Бекітемін:___________
|
Білім беру ұйымының атауы |
Исатай орта мектебі |
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
«Алтайдың Кербұғысы Оралхан» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбуханова А.Н |
||||
|
Күні: |
25.09.2023 |
||||
|
Сынып: 5 «ә» |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|
|||
|
Сабақтың мақсаты |
-Оралхан Бөкей туралы мағлұмат алады, оның шығармашылығымен танысады. -тақырып мазмұны бойынша оның шығармашылығын өмірмен байланыстырады. -күнделікті өмірден шығармада келтірілген мәселелер туралы мысалдар келтіріп, ой қортындылайды. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру
5 мин
3мин
Жаңа білім
Шығармашылық бөлім
7 мин
5 мин
5 мин
5 мин Қорытынды 5 мин |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасып, түгендеп, сергіту сәтін өткізу. Психологиялық ахуал «Атомдар мен молекулалар» ойынын ойнайды.
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыптың не жайлы екендігін анықтау. Оқушыларға Оралхан Бөкейдің шығармасынан үзінді оқылады, шығарманың кімдікі екенін анықтау арқылы олар тақырыпты анықтайды.
Білу және түсіну Оқушыларды 4 топқа бөлу. Әдебиетші, Тарихшы, Суретші, Әртіс.
Оралхан Бөкейдің өміріне шолу жасау. Солай оларға мағлұмат беру Оқушыларға тақтада Оралхан Бөкейханның 2 өлеңі беріледі, соны кезекпен оқып талдайды.
1 Өлең Өкінемін аға жоқ інім дейтін, Өкінемін іні жоқ аға дейтін. Бұл өмір – жұтқан ауа білінбейтін, Жылдар легі жоқ қылды әке бейтін. Батысқа бұлт ілінді, әкем кетті. Жең түріп, комбаинға тәтем кетті. Найзағай таң біліне жарқ еткенде, Толғақ бітіп анамнан ес кеткенде, Келдім мен бұл пәниге айғай салып, «Уһ» – деді, шешем байғұс, кетті талып. Темір тиіп жас денеге «әкелетті», Кім ұстасын астыма текеметті. Орап ап жаулығына жалғыз ұлын, Арылтты мені искеп ащы мұңын. Құйрық – жалсыз жалғызбын, жаудан көрем, Кешір адам! Сондықтан ащы жырым.
2 Өлең Сағынам кейбір кеште мұң шіркінді, Ыстық деп кім ойлаған бұл шіркінді. Бастауы жақсы жырдың болармысың, Апыр- ау көзге неге жас іркілді. Табиғат табынасың нөсеріңе, Керек деп жас шалғынның өсеріне. Көзімді мөлдір жаспен шылап алам, Жырымнан кілем тоқып төсерімде. Жас керек бойдың сергіп, өсеріне, Жас керек қайғы деген есеріңе. Жас тілейді, қуаныш деген құрбы дағы, Дес бермей ойсыз күлкі, өсегіне. Бейбіт күнде кемірсең тас та жақсы, Бейбіт күнде қанжарлы қас та жақсы. Тыныштықтың ауасын жұта тұрып, Бейбіт күнде жыласаң жаста жақсы.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім - бүгін сабақта қуантқаны..... - маған ерекше ұнағаны..... - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім.....
Бүгінгі сынып сағатымызды Әбіш Кекілбаевтың сөзімен түйіндесек: “О. Бөкей жиырмасыншы ғасырдағы қазақ әдебиетінің ең сүйікті, ең сүлей суреткерлерінің бірі ретінде әлемдік танымалдыққа ие болды. Алыс-жақын елдерде аты “қазақ” деген сөзбен қабаттаса айтылатын азғантай тұлғалардың біріне айналды”. |
Сыныптастарына бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді, жылы сөздер айтады.
«Сұрақ жауап» Сұрақтарға жауап береді.
Әдебиетші-өлең оқиды тарихшы-мәліметтерді оқиды Суретші- сурет салады Әртіс-көрініс қояды
Өлең жолдарын оқиды. Талдайды, өмірмен байланыстырады.
