Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
5.2 В Сақтар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алтын адам» археологиялық олжасы (2-сабақ) Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру
|
«Алтын адам»
киімі 4 мыңға
жуық алтын әшекейлермен
әшекейленген. Ондағы бейнеленген барыс, бұлан, таутеке, арқар,
жылқы, түрлі құстардың
бейнелері аң
стилінде аса шеберлікпен жасалған. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады
|
Мадақтау |
оқулық |
|
|
Жаңа білім
|
«Есік» қорғанына жүргізілген қазба жұмыстары барысында «Алтын адамның» жанынан түбінде 26 таңбалы жазуы бар күміс тостаған табылғаны белгілі. Бұл күміс тостағандағы жазулар сол заманның өзінде Жетісу сақтарында жазу болғанын байқатады. Тек бүгінгі күнге дейін ол жазуды ғалымдар толықтай оқып ажырата алмай отыр. Сонымен қатар табылған көне жәдігер сақ заманының материалдық мәдениеті, өнері, мифологиясы туралы мәліметтер алуға мүмкіндік береді. Алтын адам сақ елінде өз заманына сай өркениеттің болғанын дәлеледейді. 1-тапсырма. «Алтын адам» жанынан табылған заттарды тап.
2-тапсырма. «Алтын адамның» бас киімін кластер арқылы сипаттаңыз 1. Биіктігі – шамасында. 2. Әшекей саны – жуық. 3. Баскиімнің ең ұшында - орналасқан. 4. Баскиімнің пішіні – 5. Баскиімдегі жебе саны – 6. Баскиімдегі әшекейлер орналасуына қарай - болып үш бөлікке бөлінді. Берілген мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыз. . «Алтын адамның» жанынан табылған күміс тостағанда жазулар болды. 2. Сақ жауынгерінің алтын жүзігінде қырын қарап тұрған адам басы бейнеленген. 3. «Алтын адамның» жанынан алтын салынған сандықша табылды. 4. Есік қорғанынан 16 аттың қаңқасы қазылып алынды. |
Дескриптор: «Алтын адам» жанынан табылған заттарды анықтайды. Дескриптор: «Алтын адамның» бас киімін кластер арқылы сипаттайды. Дескриптор: Берілген мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
https://ok.ru/video/180146472413
https://www.youtube.com/watch?v=ExI0nAh1ntw 1-қосымша 2-қосымша 3-қосымша
|
|
|
|
|||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау. Сақ мәдениетінің бірегей үлгісі «Алтын киімді адам» ескерткішімен таныстық. Сақтардың аңдық стилімен және олардың дүниетанымын зерттеп, анықтадық.
Оқу тапсырмасы. Оқулықтағы тақырыпты оқу. «Алтын адам» туралы қосымша мәлеметтер дайындау. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
|
тұсаукесер
|
|
|
Қорытынды |
Ой қорыту. Рефлексия. |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алтын адам археологиялық олжасы
Алтын адам археологиялық олжасы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
5.2 В Сақтар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алтын адам» археологиялық олжасы (2-сабақ) Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру
|
«Алтын адам»
киімі 4 мыңға
жуық алтын әшекейлермен
әшекейленген. Ондағы бейнеленген барыс, бұлан, таутеке, арқар,
жылқы, түрлі құстардың
бейнелері аң
стилінде аса шеберлікпен жасалған. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады
|
Мадақтау |
оқулық |
|
|
Жаңа білім
|
«Есік» қорғанына жүргізілген қазба жұмыстары барысында «Алтын адамның» жанынан түбінде 26 таңбалы жазуы бар күміс тостаған табылғаны белгілі. Бұл күміс тостағандағы жазулар сол заманның өзінде Жетісу сақтарында жазу болғанын байқатады. Тек бүгінгі күнге дейін ол жазуды ғалымдар толықтай оқып ажырата алмай отыр. Сонымен қатар табылған көне жәдігер сақ заманының материалдық мәдениеті, өнері, мифологиясы туралы мәліметтер алуға мүмкіндік береді. Алтын адам сақ елінде өз заманына сай өркениеттің болғанын дәлеледейді. 1-тапсырма. «Алтын адам» жанынан табылған заттарды тап.
2-тапсырма. «Алтын адамның» бас киімін кластер арқылы сипаттаңыз 1. Биіктігі – шамасында. 2. Әшекей саны – жуық. 3. Баскиімнің ең ұшында - орналасқан. 4. Баскиімнің пішіні – 5. Баскиімдегі жебе саны – 6. Баскиімдегі әшекейлер орналасуына қарай - болып үш бөлікке бөлінді. Берілген мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыз. . «Алтын адамның» жанынан табылған күміс тостағанда жазулар болды. 2. Сақ жауынгерінің алтын жүзігінде қырын қарап тұрған адам басы бейнеленген. 3. «Алтын адамның» жанынан алтын салынған сандықша табылды. 4. Есік қорғанынан 16 аттың қаңқасы қазылып алынды. |
Дескриптор: «Алтын адам» жанынан табылған заттарды анықтайды. Дескриптор: «Алтын адамның» бас киімін кластер арқылы сипаттайды. Дескриптор: Берілген мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
https://ok.ru/video/180146472413
https://www.youtube.com/watch?v=ExI0nAh1ntw 1-қосымша 2-қосымша 3-қосымша
|
|
|
|
|||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау. Сақ мәдениетінің бірегей үлгісі «Алтын киімді адам» ескерткішімен таныстық. Сақтардың аңдық стилімен және олардың дүниетанымын зерттеп, анықтадық.
Оқу тапсырмасы. Оқулықтағы тақырыпты оқу. «Алтын адам» туралы қосымша мәлеметтер дайындау. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
|
тұсаукесер
|
|
|
Қорытынды |
Ой қорыту. Рефлексия. |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














