|
Білім беру ұйымының атауы |
«Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|
|
Бөлім |
9.4В Көмірсутектер.Отын |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тумишева Алия Айитбайевна |
|
|
Күн: 16.04.2026ж |
Сыныбы : 9 «З» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Алкендер. №13көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.3.9 -қанықпағандық ұғымын сипаттау 9.4.3.10 -этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу; 9.4.3.11-полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру; |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Жыл лебіз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « 1,2,3, 4» стратегиясы бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
Сәуір айы Құндылық - Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Аптаның дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар» Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасы арқылы сұрайды |
«Жылы лебіз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «1,2,3, 4» стратегиясы бойынша үш топқа бірігеді. Аптаның дәйек сөзімен танысады «Wordwall» платформасы арқылы жауап береді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. Жарайсың! Тамаша! |
Презента-ция Жұмыс парағы Көрнекілік-тер |
|
Сабақ ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Жаңа сабақ: Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында суреттерді ұсыну.
https://twig-bilim.kz/kz/film/heat-transport
ЖИ жасаған бейнежазба арқылы ақпарат береді.
Оқушылар виртуальды зертхана арқылы тәжірибе жүргізіп көрсетіп,түсіндіріледі. https://content.edsoo.ru/lab/subject/1/ Топтық жұмыс 1-топ «Алкендердің жалпы сипаттамасы » 2-топ «Алкендардың изомерленуі және номенклатурасы » 3-топ «Алынуы, қолданылуы » 4-топ «Физикалық, химиялық қасиеті» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, танысып, қорғауды ұсынады |
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп, тапсырмалар орындайды. Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды. Ақпаратты оқып, танысады, топта талдайды, өздері қалаған форматта қорғайды.
|
Дискриптор: бром суының бастапқы түсін сипаттайды (қоңыр); қанықпаған қосылыстың бар екенін болжайды; алкендерге тән сапалық реакция екенін айтады. этиленнің құрылымын таниды (қос байланыс);
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады
|
Жұмыс парағы Тапсырма-лар Плокаттар, стикер қағаздар, маркер т.б Жұмыс парағы, тапсырма-лар, плокаттар, стикер қағаздар, маркер т.б |
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма Жеке жұмыс Алкендердің жалпы формуласы:______________________ Этилен молекуласындағы σ-байланыстар саны: ________________________________
Дескриптор: алкендердің жалпы формуласын жазады; этилен молекуласындағы σ-байланыстар санын жазады; Жалпы балл-2 Құндылық: Ғылыми дәлдік 2-тапсырма Жұптық жұмыс Формулалары берілген қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табыңдар
Дескриптор : қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табады; Жалпы балл-4 Құндылық: Логикалық ойлау 3-тапсырма Топтық жұмыс Келесі алкендердің құрылымдық формуласын жазыңдар: 2 -метилпентен-2, 2, 3-диметилбутен-2 2, 5-диметилгексен-1, 2, 4, 4-триметилпентен-2 Дескриптор: қосылыстардың құрылымдық формуласын жазады; Құндылық: Ұқыптылық Қосымша тапсырма Цифрлық платформада тапсырма ұсынады Алкендер Құндылық: Цифрлық сауаттылық |
Алкендердің жалпы формуласын жазады Этилен молекуласындағы σ-байланыстар санын жазады
Формулалары берілген қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табады
Келесі алкендердің құрылымдық формуласын жазады Цифрлық платформада тапсырма орындайды |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы өзін өзі бағалайды ҚБ: «Стикер» арқылы жұптардың бірін бірі бағалауы ҚБ: «Стикер» арқылы топтардың бірін- бірі бағалауы Ауызша мадақтау |
Жұмыс парағы Тапсырма-лар |
|
Бекіту сұрақтары 5 мин |
Бекіту тапсырма. Plickers платформасы арқылы экраннан сұрақтар шығады. |
Оқушылар экрандағы сұрақтарға қолындағы кодтар арқылы жауап береді. |
Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл |
Plickers платформасы арқылы сабақты бекіту сұрақтарын қою. |
|
Сабактың соңы 2минут |
Рефлексия ЖИ арқылы оқушылардан кері байланыс алу.
Кері байланыс «Таңдау» тәсіл зертханалық қызықты тәжірибе арқылы сабақ барысында кері байланыс жасауды ұсынады |
Сабаққа кері байланыс қалдырады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап сабақтың соңында хабарлайды. «Таңдау» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды. Бүгінгі білімдерін, не үйренгендерін тұжырымдайды |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді. Кері байланыс: «Таңдау» тәсілі арқылы |
Кері байланыс стиккерле-рі. Таратпа қағаздар Қауіпсіздік техникасының ережесі. Ақ парақ; NaOH ерітіндісі; индикаторлар: фенолфталин; қаламсап |
|
1мин |
Үй тапсырмасы: § 56 Тақырыпты оқу, видео сабақты қарау https://youtu.be/U5Ml6KGztT0?si=Za9opuItGASEusmP
Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу. Қосымша тапсырмалар ұсынылды, жаттығу есептерін аяқтау. Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен эксперименттерді вертуалды зертхана ЖИ көмегімен жасап видео материал дайындасаңыз да болады. |
|
|
|

