|
Білім беру ұйымының атауы |
№18 |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есполова Гулнур Казбековна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. «Алтын адам» нелліктен мемлекеттік символға айналды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.3.3.2 түрлі материалдарды, әдістер мен құралдарды пайдалана отырып көне жазуларды бейнелеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тарихи ескерткіш деген не екенін білетін болады «Алтын адам» туралы айтуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің... |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Бәрің маған қараңдар. Экскурсия жетекшісі бүгін мен. Бір минутты да жоғалтпай Жолға шығуға шақырам! Бар білімді жолға ала шық! Күлімдеуді де ұмытпа! –Сабақта барлықтарыңның зейінді, тапқыр болғандарыңды, ең бастысы алған білімдеріңді қалай жұмыс істеуде көрсете алуларыңды қалаймын. Өткенді пысықтау «Галареяға саяхат» әдісі Көне жазулар әлемі Жазулар суреттеріне қарап қандай жазулар екенін ата Тақырыпты ашу «Тізім» тәсілі. Бір бет қағаз бен қалам алыңдар, 2 минут ішінде сақтар туралы не білетіндеріңді жазыңдар. Еске түскен нәрселердің бәрін жазыңдар. Жаңа тақырып Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Сақтар тарихынан көп нәрсе естеріңде қапты. Ал қазір геолог ғалымдардың тапқан жәдігерлерін қараңдар: баскиімі, қаруы, алтындалған ыдыс. Бұл жәдігерлер Алматыға жақын орналасқан Есік қорғанынан табылды. Біздің ғалымдар 1969 ж. осы қорғанды қазуға кірісті. Ол ертеректе тоналған екен. Бір жақсысы тонаушылар оның бір жақ бүйірінде жерленген сақ жауынгерінің мүрдесін көрмеген. Ол ғылымға «Алтын адам» деген атпен енді. Балалар, бүгін сабақта не туралы айтатын боламыз? Дұрыс. Біз «Алтын адам» туралы айтатын боламыз. ЕБҚ Суретке қарап «Алтын адамды» сипатта ЕҚБ Сақ жауынгері қандай болған? Ол немен айналысты деп ойллайсың? Жұптық жұмыс Тапсырма: суретке қарап «Алтын адамның» киімі мен қару- жарағына сипаттама бер Сергіту жаттығуы Қайталаймыз бірге Көп отырған оқушыға Бой жазу да керек! Мұрынмен терең дем алып Жеңіл көтерілеміз... Тік тұрдыңдар ма? Арқаны тік ұстап, жауырынды қосыңдар. Ең соңында керіліп, Дем аламыз тереңдеп. Иілеміз. Күлімдейміз. Отырамыз... ФС тапсырмасы Топтық жұмыс 1-топ Алтын адамның киімінен не байқадыңдар? Ж:Алтын киімді жауынгердің бас- киіміндегі қанатты және мүйізді тұлпарлар, бейнелер стиль ретінде ҚР Мемлекеттік Елтаңбасында берілген. 2-топ Сақ жауынгерлерінің қару-жарақтарының тізімін жаса Ж: Қылыш, найза,шоқпар,айбалта, қанжар. ҚЖ: Қазақ даласынан табылған тарихи ескерткіштерді ата және олардың суреттерін сал. Балбала Есік қорғаны Қыш ыдыстар Көне қалалар Қару жарақтар Кері байланыс
|
Сәлемдеседі. Оң психология лық көңіл күй қалыптастырады. Өткенді пысықтайды Тізім жасайды Жаңа тақырыппен танысады Суреттер арқылы жаңа ұғыммен танысады Жеке жұмыс жасайды Жұптық жұмыс жасайды 1.Қолдарын иыққа қою, жоғары көтеру, қайта иыққа, жан-жаққа сосын тағы қайталау 2.аяқтың ұшымен көтеріліп, қолды жоғары ұстап дем алу, қолды төмен жіберіп, дем шығару ТОптық жұмыс жасайды Суреттер салады Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
Дескриптор: Сақтар туралы не білетіндерін жазады Өткен тақырыптар туралы біледі, білімін қолданады Дескриптор: Тақырып мазмұнын ашады «Алтын адам» туралы мәліметтермен танысады
Дескриптор: «Алтын адамның» киімі мен қару- жарағына сипаттама береді Мәліметтермен бір-бірін толықтырады
Дескриптор: 1-топ Алтын адамның киімінен не байқағанын айтады 2-топ Сақ жауынгерлерінің қару-жарақтарының тізімін жасайды Дескриптор: Қазақ даласынан табылған тарихи ескерткіштерді атайды Олардың суреттерін салады. «Instagram» әдісі арқылы сабақ туралы әсерлерін жеткізеді |
Суреттер Көне түрік жазуы
Парақтар САқтар туралы суреттер Электронды қосымша https://www.youtube.com/ watch?v=IyNFcTZ1IF4 (уақыт бойынша 00:00- 05:10) Оқулық
Жаттығулар
Суреттер
Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Алтын адам» нелліктен мемлекеттік символға айналды?
«Алтын адам» нелліктен мемлекеттік символға айналды?
|
Білім беру ұйымының атауы |
№18 |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есполова Гулнур Казбековна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. «Алтын адам» нелліктен мемлекеттік символға айналды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.3.3.2 түрлі материалдарды, әдістер мен құралдарды пайдалана отырып көне жазуларды бейнелеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тарихи ескерткіш деген не екенін білетін болады «Алтын адам» туралы айтуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің... |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Бәрің маған қараңдар. Экскурсия жетекшісі бүгін мен. Бір минутты да жоғалтпай Жолға шығуға шақырам! Бар білімді жолға ала шық! Күлімдеуді де ұмытпа! –Сабақта барлықтарыңның зейінді, тапқыр болғандарыңды, ең бастысы алған білімдеріңді қалай жұмыс істеуде көрсете алуларыңды қалаймын. Өткенді пысықтау «Галареяға саяхат» әдісі Көне жазулар әлемі Жазулар суреттеріне қарап қандай жазулар екенін ата Тақырыпты ашу «Тізім» тәсілі. Бір бет қағаз бен қалам алыңдар, 2 минут ішінде сақтар туралы не білетіндеріңді жазыңдар. Еске түскен нәрселердің бәрін жазыңдар. Жаңа тақырып Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Сақтар тарихынан көп нәрсе естеріңде қапты. Ал қазір геолог ғалымдардың тапқан жәдігерлерін қараңдар: баскиімі, қаруы, алтындалған ыдыс. Бұл жәдігерлер Алматыға жақын орналасқан Есік қорғанынан табылды. Біздің ғалымдар 1969 ж. осы қорғанды қазуға кірісті. Ол ертеректе тоналған екен. Бір жақсысы тонаушылар оның бір жақ бүйірінде жерленген сақ жауынгерінің мүрдесін көрмеген. Ол ғылымға «Алтын адам» деген атпен енді. Балалар, бүгін сабақта не туралы айтатын боламыз? Дұрыс. Біз «Алтын адам» туралы айтатын боламыз. ЕБҚ Суретке қарап «Алтын адамды» сипатта ЕҚБ Сақ жауынгері қандай болған? Ол немен айналысты деп ойллайсың? Жұптық жұмыс Тапсырма: суретке қарап «Алтын адамның» киімі мен қару- жарағына сипаттама бер Сергіту жаттығуы Қайталаймыз бірге Көп отырған оқушыға Бой жазу да керек! Мұрынмен терең дем алып Жеңіл көтерілеміз... Тік тұрдыңдар ма? Арқаны тік ұстап, жауырынды қосыңдар. Ең соңында керіліп, Дем аламыз тереңдеп. Иілеміз. Күлімдейміз. Отырамыз... ФС тапсырмасы Топтық жұмыс 1-топ Алтын адамның киімінен не байқадыңдар? Ж:Алтын киімді жауынгердің бас- киіміндегі қанатты және мүйізді тұлпарлар, бейнелер стиль ретінде ҚР Мемлекеттік Елтаңбасында берілген. 2-топ Сақ жауынгерлерінің қару-жарақтарының тізімін жаса Ж: Қылыш, найза,шоқпар,айбалта, қанжар. ҚЖ: Қазақ даласынан табылған тарихи ескерткіштерді ата және олардың суреттерін сал. Балбала Есік қорғаны Қыш ыдыстар Көне қалалар Қару жарақтар Кері байланыс
|
Сәлемдеседі. Оң психология лық көңіл күй қалыптастырады. Өткенді пысықтайды Тізім жасайды Жаңа тақырыппен танысады Суреттер арқылы жаңа ұғыммен танысады Жеке жұмыс жасайды Жұптық жұмыс жасайды 1.Қолдарын иыққа қою, жоғары көтеру, қайта иыққа, жан-жаққа сосын тағы қайталау 2.аяқтың ұшымен көтеріліп, қолды жоғары ұстап дем алу, қолды төмен жіберіп, дем шығару ТОптық жұмыс жасайды Суреттер салады Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
Дескриптор: Сақтар туралы не білетіндерін жазады Өткен тақырыптар туралы біледі, білімін қолданады Дескриптор: Тақырып мазмұнын ашады «Алтын адам» туралы мәліметтермен танысады
Дескриптор: «Алтын адамның» киімі мен қару- жарағына сипаттама береді Мәліметтермен бір-бірін толықтырады
Дескриптор: 1-топ Алтын адамның киімінен не байқағанын айтады 2-топ Сақ жауынгерлерінің қару-жарақтарының тізімін жасайды Дескриптор: Қазақ даласынан табылған тарихи ескерткіштерді атайды Олардың суреттерін салады. «Instagram» әдісі арқылы сабақ туралы әсерлерін жеткізеді |
Суреттер Көне түрік жазуы
Парақтар САқтар туралы суреттер Электронды қосымша https://www.youtube.com/ watch?v=IyNFcTZ1IF4 (уақыт бойынша 00:00- 05:10) Оқулық
Жаттығулар
Суреттер
Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз





















