«Алтын адам» археологиялық олжасы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Алтын адам» археологиялық олжасы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан тарихы пәні мұғалімдер үшін
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар.

Мектеп:Тоқжігітов ЖОМ

Бөлімі:5.2В . Сақтар.

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кариева К. Б.

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Алтын адам» археологиялық олжасы.


Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

5.2.3.1 – қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;



Сабақтың мақсаты

Барлығы:

- Сақтардың әйгілі археологиялық ескерткіштерін біледі;
Оқушылардың басым бөлігі:

-- Қазақстан жерінде табылған үш алтын адамның табылған жерлерін картадан көрсетеді;

Кейбір оқушылар:

- Қазба жұмыстар жүргізу нәтижесінде табылған археологиялық деректердің маңызын дәлелдейді.

Бағалау критерийі

- Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын сипаттайды;

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминалогия:

Алтын адам, күміс тостаған, ақинақ, көсем, патша, археология, қорған, оба, қорым.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
1. Алтын адам туралы естулерің бар ма?
2. Алтын адам деген кім?
3. Алтын адамның макетін Алматы қаласына барғанда көрдіңдер ме?
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Неліктен алтын адам тек алтыннан жасалды?

Құндылықтарға баулу

-тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын сақтауға баулу;

көптеген ғасырлар бойы адамдар жинақтаған жалпы адамзаттық құндылықтарға баулу;

Пəнаралық байланыс

География, бейнелеу өнері

Алдыңғы білім

Сақтар туралы жазбаша деректер туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин









7 мин














2 мин












Оқушылардың сабаққа қатысуы мен дайындығын қадағалау.

Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Үйге берілген тапсырманы «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы сұрау.
Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақ қояды 
1. Мал шаруашылығының түрлерін айтып, картадан көрсет
2. Көшпелі мал шаруашылығы дегеніміз қандай шаруашылық?
3. Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды?
4. Көшпелі мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай мүмкіндіктер берді? Неліктен көшпелілер өмірінде мал шаруашылығы маңызды болды? 
5. Көшпелілер малдың қандай түрлерін өсірген?
6. Тебінді жайылымға байланысты саны артқан мал.

.


Сынып оқушылары Алтын адамның баскиімі, камзолы, күміс тостаған суреттері арқылы 3 топқа біріктіру.

1 топ Бас киім

2 топ Камзол
3 топ Күміс тостаған












Суреттер.



Баскиім, камзол, тостаған суреттері.

слайд

Сабақтың ортасы

5 мин



10 мин



























1 мин













1 мин





Бұл сабақта біз:Есік обасының археологиялық олжаларымен танысамыз;Археологиялық ескерткіштің неліктен «Алтын адам» деп аталғанын білеміз.

Сіздерге «Алтын адам» туралы мәліметтерді қарастырып келу тапсырылған болатын. Міне осыған қосымша ретінде мына деректерді бейнежазбадан тамашалаңыздар.

Сен білесің бе? «Алтын адам»

Өздерің дайындап келген деректерді ескере отырып,

«Тыңда, ойлан, жаз» әдісі бойынша жұмыс жүргізейік .




1. Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жазыңыз.

2. Алтын адам ескерткіші сақтар өмірі туралы не айтады? деген сұрақтың төңірегінде 5-6 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастырыңыз.

3. Алтын адам археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор деген тұжырымды қолдайтын үш дәйек келтіріңіз.

Дескриптор:

-Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жазады.

-Алтын адам ескерткіші сақтар өмірі туралы анықтайды

-Алтын адам археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызын сипаттайды

КБ


«Бірге ойлаймыз» әдісі.(Топпен жұмыс.)
І-топ: Картамен жұмыс
Қазақстан териториясында Алтын адам жәдігерлерінің табылған аумағын, уақытын көрсету.
ІІ-топ: Анықта
Есік обасынан табылған Алтын адам кім болды? деген зерттеу сұрағы негізінде оқушылар зерттеу жүргізіп, дәлелдер іздейді.
ІІІ-топ: Археологтан сұхбат ал
1. Ең алғаш Алтын адамды көрген кезде сіз қандай ойда болдыңыз?
2. Есік обасында қазба жұмыстары қалай жүрді? Археолог ретінде сізді не қызықтырды

Слайд

бейнежазба

1.Қыш құмыра




2.күміс тостаған

3.алтын тарақ





















А4 форматы

Сабақтың соңы

3 мин







Сабақты «Ия-жоқ» әдісімен қорытындылаймын.

Тұжырым: «Иә. Жоқ»
Алтын адам 1970ж. ашылды 
Алтын адамды ашқан - К. Ақышев
Алтын адамда аң стилі басым.
Алтын адам көшірмесі Бәйтерекке орнатылған
Алтын адамда барыс бейнеленбеген
Күміс тостағанда 26 таңбалы жазу бар

Үйге тапсырма:

Алтын адам - сақ патшасы тақырыбына әңгіме жазу

Слайд

Сұрақтар тізбесі.


Алтын адам

Күміс тостаған әшекей бұйымдар



Стикерлер



Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз.


Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау



Сабақ барысында Сараланған әдіс деп «Тыңда, ойлан, жаз» әдісі

Мен оқушыларға сараланған деңгейлік тапсырмалар бердім. Тапсырмада орындау барысында оқушыларда тыңдалым, есте сақтау,айтылым дағдысы қалыптасады.

А,В,С деңгейлі тапсырмаларының бірін таңдап орындайды.

А деңгейлі оқушылар алтын адам археологиялық жәдігерінің ашылуының маңызы зор деген тұжырымды қолдайтын үш дәйек келтіредіВ деңгейлі оқушылар алтын адам ескерткіші сақтар өмірі туралы не айтады? деген сұрақтың төңірегінде 5-6 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастырады С деңгейлі оқушылар Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жазады Ерте аяқтаған оқушыларға «Алтын адам туралы аңызды» оқуға ұсынамын.

Бағалау критерийлеріне сәйкес жасалған дескрипторлар арқылы бағалау . Post-It «жапсырмалары» әдісі бойынша кері байланыс алу.

.


Жас ерекшеліктер ескерілген.




Техника қауіпсіздік ережесін сақтау.



Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен депойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.11.2018
2747
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі