Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Момынай» жалпы білім беретін мектеп» КММ
Таныстым:
Сабақ тақырыбы: Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. .
|
Бөлім: |
Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Аллельді және аллельді емес гендер туралы түсінік қалыптастыру; Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуінің қалай жүретінін сипаттау. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (2 мин.) (5 мин.) |
Оқушылармен амандасу; Түгендеу; Оқу құралдарын алғызызу; Сабаққа назарларынын аудару; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Каз matz» әдісі арқылы топқа болу
Үй тапсырмасын сұрау: «Жеке жұмыс» « Ақылды бақалар» educaplay.come әдісі арқылы үй тапырмасын сұраймын
|
Мұғаліммен сәлемдеседі, оқу құралдарын алып, назарын сабаққа аударады. «Каз matz» әдісі арқылы 3 топқа бөлініп отырады
educaplay.come сайты арқылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: |
Қалыптасты-рушы бағалау: Берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берген оқушы өзін смарт сағат тілін сандарға ауыстыру арқылы бағалайды. Мадақтаймын, қолдау көрсетемін, ынталандыра-мын «Жарайсың!» «Керемет»т.б. сөзімен Смарт сағат арқылы ҚБ бағалау |
Проектор, ноутбук, суреттер, «Смарт сағат» Слайдтар т.б. Оқулық, проектор, ноутбук, жұмыс дәптері смарт сағаттар, слайдтар |
|
Жаңа сабаққа кіріспе (20 мин) |
«Зымыран сұрақтар » әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын
«Проблемалық сұрақтар» әдісі 1. Тұқымқуалаушылықтың құрылымдық және функциялық бірліктері не болып табылады? 2. Геннің жан-жақты әсері дегеніміз не? 3. Плейотропия деген қандай түсінік?
№1
Есеп. «Білім ленд»
тапсырмасы №2 есеп (Көптік аллельділік)
Ерболаттың қан тобы І Жаннаның қан тобы ІV екеуінің ІІІ қан тобы бар баласы болуы мүмкін бе? |
Проблемалық сұрақтарды оқиды, ойланады жауап береді Дескриптор: *Аллельді гендерді сипаттайды; *аллельді емес гендерді айтады; *Гетерозигота, дигетерозигота, тригетерозиготаларды сипаттап айтады, жазады Дескриптор: Берілген тапсырманы сиппатайды
Дескриптор: Есеп шартын құрастырады Есепті шығарады Қай тақырыпқа берілгенін анықтайды ( әр дұрыс жауап 1 балл) |
Оқушыларға түрткі болу, сұрақты қайта бағыттау; кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Ынталандыру, қолдау көрсету, мадақтау ҚБ |
Проектор, ноутбук, слайдтар, суреттер смарт сағат, жұмыс дәптері Проектор, слайд, оқулық, жұмыс дәптері Оқулық, жұмыс дәптері |
|
Топтық жұмыс Дәптермен жұмыс (10мин) |
Зерттеу тапсырмалары
|
Дескриптор: Берілген тапсырмаға зерттеу жүргізеді |
Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ |
Сурет, слайд, жұмыс дәптері. |
|
Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс (5- мин) |
«Wordwoll» әдісі арқылы сабақты бекіту |
«Wordwoll» тапсырмаларына жауап береді
Дескриптор: Берілген тапсырмаға жауап береді |
Мадақтау, ынталандыру ҚБ |
Оқулық, жұмыс дәптері Білім шамы, смартфон |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия (3 мин) |
Мұғалім сабақты қорытындылайды Оқушылар кері байланыс береді Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, конспект, білім ленд тапсырмаларын орындау. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Күнделікке сабақ тақырыбын жазады |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. ФБ |
Оқулық, күнделік, стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. ЭПИСТАЗ
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. ЭПИСТАЗ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Момынай» жалпы білім беретін мектеп» КММ
Таныстым:
Сабақ тақырыбы: Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. .
|
Бөлім: |
Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Аллельді және аллельді емес гендер туралы түсінік қалыптастыру; Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуінің қалай жүретінін сипаттау. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (2 мин.) (5 мин.) |
Оқушылармен амандасу; Түгендеу; Оқу құралдарын алғызызу; Сабаққа назарларынын аудару; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Каз matz» әдісі арқылы топқа болу
Үй тапсырмасын сұрау: «Жеке жұмыс» « Ақылды бақалар» educaplay.come әдісі арқылы үй тапырмасын сұраймын
|
Мұғаліммен сәлемдеседі, оқу құралдарын алып, назарын сабаққа аударады. «Каз matz» әдісі арқылы 3 топқа бөлініп отырады
educaplay.come сайты арқылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: |
Қалыптасты-рушы бағалау: Берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берген оқушы өзін смарт сағат тілін сандарға ауыстыру арқылы бағалайды. Мадақтаймын, қолдау көрсетемін, ынталандыра-мын «Жарайсың!» «Керемет»т.б. сөзімен Смарт сағат арқылы ҚБ бағалау |
Проектор, ноутбук, суреттер, «Смарт сағат» Слайдтар т.б. Оқулық, проектор, ноутбук, жұмыс дәптері смарт сағаттар, слайдтар |
|
Жаңа сабаққа кіріспе (20 мин) |
«Зымыран сұрақтар » әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын
«Проблемалық сұрақтар» әдісі 1. Тұқымқуалаушылықтың құрылымдық және функциялық бірліктері не болып табылады? 2. Геннің жан-жақты әсері дегеніміз не? 3. Плейотропия деген қандай түсінік?
№1
Есеп. «Білім ленд»
тапсырмасы №2 есеп (Көптік аллельділік)
Ерболаттың қан тобы І Жаннаның қан тобы ІV екеуінің ІІІ қан тобы бар баласы болуы мүмкін бе? |
Проблемалық сұрақтарды оқиды, ойланады жауап береді Дескриптор: *Аллельді гендерді сипаттайды; *аллельді емес гендерді айтады; *Гетерозигота, дигетерозигота, тригетерозиготаларды сипаттап айтады, жазады Дескриптор: Берілген тапсырманы сиппатайды
Дескриптор: Есеп шартын құрастырады Есепті шығарады Қай тақырыпқа берілгенін анықтайды ( әр дұрыс жауап 1 балл) |
Оқушыларға түрткі болу, сұрақты қайта бағыттау; кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Ынталандыру, қолдау көрсету, мадақтау ҚБ |
Проектор, ноутбук, слайдтар, суреттер смарт сағат, жұмыс дәптері Проектор, слайд, оқулық, жұмыс дәптері Оқулық, жұмыс дәптері |
|
Топтық жұмыс Дәптермен жұмыс (10мин) |
Зерттеу тапсырмалары
|
Дескриптор: Берілген тапсырмаға зерттеу жүргізеді |
Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ |
Сурет, слайд, жұмыс дәптері. |
|
Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс (5- мин) |
«Wordwoll» әдісі арқылы сабақты бекіту |
«Wordwoll» тапсырмаларына жауап береді
Дескриптор: Берілген тапсырмаға жауап береді |
Мадақтау, ынталандыру ҚБ |
Оқулық, жұмыс дәптері Білім шамы, смартфон |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия (3 мин) |
Мұғалім сабақты қорытындылайды Оқушылар кері байланыс береді Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, конспект, білім ленд тапсырмаларын орындау. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Күнделікке сабақ тақырыбын жазады |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. ФБ |
Оқулық, күнделік, стикер |
шағым қалдыра аласыз















