|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5. 2. В Сақтар 5 сағат. |
Мектеп: №279 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:С.Қонысова |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алтын адам |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зеріттеу сұрағы |
Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.2.3.1. Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар :« Алтын адамның алғаш есік қорғанынан табылғанын кестеге түсіреді. Қазақстан археологтарының Сақ мәдениетіне қатысты жаңалықтарын кестеге толтырады.Мәдениетіне сипаттама береді. Басым бөлігі: Археологиялық ескерткіштердің неліктен «Алтын адам» деп аталғанын түсіндіреді. Алтын адам» табылған аймақтарды анықтайды. Есік қорғанынан табылған жәдігерлердің археологтар үшін маңызын сипаттайды. Кейбір оқушылар: «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ерекшелігін сипаттайды, маңызын тұжырымдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терменалогия Археолог,археология ,жәдігер ұғымдарына анықтама беру. Талқылауға арналған сұрақтар.(оқылым,тыңдалым,айтылым) Кемал Ақышев кім? Алтын адам деп неге аталады? Қай кезеңде өмір сүрген? Қандай жәдігерлер табылды? Диалогқа жазылымға арналған сөз тіркестері: Археолог дегеніміз... Археология ғылымы ... зерттейді. Сенің ойынша - жәдігер .... Жазылымға арналған тапсырма Сурет бойынша жұмыс. Кеңейтілген кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепті |
Дәлел, маңыздылық, интерпретация |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Археологиялық ескерткіштер арқылы мәдениетіміздің құндылығын анықтайды, ежелгі мәдениеттке құрметі артады,мәдениеттің құндылығын зеріттеуге , іздену артады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәнімен байланыстыра отырып «Алтын адамның» табылған жерін картадан көрсете алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дүниетану пәнінен Алтын адам жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
12мин
5. мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын шоғырландыру «Шаттық шеңбері» (оқушылар шеңбер құра отырып бір-біріне жылы лебіздерін айтады) ҚБ: Шапалақ Топқа бөлу: Түрлі түсті қағаздар(қызыл, сары, көк) арқылы ІІІ топқа бөлу. «Бейнені таны» әдісі. Интерактивті тақта арқылы «Алтын адамның» бейнесі көрсетіледі. Бастапқы ынталандырушы материал: Мына адам кім? Бұл сурет бойынша кімнің қандай хабары бар? Сурет қандай мақсатта көрсетілді? Ашық сұрақтарға топта жауап береді,талқылайды. ҚБ: Смайликтер арқылы бағалаймын. Мұғалім: Оқушылардың жауабы арқылы жаңа сабақтың тақырыбы белгілі болғаннан кейін сабақтың мақсатын түсіндіріледі. Мұғалім. Археолог,археология ,жәдігер ұғымдарына анықтама беру 1.тапсырма «ЖИГСО» әдісі бойынша мәтінмен танысады. 1.топ Елімізде тұңғыш «Алтын адам» археологиялық ескерткішінің табылуы өзге обалардың ашылуына бастама болды ма? 2.топ Неліктен «Алтын адам ашылуы» маңызды болды . 3.топ Есік обасынан табылған алтын адам ескерткішінің археологтарға қандай ақпарат бере алады. Мәтінмен танысып болған соң, топта талқылайды, плакатқа түсіріп әр топтың баяндамашысы өз жұмысын қорғайды. Кіші жоба қорғау. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» бағалау. 2.Тапсырма төменде берілген мәтінді пайдаланып сұрақтарға жауап беріңіз Археолог-ғалым Кемел Ақышев Қазақстанды әйгілі етті.Ол 1969 жылы Жетісу аймағына сақ тайпаларынан қалған өте танымал ескерткішті ашты. Бұл ескерткіш?--------------------------------- Ескерткіш неге Қазақстанды әлемге танытты--------------------------------------------------------------------------- Дескриптор Білім алушы -Кемал Ақышев ашқан археологиялық ескерткіштерін айтады; - Археологиялық ескерткіштен табылған олжаларды айтады; -Археологиялық ескерткіштерінің жаңалықтарын айтады. |
Интертақта арқылы
Плакат маркер
үлестірме
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8.мин
5 мин
Сабақтың соңы 7 мин
4.мин
|
3.Тапсырма «10 ФАКТ» стратегиясы «Алтын адам» жәдігерін берілген суреттер арқылы 10 негізгі ұғымды атайды.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Дескриптор Білім алушы -Жәдігердің неліктен «Алтын адам » деп аталғанын айтады;
Кеңейтілген тапсырмалар Кесте толтыру. Жеке тапсырма
Аралап жүріп кері байланыс жасаймын. Бағыт бағдар беремін Бағалау: оқушы өзін-өзі бағалайды Біреуін таңдап орындаңдар Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жасаңдар. «Алтын адам» ескерткіші сақтар өмірі туралы не айтады деген сұрақтың төңірегінде бес алты сөйлемнен тұратын әңгіме құрастырыңдар. «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор деген тұжырымдаманы қолдайтын 3 дәйек келтір. Бағалау: Бірін-бірі бағалайды
Үйге тапсырма: «Алтын адам» жайлы эссе жазу. Рефлексия
Оқушылар бүгінгі сабақ туралы ой-пікірлерін нені білдім,нені түсіндім, нені жетілдіремін деген кестеге жазады. Осыны талдай отырып,оқу мақсатына жеткеніме талдау жасап,сараптаймын |
Суреттер
үлестірме
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмада топқа әр түрлі тапсырма беру арқылы. Тапсырмада жеке жұмысқа арналған деңгейлік тапсырма беру арқылы.
Кеңейтілген тапсырма кесте толтыру арқылы Біреуін таңдап орындаңдар. Таңдауы бойынша саралау
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: -Қ.Б. Шапалақ әдісі -Қ.Б. Смайликтер -«ЖИГСО» әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» Кері байланыс (ауызша) -өзін-өзі бағалау -бірін –бірі бағалау Әр оқушының оқу барысында , топтық жұмыс, жұптық жұмыс,жеке жұмыс жүргізу барысында дескриптор арқылы бағалау кері байланыс. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ оқушыларға ұнайды деп ойлаймын
Барлық оқушылар ОМ қол жеткізеді деп ойлаймын
Материалмен мақсатқа негізделген жұмыс жүргізілуі саралауға негіз болды. Оқушылардың уақытты ұтымды ұйымдастыруға үнемі бағыттап отырса, сабақтың уақыттық кезеңдері толық сақталады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Белсенді оқу әдістерін қолдану оқушының өзіндік рефлексия жасау, дағдыларының дамуына ықпал етті. 2.Сабақ құрылымының дұрыс, жүйелі құрылуы. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: ОМ-қа жету үшін әдістердің түрленіп берілуі. 2:Уақытты тиімді ұйымдастыру. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1.Оқушылардың еркін сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға жұмыс жасау қажет. 2.Топтық жұмыста оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына үнемі бағыттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алтын адам
Алтын адам
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5. 2. В Сақтар 5 сағат. |
Мектеп: №279 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:С.Қонысова |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алтын адам |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Зеріттеу сұрағы |
Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.2.3.1. Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар :« Алтын адамның алғаш есік қорғанынан табылғанын кестеге түсіреді. Қазақстан археологтарының Сақ мәдениетіне қатысты жаңалықтарын кестеге толтырады.Мәдениетіне сипаттама береді. Басым бөлігі: Археологиялық ескерткіштердің неліктен «Алтын адам» деп аталғанын түсіндіреді. Алтын адам» табылған аймақтарды анықтайды. Есік қорғанынан табылған жәдігерлердің археологтар үшін маңызын сипаттайды. Кейбір оқушылар: «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ерекшелігін сипаттайды, маңызын тұжырымдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терменалогия Археолог,археология ,жәдігер ұғымдарына анықтама беру. Талқылауға арналған сұрақтар.(оқылым,тыңдалым,айтылым) Кемал Ақышев кім? Алтын адам деп неге аталады? Қай кезеңде өмір сүрген? Қандай жәдігерлер табылды? Диалогқа жазылымға арналған сөз тіркестері: Археолог дегеніміз... Археология ғылымы ... зерттейді. Сенің ойынша - жәдігер .... Жазылымға арналған тапсырма Сурет бойынша жұмыс. Кеңейтілген кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепті |
Дәлел, маңыздылық, интерпретация |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Археологиялық ескерткіштер арқылы мәдениетіміздің құндылығын анықтайды, ежелгі мәдениеттке құрметі артады,мәдениеттің құндылығын зеріттеуге , іздену артады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәнімен байланыстыра отырып «Алтын адамның» табылған жерін картадан көрсете алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дүниетану пәнінен Алтын адам жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
12мин
5. мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын шоғырландыру «Шаттық шеңбері» (оқушылар шеңбер құра отырып бір-біріне жылы лебіздерін айтады) ҚБ: Шапалақ Топқа бөлу: Түрлі түсті қағаздар(қызыл, сары, көк) арқылы ІІІ топқа бөлу. «Бейнені таны» әдісі. Интерактивті тақта арқылы «Алтын адамның» бейнесі көрсетіледі. Бастапқы ынталандырушы материал: Мына адам кім? Бұл сурет бойынша кімнің қандай хабары бар? Сурет қандай мақсатта көрсетілді? Ашық сұрақтарға топта жауап береді,талқылайды. ҚБ: Смайликтер арқылы бағалаймын. Мұғалім: Оқушылардың жауабы арқылы жаңа сабақтың тақырыбы белгілі болғаннан кейін сабақтың мақсатын түсіндіріледі. Мұғалім. Археолог,археология ,жәдігер ұғымдарына анықтама беру 1.тапсырма «ЖИГСО» әдісі бойынша мәтінмен танысады. 1.топ Елімізде тұңғыш «Алтын адам» археологиялық ескерткішінің табылуы өзге обалардың ашылуына бастама болды ма? 2.топ Неліктен «Алтын адам ашылуы» маңызды болды . 3.топ Есік обасынан табылған алтын адам ескерткішінің археологтарға қандай ақпарат бере алады. Мәтінмен танысып болған соң, топта талқылайды, плакатқа түсіріп әр топтың баяндамашысы өз жұмысын қорғайды. Кіші жоба қорғау. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» бағалау. 2.Тапсырма төменде берілген мәтінді пайдаланып сұрақтарға жауап беріңіз Археолог-ғалым Кемел Ақышев Қазақстанды әйгілі етті.Ол 1969 жылы Жетісу аймағына сақ тайпаларынан қалған өте танымал ескерткішті ашты. Бұл ескерткіш?--------------------------------- Ескерткіш неге Қазақстанды әлемге танытты--------------------------------------------------------------------------- Дескриптор Білім алушы -Кемал Ақышев ашқан археологиялық ескерткіштерін айтады; - Археологиялық ескерткіштен табылған олжаларды айтады; -Археологиялық ескерткіштерінің жаңалықтарын айтады. |
Интертақта арқылы
Плакат маркер
үлестірме
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8.мин
5 мин
Сабақтың соңы 7 мин
4.мин
|
3.Тапсырма «10 ФАКТ» стратегиясы «Алтын адам» жәдігерін берілген суреттер арқылы 10 негізгі ұғымды атайды.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Дескриптор Білім алушы -Жәдігердің неліктен «Алтын адам » деп аталғанын айтады;
Кеңейтілген тапсырмалар Кесте толтыру. Жеке тапсырма
Аралап жүріп кері байланыс жасаймын. Бағыт бағдар беремін Бағалау: оқушы өзін-өзі бағалайды Біреуін таңдап орындаңдар Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жасаңдар. «Алтын адам» ескерткіші сақтар өмірі туралы не айтады деген сұрақтың төңірегінде бес алты сөйлемнен тұратын әңгіме құрастырыңдар. «Алтын адам» археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор деген тұжырымдаманы қолдайтын 3 дәйек келтір. Бағалау: Бірін-бірі бағалайды
Үйге тапсырма: «Алтын адам» жайлы эссе жазу. Рефлексия
Оқушылар бүгінгі сабақ туралы ой-пікірлерін нені білдім,нені түсіндім, нені жетілдіремін деген кестеге жазады. Осыны талдай отырып,оқу мақсатына жеткеніме талдау жасап,сараптаймын |
Суреттер
үлестірме
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмада топқа әр түрлі тапсырма беру арқылы. Тапсырмада жеке жұмысқа арналған деңгейлік тапсырма беру арқылы.
Кеңейтілген тапсырма кесте толтыру арқылы Біреуін таңдап орындаңдар. Таңдауы бойынша саралау
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: -Қ.Б. Шапалақ әдісі -Қ.Б. Смайликтер -«ЖИГСО» әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» Кері байланыс (ауызша) -өзін-өзі бағалау -бірін –бірі бағалау Әр оқушының оқу барысында , топтық жұмыс, жұптық жұмыс,жеке жұмыс жүргізу барысында дескриптор арқылы бағалау кері байланыс. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ оқушыларға ұнайды деп ойлаймын
Барлық оқушылар ОМ қол жеткізеді деп ойлаймын
Материалмен мақсатқа негізделген жұмыс жүргізілуі саралауға негіз болды. Оқушылардың уақытты ұтымды ұйымдастыруға үнемі бағыттап отырса, сабақтың уақыттық кезеңдері толық сақталады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Белсенді оқу әдістерін қолдану оқушының өзіндік рефлексия жасау, дағдыларының дамуына ықпал етті. 2.Сабақ құрылымының дұрыс, жүйелі құрылуы. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: ОМ-қа жету үшін әдістердің түрленіп берілуі. 2:Уақытты тиімді ұйымдастыру. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1.Оқушылардың еркін сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға жұмыс жасау қажет. 2.Топтық жұмыста оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына үнемі бағыттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














