Алкендер

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Алкендер

Материал туралы қысқаша түсінік
Алкендер – құрамында бір қос байланысы бар қанықпаған көмірсутектер. Жалпы формуласы CₙH₂ₙ. Қос байланыс молекулаға ерекше химиялық қасиет береді, сондықтан алкендер көбіне қосылу реакцияларына түседі. Мысалы: этен (С₂Н₄), пропен (С₃Н₆). Қасиеттері: Газ немесе сұйық күйде кездеседі; Қосылу реакциялары жүреді (гидрлеу, галогендеу, т.б.); Жанғанда көмірқышқыл газы мен су түзіледі. Қолданылуы: полиэтилен, пластмасса, еріткіштер, жасанды талшықтар өндіруде пайдаланылады.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

11.2. Көмірсутектер және оның табиғи көздері


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:11

Қатысушыларсаны: Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы:

Алкендер .

Зертханалық жұмыс №2: «Этиленнің, ацетиленнің, гексанның және бензолдың калий перманганаты мен бром немесе йод суы ерітіндісіне әсері»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.4.2.19 - алкендердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру

Сабақтың мақсаты:

алкендердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастырады

Ұлттық құндылықтар

Ұлттық мүдде құндылығы: Қоғам игілігі үшін қызмет ету, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу.

Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну.

Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу


Аптаның дәйек сөзі

ҚАЗАН - ТӘУЕЛДІЛІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ

«Отанды сүю отбасыңнан басталады».



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады



«Кazmath» платформада оқушылар топтарға бірігеді.



Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .

«Кazmath» платформада оқушылар топтарға бірігеді

https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикерлер

Жаңа сабаққа кіріспе

5мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

ІІ Өткенді қайталау. Қаныққан көмірсутектердің құрылымдық формуласын құрастыруға тапсырма беріледі


Жылдам циклоалкандардың құрылымдық формуласын жазады.

Тапсырма.

Келесі циклоалкандардың құрылымдық формуласын жазыңдар: 1,2-диметил-4-этилциклоалкан, 2,3-диметилциклобутан,

1,1-диметил-2-этилциклопропан


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

1 балл

Экран

Үлестірме

қағазы

Сабақтыңортасы

Жұптық жұмыс 5 мин

Жұптық жұмыс

Жұптық жұмыс тапсырмасы:


Оқушылар жұпта жұмыс жасайды

Жұптық жұмыс тапсырмасы:
Сатылай кешенді талдау әдісі “Алкендер”




Дескриптор :

алкендердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастырады-1балл












Презентация

Оқулық

Таратпа маериалдар


https://youtu.be/BI5-q1FTdzs?si=lb1sUf-ohW3DkToO


Топтық жұмыс

15 мин

Топтық жұмыс

Зертханалық жұмыс № 2
«Этиленнің, ацетиленнің, мұнай үлгісінің және бензолдың калий перманганаты және бром/ йод суы ерітінділеріне әсері»

Жауабыңызды құрылымдық формулаларын жазып дәлелдеңіз:


Топтық жұмыста

Зертханалық жұмыс № 2
«Этиленнің, ацетиленнің, мұнай үлгісінің және бензолдың калий перманганаты және бром/ йод суы ерітінділеріне әсері»

Жұмыс барысы:

1.Мұғалім ұсынған І ші топ этилен ,ІІ топ ацетилені бар сынауықтарды қолданыңыз. Зерттелетін қосылыстарға бірнеше тамшы бромды/йодты су және калий перманганатының қышқылданған ерітіндісін құйыңыз, тығынын жауып, араластырыңыз.

Байқалған өзгерісті түсіндіріңіз: ...………………………………………………………………

...........................................................................................................................................................

Зерттелген заттар қанықпаған көмірсутектерге жата ма?

Жауабыңызды құрылымдық формулаларын жазып дәлелдеңіз:


Дескриптор :

- Жұмысты қауіпсіздік техникасының ережесін сақтап орындады-1балл

- Зерттелген қосылыстардың құрамындағы байланыстары бойынша қорытынды жасады.-1балл



Оқулық

Таратпа материалдар

Жеке жұмыс

10мин

Жеке жұмыс

















ЕББҚ-тапсырма:

Төмендегі қосылыстар арасынан алкендерді теріп жазып, атаңыздар: С2Н6; С5Н10; С4Н6; С3Н6; С8Н16;

Жеке жұмыс

1 2 3 4 5 6

1.Төмендегі алкендерді атаңдар:

а) СН3─С═СН─СН2─СН─СН3

СН3 СН3

1 4 5 6

б) Н3С СН2─СН2─СН3

2 3

С ═ С

Н Н

2 1

в) СН3─СН2─С═СН2

3 4 5

СН3─СН─СН2─СН3

2.В.В.Марковников ережесін пайдаланып, келесі қосу реакцияларының теңдеулерін жазыңыз:

а) СН3-СН=СН2 + НСl ?

б) СН2=СН-СН2-СН3 + НBr ?

В) СН3-СН2-СН=СН2 + НОН ?


4.Төмендегі қосылыстар арасынан алкендерді теріп жазып, атаңыздар: С2Н4; С5Н12; С4Н8; С10Н20; СН4;

5.Мына заттардың құрылымдық формулаларын жазыңыздар: 2 метил пентен-2; 2,3 диметил гексен-1; 3 метил, 5 этил гептен-2;

6.9,2 г этил спиртін дегидраттау нәтижесінде түзілетін этиленнің (қ.ж) көлемін анықтаңыз;



ЕББҚ-тапсырма:

Төмендегі қосылыстар арасынан алкендерді теріп жазып, атаңыздар: С2Н6; С5Н10; С4Н6; С3Н6; С8Н16;





Дескриптор :

Әрбір тапсырма-1балл

Барлығы-6 балл


































Таратпа материалдар

Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру.

Сабақтыңсоңы.

Рефлексия

5мин


Рефлексия


бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады


Стикерлер


Үйге тапсырма

Үйге тапсырма:

Алкендер


орындайды





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.11.2025
46
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі