Алуан түрлі табиғат. Аяз бен Қыдыр

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Алуан түрлі табиғат. Аяз бен Қыдыр

Материал туралы қысқаша түсінік
Алуан түрлі табиғат. Аяз бен Қыдыр
Материалдың қысқаша нұсқасы

«йцукеапр

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

60 сабақ. Алуан түрлі табиғат. Аяз бен Қыдыр

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу

4.2.7.1-шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану.

Сабақтың мақсаты

Оқу түрлерін қолданады, көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтау


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру









Өткен білімді еске түсіру







Жаңа білім















































Бекіту




















Кері байланыс

Оқушылармен амандасу.


Психологиялық ахуал орнату:

Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы


Өткенді пысықтау

«Жапырақтар мен тамырлар» мәтінімен жұмыс

Мазмұнын айтқызу


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа сабақ

ФС тапсырмасы

«Ойлан» айдары бойынша әр оқушы сабаққа қатысады


«Тұжырымдар кестесін» толтырады.

Оқығанға дейінгі білімдерін көрсетеді.



Оқылым

Жұптық жұмыс

Саралау: тапсырма

«Түсініп оқы» айдары бойынша «Аяз бен Қыдыр» өлеңін әр топтан екі оқушы жұптасып, рөлге бөліп оқиды.


«Сөздікпен жұмыс» әдісі

Кәріне ұшырау – қаһарына ұшырау Малдың ығуы – боранда малдың адасуы

Тебірену – жан дүниесі толқу Емірену – жақсы көріп мейірлену







ЕҚБ тапсырма:

Мақсаты: өз білімін көрсете білуге дағдыландыру

«Білгенге маржан» айдары бойынша тропикалық елдердегі жыл мезгілдері туралы айта келіп, сабақ басында алған мәліметтерінің кейбір себептерін түсіндіреді.



ЕБҚ тапсырма:

Мақсаты: жыл мезгілдері туралы білісін қолдануға жағдай жасау

Біздің елдің жыл мезгілдері қандай?

Жыл мезгілдері ауысқанда табиғатта қандай құбылыстар болып тұрады?



Саралау: Мақсат бойынша саралау

Оқушыларға әртүрлі елдер туралы суреттер беріледі.Олар сол ел туралы сурет бойынша айтып береді. Жылдың төрт мезгілін салыстырады

Белгіленген уақытта құнды деректер тауып, оны көркемдеп жеткізе білген оқушы мадақталады





Үйге тапсырма: Өзің тұратын жердің табиғатын сипаттап жаз. («Біздің ауылдың табиғаты» тақырыбында эссе жаз )оқушы мадақтауға ие болады.

Сабаққа дайындық жасайды



Өткен тақырыпты пысықтайды






Кестенің 1-бағанын толтырады







Жұптық жұмыс жүргізеді





Сөздікпен жұмыс жасайды

Кейбір оқушыға:

- Өлеңді басшылыққа алып, өз ойыңнан өлең шумақтарын құрастыр.










Жаңа білімді меңгереді.








Өз ойын айтады









Саралау тәсілі:

Елдер туралы мәліметтер келтіреді








Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды




Мадақтау





ҚБ: «Үш шапалақ»






Дескрипторы: Тұжырымдар кестесіндегі сұрақтарға жауап беріп, бірінші бағанды толтырады.-1Б

Табиғат мезгілдері туралы біледі-1Б


ҚБ: «Сөздікпен жұмыс»әдісі

Дескрипторы:

Өлең мазмұнын түсінеді.-1Б

2. Өз рөлін нақышына келтіріп, мәнерлеп оқиды.-1Б

3. Өлең кейіпкерлерінің өзіне жағымдысын таңдап,бағалайды.-1Б 4. Өлең жолдарындағы аллитерация тәсілін тауып, оны дәлелдейді-1Б

ҚБ: «От шашу»

Дескрипторы: Тропиктік елдердің жыл мезгілі жайлы айтады-1Б

Теңеу сөздерін тауып, өз елімізбен салыстырады-1Б


Сен білімдісің!




ҚБ: «Үш шапалақ»

Дескрипторы:

. Қыс көрмейтін елдерді анықтайды-1Б

Жаз көрмейтін елдерді анықтайды-1Б

Төрт мезгілді салыстыру, теңеу, өмірмен байланыстыру.-1Б


ҚБ: «Бағалау»



«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі






Суреттер








https://wordwall.net/resource/52269577





Жыл мезгілдері туралы буклет







Суреттер







Оқулық













Тропикалық елдер туралы бейнебаян




Суреттер











Ғаламтор



Суреттер











Кері байланыс парағы























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

61 сабақ. Жылға жақсы тілек. «Отамалы» деген-не?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.8.1 – эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру;

4.2.3.1 – шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және дәлелдеу.

Сабақтың мақсаты

Сұрақтарға жауап береді,Мәтінді өз қиялымен өзгертеді



Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру









Өткен білімді еске түсіру









Жаңа білім










































Бекіту































Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық дайындық жасау

Бір-біріне жақсы тілектер айту

Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы




Өткен тақырыпты пысықтау

«Алуан түрлі табиғат» тақырыбын пысықтау




ЖИ: «wordwall.» ойыны




Жаңа сабақ

Тақырыпты ашу

Саралау:«STOP кадр» әдісі

Абайдың жыл мезгілдері туралы өлеңдерін жатқа айтқызу


Мұғалімнің түсіндірмесі

Отамалы- көкек айының бас жағында болатын яғни он бірінде кіріп он жетісіне шығатын жел, қатты аязды боранды күнді айтады.


Оқулықпен жұмыс

Мәнерлеп дауыстап оқыту

1.Наурыз-бата

2. «Отамалы деген не?» мәтіні

3. Сөздік жұмыс






Саралау: жұптық қолдау

Жұптық жұмыс

1.Өз қиялыңмен өзгертіп, Отамалы қойшының аман қалғаны туралы әңгіме құрап жаз




Саралау: жіктеу

Топтық жұмыс

1 топқа . Абай Құнанбаев туралы мәлімет беру

2 топқа Кесте бойынша сұрақтарға жауап беру


3 топқа Отамалы деген не?





Қорытынды

Күн райын болжауды адам қалай,қайдан үйренуі мүмкін?


Ж: Адамдар күн райын болжауды табиғаттан және үлкен қария кісілерден үйренуі мүмкін.




Үй тапсырмасы

Мәтінді оқып, мазмұнын айту

Ауа райын болжау туралы мәліметтер жинақтап келу






Шаттық шеңберін жасайды





Өткен тақырыпты оқиды, диалог жүргізеді






Өлеңдер оқиды





Жаңа ұғыммен танысады

Саралау тәсілі: «STOP кадр» әдісі.

Кейбір оқушыға:

«Менің ойымша..., өйткені.....», «Менің айтайын дегенім...., себебі....», «Өз пікірімді айтар болсам...., оған дәлел...» деген сөз тіркестерін қолданып өз пікіріңді білдір

Батаны жатқа айтады

Мәтінді оқиды

Сөздік жұмыс жасайды


Жұпта бір-біріне қолдау көрсетеді






Топты бір-біріне қолдау бере алатындай етіп жіктеймін


Әңгіме құрайды






ТОптық жұмыс жасайды




Оқушылар берілген тапсырманы орындайды






Сұраққа жауап береді








Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды












Мадақтау арқылы бағалап отыру





Дескриптор:

Табиғаттың алуан түрлілігін біледі-1Б

Диалог жүргізе алады-1Б



ҚБ:

«Киіз үй» әдісі





Дескрипторы:

Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді

. –1Б

Берілген тапсырмаларды орындайды-1Б

Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді.-1Б



Дескрипторы:

А.Құнанбаев туралы,ауа райы туралы мәліметтер біледі-1Б Топта жұмыс жасай алады-1Б



Дескрипторы: Шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтай алады-1Б Ауа райын болжау туралы түсінігі бар-1Б


Дескриптор:

Мәтінді оқып, мазмұнын айтады-1б

Ауа райын болжау туралы мәліметтер жинақтап келеді-1б

ҚБ:





«Көңіл-күйің неге ұқсайды?» әдісі






Табиғат туралы буклет










https://wordwall.net/ro/resource/62391809




Абай туралы бейнебаян




Отамалы туралы бейнебаян








Оқулық







Суреттер












Абайдың суреті


Кесте














Ауа райы туралы мәліметтер








Суреттер









Кері байланыс парақшалары









Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

62 сабақ. Қош келдің,Наурыз!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.1.1 Шығарманың мазмұнын толық түсіну, кейбір тұстарын нақтылау, оқиғаның себеп-салдарын анықтау үшін сұрақтар қою және жауап беру

Сабақтың мақсаты

Тұжырымдық себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсетіп,шығармашылық жұмыстар орындайды


Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру

5 минут








Өткен білімді еске түсіру

5 минут














Жаңа білім

25 минут




























































Бекіту

5 минут














Кері байланыс

5минут


Сабаққа дайындық

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы


Өткен тақырыпты қайталау

Саралау: « Сұрақ-жауап» әдісі

«Отамалы деген не?» тақырыбы

1. Бай деп қандай адамды айтамыз?

