«ЖАЙСАҢ БАЛА» жеке бастауыш мектеп-гимназиясы
Алтын сақа» зияткерлік сайыс сабағы
2 «А» СЫНЫБЫ

Өткізген Т.Ләтіпова
2023жыл. Қазан
Дайындаған: Ләтіпова.Т.Ш
Сынып 2 «а»
Сабақтың тақырыбы: «Алтын сақа» (қызықты математика), (үйірме)
Мақсаты:
1.Математикадан алған білімдерін көрсету.
2. Тез ойлауға, шапшаң есептеуге баулу, шығармашылық қабілетін, логикалық ойын дамыту.
3. Бірлікке, ұйымшылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Оқушыларды түрлі -түсті геметриялық фигуралардан құралатын пазл құрастыру арқылы 4 топқа бөлініп, топ жетекшілерін сайланады.
Топ басшыларымен «Бірлік түбі-тірлік» тренинг өткізу. Сұрақтар қою арқылы негізгі ойды өздеріне айтқызу.
1 топ- Алғыр
2 топ- Зерек
3 топ –Тапқыр
4 топ-Білгір
Сонау - сонау алысқа, жүзсін десең
кемелер,
Тылсым - сырлы ғарышқа, ұшсын десең
денелер,
Жасау үшін бәрін
де
Математика - ең маңызды ғылым
бұл,
Сондықтан да, сондықтан да сол ғылымның тілін
біл
Сайыс жоспарымен таныстыру.
І- Cуретті есептер
ІІ- «Пирамида» ойыны
ІІІ- «Кім тапқыр?» ойыны
ІV- «Футбол » ойыны
Сергіту сәті
V- «Ханшайымды құтқару»ойыны
VI- Додакаэдр әдісі. Топ басшыларының сайысы
VII-«Аламан» бәйге
VIII Жеңімпаз топты анықтау. Марапаттау
1.Тренинг.Топ басшыларымен «Бірлік түбі-тірлік» тренинг өткізу. Сұрақтар қою арқылы негізгі ойды өздеріне айтқызу.
2. Әр сайыстың нәтижелерін әділқазылар 5 ұпай беру арқылы және өздеріміз ортадағы асықтардан алып қоржынға жинау арқылы бағалап отырамыз
4 тур .«Футбол ойыны» әдісі . Оқушылар өрнектің мәні жазылған төрт қақпаға өрнек жазылған доптардағы есепті шығарып, оны қақпаға салу үшін жарысады. Өрнектің мәнін қақпадағы санмен сәйкестендіреді.
|
75
|
86 |
68
|
59
|
|
86-11
|
30+56
|
50+18
|
40+19
|
|
29+46
|
61+25
|
36+32
|
93-34
|
|
41+34
|
40+46
|
93-25
|
77-18
|
|
54+21
|
38+48
|
84-16
|
23+36
|
|
91-16
|
65+21
|
51+17
|
40+19
|
6 тур .
«Додокаэдр» әдісі
Логикалық есептер шығарудан
топ басшылары өзара сайысқа түседі.
-
Екі адам 4 сағат шахмат ойнайды. Олардың әрқайсысы неше сағ шахмат ойнайды? 4 сағ.
-
Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4- тен артық , 5 тен кем сан шығады? <
-
Неше төртбұрыш бар? 8 төртбұрыш
|
|
|
|
|
|
|
|
-
Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді. Бір ат неше шақырым жүрді? 40 км
-
Ұшақ Ақтаудан Ақтөбеге дейін 1 сағ 20 мин ұшады, ал кері қарай 80 мин ұшады? Себебі 1 сағ 20 мин=80 мин
-
1 т мақта ауыр ма, 10 ц темір ауыр ма? Тең
-
Адамның 10 қолында неше саусақ бар? 50 саусақ
-
Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда 4 бала жолықты. Мектепке неше бала барды? 5 бала
-
Жанұяда 2 ұл және әр ұлдың 2 әпкесі, 1 әкесі бар. Әр қыздың бір анасы бар. Жанұяда барлығы қанша адам бар? 6 адам
-
Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50 кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг? 50 кг
-
Неше үшбұрыш бар? 6 үшбұрыш
![]()
12. Бақшаға жақсы аға
Көп көп ойыншық
Келді алып : бір балық,
Екі есек, үш үйрек,
Төрт түлкі, бес бүркіт,
Алты арғымақ, жеті жарғанат,
Сегіз саулық, тоғыз тауық,
Он торпақ.
Болма есепке сен шорқақ!
ІІ тур
«Пирамида» әдісі
Шарты: Сызбадағы теңдеулерді шығара отырып , стаканнан пирамида сұлбасын құрастыру керек.
75
25
25
18
5
27
![]()
І тур «Суретті есептер»
Шарты: Суретпен жасырынған сандарды тауып, амалдарды орындау керек.
|
1. |
|
|
|
|
![]()
|
20+20+20= 60 20+5+5 =30 5-2= 3 1+20+4 = 25
|
3. 5+5+5 =15 3+3+3= 9 10+10+10=30 10+6+3 = 19 |
|
2. 6+6+6= 18 6+4+4 = 14 5+5+5 =15 5+4+6+4 = 19
|
4. 10+10+10= 30 6+5+6 =17 4+4+6 =14 6+4+5+5= 19 |
3.Кім тапқыр?
Шарты: Шырпыдан құрастырылған тура емес теңсіздіктен бір дән орнынан қозғап қою арқылы тура теңдік шығару
|
|
|
|
|
|
|
|
7 тур.
«Аламан бәйге»
Шарты: «қызықты математика» қосымша дәптердегі тапсырма.
Шарты 3 мин ішінде бір бағандағы 35 есепті жарысып шығару. Әр бала өзінің уақыт мәресін белгілеп отырады және бағалайды.
5 тур.
«КВЕСТ» әдісі
«Ханшайымды құтқару» ойыны
Шарты: Ертегі желісінің оқиғасы бойынша кездескен кедергілердің тапсырмаларына жауап бере отырып, ханшайымды құтқару.
|
1-кедергі |
800м = дм |
|
2-кедергі |
750 кг= ц кг |
|
3-кедергі |
160 мин= сағ мин |
|
4-кедергі |
2 апта 2 күн= күн |
|
5-кедергі |
12 см= мм |
|
6-кедергі |
3 жылда неше ай бар? |
|
7-кедергі |
120 сек= мин |
|
8-кедергі |
250 см= м дм |
|
|
|
Қорытындылау
Марапаттау
«ЖАЙСАҢ БАЛА» жеке мектеп-гимназиясы
«Алтын сақа» зияткерлік
сайыс-сабағына қатысып _________________ алғаны үшін
_____________________ тобы
марапатталады.
Мектеп директоры: / М.Кошимова
ДОІЖО: / Қ.Тәжіғалиева
Ақтау қаласы
2023 жыл 28 қараша

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Алтын сақа" интеллектуалдық сайысы
"Алтын сақа" интеллектуалдық сайысы
«ЖАЙСАҢ БАЛА» жеке бастауыш мектеп-гимназиясы
Алтын сақа» зияткерлік сайыс сабағы
2 «А» СЫНЫБЫ

Өткізген Т.Ләтіпова
2023жыл. Қазан
Дайындаған: Ләтіпова.Т.Ш
Сынып 2 «а»
Сабақтың тақырыбы: «Алтын сақа» (қызықты математика), (үйірме)
Мақсаты:
1.Математикадан алған білімдерін көрсету.
2. Тез ойлауға, шапшаң есептеуге баулу, шығармашылық қабілетін, логикалық ойын дамыту.
3. Бірлікке, ұйымшылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Оқушыларды түрлі -түсті геметриялық фигуралардан құралатын пазл құрастыру арқылы 4 топқа бөлініп, топ жетекшілерін сайланады.
Топ басшыларымен «Бірлік түбі-тірлік» тренинг өткізу. Сұрақтар қою арқылы негізгі ойды өздеріне айтқызу.
1 топ- Алғыр
2 топ- Зерек
3 топ –Тапқыр
4 топ-Білгір
Сонау - сонау алысқа, жүзсін десең
кемелер,
Тылсым - сырлы ғарышқа, ұшсын десең
денелер,
Жасау үшін бәрін
де
Математика - ең маңызды ғылым
бұл,
Сондықтан да, сондықтан да сол ғылымның тілін
біл
Сайыс жоспарымен таныстыру.
І- Cуретті есептер
ІІ- «Пирамида» ойыны
ІІІ- «Кім тапқыр?» ойыны
ІV- «Футбол » ойыны
Сергіту сәті
V- «Ханшайымды құтқару»ойыны
VI- Додакаэдр әдісі. Топ басшыларының сайысы
VII-«Аламан» бәйге
VIII Жеңімпаз топты анықтау. Марапаттау
1.Тренинг.Топ басшыларымен «Бірлік түбі-тірлік» тренинг өткізу. Сұрақтар қою арқылы негізгі ойды өздеріне айтқызу.