Өз тәжірибеммен бөліскен сабағым мектебіміздің Facebook парақшасында жарық көрді.
https://www.facebook.com/61558534575589/posts/122214798284284485/?app=fbl

Сыныбы:__________________
Оқушының аты – жөні: ____________________________________________________
Тақырып:
Алкендер. №13көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі».

ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
1-тапсырма Жеке жұмыс
Алкендердің жалпы формуласы:________________________________________________
Этилен молекуласындағы σ-байланыстар саны: ___________________________________

Дескриптор:
алкендердің жалпы формуласын жазады;
этилен молекуласындағы σ-байланыстар санын жазады;
Жалпы балл-2
Құндылық: Ғылыми дәлдік
2-тапсырма Жұптық жұмыс
Формулалары берілген қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табыңдар

Дескриптор :
қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табады;
Жалпы балл-4
Құндылық: Логикалық ойлау
3-тапсырма Топтық жұмыс
Келесі алкендердің құрылымдық формуласын жазыңдар:
2 -метилпентен-2,
2, 3-диметилбутен-2
2, 5-диметилгексен-1,
2, 4, 4-триметилпентен-2
Дескриптор:
қосылыстардың құрылымдық формуласын жазады;
Құндылық: Ұқыптылық
Қосымша тапсырмалар:

Түркістан облысы Ордабасы ауданы
«Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мемесі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Алкендер. №13көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі».
Сыныбы: 9 «З»
Химия пәні мұғалімі: Тумишева Алия Айитбайевна
2025 – 2026 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алкендер. №13көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі».
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|
|
Бөлім |
9.4В Көмірсутектер.Отын |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тумишева Алия Айитбайевна |
|
|
Күн: 16.04.2026ж |
Сыныбы : 9 «З» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Алкендер. №13көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.3.9 -қанықпағандық ұғымын сипаттау 9.4.3.10 -этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу; 9.4.3.11-полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру; |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Жыл лебіз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « 1,2,3, 4» стратегиясы бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
Сәуір айы Құндылық - Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Аптаның дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар» Үй тапсырмасы «Wordwall» платформасы арқылы сұрайды |
«Жылы лебіз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «1,2,3, 4» стратегиясы бойынша үш топқа бірігеді. Аптаның дәйек сөзімен танысады «Wordwall» платформасы арқылы жауап береді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. Жарайсың! Тамаша! |
Презента-ция Жұмыс парағы Көрнекілік-тер |
|
Сабақ ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Жаңа сабақ: Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында суреттерді ұсыну.
https://twig-bilim.kz/kz/film/heat-transport
ЖИ жасаған бейнежазба арқылы ақпарат береді.
Оқушылар виртуальды зертхана арқылы тәжірибе жүргізіп көрсетіп,түсіндіріледі. https://content.edsoo.ru/lab/subject/1/ Топтық жұмыс 1-топ «Алкендердің жалпы сипаттамасы » 2-топ «Алкендардың изомерленуі және номенклатурасы » 3-топ «Алынуы, қолданылуы » 4-топ «Физикалық, химиялық қасиеті» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, танысып, қорғауды ұсынады |
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп, тапсырмалар орындайды. Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды. Ақпаратты оқып, танысады, топта талдайды, өздері қалаған форматта қорғайды.
|
Дискриптор: бром суының бастапқы түсін сипаттайды (қоңыр); қанықпаған қосылыстың бар екенін болжайды; алкендерге тән сапалық реакция екенін айтады. этиленнің құрылымын таниды (қос байланыс);
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады
|
Жұмыс парағы Тапсырма-лар Плокаттар, стикер қағаздар, маркер т.б Жұмыс парағы, тапсырма-лар, плокаттар, стикер қағаздар, маркер т.б |
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма Жеке жұмыс Алкендердің жалпы формуласы:______________________ Этилен молекуласындағы σ-байланыстар саны: ________________________________
Дескриптор: алкендердің жалпы формуласын жазады; этилен молекуласындағы σ-байланыстар санын жазады; Жалпы балл-2 Құндылық: Ғылыми дәлдік 2-тапсырма Жұптық жұмыс Формулалары берілген қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табыңдар
Дескриптор : қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табады; Жалпы балл-4 Құндылық: Логикалық ойлау 3-тапсырма Топтық жұмыс Келесі алкендердің құрылымдық формуласын жазыңдар: 2 -метилпентен-2, 2, 3-диметилбутен-2 2, 5-диметилгексен-1, 2, 4, 4-триметилпентен-2 Дескриптор: қосылыстардың құрылымдық формуласын жазады; Құндылық: Ұқыптылық Қосымша тапсырма Цифрлық платформада тапсырма ұсынады Алкендер Құндылық: Цифрлық сауаттылық |
Алкендердің жалпы формуласын жазады Этилен молекуласындағы σ-байланыстар санын жазады
Формулалары берілген қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табады
Келесі алкендердің құрылымдық формуласын жазады Цифрлық платформада тапсырма орындайды |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы өзін өзі бағалайды ҚБ: «Стикер» арқылы жұптардың бірін бірі бағалауы ҚБ: «Стикер» арқылы топтардың бірін- бірі бағалауы Ауызша мадақтау |
Жұмыс парағы Тапсырма-лар |
|
Бекіту сұрақтары 5 мин |
Бекіту тапсырма. Plickers платформасы арқылы экраннан сұрақтар шығады. |
Оқушылар экрандағы сұрақтарға қолындағы кодтар арқылы жауап береді. |
Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл |
Plickers платформасы арқылы сабақты бекіту сұрақтарын қою. |
|
Сабактың соңы 2минут |
Рефлексия ЖИ арқылы оқушылардан кері байланыс алу.
Кері байланыс «Таңдау» тәсіл зертханалық қызықты тәжірибе арқылы сабақ барысында кері байланыс жасауды ұсынады |
Сабаққа кері байланыс қалдырады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап сабақтың соңында хабарлайды. «Таңдау» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды. Бүгінгі білімдерін, не үйренгендерін тұжырымдайды |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді. Кері байланыс: «Таңдау» тәсілі арқылы |
Кері байланыс стиккерле-рі. Таратпа қағаздар Қауіпсіздік техникасының ережесі. Ақ парақ; NaOH ерітіндісі; индикаторлар: фенолфталин; қаламсап |
|
1мин |
Үй тапсырмасы: § 56 Тақырыпты оқу, видео сабақты қарау https://youtu.be/U5Ml6KGztT0?si=Za9opuItGASEusmP
Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу. Қосымша тапсырмалар ұсынылды, жаттығу есептерін аяқтау. Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен эксперименттерді вертуалды зертхана ЖИ көмегімен жасап видео материал дайындасаңыз да болады. |
|
|
|

Өз тәжірибеммен бөліскен сабағым мектебіміздің Facebook парақшасында жарық көрді.
https://www.facebook.com/61558534575589/posts/122214798284284485/?app=fbl

Сыныбы:__________________
Оқушының аты – жөні: ____________________________________________________
Тақырып:
Алкендер. №13көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі».

ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
1-тапсырма Жеке жұмыс
Алкендердің жалпы формуласы:________________________________________________
Этилен молекуласындағы σ-байланыстар саны: ___________________________________

Дескриптор:
алкендердің жалпы формуласын жазады;
этилен молекуласындағы σ-байланыстар санын жазады;
Жалпы балл-2
Құндылық: Ғылыми дәлдік
2-тапсырма Жұптық жұмыс
Формулалары берілген қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табыңдар

Дескриптор :
қосылыстардан изомерлер мен гомологтарды табады;
Жалпы балл-4
Құндылық: Логикалық ойлау
3-тапсырма Топтық жұмыс
Келесі алкендердің құрылымдық формуласын жазыңдар:
2 -метилпентен-2,
2, 3-диметилбутен-2
2, 5-диметилгексен-1,
2, 4, 4-триметилпентен-2
Дескриптор:
қосылыстардың құрылымдық формуласын жазады;
Құндылық: Ұқыптылық
Қосымша тапсырмалар:

Түркістан облысы Ордабасы ауданы
«Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мемесі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Алкендер. №13көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі».
Сыныбы: 9 «З»
Химия пәні мұғалімі: Тумишева Алия Айитбайевна
2025 – 2026 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз






