|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алтын адам» археологиялық олжасы. Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу 5.2.2.2 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бір-бірінедегенқұрметкөрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Психологиялық тренинг Өзін-өзі тексеру Алдыңғы білімді еске түсіру Жаңа тақырыпты болжау |
Амандасу, оқушыларды түгендеу. «Сағат бойынша достар» әдісі арқылы жүргізіледі.
«Learning apps» бағдаламасында сәйкестендіру тапсырмасы беріледі.
Оқушыларға Есік қорғанынан табылған «Алтын Адам» суреті көрсетіледі. Оқушыларға келесідей сұрақтар қойылады. - Сурет туралы әңгімелеңіз? - Ерекшеліктерін сипаттаңыз? -Маңыздылығы қандай? |
-мұғаліммен амандасады.
-сабақ бастар алдындағы психологиялық тренинг орындайды.
-алдыңғы білімді қайталау мақсатындағы тапсырманы орындайды. 2-ұпай -суретті тамашалау арқылы жетелеуші сұрақтарға жауап береді; 1-ұпай
|
Мадақ тау |
https://learningapps.org/view22581559
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырылады. Оқушыларды топқа бөлу: Мұғалім жасырын қима қағаздардағы жазуларды таңдау арқылы топқа бөлінеді: 1-топ: Тарихшылар 2-топ: Археологтар 3-топ: Журналистер Жаңа тақырыпты түсіндіруде бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаян көру барысында оқушылардың келесі сұрақтар төңірегінде ойлануларын қамтамасыз етіңіз.
Көрнекіліктер: сақ мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету стиль, бұйымдар, қару – жарақтары, өмірге қажетті құралдар т.б. суреттер немесе макет түрінде, Алтын адам туралы кітаптар, көркем әдебиеттер т.б. Бейнематериал«Ұлы дала өркениеті.Алтын адам» атты мұражайға онлайн саяхат Видеобаян негізінде ақпарттармен танысып, архелогпен сұхбат атты рөлдік ойын ұйымдастырыңыз. 1-топтық жұмыс: Деректік мәтінді пайдалана отырып, «Мәтін талдау кестесі» арқылы Есік қорғанынан алғашқы Алтын адамның табылуын сипаттаңыз:
2-топқа: «Тұлғаны таны» әдісі арқылы К. Ақышевтың Алтын адамды алғаш анықтаудағы рөлін сипаттайды.
3-топ: «Жарнамалау» әдісі арқылы берілген деректік мәтінді пайдалана отырып, Алтын адам және оның жанынан табылған жәдігерлер туралы сипаттап, жарнамалайды.
2-жұптық жұмыс: 1-жұп: Картамен жұмыс: Қазақстан аумағынан табылған Алтын адамдардың, табылған аумақтарын картадан бейнеле:
2-жұп: «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы мәтіннен қатты әсер тұстары мен әсер еткен үзінділер жөнінде өз пікіріңізді білдіріңіз:
3-жұп: «Еркін жазу» әдісі негізінде «Есік обасынан табылған Алтын адам кім болды?» тақырыбында 5-6 сөйлемдік эссе құрыңыз:
Жеке жұмыс: «wordwall» бағдарламасында тест тапсырмасы орындалады. |
-мұғалім ұсынған жасырын қима қағаздарды таңдау арқылы топқа бөлінеді.
-бейнебаянды тамашалайды;
-жетелеуші сұрақтарға жауап береді.
-көрнекіліктермен танысады немесе бір оқушы арнайы дайындалып келіп, таныстырады.
-мәтіннің мазмұны туралы сипаттайды; -оқиғаның басты ерекшелігін анықтайды; -қашан және қайда болғанын сипаттайды; -басты кейіпкерді анықтайды. 3-ұпай
-деректік мәтін негізінде тұлға туралы мәлімет береді; -негізгі хронологиялық оқиғаларды анықтайды; -мақсатын сипаттайды; -ашқан жаңалығын анықтайды; -ғылым саласына қосқан басқа да еңбегін сипаттайды. 3-ұпай
-Алтын адамды және оның жәдігерлерін сипаттайды; -құндылықтарын анықтайды; -қазіргі кезде елімізде қолданылу маңыздығын сипаттайды. 3-ұпай
-Қазақстан аумағынан Алтын адамның табылған аумақтарын картада көрсетеді. 2-ұпай
-оқулық мәтіні негізінде қатты әсер еткен маңызды тұсты анықтайды; -таңдалған мәтін тармағына өз пікірін білдіреді. 2-ұпай -Алтын адамның өзіндік ерекшеліктерін сипаттайтын 5-6 сөйлемдік эссе құрады. 2-ұпай -тест тапсырмасы орындайды. 2-ұпай |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Үш таяқша» әдісі арқылы 1 сұрақ 1 жауап 1 идея
«Ең үздік жауап»
|
https://www.youtube.com/watch?v=ExI0nAh1ntw
Ақпарат тық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс алынады. |
Тақырып бойынша қандай қызықты тұстары болғанын, сабақты қаншалықты деңгейде түсінгенін, әлі де іздену керек тұстарын айтады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Дискриптор бойынша бағалауды жүргізіп отырады, соңында қорытынды ұпайын шығарады. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
3.2 «Алтын адам археологиялық олжасы» 1-ші сабақ. Тақырып бойынша «ашық» және «жабық» тест тапсырмаларын құрады; «Алғашқы Алтын адамның жерлеу ғұрпындағы ерекшеліктер» тақырыбында деректер жинақтау. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алтын адам 1-ші сабағы
Алтын адам 1-ші сабағы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2.Сақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алтын адам» археологиялық олжасы. Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу 5.2.2.2 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бір-бірінедегенқұрметкөрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Психологиялық тренинг Өзін-өзі тексеру Алдыңғы білімді еске түсіру Жаңа тақырыпты болжау |
Амандасу, оқушыларды түгендеу. «Сағат бойынша достар» әдісі арқылы жүргізіледі.
«Learning apps» бағдаламасында сәйкестендіру тапсырмасы беріледі.
Оқушыларға Есік қорғанынан табылған «Алтын Адам» суреті көрсетіледі. Оқушыларға келесідей сұрақтар қойылады. - Сурет туралы әңгімелеңіз? - Ерекшеліктерін сипаттаңыз? -Маңыздылығы қандай? |
-мұғаліммен амандасады.
-сабақ бастар алдындағы психологиялық тренинг орындайды.
-алдыңғы білімді қайталау мақсатындағы тапсырманы орындайды. 2-ұпай -суретті тамашалау арқылы жетелеуші сұрақтарға жауап береді; 1-ұпай
|
Мадақ тау |
https://learningapps.org/view22581559
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырылады. Оқушыларды топқа бөлу: Мұғалім жасырын қима қағаздардағы жазуларды таңдау арқылы топқа бөлінеді: 1-топ: Тарихшылар 2-топ: Археологтар 3-топ: Журналистер Жаңа тақырыпты түсіндіруде бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаян көру барысында оқушылардың келесі сұрақтар төңірегінде ойлануларын қамтамасыз етіңіз.
Көрнекіліктер: сақ мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету стиль, бұйымдар, қару – жарақтары, өмірге қажетті құралдар т.б. суреттер немесе макет түрінде, Алтын адам туралы кітаптар, көркем әдебиеттер т.б. Бейнематериал«Ұлы дала өркениеті.Алтын адам» атты мұражайға онлайн саяхат Видеобаян негізінде ақпарттармен танысып, архелогпен сұхбат атты рөлдік ойын ұйымдастырыңыз. 1-топтық жұмыс: Деректік мәтінді пайдалана отырып, «Мәтін талдау кестесі» арқылы Есік қорғанынан алғашқы Алтын адамның табылуын сипаттаңыз:
2-топқа: «Тұлғаны таны» әдісі арқылы К. Ақышевтың Алтын адамды алғаш анықтаудағы рөлін сипаттайды.
3-топ: «Жарнамалау» әдісі арқылы берілген деректік мәтінді пайдалана отырып, Алтын адам және оның жанынан табылған жәдігерлер туралы сипаттап, жарнамалайды.
2-жұптық жұмыс: 1-жұп: Картамен жұмыс: Қазақстан аумағынан табылған Алтын адамдардың, табылған аумақтарын картадан бейнеле:
2-жұп: «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы мәтіннен қатты әсер тұстары мен әсер еткен үзінділер жөнінде өз пікіріңізді білдіріңіз:
3-жұп: «Еркін жазу» әдісі негізінде «Есік обасынан табылған Алтын адам кім болды?» тақырыбында 5-6 сөйлемдік эссе құрыңыз:
Жеке жұмыс: «wordwall» бағдарламасында тест тапсырмасы орындалады. |
-мұғалім ұсынған жасырын қима қағаздарды таңдау арқылы топқа бөлінеді.
-бейнебаянды тамашалайды;
-жетелеуші сұрақтарға жауап береді.
-көрнекіліктермен танысады немесе бір оқушы арнайы дайындалып келіп, таныстырады.
-мәтіннің мазмұны туралы сипаттайды; -оқиғаның басты ерекшелігін анықтайды; -қашан және қайда болғанын сипаттайды; -басты кейіпкерді анықтайды. 3-ұпай
-деректік мәтін негізінде тұлға туралы мәлімет береді; -негізгі хронологиялық оқиғаларды анықтайды; -мақсатын сипаттайды; -ашқан жаңалығын анықтайды; -ғылым саласына қосқан басқа да еңбегін сипаттайды. 3-ұпай
-Алтын адамды және оның жәдігерлерін сипаттайды; -құндылықтарын анықтайды; -қазіргі кезде елімізде қолданылу маңыздығын сипаттайды. 3-ұпай
-Қазақстан аумағынан Алтын адамның табылған аумақтарын картада көрсетеді. 2-ұпай
-оқулық мәтіні негізінде қатты әсер еткен маңызды тұсты анықтайды; -таңдалған мәтін тармағына өз пікірін білдіреді. 2-ұпай -Алтын адамның өзіндік ерекшеліктерін сипаттайтын 5-6 сөйлемдік эссе құрады. 2-ұпай -тест тапсырмасы орындайды. 2-ұпай |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Үш таяқша» әдісі арқылы 1 сұрақ 1 жауап 1 идея
«Ең үздік жауап»
|
https://www.youtube.com/watch?v=ExI0nAh1ntw
Ақпарат тық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс алынады. |
Тақырып бойынша қандай қызықты тұстары болғанын, сабақты қаншалықты деңгейде түсінгенін, әлі де іздену керек тұстарын айтады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Дискриптор бойынша бағалауды жүргізіп отырады, соңында қорытынды ұпайын шығарады. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
3.2 «Алтын адам археологиялық олжасы» 1-ші сабақ. Тақырып бойынша «ашық» және «жабық» тест тапсырмаларын құрады; «Алғашқы Алтын адамның жерлеу ғұрпындағы ерекшеліктер» тақырыбында деректер жинақтау. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