2. Әр сайыстың нәтижелерін әділқазылар 5 ұпай беру арқылы және өздеріміз ортадағы асықтардан алып қоржынға жинау арқылы бағалап отырамыз
4 тур .«Футбол ойыны» әдісі . Оқушылар өрнектің мәні жазылған төрт қақпаға өрнек жазылған доптардағы есепті шығарып, оны қақпаға салу үшін жарысады. Өрнектің мәнін қақпадағы санмен сәйкестендіреді.
|
75
|
86 |
68
|
59
|
|
86-11
|
30+56
|
50+18
|
40+19
|
|
29+46
|
61+25
|
36+32
|
93-34
|
|
41+34
|
40+46
|
93-25
|
77-18
|
|
54+21
|
38+48
|
84-16
|
23+36
|
|
91-16
|
65+21
|
51+17
|
40+19
|
6 тур .
«Додокаэдр» әдісі
Логикалық есептер шығарудан
топ басшылары өзара сайысқа түседі.
-
Екі адам 4 сағат шахмат ойнайды. Олардың әрқайсысы неше сағ шахмат ойнайды? 4 сағ.
-
Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4- тен артық , 5 тен кем сан шығады? <
-
Неше төртбұрыш бар? 8 төртбұрыш
|
|
|
|
|
|
|
|
-
Қос ат жегілген арба 40 шақырым жүрді. Бір ат неше шақырым жүрді? 40 км
-
Ұшақ Ақтаудан Ақтөбеге дейін 1 сағ 20 мин ұшады, ал кері қарай 80 мин ұшады? Себебі 1 сағ 20 мин=80 мин
-
1 т мақта ауыр ма, 10 ц темір ауыр ма? Тең
-
Адамның 10 қолында неше саусақ бар? 50 саусақ
-
Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда 4 бала жолықты. Мектепке неше бала барды? 5 бала
-
Жанұяда 2 ұл және әр ұлдың 2 әпкесі, 1 әкесі бар. Әр қыздың бір анасы бар. Жанұяда барлығы қанша адам бар? 6 адам
-
Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50 кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг? 50 кг
-
Неше үшбұрыш бар? 6 үшбұрыш
![]()
12. Бақшаға жақсы аға
Көп көп ойыншық
Келді алып : бір балық,
Екі есек, үш үйрек,
Төрт түлкі, бес бүркіт,
Алты арғымақ, жеті жарғанат,
Сегіз саулық, тоғыз тауық,
Он торпақ.
Болма есепке сен шорқақ!
ІІ тур
«Пирамида» әдісі
Шарты: Сызбадағы теңдеулерді шығара отырып , стаканнан пирамида сұлбасын құрастыру керек.
75
25
25
18
5
27
![]()
І тур «Суретті есептер»
Шарты: Суретпен жасырынған сандарды тауып, амалдарды орындау керек.
|
1. |
|
|
|
|
![]()
|
20+20+20= 60 20+5+5 =30 5-2= 3 1+20+4 = 25
|
3. 5+5+5 =15 3+3+3= 9 10+10+10=30 10+6+3 = 19 |
|
2. 6+6+6= 18 6+4+4 = 14 5+5+5 =15 5+4+6+4 = 19
|
4. 10+10+10= 30 6+5+6 =17 4+4+6 =14 6+4+5+5= 19 |
3.Кім тапқыр?
Шарты: Шырпыдан құрастырылған тура емес теңсіздіктен бір дән орнынан қозғап қою арқылы тура теңдік шығару
|
|
|
|
|
|
|
|
7 тур.
«Аламан бәйге»
Шарты: «қызықты математика» қосымша дәптердегі тапсырма.
Шарты 3 мин ішінде бір бағандағы 35 есепті жарысып шығару. Әр бала өзінің уақыт мәресін белгілеп отырады және бағалайды.
5 тур.
«КВЕСТ» әдісі
«Ханшайымды құтқару» ойыны
Шарты: Ертегі желісінің оқиғасы бойынша кездескен кедергілердің тапсырмаларына жауап бере отырып, ханшайымды құтқару.
|
1-кедергі |
800м = дм |
|
2-кедергі |
750 кг= ц кг |
|
3-кедергі |
160 мин= сағ мин |
|
4-кедергі |
2 апта 2 күн= күн |
|
5-кедергі |
12 см= мм |
|
6-кедергі |
3 жылда неше ай бар? |
|
7-кедергі |
120 сек= мин |
|
8-кедергі |
250 см= м дм |
|
|
|
Қорытындылау
Марапаттау
«ЖАЙСАҢ БАЛА» жеке мектеп-гимназиясы
«Алтын сақа» зияткерлік
сайыс-сабағына қатысып _________________ алғаны үшін
_____________________ тобы
марапатталады.
Мектеп директоры: / М.Кошимова
ДОІЖО: / Қ.Тәжіғалиева
Ақтау қаласы
2023 жыл 28 қараша

шағым қалдыра аласыз
