Өлең жолдарын оқып талдайды
Оқушылар сөйлемдерді аяқтап, кері байланыс береді. |
Өлең жолдары
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Алтайдың Кербұғысы Оралхан» сынып сағаты
«Алтайдың Кербұғысы Оралхан» сынып сағаты
Бекітемін:___________
|
Білім беру ұйымының атауы |
Исатай орта мектебі |
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
«Алтайдың Кербұғысы Оралхан» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбуханова А.Н |
||||
|
Күні: |
25.09.2023 |
||||
|
Сынып: 5 «ә» |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|
|||
|
Сабақтың мақсаты |
-Оралхан Бөкей туралы мағлұмат алады, оның шығармашылығымен танысады. -тақырып мазмұны бойынша оның шығармашылығын өмірмен байланыстырады. -күнделікті өмірден шығармада келтірілген мәселелер туралы мысалдар келтіріп, ой қортындылайды. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру
5 мин
3мин
Жаңа білім
Шығармашылық бөлім
7 мин
5 мин
5 мин
5 мин Қорытынды 5 мин |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасып, түгендеп, сергіту сәтін өткізу. Психологиялық ахуал «Атомдар мен молекулалар» ойынын ойнайды.
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыптың не жайлы екендігін анықтау. Оқушыларға Оралхан Бөкейдің шығармасынан үзінді оқылады, шығарманың кімдікі екенін анықтау арқылы олар тақырыпты анықтайды.
Білу және түсіну Оқушыларды 4 топқа бөлу. Әдебиетші, Тарихшы, Суретші, Әртіс.
Оралхан Бөкейдің өміріне шолу жасау. Солай оларға мағлұмат беру Оқушыларға тақтада Оралхан Бөкейханның 2 өлеңі беріледі, соны кезекпен оқып талдайды.
1 Өлең Өкінемін аға жоқ інім дейтін, Өкінемін іні жоқ аға дейтін. Бұл өмір – жұтқан ауа білінбейтін, Жылдар легі жоқ қылды әке бейтін. Батысқа бұлт ілінді, әкем кетті. Жең түріп, комбаинға тәтем кетті. Найзағай таң біліне жарқ еткенде, Толғақ бітіп анамнан ес кеткенде, Келдім мен бұл пәниге айғай салып, «Уһ» – деді, шешем байғұс, кетті талып. Темір тиіп жас денеге «әкелетті», Кім ұстасын астыма текеметті. Орап ап жаулығына жалғыз ұлын, Арылтты мені искеп ащы мұңын. Құйрық – жалсыз жалғызбын, жаудан көрем, Кешір адам! Сондықтан ащы жырым.
2 Өлең Сағынам кейбір кеште мұң шіркінді, Ыстық деп кім ойлаған бұл шіркінді. Бастауы жақсы жырдың болармысың, Апыр- ау көзге неге жас іркілді. Табиғат табынасың нөсеріңе, Керек деп жас шалғынның өсеріне. Көзімді мөлдір жаспен шылап алам, Жырымнан кілем тоқып төсерімде. Жас керек бойдың сергіп, өсеріне, Жас керек қайғы деген есеріңе. Жас тілейді, қуаныш деген құрбы дағы, Дес бермей ойсыз күлкі, өсегіне. Бейбіт күнде кемірсең тас та жақсы, Бейбіт күнде қанжарлы қас та жақсы. Тыныштықтың ауасын жұта тұрып, Бейбіт күнде жыласаң жаста жақсы.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Жеке жұмыс Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім - бүгін сабақта қуантқаны..... - маған ерекше ұнағаны..... - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім.....
Бүгінгі сынып сағатымызды Әбіш Кекілбаевтың сөзімен түйіндесек: “О. Бөкей жиырмасыншы ғасырдағы қазақ әдебиетінің ең сүйікті, ең сүлей суреткерлерінің бірі ретінде әлемдік танымалдыққа ие болды. Алыс-жақын елдерде аты “қазақ” деген сөзбен қабаттаса айтылатын азғантай тұлғалардың біріне айналды”. |
Сыныптастарына бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді, жылы сөздер айтады.
«Сұрақ жауап» Сұрақтарға жауап береді.
Әдебиетші-өлең оқиды тарихшы-мәліметтерді оқиды Суретші- сурет салады Әртіс-көрініс қояды
Өлең жолдарын оқиды. Талдайды, өмірмен байланыстырады.
Өлең жолдарын оқып талдайды
Оқушылар сөйлемдерді аяқтап, кері байланыс береді. |
Өлең жолдары
|
||
шағым қалдыра аласыз













