|
Бөлім: |
10.2 В Кинетика |
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 10 (ЖМБ) |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіреді; - Химиялық реакцияның жылдамдығына концентрацияның әсерін молекулалық тұрғыда түсіндіреді; - Химиялық реакцияларды микроскопиялық деңгейде реагенттер молекулаларының соқтығысы ретінде сипаттайды; |
|
Ұлттық құндылықтар |
Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
Аптаның дәйек сөзі |
ҚАРАША- ӘДІЛДІК ПЕН ЖАУАПКЕРШІЛІК АЙЫ «Әділдікпен жауапкершілік – біртұтас ұғым». |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
|
1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу. 2.Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Түрлі түсті стикерлер» арқылы топтарға жіктеймін. Топ ережесі түсіндіріледі. Топтарға бағалау парағы таратылады «РОБОТ» әдісі арқылы топтарға бөлінеді.
|
Оқу құралдарын алып, сабаққа дайындалады. Оқушылар тақтаға ілінген түрлі түсті стикерлерді таңдайды. Түрлі-түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді 1-топ: Концентрация 2-топ: Температура 3-топ:Қысым |
Мадақтама арқылы «Жарайсың!», «Керемет!», «Жақсы!» деп ынталандырып отыру. Бағалау парақшасын толтырып отырады |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt,Gemini,Kling ai
|
|
3минут |
«Интервью» әдісі 1. Химиялық реакцияның жылдамдығы деген не, оны
қалай анықтайды? 4. Берілген химиялық реакциялардың қайсысы жылдам
жүреді : ә) мырыштың концентрациялы және сұйылтылған тұз
қышқылымен әрекеттесуі; |
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
Дескрипторы: дұрыс жауап бергені үшін 1 балл |
Қосымша1 |
|
Жаңа білім 30 минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында жаңа сабаққа түсіндірме жасалады.
https://bilimland.kz платформасынан бейне баян көрсетіледі.
Концентрация әсері – микроскопиялық деңгейдегі көрініс Cоқтығысу теориясы бойынша реакция жылдамдығы уақыт бірлігінде өтетін соқтығысу санына пропорционал. Реагенттер концентрациясы реакция жылдамдығына әсер етеді, себебі молекулалардың соқтығысу жиілігі кеңістіктің белгілі бір көлеміндегі реагенттердің жалпы молекула санына тәуелді. Соқтығысу жиілігі, сәйкесінше реакция жылдамдығы да әрбір реагент концентрациясына пропорционал.
|
Мұқият тыңдайды. Бейне баян көреді. Тапсырма орындайды. Тапсырма №1. Магнийдің әр түрлі концентрациядағы тұз қышқылымен әрекеттесу реакциясын көрсететін бейне баянға негізделіп, мәтінді толықтырады.
Тапсырма №3.
Тапсырма №4. Т
|
Ауызша мадақтау. Дескриптор:
Жалпы 2 балл беріледі
2-тапсырма үшін 2 балл беріледі.
3-тапсырма үшін 1 балл беріледі.
4-тапсырма үшін 1 балл беріледі.
5-тапсырма үшін 1 балл беріледі.
|
|
|
7 минут |
Тақырыпты пысықтау мақсатында «Есептер сыры» әдісін қолдана отырып, химиялық реакцияның жылдамдығын анықтауға есептер беріледі.
ЕБҚ оқушыға тапсырма Wortwall плотформасында тапсырмалар https://wordwall.net/resource/34209971 |
Топта бірлесіп есептер шығарыды. Оқушылар бір-біріне қолдау білдіреді. Тапсырма№6. «Есептер сыры» реагенттердің концентрациясының мәні бойынша реакция жылдамдығын есептеңіздер
ЕБҚ оқушыға тапсырма Wortwall плотформасында тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: Білім алушы -есептің шартын құрады; -Реакция теңдеуін жазады; -реакция жылдамдығын анықтайды. Тапсырма дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі.
Дескриптор Берілген сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-1 |
Үлестірме қағазы
https://wordwall.net/resource/34209971 |
|
Сабақтың соңы 3 минут |
«Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар ауызша және жазбаша орындауды ұсынамын. Сабақтың өн бойында алған білімдерін қорытындылап кері байланыс береді.
Химиялық реакция жылдамдығы тақырыбын оқу 142 бет 2 есеп
|
Сабақтың өн бойында алған білімдерін қорытындылап кері байланыс береді. «Плюс» сабақ барысында ұнаған кезеңдерді жазады (айтады). «Минус» оқушы үшін қызық емес, қажет емес мәліметтерді жазады. «Қызықты» сабақ барысында қызық болған сәттерді жазады |
Алған балдарын жинақтайды |
|
Жи-мен жасалынған тест тапсырмалары
Тақырыбы: Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері
Сынып: 10
Пән: Химия
Сұрақ саны: 10
1. Концентрацияның артуы реакция жылдамдығына қалай әсер етеді?
A) Артады
B) Төмендейді
C) Өзгермейді
D) Белгісіз
Жауап: A
2. Концентрацияның азаюы реакция жылдамдығына қалай әсер етеді?
A) Артады
B) Төмендейді
C) Өзгермейді
D) Белгісіз
Жауап: B
3. Химиялық реакцияның жылдамдығы қандай факторларға тәуелді?
A) Температура
B) Концентрация
C) Катализатор
D) Барлығы дұрыс
Жауап: D
4. Концентрация өзгерісі реакция жылдамдығына әсер ететінін қандай заң түсіндіреді?
A) Бойль заңы
B) Авогадро заңы
C) Массалар әсері заңы
D) Дальтон заңы
Жауап: C
5. Концентрацияның артуынан реакция жылдамдығының артуы нені білдіреді?
A) Көбірек соқтығысу
B) Аз соқтығысу
C) Температураның төмендеуі
D) Катализатор қолдану
Жауап: A
6. Реакция жылдамдығын арттыру үшін қандай әдіс қолданылмайды?
A) Концентрацияны арттыру
B) Температураны арттыру
C) Қысымды азайту
D) Катализатор қосу
Жауап: C
7. Концентрацияның өзгерісі реакцияның қандай түріне әсер етеді?
A) Гомогенді
B) Гетерогенді
C) Екеуі де
D) Ешқайсысы
Жауап: C
8. Концентрацияның артуы қандай жағдайда реакция жылдамдығына әсер етпейді?
A) Реакция тепе-теңдікте болса
B) Реакция катализаторсыз жүрсе
C) Реакция экзотермиялық болса
D) Реакция эндотермиялық болса
Жауап: A
9. Концентрацияның өзгеруі реакцияның қандай сатысына әсер етеді?
A) Бастапқы
B) Аралық
C) Соңғы
D) Барлық сатыларға
Жауап: D
10. Концентрацияның артуы қандай жағдайда реакция жылдамдығын арттырмайды?
A) Реакция аяқталған болса
B) Реакция басталмаған болса
C) Реакция тепе-теңдікте болса
D) Реакция катализаторсыз жүрсе
Жауап: A
Қосымша 1
Тапсырма №1

