Қысқв мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
10.4А Қанықпаған көмірсутектер |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||
|
Күн: |
Сыныбы : 10ЖМБ |
Қатысушылар саны: 8 Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Алкендердің реакцияға түсу қабілеті. №5зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.11 алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу |
||
|
Сабақтың
мақсаты: |
Алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдейді |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу ; Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды, ар ұят, адамгершілікті қалыптастыру ; Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру |
||
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
10мин |
ІІ Өткенді қайталау. 4-жаттығу. Атаулары берілген алкендердің құрылымдық формулаларымен жазыңдар: а)транс – 5- метилгептен-2 ә) 2,5-диметилгексен-1 б) 2,3-диметилбутен-2 в) 2,4,4 – триметилпентен-2 г) 2 -метил-3,6-диэтилоктен -4 ғ) 3-этилгексен-3 5-жаттығу. Берілген қосылыстардың қайсысы өзара изомерлер, қайсысы гомологтар екенін анықтаңдар.
|
Атаулары берілген алкендердің құрылымдық формулаларымен жазады. Берілген қосылыстардың қайсысы өзара изомерлер, қайсысы гомологтар екенін анықтайды. |
Дескриптор: Атаулары берілген алкендердің құрылымдық формулаларымен жазады- әр дұрыс 3 формулаға 1балл Жалпы 2 балл Дескриптор: Берілген қосылыстардың қайсысы өзара изомерлер, қайсысы гомологтар екенін анықтайды- 2балл |
Экран Үлестірме қағазы |
|
Сабақ ортасы 25 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңа сабаққа байланысты «Алкендердің химиялық қасиеттері» бойынша видеоролик көрсетіледі. Мұғалім жаңа сабаққа түсіндірме жасайды. Тақырып бойынша тапсырма беріп, бағыт бағдар береді. https://www.youtube.com/watch?v=EFgtBwNSsV4 Алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу мақсатында оқулық бойынша №5зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" жүргізеді. Тапсырма №1 Р Тапсырма №2. Бутен – 1-ді гидробромдау реакциясының теңдеуін жазыңдар. Тапсырма № 3 мына айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазыңдар: С2Н4 → С2Н6 → С2Н5Сl →С2Н4 →СО2 ЕБҚ оқушы тапсырмасы 1 тапсырма: Химиялық диктант. Қос және үш байланыс .................. байлаыстар деп аталады. Алкендердің жалпы формуласы .............. болатын ...................... көмірсутектер. Алкеннің гомологтық қатары .............. басталады. Алкендерді атау үшін қандай жұрнақтар жалғанады ......................... Этен, пропен, бутеннің агрегаттық күйлері ................... |
Жаңа сабаққа байланысты «Алкендердің химиялық қасиеттері» бойынша видеолроликті көреді. Мұғалімнің бағыт бағдар беруімен берілген тапсырманы орындайды. Зертханалық жұмысты оқып, қорытынды және тиісті реакция теңдеулерін жазады. реакция теңдеулерін жазады, теңестіреді; -түзілген өнімді атайды. Бутен – 1-ді гидробромдау реакциясының теңдеуін жазады. айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазады. Химиялық диктантты орындайды |
Дескриптор: қорытынды және тиісті реакция теңдеулерін жазады.- 1балл
Дескриптор: -реакция теңдеулерін жазады, теңестіреді; -түзілген өнімді атайды. Жалпы балл -2
Дескриптор: Реакция теңдеуін жазады – 1балл
Дескриптор: айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазады. -2балл
Дескриптор: Химиялық диктантты орындайды Жалпы балл -6 |
Окулык Химия 10-сынып Қима қағаздары https://www.youtube.com/watch?v=EFgtBwNSsV4 |
|
5 мин |
Кері байланыс «Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы: §71 3-есеп 90-бет |
Қатысушылар « Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды Бүгін сабақта білдік Жақсы нәтижеге қол жеткіздік Тағы да білгім келеді |
Ұпай сандары жинақталады |
Кесте |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алкендердің реакцияға түсу қабілеті. №5зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" 10-сынып
Алкендердің реакцияға түсу қабілеті. №5зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" 10-сынып
Қысқв мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
10.4А Қанықпаған көмірсутектер |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||
|
Күн: |
Сыныбы : 10ЖМБ |
Қатысушылар саны: 8 Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Алкендердің реакцияға түсу қабілеті. №5зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.11 алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу |
||
|
Сабақтың
мақсаты: |
Алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдейді |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу ; Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды, ар ұят, адамгершілікті қалыптастыру ; Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру |
||
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
10мин |
ІІ Өткенді қайталау. 4-жаттығу. Атаулары берілген алкендердің құрылымдық формулаларымен жазыңдар: а)транс – 5- метилгептен-2 ә) 2,5-диметилгексен-1 б) 2,3-диметилбутен-2 в) 2,4,4 – триметилпентен-2 г) 2 -метил-3,6-диэтилоктен -4 ғ) 3-этилгексен-3 5-жаттығу. Берілген қосылыстардың қайсысы өзара изомерлер, қайсысы гомологтар екенін анықтаңдар.
