 мин). Жеке тапсырма. Төменде қойылған сұрақтарға тек цифрларды жазу арқылы жауап бер. 1.Ы.Алтынсарин қай жылы дүниеге келді? 2.Қай жылы Ы.Алтынсарин Торғай облысындағы мектептердің инспекторлығына тағайындалды? 3. «Қырғыс хрестоматиясы» қашан жарыққа шықты? 4. Ыбырай Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен қай жылы бітіріп шықты? 5. Ы.Алтынсарин қай жылы дүние салды?
1 2 3 4 5 Дискрептор: -Тарихи жылдардың мағынасын біледі. Қалыптастрыушы бағалау: дұрыс жауаппен салыстыру арқылы «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалайды. Оқулық. АКТ кесте
Сабақтың соңы: (8 мин) Рефлексия: «Мен рефлексиясы» түсіндім білдім үйрендім қиналдым қайталадым әлі де білгім келеді Үй тапсырмасы: Ы.Алтынсариннің білім саласындағы еңбегіне баға беріңдер. Эссе. Эссенің криетрийі: 60-70 сөзден тұратын эссе жаз. Кесте
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын жоспарлау
Кейбір оқушыға:
Тапсырма: Ыбырай Алтынсариннің
ықпалымен ашылған мектептерге кесте
жасаңдар және Ы.Алтынсариннің нағыз
патриот екенін немен дәлелдейсіңдер?
Басым көпшілігі:
Тапсырма: Кестені толтыр.
Қай жылы, қай жерде дүниеге келген? Қандай оқуды бітірген Қандай еңбектер жазған Өз еңбектерінде жастарды неге үндейді?
Барлық оқушыға:
Тапсырма: Кезекті сұрақтарға жауап
беріңдер.
1.Ы.Алтынсарин – өмір сүрген жылдар...
2. Ы.Алтынсарин...
3. «Кел, балалар, оқылық!» өлеңінің
авторы кім?
4. Ы.Алтынсарин негізгі тәрбиені кімнен
алды?
5. Ы.Алтынсарин меңгерген тілдер...
6. Ы.Алтынсарин тұңғыш қазақ мектебін
қай жылы ашты?
Критериалды бағалау кезінде оқушылар алдын ала белгіленген критерийлер мен дискрипторлар бойынша бағаланады. Сабақ барысында әр тапсырмадан кейін бағалау жүргізіліп отырылады. Оқушының өзін-өзі және бірін-бірі бағалауы да өте маңызды. Осы сабақта қолданылған бағалау түрлері төмендегідей: «Бағдаршам» «Стикерлер арқылы» , «Геометриялық фигуралар», «Өзара оқыту», «Бас бармақ», «Өзін-өзі бағалау». -Сабақта техника қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. - Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығымен қауіпсіздігіне қатер төнбеуін қадағалау. -Сабақта сергіту жаттығуларын орындау. -АКТ-ны дер кезінде қосу және өшіру.
Сабақ бойынша рефлексия:
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпа етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрс
шағым қалдыра аласыз