Қосымша 2
Тапсырма №2

Тапсырма №3

Қосымша 3
Тапсырма №4

Тапсырма №5

«Есептер сыры» әдісі
Тапсырма №6

Бағалау парағы
|
№ |
Оқушылардың аты-жөні |
№1 |
№2 |
№3 |
№4 |
№5 |
№6 |
Жалпы |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
«5-6»- 3
«7-8» 4
«9-10» 5
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алкендер
Алкендер
|
Бөлім: |
10.2 В Кинетика |
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 10 (ЖМБ) |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіреді; - Химиялық реакцияның жылдамдығына концентрацияның әсерін молекулалық тұрғыда түсіндіреді; - Химиялық реакцияларды микроскопиялық деңгейде реагенттер молекулаларының соқтығысы ретінде сипаттайды; |
|
Ұлттық құндылықтар |
Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
Аптаның дәйек сөзі |
ҚАРАША- ӘДІЛДІК ПЕН ЖАУАПКЕРШІЛІК АЙЫ «Әділдікпен жауапкершілік – біртұтас ұғым». |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
|
1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу. 2.Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Түрлі түсті стикерлер» арқылы топтарға жіктеймін. Топ ережесі түсіндіріледі. Топтарға бағалау парағы таратылады «РОБОТ» әдісі арқылы топтарға бөлінеді.
|
Оқу құралдарын алып, сабаққа дайындалады. Оқушылар тақтаға ілінген түрлі түсті стикерлерді таңдайды. Түрлі-түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді 1-топ: Концентрация 2-топ: Температура 3-топ:Қысым |
Мадақтама арқылы «Жарайсың!», «Керемет!», «Жақсы!» деп ынталандырып отыру. Бағалау парақшасын толтырып отырады |
Қолданылған ЖИ: Chat gpt,Gemini,Kling ai
|
|
3минут |
«Интервью» әдісі 1. Химиялық реакцияның жылдамдығы деген не, оны
қалай анықтайды? 4. Берілген химиялық реакциялардың қайсысы жылдам
жүреді : ә) мырыштың концентрациялы және сұйылтылған тұз
қышқылымен әрекеттесуі; |
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
Дескрипторы: дұрыс жауап бергені үшін 1 балл |
Қосымша1 |
|
Жаңа білім 30 минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында жаңа сабаққа түсіндірме жасалады.
https://bilimland.kz платформасынан бейне баян көрсетіледі.
Концентрация әсері – микроскопиялық деңгейдегі көрініс Cоқтығысу теориясы бойынша реакция жылдамдығы уақыт бірлігінде өтетін соқтығысу санына пропорционал. Реагенттер концентрациясы реакция жылдамдығына әсер етеді, себебі молекулалардың соқтығысу жиілігі кеңістіктің белгілі бір көлеміндегі реагенттердің жалпы молекула санына тәуелді. Соқтығысу жиілігі, сәйкесінше реакция жылдамдығы да әрбір реагент концентрациясына пропорционал.
|
Мұқият тыңдайды. Бейне баян көреді. Тапсырма орындайды. Тапсырма №1. Магнийдің әр түрлі концентрациядағы тұз қышқылымен әрекеттесу реакциясын көрсететін бейне баянға негізделіп, мәтінді толықтырады.
Тапсырма №3.
Тапсырма №4. Т
|
Ауызша мадақтау. Дескриптор:
Жалпы 2 балл беріледі
2-тапсырма үшін 2 балл беріледі.
3-тапсырма үшін 1 балл беріледі.
4-тапсырма үшін 1 балл беріледі.
5-тапсырма үшін 1 балл беріледі.
|
|
|
7 минут |
Тақырыпты пысықтау мақсатында «Есептер сыры» әдісін қолдана отырып, химиялық реакцияның жылдамдығын анықтауға есептер беріледі.
ЕБҚ оқушыға тапсырма Wortwall плотформасында тапсырмалар https://wordwall.net/resource/34209971 |