2. «Сәуір болмай, тәуір болмас» деп бұрынғылар текке айтпаған» деген сөйлемдегі бұрынғылар кімдер?

3.Қарабас атшабар«Отамалы» атты күн райының бұзыларын қалай білді деп ойлайсың?


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа тақырып

Саралау: ресурстар

М. Мақатаевтың сөзіне жазылған Т. Сарыбаевтың «Наурыз-думан» әнін тыңдаудан басталады.

Сұрақ 1. Оқушылар өлеңде не туралы айтылғандығын анықтайды. Жауап:Өлеңде Наурыз мерекесі қалай сипатталғанын айтады


ЕБҚ

Мақсаты: сөздік қорын молайту

Наурыз мерекесі дегенде есіңе не түседі?


«Қойын дәптер» әдісі. Жазылым

М. Дулатұлының өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар жинақтау


Саралау: жіктеу

1-ТАПСЫРМА

«Наурыз» өлеңі Түсініп оқы

Тізбектей мәнерлеп оқыту

1-топ.

1.Айналадағы табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімеле

2-топ.

2. Өлеңдегі өсімдіктердің, жан-жануарлардың өміріндегі өзгерістер туралы не айтылған?

3-топ

3. Осы маусымдағы қандай адам еңбегінің түрлері айтылған ?



Сергіту сәті

«Наурыз» өлеңін хормен оқу



Саралау: жіктеу

2-ТАПСЫРМА.

1-топ. «Көк аспан»

«Асық»ойынын ойнап көрсетеді

2-топ. «Қызыл гүл»

«Ұшты-ұшты» ойынын ойнайды

3-топ « Жасыл дала»

«Көтеріп көр» ойынын ойнайды




Бекіту


Табиғат-біздің анамыз,біз табиғатқа панамыз!» тақырыбымен қорытындылайды.

Туған жерімізді қалай көркейтеміз?


Үйге тапсырма

Оқулықтағы 6-шы және 8-ші тапсырмаларды орындап келу.






Бір-біріне жақсы тілектер тілейді





.


Өткен тақырыпты пысықтайды












Сұраққа жауаптарды жаңа сабақты бастауға көпір ретінде пайдалана отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады






Автордың өмірбаянымен танысады, жазып алады









Буклеттегі мәліметтермен танысады


Топты талаптары әртүрлі оқушыларға жіктеймін






Сергіту сәтін өткізеді



Жіктеу:ұйымшыл топ болып бөлінеді

Ұлттық балаларға арналған ойындарымызды ойнап көрсетеді






«Табиғат құбылыстары» бөлімін қорытындылай

ды


Үй тапсырмасын алады








Кері байланыс жасайды


Мадақтау арқылы бағалап отыру



Дескриптор:

Мәтінді оқып, мазмұнын айтады-1б

Ауа райын болжау туралы мәліметтер жинақтап келеді-1б



ҚБ:

«Домбыра» әдісі


Тапсырма ны орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.









Дескрипторы: 1.Айналадағы табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімелейді.-1Б

2. Өлеңдегі өсімдіктердің, жан-жануарлардың өміріндегі өзгерістер туралы айтады.-1Б

3. Осы маусымдағы адам еңбегінің түрлері туралы айтады..-1Б







Дескриптор:

Ұлттық ойындар туралы мәліметтері бар-1Б

Ұлттық ойындарды ойнап көрсетеді-1Б











«ТИР» әдісі арқылы сабақ туралы ойларын айтады










Суреттер





Доп




Слайд






https://wordwall.net/resource/78597538






«Наурыз-думан» әнінің

бейнебаяны




Слайд










Слайд





М.Дулатов туралы буклет







Наурыз туралы суреттер








Слайд


















Наурыз той туралы суреттер










Кері байланыс парақтары







































































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі