«Бекітемін»
Директордың оқу жұмыстары
жөніндегі орынбасары:
_________ Ж.Кибекбаева
Пән аты: Химия
|
Курс |
І |
|
Топ № |
№20-6 |
|
Сабақ реті |
42 |
|
Мерзімі |
30.01.2021 ж. |
|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: |
Қазалы аграрлы-техникалық колледжі |
|||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кененбаева Жадыра |
|||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алкендер.
|
|||||
|
Оқу мақсаттары |
- қанықпағандық ұғымын сипаттау - этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу; полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
- Алкендердың гомологтық қатарын еске түсіреді және алкандардан ерекшелігін үйренеді. - Алкендердің изомерленуін қарастырады. - Алкендердің номенлктурасын үйренеді. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
алкендердің құрылысын этен молекуласының құрылысы тұрғысынан сипаттайды; - алкендердің изомерлерін жазып, оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атайды; - алкендердің өнеркәсіпте және зертханада алу жолдарын сипаттайды және реакция теңдеулерін жазады; - алкендердің қасиеттері олардың құрамындағы қос байланыстың болуына тәуелді екендігін түсіндіре алады; |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Алкендер, көмірсутек, қаныққан, қанықпаған, (термиялық) крекинг, қосылу, тұтану, изомерлер, қайнау нүктесі, көміртегі, сутегі бейнелеу, мәліметтер кестесі, өседі, құлайды, мазмұны Алкендер / тек қана X… тұрады Қасиеті санына байланысты өзгереді ... Қайнау нүктесі / тұтқырлық / өртке қауіпсіздігі жоғарылайды / төмендейді санмен ... Көміртегі атомы көп болған сайын, көбірек /жоғарырақ ... |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы оқу, жауапкершілік құндылықтарын жаңа сабақ, зертханалық жұмыс орындау арқылы дамыту |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика Геометрия –бұрыштардың мәнін анықтау, жазықтық, перпендикуляр жазықтықтар |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентацияны қолдану |
|||||
|
Бастапқы білім |
Көміртек қосылыстары Атомдағы электрондар қозғалысы Көміртек және оның қосылыстары Қосылыс құрылымы |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы: 0-2 мин 2-5мин
|
Сабақ басында: Амандасу, оқушыларды түгелдеу.
І. Миға шабул (Үй тапсырмасын еске түсіру): а) Әр білімалушыға жеке –жеке сұрақтар қойылады.
|
|
||||
|
6-15 мин |
ІІ. Неліктен Алкендер қанықпаған көмірсутектерге жатады? (алкандармен салыстырғанда). Молекула құрамында бір қос байланыстың болуымен сипатталатын қанықпаған көмірсутектер алкендер деп аталады. Оларда молекуланың кез келген жерінде орналасатын бір С = С қос байланыс болады, сондықтан алкендерді қанықпаған көмірсутектерге жатқызады. Алкендердің жалпы формуласы: CnH2n Алкендердің гомологтық қатары этиленнен басталатындықтан, алкендер этилен қатарының көмірсутектері немесе олефиндер деп те аталады.
Қарапайым алкендер үшін тарихи атаулар да қолданылады: этилен (этен), пропилен (пропен), бутилен (бутен-1), изобутилен (2-метилпропен) және т.б. Этилен қатары
Алкендердің радикалдары алкандар радикалдарына ұқсас аталады:
CH3 АЛКЕНДЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚАСИЕТІ: А. Гидрлену CH2=CH2 +H2 → CH3-CH3 Б. Гидратация CH3-CH=CH2+HOH→CH3-CHOH-CH3 В. Галогенмен әрекеттесуі CH2=CH2 +Br2 → BrCH2-CH2Br
Г CH3-CH=CH2+HBr→CH3-CHBr-CH3 Д. Полимерлену реакциясы nCH2=CH(CH3)→-[CH2-CH(CH3)]n- Полимерлену – бірдей молекулалардың ірі молекулаларға қосылу процесі. Этилен көмірсутектерінің молекулалары өзара бір-бірімен қосылып,ұзын тізбекті молекулалар құрастыра алады. Мысалы: этиленнен полиэтилен алады. Бұл кезде этиленнің жүздеген және мыңдаған молекулалары бір-бірімен ұзын тізбек түзе қосылады, оны сызбанұсқа түрінде былай бейнелеуге болады:
немесе nCH2=CH2 (-СH2 – CH2- )n этилен полиэтилен (мономер) (полимер)
Айталық изобутилен CH2=C(CH3)-CH3→[CH2-CH(CH3)2]- Е. Жану реакциясы С2Н4+3О2=2СО2+2Н2О |
Презентация Видео материалды төмендегі сілтеме бойынша көруге болады: https://www.youtube.com/watch?v=WXXu1gAEtkI |
||||
|
16-35 мин |
Барлық білім алушыларды ортаға шығарып жасырын сандарды таңдатып тапсырма алдырту. 1 тапсырма: Жаттығуларды орындау.
2 тапсырма: Әр білім алушы бір-бірден шығып
3 тапсырма: Төменде формулалары келтірілген заттардың атауын табамыз.
|
|
||||
|
36-42 мин Сабақты қорытындылау
|
Төмендегі сурет қандай мағына білдіреді? Полимер бұйымдар неліктен ыдырауға ұшырамайды? |
|
||||
|
Сабақтың соңы 43-45 мин |
Сабақтың сонында оқушылар рефлексия жүргізіледі: Бүгін мен нені үйрендім? Бүгін маған түсініксіз болды? Маған әрі қарай қалай жұмыс істеу керек? Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан үйренген негізгі үш кілт сөзді жазып тақтаға іліп кетеді. Келесі сабақта сол сөздерді қолдана отырып, ақпаратты еске түсіреді |
|
||||
|
Бағалау – білім алушылардың материалды меңгеру деңгейінне қарай бағалау. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Үйге тапсырма № 6 |
||||
Пән оқытушысы:__________ Ж.Кененбаева
Қазалы аграрлы – техникалық колледжі
Химия және биология пәнінің оқытушысы
Кененбаева Жадыра Жұманқұлқызы

Тақырыбы:



2020-2021 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алкендер
Алкендер
«Бекітемін»
Директордың оқу жұмыстары
жөніндегі орынбасары:
_________ Ж.Кибекбаева
Пән аты: Химия
|
Курс |
І |
|
Топ № |
№20-6 |
|
Сабақ реті |
42 |
|
Мерзімі |
30.01.2021 ж. |
|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: |
Қазалы аграрлы-техникалық колледжі |
|||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кененбаева Жадыра |
|||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алкендер.
|
|||||
|
Оқу мақсаттары |
- қанықпағандық ұғымын сипаттау - этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу; полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
- Алкендердың гомологтық қатарын еске түсіреді және алкандардан ерекшелігін үйренеді. - Алкендердің изомерленуін қарастырады. - Алкендердің номенлктурасын үйренеді. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
алкендердің құрылысын этен молекуласының құрылысы тұрғысынан сипаттайды; - алкендердің изомерлерін жазып, оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атайды; - алкендердің өнеркәсіпте және зертханада алу жолдарын сипаттайды және реакция теңдеулерін жазады; - алкендердің қасиеттері олардың құрамындағы қос байланыстың болуына тәуелді екендігін түсіндіре алады; |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Алкендер, көмірсутек, қаныққан, қанықпаған, (термиялық) крекинг, қосылу, тұтану, изомерлер, қайнау нүктесі, көміртегі, сутегі бейнелеу, мәліметтер кестесі, өседі, құлайды, мазмұны Алкендер / тек қана X… тұрады Қасиеті санына байланысты өзгереді ... Қайнау нүктесі / тұтқырлық / өртке қауіпсіздігі жоғарылайды / төмендейді санмен ... Көміртегі атомы көп болған сайын, көбірек /жоғарырақ ... |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы оқу, жауапкершілік құндылықтарын жаңа сабақ, зертханалық жұмыс орындау арқылы дамыту |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика Геометрия –бұрыштардың мәнін анықтау, жазықтық, перпендикуляр жазықтықтар |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентацияны қолдану |
|||||
|
Бастапқы білім |
Көміртек қосылыстары Атомдағы электрондар қозғалысы Көміртек және оның қосылыстары Қосылыс құрылымы |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы: 0-2 мин 2-5мин
|
Сабақ басында: Амандасу, оқушыларды түгелдеу.
І. Миға шабул (Үй тапсырмасын еске түсіру): а) Әр білімалушыға жеке –жеке сұрақтар қойылады.
|
|
||||
|
6-15 мин |
ІІ. Неліктен Алкендер қанықпаған көмірсутектерге жатады? (алкандармен салыстырғанда). Молекула құрамында бір қос байланыстың болуымен сипатталатын қанықпаған көмірсутектер алкендер деп аталады. Оларда молекуланың кез келген жерінде орналасатын бір С = С қос байланыс болады, сондықтан алкендерді қанықпаған көмірсутектерге жатқызады. Алкендердің жалпы формуласы: CnH2n Алкендердің гомологтық қатары этиленнен басталатындықтан, алкендер этилен қатарының көмірсутектері немесе олефиндер деп те аталады.
Қарапайым алкендер үшін тарихи атаулар да қолданылады: этилен (этен), пропилен (пропен), бутилен (бутен-1), изобутилен (2-метилпропен) және т.б. Этилен қатары
Алкендердің радикалдары алкандар радикалдарына ұқсас аталады:
CH3 АЛКЕНДЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚАСИЕТІ: А. Гидрлену CH2=CH2 +H2 → CH3-CH3 Б. Гидратация CH3-CH=CH2+HOH→CH3-CHOH-CH3 В. Галогенмен әрекеттесуі CH2=CH2 +Br2 → BrCH2-CH2Br
Г CH3-CH=CH2+HBr→CH3-CHBr-CH3 Д. Полимерлену реакциясы nCH2=CH(CH3)→-[CH2-CH(CH3)]n- Полимерлену – бірдей молекулалардың ірі молекулаларға қосылу процесі. Этилен көмірсутектерінің молекулалары өзара бір-бірімен қосылып,ұзын тізбекті молекулалар құрастыра алады. Мысалы: этиленнен полиэтилен алады. Бұл кезде этиленнің жүздеген және мыңдаған молекулалары бір-бірімен ұзын тізбек түзе қосылады, оны сызбанұсқа түрінде былай бейнелеуге болады:
немесе nCH2=CH2 (-СH2 – CH2- )n этилен полиэтилен (мономер) (полимер)
Айталық изобутилен CH2=C(CH3)-CH3→[CH2-CH(CH3)2]- Е. Жану реакциясы С2Н4+3О2=2СО2+2Н2О |
Презентация Видео материалды төмендегі сілтеме бойынша көруге болады: https://www.youtube.com/watch?v=WXXu1gAEtkI |
||||
|
16-35 мин |
Барлық білім алушыларды ортаға шығарып жасырын сандарды таңдатып тапсырма алдырту. 1 тапсырма: Жаттығуларды орындау.
2 тапсырма: Әр білім алушы бір-бірден шығып
3 тапсырма: Төменде формулалары келтірілген заттардың атауын табамыз.
|
|
||||
|
36-42 мин Сабақты қорытындылау
|
Төмендегі сурет қандай мағына білдіреді? Полимер бұйымдар неліктен ыдырауға ұшырамайды? |
|
||||
|
Сабақтың соңы 43-45 мин |
Сабақтың сонында оқушылар рефлексия жүргізіледі: Бүгін мен нені үйрендім? Бүгін маған түсініксіз болды? Маған әрі қарай қалай жұмыс істеу керек? Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан үйренген негізгі үш кілт сөзді жазып тақтаға іліп кетеді. Келесі сабақта сол сөздерді қолдана отырып, ақпаратты еске түсіреді |
|
||||
|
Бағалау – білім алушылардың материалды меңгеру деңгейінне қарай бағалау. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Үйге тапсырма № 6 |
||||
Пән оқытушысы:__________ Ж.Кененбаева
Қазалы аграрлы – техникалық колледжі
Химия және биология пәнінің оқытушысы
Кененбаева Жадыра Жұманқұлқызы

Тақырыбы:



2020-2021 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз

. Галогенсутекпен әрекеттесуі.