Топта бірлесіп есептер шығарыды. Оқушылар бір-біріне қолдау білдіреді. Тапсырма№6. «Есептер сыры» реагенттердің концентрациясының мәні бойынша реакция жылдамдығын есептеңіздер
ЕБҚ оқушыға тапсырма Wortwall плотформасында тапсырмаларын орындайды |
Дескриптор: Білім алушы -есептің шартын құрады; -Реакция теңдеуін жазады; -реакция жылдамдығын анықтайды. Тапсырма дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі.
Дескриптор Берілген сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-1 |
Үлестірме қағазы
https://wordwall.net/resource/34209971 |
|
Сабақтың соңы 3 минут |
«Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар ауызша және жазбаша орындауды ұсынамын. Сабақтың өн бойында алған білімдерін қорытындылап кері байланыс береді.
Химиялық реакция жылдамдығы тақырыбын оқу 142 бет 2 есеп
|
Сабақтың өн бойында алған білімдерін қорытындылап кері байланыс береді. «Плюс» сабақ барысында ұнаған кезеңдерді жазады (айтады). «Минус» оқушы үшін қызық емес, қажет емес мәліметтерді жазады. «Қызықты» сабақ барысында қызық болған сәттерді жазады |
Алған балдарын жинақтайды |
|
Жи-мен жасалынған тест тапсырмалары
Тақырыбы: Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері
Сынып: 10
Пән: Химия
Сұрақ саны: 10
1. Концентрацияның артуы реакция жылдамдығына қалай әсер етеді?
A) Артады
B) Төмендейді
C) Өзгермейді
D) Белгісіз
Жауап: A
2. Концентрацияның азаюы реакция жылдамдығына қалай әсер етеді?
A) Артады
B) Төмендейді
C) Өзгермейді
D) Белгісіз
Жауап: B
3. Химиялық реакцияның жылдамдығы қандай факторларға тәуелді?
A) Температура
B) Концентрация
C) Катализатор
D) Барлығы дұрыс
Жауап: D
4. Концентрация өзгерісі реакция жылдамдығына әсер ететінін қандай заң түсіндіреді?
A) Бойль заңы
B) Авогадро заңы
C) Массалар әсері заңы
D) Дальтон заңы
Жауап: C
5. Концентрацияның артуынан реакция жылдамдығының артуы нені білдіреді?
A) Көбірек соқтығысу
B) Аз соқтығысу
C) Температураның төмендеуі
D) Катализатор қолдану
Жауап: A
6. Реакция жылдамдығын арттыру үшін қандай әдіс қолданылмайды?
A) Концентрацияны арттыру
B) Температураны арттыру
C) Қысымды азайту
D) Катализатор қосу
Жауап: C
7. Концентрацияның өзгерісі реакцияның қандай түріне әсер етеді?
A) Гомогенді
B) Гетерогенді
C) Екеуі де
D) Ешқайсысы
Жауап: C
8. Концентрацияның артуы қандай жағдайда реакция жылдамдығына әсер етпейді?
A) Реакция тепе-теңдікте болса
B) Реакция катализаторсыз жүрсе
C) Реакция экзотермиялық болса
D) Реакция эндотермиялық болса
Жауап: A
9. Концентрацияның өзгеруі реакцияның қандай сатысына әсер етеді?
A) Бастапқы
B) Аралық
C) Соңғы
D) Барлық сатыларға
Жауап: D
10. Концентрацияның артуы қандай жағдайда реакция жылдамдығын арттырмайды?
A) Реакция аяқталған болса
B) Реакция басталмаған болса
C) Реакция тепе-теңдікте болса
D) Реакция катализаторсыз жүрсе
Жауап: A
Қосымша 1
Тапсырма №1

Қосымша 2
Тапсырма №2

Тапсырма №3

Қосымша 3
Тапсырма №4

Тапсырма №5

«Есептер сыры» әдісі
Тапсырма №6

Бағалау парағы
|
№ |
Оқушылардың аты-жөні |
№1 |
№2 |
№3 |
№4 |
№5 |
№6 |
Жалпы |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
«5-6»- 3
«7-8» 4
«9-10» 5
шағым қалдыра аласыз
