|
Атаулары берілген алкендердің құрылымдық формулаларымен жазады. Берілген қосылыстардың қайсысы өзара изомерлер, қайсысы гомологтар екенін анықтайды. |
Дескриптор: Атаулары берілген алкендердің құрылымдық формулаларымен жазады- әр дұрыс 3 формулаға 1балл Жалпы 2 балл Дескриптор: Берілген қосылыстардың қайсысы өзара изомерлер, қайсысы гомологтар екенін анықтайды- 2балл |
Экран Үлестірме қағазы |
|
Сабақ ортасы 25 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңа сабаққа байланысты «Алкендердің химиялық қасиеттері» бойынша видеоролик көрсетіледі. Мұғалім жаңа сабаққа түсіндірме жасайды. Тақырып бойынша тапсырма беріп, бағыт бағдар береді. https://www.youtube.com/watch?v=EFgtBwNSsV4 Алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу мақсатында оқулық бойынша №5зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" жүргізеді. Тапсырма №1 Р Тапсырма №2. Бутен – 1-ді гидробромдау реакциясының теңдеуін жазыңдар. Тапсырма № 3 мына айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазыңдар: С2Н4 → С2Н6 → С2Н5Сl →С2Н4 →СО2 ЕБҚ оқушы тапсырмасы 1 тапсырма: Химиялық диктант. Қос және үш байланыс .................. байлаыстар деп аталады. Алкендердің жалпы формуласы .............. болатын ...................... көмірсутектер. Алкеннің гомологтық қатары .............. басталады. Алкендерді атау үшін қандай жұрнақтар жалғанады ......................... Этен, пропен, бутеннің агрегаттық күйлері ................... |
Жаңа сабаққа байланысты «Алкендердің химиялық қасиеттері» бойынша видеолроликті көреді. Мұғалімнің бағыт бағдар беруімен берілген тапсырманы орындайды. Зертханалық жұмысты оқып, қорытынды және тиісті реакция теңдеулерін жазады. реакция теңдеулерін жазады, теңестіреді; -түзілген өнімді атайды. Бутен – 1-ді гидробромдау реакциясының теңдеуін жазады. айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазады. Химиялық диктантты орындайды |
Дескриптор: қорытынды және тиісті реакция теңдеулерін жазады.- 1балл
Дескриптор: -реакция теңдеулерін жазады, теңестіреді; -түзілген өнімді атайды. Жалпы балл -2
Дескриптор: Реакция теңдеуін жазады – 1балл
Дескриптор: айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазады. -2балл
Дескриптор: Химиялық диктантты орындайды Жалпы балл -6 |
Окулык Химия 10-сынып Қима қағаздары https://www.youtube.com/watch?v=EFgtBwNSsV4 |
|
5 мин |
Кері байланыс «Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы: §71 3-есеп 90-бет |
Қатысушылар « Үш мәліметті айт....» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды Бүгін сабақта білдік Жақсы нәтижеге қол жеткіздік Тағы да білгім келеді |
Ұпай сандары жинақталады |
Кесте |

шағым қалдыра аласыз

еакция теңдеулерін
аяқтап, түзілген өнімдерді және реакция типін жазыңыз:












