Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сақтар |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абажанова Гульжан Касымбековна |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алтын адам» археологиялық олжасы Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; 5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау; |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну; |
||||||||||||||||||
|
Тарихи концепті: |
Дәлел,интерпретация |
||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||||||||||||||||
|
ЕБҚ |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі 9 минут II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі
«Алтын сандық» стратегиясы. Алтын сандықтан «Алтын адам» бұйымдарын алып 4 топқа бөлінеді.
Өткен тақырыпқа шолу: «Деректер тізбегі» Сақтардың деректерде аталуын сәйкестендіру.
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде «Кинометафора» әдісі. Алтын адам археологиялық олжасы Кері байланыс сұрақ-жауап арқылы жүзеге асады
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері анықталады. |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген деректерді сәйкестендіреді.
|
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету. Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету Бағалау парағына өзін өзі бағалайды. |
Интербелсенді тақта
https://wordwall.net/resource/82003156 https://youtu.be/53ctn0VnieA?si=tHpagOLpCj73Kfl3 |
|||||||||||||||
|
III.Жаңа білімді меңгеру 15 минут 10 минут 5 минут |
БК: Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар Деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы түсіндіреді. Зерттеуге арналған тапсырма Тапсырма 1. (Топтық жұмыс) Нұсқаулық. «Ақпаратты сүзу» тәсілі арқылы 1-топ. Қазақстан жерінен табылған «Алтын адам» 2-топ. «Алтын адам» ескерткіштерін зерттеген археолог 3-топ. «Алтын адам» туралы қызықты деректер 4-топ. «Алтын адамның» киімі қалай безендірілген Тапсырма 2. Картамен жұмыс (Жұптық жұмыс) 1Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын, уақытын көрсету. БК. «Алтын адам» туралы деректерді ақпараттардың ақиқат жалғанын анықтайды. Тапсырма 3 (Жеке жұмыс) «Ақиқат,жалған» Нұсқаулық. «Анықта»
|
. Дескриптор:
Дескриптор: Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын көрсетеді;
Дескриптор:анықтау кестесін толтыру арқылы оқушылар
|
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
Дескрипторға сәйкес жұпта бірін-бірі бағалайды
|
Оқулық, Ноутбук
Қазақстанның кескін картасы
«Қолшатыр әдісі»
|
|||||||||||||||
|
Бекіту: 3 мин |
Бекіту сұрақтары. “Қолшатыр әдісі” 1. «Алтын адамды» тапқан археолог? 2. «Алтын адам» кім болған? 3. «Алтын адам» туралы қандай қызықты деректер бар? |
Білім алушылар дәлел, өзара байланысты көрсете отырып, тарихи себептілікті түсіндіреді. |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
|
|||||||||||||||
|
Сабаққа рефлексия 2 мин |
«Алтын сандық» Не себепті қиын болды? Сабақта нені білдім,қандай жаңа нәрсе үйрендім? Сабақта сіздердің болжамдарыңыз орындалды ма? Бүгінгі сабақтан не алдыңыз? Сабақ сіздерге қандай ой тастады? |
Білім алушылар рефлексия жасайды, топқа бөлінген алтын бұйымдарға жазып сандыққа қайта салынады |
|
|
|||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 1 мин |
Шығармашылық жұмыс. «Алтын адам» - сақ патшасы» тақырыбына әңгіме жазу |
|
|
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Алтын адам" археологиялық ескерткіші
"Алтын адам" археологиялық ескерткіші
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сақтар |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абажанова Гульжан Касымбековна |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 «А» |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алтын адам» археологиялық олжасы Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; 5.2.2.4 Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау; |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну; |
||||||||||||||||||
|
Тарихи концепті: |
Дәлел,интерпретация |
||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||||||||||||||||
|
ЕБҚ |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі 9 минут II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі
«Алтын сандық» стратегиясы. Алтын сандықтан «Алтын адам» бұйымдарын алып 4 топқа бөлінеді.
Өткен тақырыпқа шолу: «Деректер тізбегі» Сақтардың деректерде аталуын сәйкестендіру.
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде «Кинометафора» әдісі. Алтын адам археологиялық олжасы Кері байланыс сұрақ-жауап арқылы жүзеге асады
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері анықталады. |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген деректерді сәйкестендіреді.
|
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету. Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету Бағалау парағына өзін өзі бағалайды. |
Интербелсенді тақта
https://wordwall.net/resource/82003156 https://youtu.be/53ctn0VnieA?si=tHpagOLpCj73Kfl3 |
|||||||||||||||
|
III.Жаңа білімді меңгеру 15 минут 10 минут 5 минут |
БК: Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар Деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы түсіндіреді. Зерттеуге арналған тапсырма Тапсырма 1. (Топтық жұмыс) Нұсқаулық. «Ақпаратты сүзу» тәсілі арқылы 1-топ. Қазақстан жерінен табылған «Алтын адам» 2-топ. «Алтын адам» ескерткіштерін зерттеген археолог 3-топ. «Алтын адам» туралы қызықты деректер 4-топ. «Алтын адамның» киімі қалай безендірілген Тапсырма 2. Картамен жұмыс (Жұптық жұмыс) 1Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын, уақытын көрсету. БК. «Алтын адам» туралы деректерді ақпараттардың ақиқат жалғанын анықтайды. Тапсырма 3 (Жеке жұмыс) «Ақиқат,жалған» Нұсқаулық. «Анықта»
|
. Дескриптор:
Дескриптор: Қазақстан териториясында «Алтын адам» жәдігерлерінің табылған аумағын көрсетеді;
Дескриптор:анықтау кестесін толтыру арқылы оқушылар
|
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
Дескрипторға сәйкес жұпта бірін-бірі бағалайды
|
Оқулық, Ноутбук
Қазақстанның кескін картасы
«Қолшатыр әдісі»
|
|||||||||||||||
|
Бекіту: 3 мин |
Бекіту сұрақтары. “Қолшатыр әдісі” 1. «Алтын адамды» тапқан археолог? 2. «Алтын адам» кім болған? 3. «Алтын адам» туралы қандай қызықты деректер бар? |
Білім алушылар дәлел, өзара байланысты көрсете отырып, тарихи себептілікті түсіндіреді. |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
|
|||||||||||||||
|
Сабаққа рефлексия 2 мин |
«Алтын сандық» Не себепті қиын болды? Сабақта нені білдім,қандай жаңа нәрсе үйрендім? Сабақта сіздердің болжамдарыңыз орындалды ма? Бүгінгі сабақтан не алдыңыз? Сабақ сіздерге қандай ой тастады? |
Білім алушылар рефлексия жасайды, топқа бөлінген алтын бұйымдарға жазып сандыққа қайта салынады |
|
|
|||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 1 мин |
Шығармашылық жұмыс. «Алтын адам» - сақ патшасы» тақырыбына әңгіме жазу |
|
|
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















